Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CPC 6128 + Gotek + Scart + DC Adaptör  (Okunma Sayısı 14531 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 26, 2018, 00:34:14 ÖÖ »

İş floppy kablosu yapayım diye aliexpress'ten edge connector sipariş etmeyle başladı. Kabloyu yaptım derken baktım bende floppy yazacak bir bilgisayar yok. Gotek ile de kullanılabiliyormuş. Gotek'e Flash floppy atacağım derken bu sefer elimdeki gotek'in butonlarından birinin bağlı olduğu gpio'yu yaktığım ortaya çıktı. Elimdeki gotek'i kullanabilmek için FlashFloppy'e ufak bir mod yapıp derleyip programlamam gerekti.

Eldeki yeşil ekran GT65'de denemeleri yapayım dedim baktım alet arada sırada yaptığı arızasını (ekran çapraz scroll ediyor) artık kalıcı olarak yapmaya başlamış. Scart kablo da yapmak farz oldu.

Scart kabloyu yapınca RGB blanking pin'ine gerilim vermek gerekiyor, Gotek'e 5v vermek gerekiyor. Bende MP1/MP2 denen zımbırtılardan da yok, olsa da gücü 3 yere dağıtmak gerekiyor. Daha önce Atari800xl'i  ve C64'ü 12v'suz çalıştırdığım gibi Amstrad'ı da Ipad'in 2.1A / 5V adaptörü ile çalıştırabilir miyim diye denedim. Çalıştı meret

Derleme toplama işim çirkin oldu, Scart içindeki ses kablolarını da daha Amstrad'ın ses çıkışına bağlama işi var.

Yalnız şimdiye kadar kullandığım retro bilgisayarlar içinde parazitsiz görüntü veren ilk bilgisayar oldu Amstrad. İç tasarımından mı yoksa benim TV'nin RGB ile ilgili yaptığı bir şeyden mi bilemeyeceğim ancak retro konsol ve bilgisayarlarda görmeye alışık olduğumuz o dikey çizgiler yok. CRT televizyonum bozulmayaydı çok daha güzel bir görüntü olacaktı.

ps: Bu arada 12V ihtiyacı da ortadan kalkıyor Gotek söz konusu olduğunda. Aliexpress'ten rotary encoder ve oled ekranım geldiğinde internal mod yapmayı da deneyeceğim.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2018, 00:35:59 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2018, 00:48:07 ÖÖ »

Bravo, tek kelimeyle harika olmuş. Bu yaptıklarının ayrıntılarını bekliyoruz dostum, benim de hepsine ihtiyacım var
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2018, 07:16:58 ÖÖ »

Amstrad'lar çok enteresan cihazlar, Barbarian'nın grafikleri Amiga ile aynı gibi. Varsa 1084'e bağlayın fark inanılmaz.

Gotek işini bende yapacağım floppy soketlerini bekliyorum. Bu arada bence GT65'ide tamir edin hayatımda bu kadar post apocalyptic monitör görmedim, fallouttan fırlamış adeta :]

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Warhelmet
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2018, 19:21:28 ÖS »

Ellerine sağlık valla ya, Amstrad arıyorum bulsam hemen alacağım bende.

1973 Üsküdar doğumlu. Amstrad, ZX Spectrum, C-64, Amiga kullanmış sonra PC'ye geçmiş şanslı kesimden.
http://www.gamer-market.com
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2018, 19:58:49 ÖS »

Alıntı sahibi: BlitzBasic
...Bu arada bence GT65'ide tamir edin hayatımda bu kadar post apocalyptic monitör görmedim, fallouttan fırlamış adeta :]
Muhteşem bir yorum

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2018, 22:50:05 ÖS »

@BlitzBasic : 1084 var ama onun için farklı kablo yapmak lazım. DB9 + 2 adet RCA fiş.. Hmm Aslında tüm malzemeler var. Önce bir scart'taki ses olayını halledeyim alternatif olarak bunu da yaparım.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2018, 23:03:25 ÖS »

Amstrad'lar çok enteresan cihazlar, Barbarian'nın grafikleri Amiga ile aynı gibi. Varsa 1084'e bağlayın fark inanılmaz.

Gotek işini bende yapacağım floppy soketlerini bekliyorum. Bu arada bence GT65'ide tamir edin hayatımda bu kadar post apocalyptic monitör görmedim, fallouttan fırlamış adeta :]
GT65 yorumu efsane olmuş ve ben ilk defa mp2 modülatör alıp da ekrana bağlandığımda şok olmuştum, çünkü çoğu oyun gerçekten de sanki yeşil monitör için yapılmış
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2018, 08:41:08 ÖÖ »

Yalnız şimdiye kadar kullandığım retro bilgisayarlar içinde parazitsiz görüntü veren ilk bilgisayar oldu Amstrad. İç tasarımından mı yoksa benim TV'nin RGB ile ilgili yaptığı bir şeyden mi bilemeyeceğim ancak retro konsol ve bilgisayarlarda görmeye alışık olduğumuz o dikey çizgiler yok. CRT televizyonum bozulmayaydı çok daha güzel bir görüntü olacaktı.

Amstrad ve BBC Micro'da kullanılan CRTC (6845) çipi, PC'lerdeki CGA kartlarının temelini oluşturduğu için verdiği parazitsiz görüntüye pek de şaşırmamak lazım. Ama aynı şekilde PC'lerdeki o dönemin 'arcade oyun' kısıtlılığının da temelini oluşturuyor. Durağan görüntüler için gayet başarılı. Hatta C128'de kullanılan VDC-8563 çipi de Motorola 6845 temel alınarak geliştirilmiş ve bazı tasarım kusurları nedeniyle C128'in piyasaya sürülmesini geciktirmiş, bununla hiç uğraşmayıp CRTC-6845 koyulsa daha iyi olurmuş diyenler var.

http://www.floodgap.com/retrobits/ckb/secret/d128.html
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Haziran 17, 2018, 17:30:55 ÖS »

iron selamlar;
Elimdeki gotek'i kullanabilmek için FlashFloppy'e ufak bir mod yapıp derleyip programlamam gerekti.

demişsin benim soketim vs. herşeyim var. hatta 3'5'' diskette sorun yok aynı şekilde goteki de bağlıyorum. fakat bu elindeki goteki kullanabilmek için flashfloppy'e ufak bir mod yapıp derleyip programlama kısmını bilmiyorum. bunu açıklarmısın, link varsa linkte olur ve bir program gerekiyorsa onu da paylaşırsan sevinirim. hemen CPC'ye takıp titreyen ekranda da olsa gotek ile dansını görmek istiyorum.

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2018, 17:36:55 ÖS »

Acele tarafından ben cevaplıyayım.

Preje ve yazılım için. https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Hardware-Mods

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2018, 17:41:53 ÖS »

iron selamlar;
Elimdeki gotek'i kullanabilmek için FlashFloppy'e ufak bir mod yapıp derleyip programlamam gerekti.

demişsin benim soketim vs. herşeyim var. hatta 3'5'' diskette sorun yok aynı şekilde goteki de bağlıyorum. fakat bu elindeki goteki kullanabilmek için flashfloppy'e ufak bir mod yapıp derleyip programlama kısmını bilmiyorum. bunu açıklarmısın, link varsa linkte olur ve bir program gerekiyorsa onu da paylaşırsan sevinirim. hemen CPC'ye takıp titreyen ekranda da olsa gotek ile dansını görmek istiyorum.

Bu tamamen bana has bir durumdu. Daha önce aynı Gotek'i amigaya uyarlamıştım, amigayı kesip biçmek istemediğim için butonları ve lcd display'i kabloyla dışarı almıştım. Amstrad'a mod yaparken de aynı gotek'i kullanmaya çalıştım ancak sorun yaşadım. İnceleyince butonların bağlı olduğu gpio (gotek üstündeki) pin'lerini yakmış olduğumu fark ettim. Bu yüzden flash floppy'nin source'larından kullanılacak gpio'u değiştirip farklı bir yerden bağlantı sağlamam gerekti.

Harici olarak bağlantıdaki tek sorun B'ye switch etmek gerekiyor, sanıyorum bu da düz kablo yerine floppy'i B değil A olarak gösterecek şekilde yapılınca hallolour. Ya da internal mod yapılırsa.

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 18, 2018, 12:22:09 ÖS »

Gotek external bağlanabiliyormu? 464 var (646? 644?... 6128'in 64k ve kasetli, yeşil/kırmızı tuşları olanı işte  )

Use the brute force, Luke
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Haziran 18, 2018, 13:01:17 ÖS »

Gotek external bağlanabiliyormu? 464 var (646? 644?... 6128'in 64k ve kasetli, yeşil/kırmızı tuşları olanı işte&nbsp; )

464'de disk kontrolcüsü olmadığı için expansion port'a extra bir DDI (Disk drive interface) cihazı takmak gerekiyor anladığım kadarıyla. DDI + Floppy emulatör şeklinde çözümler de var gördüğüm kadarıyla 464 için.

http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/ddi3-usb-floppy-emulator-for-the-amstrad-cpc-464-big-review!/

twitter | blog
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: