Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sega Lindbergh nedir? MultiGame Kurulumu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Lindbergh nedir? MultiGame Kurulumu  (Okunma Sayısı 9228 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 09, 2017, 00:21:44 ÖÖ »

Selamlar millet.

Uzun zamandan beri aklımda olan bir projeyi henüz hayata geçirebildim.
Efendim bu Sega Lindbergh dediğimiz cihaz aslında bir PC. Fakat bazı farklarıı var. Bunlara değineceğim zaten.
Lindbergh cihazını zannedersem 2011 yılında almıştım. Daha sonra multiboot çıkınca Jackolus denilen arkadaştan satın aldım. Fakat ben aldığımda içindeki multiboot versionu 8.5 idi. Zamanla yeni updateler yayınlayarak 9.6 ya kadar çıkardılar. Ben sürekli olarak kendisini mail vs. ile taciz etsem de bu update dosyalarını alamadım. Neyse lanet olsun deyip uzun zaman önce konuyu kapatmıştım. Fakat bir sene önce internette birisi multiboot sistemini ve tüm oyunlarını yayınladı. Bu yazımızda da cihaza nasıl multiboot yüklenir onu öğreneceğiz

TR de lindbergh kullanıcısı hiç görmedim ( ticari amaçla alanlar hariç. Onlar içinde ne olduğunu bile bilmiyorlar Kahkaha )Fakat forumda bir arkadaş aldığından bahsetmişti. Umarm bu yazı birilerinin işine yarar. Yani içinizden geçirmeyin ulan napıcaz Sega Lindberghi biz diye Kahkaha

Sega Lindbergh bildiğimiz PC fakat, Sega firmasın Chihiro ( xbox based system)dan sonra ilk defa pc ye geçtiği sistem olması bakımından önemli. Neden derseniz ; cihaz pc olmasına rağmen bir çok parçasını yine sega üretmiş. Yani Taito firması gibi board vs. normal firmalara yaptırtmamış.Mesela ankartı direk kendisi üretmiş.
Güvenlik olarak Sega Naomi ve Chihiro ya da Triforce da kullanılan microçiplere bir yensini daha ekleyerek bu sefer sisteme bir de CF card dahil etmiş. Jackolus sığırı olmasa aslında büyük ihtimal kırılması pek mümkün olmayacaktı bu sistemin.

Lindbergh 3 farklı version olarak çıkmıştır. Bunlardan birincisi ve en çok oyuna sahip olanı Yellow yani sarı modeli.
Japonya için çıkan Blue ve Red modelleri de mevcut fakat bunlarda, pek bize ve avrupa insanına hitap etmeyen garip Japon oyunları var.

Bu arada Blue versionda farklı olarak windows işletim sistemi kullanılmış. Bütün oyunlar, Yellow yani sarı versionda çalışıyor bu arada..

Şimdi öcelikli olarak gereken dosyalarımızın linkini aşağıda paylaşacağım. Fakat uyarayım oyunların olduğu rar dosyası tam 115 GB boyutunda.

Oyunların Linki:
http://185.100.84.71/multi.rar
CF Card Dosyası. (23mb)
http://185.100.84.71/cf_multi.rar

Bu dosyaları indiriyoruz. Daha sonra ihtiyacımız olan bazı şeyler var.
1- En düşük 160GB boyutunda bir SATA HDD. Tabi her oyunu yüklemeyeceğim derseniz boyutu küçük HDD de olabilir.
2- CF Card. Minimum 80mb civarı olması lazım. Hemen belirteyim cihazın içindeki orjinal CF kart korumalı. Yani okuma şansınız yok.

Makinayı yakından tanıyalım ve masaya yatıralım.

Arka girişler.

Cihazın kapağını açıyoruz. Herhangi bir vida yok direk kızak sistemi ile açılıyor. Cihazımızın içi bu şekilde.Segayı çok takdir ettim ki mükemmel bir işçilik var cihazın içinde. Bir yandan da sürekli küfür ettim. O kadar dar ki hiç rahat çalışamıyorsunuz Kahkaha

Anakart yakın çekim

HDD nin geleceği yer. Tam işlemcinin üstü ve polyester malzemeden mükemmel bir koruyucu yapmışlar.

CF kartı direk görüyorsunuz. Fakat bu kartı yerinden çıkartmak adamı verem ediyor. Öncelikle, arka tarafına ufak bir metal parça takmışlar onu çıkartmamız gerekiyor. Fakat oraya tornavida girmiyor. E napıcaz mecburen ekran kartını çıkartacğız Kahkaha

Ekran kartı Geforce 7800Gs AGP olan modeli.
Ekran kartı hakkında çok bilgim yok. Bilgim olmayan kısım ise şu.
Taito Type X2 de ekran kartı kullanmak için ekran kartının biosunu flashlamamız gerekiyordu. Fakat bunda öyle bir sistem var mı tam emin değilim. Yani kartımız bozulursa direk kart bulup taksak çalışır mı emin olamadım. Bozulursa öğreniriz artık onu da Kahkaha Kahkaha

Neyse kartı çıkarttık ama o da ne  . Kartı geriye doğru çekince cihazın kocaman fanına çarpıyor. Haydaaa diyorum sağ yapıyorum sol yapıyorum yok çıkmıyor. Ulan haydi fanı sökelim şimdide Kahkaha

Sen mi büyüksün ben mi derken sonunda kartı elimize aldık Kahkaha

Bu kartı kenara alıyoruz çünkü kullanma şansımız ne yazık ki yok. Denedim ama maalesef okutamıyoruz.
Gece yarısı bana yeni bir kart lazım ulan nerden bulacağım derken; elimde 2 adet Naomi CF kart reader olduğunu hatırladım. Dur bakalım üstlerinde kart duruyormu diye bir baktım ki kartlar duruyormuş Kahkaha

Öncelikle aşağıdaki linkten bu programı indiriyoruz:
http://www.winimage.com/download.htm
Daha sonra yukardaki linklerden CF kart için olan ufak dosyayı rardan çıkartıyoruz. İçinden çıkan dosyanın adı "cf_multi.bin"
Kenarda dursun bu

kartımızı bir okuyucu ile pc ye bağlıyoruz ve programı çalıştırıyoruz.
Resimdeki gibi menüden; Disk>>>> Restore Virtual Hard Disk seçeneğini seçiyoruz

Karşımıza çıkan seçeneklerden CF kart drive seçiyoruz ve indirdiğimiz cf_multi.bin dosyasını seçiyoruz.OK tuşuna tıklayınca uyarı veriyor. Bak abi herşeyi siliyorum emin misin diyor. Biz de sil kardeşim sil diyoruz ve OK tuşuna basıyoruz.

Kopyalama başlıyor.

İşlem bittikten sonra Windows '' bu kart okunamıyor vs." diye bir uyarı veriyor. Hiç umursamadan kartı çıkartıyoruz. Kart ile işimiz bitti.

Daha sonra aşağıdaki linkten Fat32 Formatter programını indiriyoruz.
http://www.fat32formatter.com/

160GB sata HDD mizi pc ye bağlıyoruz ve FAT32 olarak formatlıyoruz.

HDD formatladıktan sonra. 115gb lik rar dosyasınını içindeki bütün oyunları HDD nin ana dizinine atıyoruz. Herhangi bir klasör vs. oluşturmadan direk rardaki bütün dosyaları sürüklüyoruz içine. Bu arada dikkat edin. Rar dosyasından çıkartırken PC nizde boş yer çok olması lazım. Çünkü winrar temp dosyası oluşturuyor. Yani 160 GB lik bir dosyayı HDD ye atarken en az 170-180 GB bo yer daha  olması lazım.

Şimdi CF kartı yerine takıyoruz. Ekran kartını geri bağlıyoruz. Fanı hemen takmayın yerine ki bir problem olduğunda çıkartmak kolay olsun. HDD yi tam takarken bir şok yaşıyoruz. Kahkaha. Ulan o da ne ?
ana kartın üstünde Sata için power çıkışı yok 
Sonradan farkediyorum ki bu Japon arkadaşlar çok fena trollemişler bizi Kahkaha. HDD nin power kısmı bildiğimiz eski tarz ide power. Fakat data kısmını SATA kablo ile yapmışlar Kahkaha Tamam orjinal HDD üstünde ide power girişi var ama bizdeki 2.5" HDD de ne gezer power girişi. Mecburen Sata power çeviriciye ihtiyacımız var

Hay ulan diyerek sağa sola bakıyorum ama bende gerekli çevirici ne yazık ki yok. Yapmak çok basit ama gerekli pinler de bende mevcut değil. Saate bakıyorum 21:30 hemen hızlıca vatanpc ye gidip şu kabloyu alıyorum Kahkaha 5 TL bu arada Kahkaha

Neyse kurtulduk diyorum.
Kartı taktık HDD yi de taktık. Şimdi son yapmamız gereken bir işlem daha var. Power vermeden önce cihazın anakartı üstünde bazı jumper ayarları var. Hemen Fanın yanında görürsünüz zaten. Jumper ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz ve veriyoruz poweri.

Şimdi karşımıza böyle bir ekran gelmesi gerekiyor.Yani CF kart içindeki CMOS yüklendi demek.

Daha sonra cihazı tamamen elektrikten çekiyoruz. Ve Jumper ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Cihazı fişe takıp tekrardan açıyoruz ve karşımıza böyle bir ekran geliyor. Sakın panik yapmayın.

Şimdi cihaza bir USB klavye bağlıyoruz ve aynı anda CTRL-ALT ve S tuşlarına basıyoruz. Bu sayede cihazın biosuna girmiş olduk. Tabi ki bizi bir parola ekranı karşılıyor.

Parola:   mssvhy

Şifreyi girdikten sonra bios ekranına erişebiliyoruz.
Doğruca Advanced seçeneğine gidiyoruz ve "Boot Lock squence " seçeneğini "disable" olarak değiştiriyoruz. Normal default hali "Enable" biz onu disable yapıyoruz. Daha sonra Save and exit yapıp biostan çıkıyoruz.

Cihaz baştan resetleniyor ve karşımızda 9.6 Multi boot system menüsü belirdi. Kahkaha Ahanda şlak sesini ben de yaptım Kahkaha Kahkaha

Menüde bazı seçenekler var. Bazı oyunlar direk ek bir donanım istemeden sadece Xbox 360 joystiği ile çalışırken ne yazık ki araba yarışları için JVS dediğimiz ara karta ihtiyacınız var. sistem JVS yi görmeden çalıştırmıyor oyunları. Bir de silahlı oyunlar var ki onlar için de bir dünya I/o kart dediğimiz zımbırtılar lazım. Başka bir yazıda inceleriz artık Kahkaha

Neyse hemen menüden Virtua Fighter Final Showdown oyununu seçiyorum veee...Kahkaha

Bir de Virtua Tenniz 3  deneyelim

Tüm işlem tamamlanmış oldu hayırlı uğurlu olsun.
İyi tamam bunları yaptık da ne oldu başımız göğe mi değdi. Aslına bakarsanız Lindbergh üzerinde oynanacak ve sadece bu sisteme çıkmış bazı oyunlar var.

Bunlardan birincisi ve benim favori oyunum Lets Go Jungle oyunu. Başka bir konsol ya da PC de görme şansımız yok bu oyunu. Fakat bu oyunu da oynamak için bir dünya ek ara kartlara ihtiyacımız var. Diğerleri de bizim memlekette pek oynanmayan İnitial Drive 4 ve 5 oyunları. Diğerleri pek bana hitap etmiyor ki ben zaten sistemi satacağım Kahkaha Kahkaha

Neyse bir şekilde sistem kurmayı anlatmış olduk. Umarım birilerinin işine yarar. Çok geç oldu artık yatıyorum. Yazıda eksik ya da hatalı yerler var ise uyarırsanız yarın düzeltirim. Sorularınıza da cevap vermeye çalışırım.

Görüşmek üzere...
sait
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2017, 07:15:58 ÖÖ »

Harika bir yazı olmuş.Tebrikler.
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2017, 08:21:36 ÖÖ »

Ekran görüntüleri ile birlikte çok güzel bir yazı olmuş gerçekten, birinin işine mutlaka yarayacaktır, paylaşım için teşekkürler.

| Amiga 1200 | C= 64 | PS1 | PSone | Commodore Dergileri |
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2017, 09:52:38 ÖÖ »

Hurşit eline sağlık oyunların görüntüleri gercekten çok güzel crtyi nerdeyse aratmiyor ekran çok güzel. ..
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2017, 10:21:22 ÖÖ »

Yunus eline sağlık; güzel bir paylaşım
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2017, 11:40:43 ÖÖ »

İşime yarayacak olmasa da büyük bir ilgiyle okudum. Bu sistemide tanımış olduk.. Teşekkürler Yunus..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2017, 12:41:58 ÖS »

@Hursit, benim için çok geç dönem bu arcade sistemlere hiç ilgim olmasa da özellikle ticari arcade operasyonlarında hala aktif olarak kullanılması açısından paylaştığın bilgiler bir çok kimseye faydalı olacaktır.

Ancak bu paylaşımından sonra "Abeee, bizim AVM'deki "Letzgocangıl" makinasında sorun var, bi el atsana" gibi mesajlar alabilirsin Kahkaha

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2017, 13:06:19 ÖS »

@Hursit, benim için çok geç dönem bu arcade sistemlere hiç ilgim olmasa da özellikle ticari arcade operasyonlarında hala aktif olarak kullanılması açısından paylaştığın bilgiler bir çok kimseye faydalı olacaktır.

Ancak bu paylaşımından sonra "Abeee, bizim AVM'deki "Letzgocangıl" makinasında sorun var, bi el atsana" gibi mesajlar alabilirsin Kahkaha

Sürekli olarak sağdan soldan soran oluyordu aslında. Hatta antalyada birisi lets go jungle oyununun makinesini çaldırdığı için almak istemişti Kahkaha

Bana bulaşmadan hallederler artıkın Kahkaha
conrad42
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2017, 22:21:00 ÖS »

@hurşit kardeşim elimde LINDBERG sega sarı kasa mevcut satmak istiyorum fiyatı nedir acaba
mes211
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2019, 12:50:14 ÖS »

Merhabalar Sanırım Linkler Ölmüş. Yeni Bir Link Paylaşmanız Mümkünmüdür Hurşit Bey.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 02, 2019, 08:13:01 ÖÖ »

Selamlar,
Ne yazık ki mevcut linkler silinmiş ise yapılacak bir şey yok

Lindbergh'i satalı da bayağı bir zaman oldu maalesef.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: