Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı  (Okunma Sayısı 11338 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 09, 2018, 16:03:47 ÖS »

Arkadaşlar merhaba, izin verirseniz biraz zamanınızı çalarak yapmakta olduğum projeyi anlatmak istiyorum. Bu esnada da birilerinden yardım, fikir alır veya birilerine faydam dokunursa çok sevinirim.

Biraz kendimden bahsedeyim, çoğunuz gibi 80'lerin sonunu ve 90'lı yılları atari salonlarında geçirmiş bir kardeşinizim. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım hamdolsun.

Askere gitmeden önce, 98-99 yıllarında bu emulasyon meselesi ile tanıştım. O zamanlar MAME var mıydı bilmiyorum, bazı oyunlar için Callus bazıları için de NeoRagex emulatör kullanmıştım. Bilgisayarda çocukluğumuzun oyunlarını çalışır halde ilk gördüğümde nasıl şaşırmış ve sevinmiştim bilemezsiniz.

Bir iki oynadıktan sonra "lan acaba atari makinelerindeki gibi kol ve butonu olan joystick yok mudur?" diyip biraz araştırdım ama o tarihlerde bir sonuca ulaşamadım. Sonra kendi kendime dedim ki "kol ve buton bulsam ben bunu yaparım"

Sonra piyasada tek tük kalan eski atari salonlarını dolaşıp parça hakkında bilgi topladım, Karaköy'den bir dükkandan butonları aldım. Kolu nereden aldığımı hatırlamıyorum, sonra bunları bir mdf/sunta kutuda toplamayı düşünürken bir arkadaşım "hacı sen ölçüleri ve delik dizaynını ver, ben sacdan kıvırıp fırın boya yapar getiririm" dedi.

Sonucunda şöyle birşey çıktı ortaya;

Bu fotoğraf yeni ama, geçen seneye ait. İlk yaptığımda devre olarak eski bir klavyeyi söküp klavye devresini kullanmıştım, pc çok eskiydi. Klavye girişi ps2 bile değildi, büyük eski giriş olan tiptendi.

Askere kadar hevesimi alıp aleti saklamıştım, sonra da içindeki klavyenin girişi yeni pc'ye olmayınca bir adet USB joystik alıp onun devresi ile revize ettim.

Sonra hiç bir şeyi atmayan yapım sayesinde yaklaşık 20 yıl sakladım bunu. Büyük oğlum (13) 6-7 yaşlarında iken dükkana yanıma gelir oynardı bununla, 2 sene önce yine bir gün yanımdayken "baba ben küçükken bir kol ile oynuyordum nerde o?" dedi.

Ben de tekrar heveslenip ardiyeden çıkardım aleti, sonra oğluma dedim ki "yazlıkta yer sıkıntısı yok, yapalım mı lan gerçek bir arcade kabin? Odana koyarız"

İkimizin de gözleri parladı tabi, ve hemen ölçü/boyut/şekil araştırmalarına giriştim internetten. Orman ürünleri sektöründeyim, imalat yapmıyorum ama alt katta bir adet yatar ve her türlü el aletim var. Elimden her iş gelir hamd olsun.

Hepinizi malumu internetteki arcade kabin tiplerini gösteren fotoğraflardan indirdim, şunun gibiler;

Sonra tamamen bana özgün olsun ve ayaktayken de yüksek sandalye ile otururken de sıkıntı olmayan bir şeyler çizeyim istedim. Soldan sağa gelişim gözterdi çizimlerim;

Bar sandalyesinde otururken diz ve ayakların rahat etmesi için kontrol tablasını biraz daha uzatıp, ayaklara denk gelen kısmı içeri doğru eğdim. Fakat önden bakıldığında kapakları düz duracak elbette ki.

İmalata başlamadan önce nasıl bir monitör kullanacağım derdi sardı beni, lcd monitörden vazgeçtim. Çünkü hem orjinal görüntüsü gibi 4:3 boyutta oynarsam çok fazla kayıp yaşayacaktım hem de görüntü kalitesi asla crt gibi olmayacaktı.

Sahibinden.com'da 2. el bir Samsung buldum, 22 inç crt monitör. Almaya gidince gözüme devyarasa gözüktü, 50 cm kocaman bir tv kadar. Tamam dedim olay budur, kabini de buna göre yaparım.

Bu yüzden kabin derinliğini genişlettim, hem de ileride CRT TV kullanmak istediğimde işimi kolaylaştıracaktı.

Daha kesim ve imalat kesinleşmeden yanlar için tasarım yapmaya heveslendim, sevdiğim ne kadar karakter varsa sığdırmaya çalıştım. Makinede zaten bütün bu oyunlar olacağı için tuhaf olmaz diye düşündüm.

Maalesef Final Fight, yani nam-ı diğer Hagar karakterleri için işe yarar çözünürlükte fotoğraf bulamadım nette. Dizayn konusunda eleştiri ve tavsiyeye açığım;

O esnada aliexpresten aldığım malzemeler yavaş yavaş gelmeye başladı, 20 adet buton 2 kol ve 2 usb encoder devre aldım.

İmalat ve kesim için dizayn hazırdı, yine internetten orjinal ölçüleri inceledim. Kontrol tablasının yerden yüksekliği, monitör merkezi, marka yazısı ve toplam yükseklikler ve de genişlikleri öğrenip bunu kendime en uygun hale getirdim.

Dakikalarca ayakta bekleyip kolumu ve bileğimi bir tablaya koyup en uygun yüksekliği ve en uygun kontrol tablası açısını bulmaya çalıştım. Bileği yormayan en uygun pozisyonun dıştan içe monitöre doğru eğimli olacağını farkettim. Ama çirkin görüneceği için kontrol tablasını düz yapmaya karar verdim.

Arka havalandırma nasıl olacak, hoparlör delikleri nasıl olacak, monitör ve ön cam nasıl yerleşecek derken kesime hazır hale getirdim. Plakaya sığacak şekilde parçaları yerleştirdim ve komşum olan cnc kesimcinin yolunu tuttum.

Kesimden döndüm bir kaç gün sonra;

Buraya kadar yazdıklarım 2017 ocak şubat aylarında gelişti, sonra hızlı ve yorucu ama keyifli bir döneme girdim ve arcade kabin projesi rafa kalktı.

Tam bir sene sonra "hadi toplayayım artık şunu" dedim ve ayağa kaldırdım;

Henüz ön cam ve marka kısmı bitmeden kol ve butonlar oturuyor mu? Bir yerlere değecek mi diye takıp emaneten bir iki oyun oynadım

Sonra gözüm alıştıkca o dev 50 ekran monitör ufak gelmeye başladı kabin içinde. Bilgisayarı nasıl en kayıpsız yol ile TV'ye bağlarım diye aranırken burayı commodore.gen.tr'yi buldum, önce Sayın YavuzG'nin scartgade projesini sonra da Sayın Pcdata76'nın CrtEmudriver ve GrovyMame başlığını okudum.

Elimdeki pc'ye uygun listedeki kartlardan bir ati kart aldım ve kablo modifiyesini yapmaya başladım;

Oluyor galiba;

37 ekranda görüntüyü aldım, ince ayarları yapmadım henüz. Sonra kullanmak istediğim 70 erkan tv bozuk çıkınca hırs yaptım bir haftadır onun tamiriyle uğraşıyorum. 30 TL parça aldım 3 postada, olmadı namussuz, EHT bozuk çıktı.

Neyse artık yeniden bir 2. el tv alacağız, biz imalata devam edelim dedim. Kontrol panelinin köşesini içten destekleyerek birleştirdim;

Kontrol panelinin avuç ve bileğimize denk gelen yerlerini yuvarladım freze ile, ki en son üstüne sticker baskı serilip pleksi koyulacak. Pleksiyi ısıtarak kıvıracağım için aşağı yukarı köşenin içi bu formda olur.

Kontrol paneline sürekli yukarıdan aşağı bir güç, tepki uygulanacağı için güçlendirdim. İstediğimiz kadar vurabiliriz butonlara;

Kontrol paneli yukardan aşağıya bu desteğe oturuyor, alttan iki adet vida ile bağlantı kelebeklerine tutturuyorum. Sistem kurulduktan sonra pek sökme ihtiyacı duymam ama yine de belli olmaz, kablo ve siviçlere müdahele için alt kapak aşağı doğru açılır şekilde yaptım;

Marka kısmını iki kat 4 mm cam kullandım, arasına sticker basım dizaynı koyacağım. Arkasına sonra ışıklandırma gelecek, camlar alt ve üst mdf'de açtığım kanallara oturuyor.

Üst tabla klipsli geçme sistem, ışık ya da sese müdahele etmek için kolaylık olur. Ön camı da yukarıdan aşağı sürerek takmayı planlıyorum, kontrol panelinde camın oturduğu kısıma 4 mm kanal açıp camı oraya oturtacağım. Cam için fazladan çıta ve çerçeve kullanmak istemiyorum.

Şimdilik bu kadar, sırada yeni bir tv alıp parçalayıp tüpü kabine monte etmek var.

Bu arada yazmayı unuttum, kabini komple modüler yapıyorum. Dükkanda hazırlayıp, boyayıp, sticker yapıştırıp, sonra söküp yazlığa götüreceğim ve orada tekrar birleştireceğim inşaallah.

Zamanınızı aldım, hakkınızı helal edin

Tavsiye, görüş ve önerilerinize açığım.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2018, 17:32:27 ÖS »

Vay, eline sağlık üstat naptın sen öyle Kahkaha

Üstteki camlar yerine plexiglass kullanırdım diyeceğim, cam kırığı sıkıntı, başka bir şey diyemiyorum

Use the brute force, Luke
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2018, 17:58:57 ÖS »

eline sağlık;

mame çok eski bir program aslında
neoragex falan piyasada yokken mame vardı
ama o zamanların düşük konfigürasyonlu makinalarında neoragex mame den daha hızlı çalışıyordu

kabin genişliği tv için dar olmaz umarım
güzel kabin olmuş buna tv takmalısın muhakkak
diğerlerinden tv de aldığın görüntüyü alamazsın

mame ayarlarında switchres = 1 ile çözünürlüğü kayıpsız tv ye aktarırsan ne demek istediğimi daha iyi görmüş olacaksın Kahkaha
ilgili başlıkta anlatılmıştı ona göre uygulayabilirsin
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2018, 18:30:06 ÖS »

Güzel iş çıkmış eline sağlık, evrenoya  hak vermemek mümkün değil kesinlikle tv kurmalisin gercek arcade görüntüsü tüplü tvler verebilir gerisi teferruat. ..joystick panelini çok az aşağıya doğru eğim verirsen kollarin ve bileklerin panele çarpması ni engelleyebilirsin senin için sıkıntı yoksa bu dedigimi unut gitsin..

bu arada aliexpresten aldigin joystick lerin linkini paylasirsan sevinirim kaç gün de geldi. .sana kolay gelsin
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2018, 18:43:41 ÖS »

52 ekran sony var bende kare al senin olsun

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2018, 22:54:08 ÖS »

ustam super bır ıs cıkarmısın tebrık ederım  heroman ın dedıgı  gıbı tuplu tv sart bende su an 70 ekran tv yerlestırdım xbox360 ps2 ve pc goruntuyu almak ıcın https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi  kablo sıstemı kurcam tuplu tv den sasma

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2018, 23:00:28 ÖS »

olcay kardes bide tuplu monıtor kullanırsan 640x480 ayarda mame plus ta bu ayarları yaparsan cok guzel goruntu alırsın scanlıne etkısı yaratır

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 10, 2018, 00:13:30 ÖÖ »

...

Sonra gözüm alıştıkca o dev 50 ekran monitör ufak gelmeye başladı kabin içinde. Bilgisayarı nasıl en kayıpsız yol ile TV'ye bağlarım diye aranırken burayı commodore.gen.tr'yi buldum, önce Sayın YavuzG'nin scartgade projesini sonra da Sayın Pcdata76'nın CrtEmudriver ve GrovyMame başlığını okudum.

...

Demek bir kişiyi daha hain tuzağımıza düşürmüşüz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Foruma hoşgeldin, emeğine sağlık, güzel gidiyor proje...

Yanlız cam konusunu bir kez daha düşün derim Plexiglass çok daha güvenli olur. İlla ki cam olacak dersen de "temperli cam" (yani kırıldığı zaman bıçak gibi olmayan tuzla buz olan cinsten)

Ön camı da kontrol panelin üzerine değil, içeride başka bir parçanın üzerine koymalısın.

Bunun gibi;

Ortasına da parmak geçecek bir çentik koymalısın. Camı yerleştirmeye/çıkarmaya çalıştığında nedenini anlayacaksın

Bir de kontrol panel çıkabilir/açılabilir olmalı. Joystick ve butonlara bakım yapmak için arada kontrol paneli açman gerekecek. Üzerine cam dayama dememin bir sebebi bu, diğer sebebi ise tüm arcade kabinlerde kontrol panel camın öne düşmemesi için destek görevi görür

Kolay gelsin...

olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2018, 08:47:03 ÖÖ »

Vay, eline sağlık üstat naptın sen öyle Kahkaha

Üstteki camlar yerine plexiglass kullanırdım diyeceğim, cam kırığı sıkıntı, başka bir şey diyemiyorum

Herkes cam için aynı şeyi söylüyor, pleksinin görüntüsünü beğenmezsem temperli cam yaparım artık.

Teşekkürler.

eline sağlık;

mame çok eski bir program aslında
neoragex falan piyasada yokken mame vardı
ama o zamanların düşük konfigürasyonlu makinalarında neoragex mame den daha hızlı çalışıyordu

kabin genişliği tv için dar olmaz umarım
güzel kabin olmuş buna tv takmalısın muhakkak
diğerlerinden tv de aldığın görüntüyü alamazsın

mame ayarlarında switchres = 1 ile çözünürlüğü kayıpsız tv ye aktarırsan ne demek istediğimi daha iyi görmüş olacaksın Kahkaha
ilgili başlıkta anlatılmıştı ona göre uygulayabilirsin

Teşekkürler, tv işini halledip boyadan önce komple toparlayayım ayarların hepsini kurcalayacağım bakarak.

52 ekran sony var bende kare al senin olsun

Allah razı olsun, ama elimdeki monitör 50 ekran zaten. 60,66 büyük ihtimal ile 70 ekran bir tv koyacağım.

Kabin iç genişliği 65 cm, 70 ekran tüp rahatça sığıyor. Olurda ilerinde LCD kullanmak zorunda kalırsam diye 28 inç bir lcd sığabilsin diye düşündüm.

ustam super bır ıs cıkarmısın tebrık ederım  heroman ın dedıgı  gıbı tuplu tv sart bende su an 70 ekran tv yerlestırdım xbox360 ps2 ve pc goruntuyu almak ıcın https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi  kablo sıstemı kurcam tuplu tv den sasma

Teşekkürler.

olcay kardes bide tuplu monıtor kullanırsan 640x480 ayarda mame plus ta bu ayarları yaparsan cok guzel goruntu alırsın scanlıne etkısı yaratır

İlk fırsatta kurcalayacağım bu ayarları, teşekkürler.

Demek bir kişiyi daha hain tuzağımıza düşürmüşüz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Foruma hoşgeldin, emeğine sağlık, güzel gidiyor proje...

Yanlız cam konusunu bir kez daha düşün derim Plexiglass çok daha güvenli olur. İlla ki cam olacak dersen de "temperli cam" (yani kırıldığı zaman bıçak gibi olmayan tuzla buz olan cinsten)

Ön camı da kontrol panelin üzerine değil, içeride başka bir parçanın üzerine koymalısın.

Bunun gibi;

Ortasına da parmak geçecek bir çentik koymalısın. Camı yerleştirmeye/çıkarmaya çalıştığında nedenini anlayacaksın

Bir de kontrol panel çıkabilir/açılabilir olmalı. Joystick ve butonlara bakım yapmak için arada kontrol paneli açman gerekecek. Üzerine cam dayama dememin bir sebebi bu, diğer sebebi ise tüm arcade kabinlerde kontrol panel camın öne düşmemesi için destek görevi görür

Kolay gelsin...

Pleksinin cam kadar şeffaf olmayacağını düşündüğüm için cam tercih ettim, kontrol paneli için pleksi ile uğraşınca bir bakarım. Güvenlik önemli bir konu.

Kontrol paneline değilde onun önünde başka bir zemine camın inmesi mantıklı, cam için kanal açacağıma kontrol panelini o hizadan komple keser altta farklı bir malzemeye dayarım camı.

Teşekkürler.

olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2018, 09:23:21 ÖÖ »

Güzel iş çıkmış eline sağlık, evrenoya  hak vermemek mümkün değil kesinlikle tv kurmalisin gercek arcade görüntüsü tüplü tvler verebilir gerisi teferruat. ..joystick panelini çok az aşağıya doğru eğim verirsen kollarin ve bileklerin panele çarpması ni engelleyebilirsin senin için sıkıntı yoksa bu dedigimi unut gitsin..

bu arada aliexpresten aldigin joystick lerin linkini paylasirsan sevinirim kaç gün de geldi. .sana kolay gelsin

Eğim ve bilek ile ilgili söylediğini anlamadım, linkleri ekliyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sale-Zero-Delay-Arcade-USB-Encoder-to-PC-Joystick-and-Button-For-MAME-Fight-Stick/32741959372.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3

https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-free-shipping-HAPP-NEO-GEO-COMPETITION-8-WAY-JOYSTICK-ARCADE-JAMMA-MAME-tm/32757016694.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3

https://tr.aliexpress.com/item/28mm-Mounting-Hole-American-style-Arcade-push-button-6-Color-available-1p-2p-For-Arcade-machine/32749177800.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2018, 09:50:45 ÖÖ »

kabinin ,kontrol panelinin öne olan hafif eğiminden bahsetmistim shoryuken cekerken daha rahat oluyor... Kahkaha..

linkler icin tesekkur ederim. ...bu arada resimdeki kabin sevgili ustad yavuzg ye  ait , nette bi araştırma yapiyim dedim foto icin en temixi en guzeli yavuzg ye aitti kaliteyi uzakta aramadim...
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2018, 10:13:05 ÖÖ »

kabinin ,kontrol panelinin öne olan hafif eğiminden bahsetmistim shoryuken cekerken daha rahat oluyor... Kahkaha..

linkler icin tesekkur ederim. ...bu arada resimdeki kabin sevgili ustad yavuzg ye  ait , nette bi araştırma yapiyim dedim foto icin en temixi en guzeli yavuzg ye aitti kaliteyi uzakta aramadim...

Bu eğim işini çok düşünmüştüm. İlk mesajımda da yazdım, dakikalarca ayakta bekleyip doğru yükseklik ve doğru açıyı bulmaya çalıştım.

Yukarıdaki resimdeki gibi olan kontrol paneli en rahatsız olan tip, ayakta duran 170 ve üzeri boyda biri oynamak için ileğini yukarı/geriye doğru çok fazla kırarak durmak zorunda.

Karpal tünel sendrom sorunu olan ya da bu soruna yatkın kişiler için hastalığı tetikleyici bir pozisyon, bileğinde hiç bir problem olmayan insanlar içinde oldukça konforsuz.

Oturarak oynarsanız ve eliniz kolonuz ile olabildiğince yakın doğrultuda olursa rahatsızlık vermez.

Aslında ayakta duran için en konforlu pozisyon bunun tam tersi, içe doğru eğimli olan pozisyon olduğuna kanaat getirdim denemelerde. Fakat hem estetik olmayacak hem de oturarak oynamaya izin vermeyecekti.

Şimdi bir fikir geldi aklıma, kontrol panelini 3 ayrı pozisyonda duracak şekilde ayarlı da yapabiliriz aslında. Bu sayede farklı yaşlar ve boylardaki çocuklarımız da kendilerine uygun pozisyonda ayarlayıp oynayabilirler.

Hani arabalardaki yükseklik ayarlı direksiyon gibi, yapması çok basit aslında da sürekli harekete ve baskıya dayanacak bir şey düşünmek lazım.

hep kendimize göre yapıyoruz makineleri ama çocuklar bizden çok oynarlar sanırım.

Ben bunu bir düşüneyim kabin üstünde
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2018, 10:26:15 ÖÖ »

Kolay gelsin sana ,bu arada renk kattin arcade bolumune uzun zamandır  bekliyorduk ve kim düşecek bu arcade denen  tuzağımiza hosgeldin...
yavuzg bi bomba patlacak sanki bu ara , scartcadeV2 yaklasiyor sanki Kahkaha Kahkaha
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2018, 10:32:59 ÖÖ »

Tekrar hoşbuldum, bir tane 67 ekran arçelik buldum 2. el. Aslında 66 dır o ama neyse.

Sizce 70 ekran mı alayım, yoksa 66 mı? 70 alıp sistemi buna göre kursam, ve ilerde tüp arızası vs olsa 70 ekranı piyasada daha bol bulurum gibime geliyor.
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2018, 10:50:47 ÖÖ »

Tabiki  uygun buldugunuz tuplu tvyi degerlendirebilirsiniz , kabin  icindeki tv için ayrılmış olan alana göre hesapliyablrsnz...Mesela bendeki kabindeki 72 ekran civari , 1 saate kalmaz gozler kaymaya yorulmaya basliyor...en idealini kendinize gore  (cocuklara)  Kahkaha  yapin bence ,genelde 55 kullanan var 67 de ..
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: