Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1530 Datasette Problemi  (Okunma Sayısı 8726 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 19, 2018, 14:29:58 ÖS »

Dostlar selam, elimdeki 4 datasetten 3'ünü lastiklerini değiştirerek ve kafa ayarı ve temizleme yaparak adam ettim.

4. datasetin şöyle bir sıkıntısı var; Örneğin, Slapfight isimli kaseti diğer datasetler found 'Slapfight' diyip normal olarak yüklerken bu datasette önce 'Found !T' sonra 'Found Loader' diyip hiçbir şey yüklemiyor. KAfa ayarı yapmama rağmen bunu bütün kasetlerde yapıyor.

Datasette şu onarımları denedim,

Kafa değişti, lastikler yenilendi, LM324 değişti, 74LS14 değişti, sözde kafa ayarı da tamam (Recorder Justage e göre), hatta zamanında buna bir led devresi takılmış onu da söktüm, datasette pinlerini temizledim test ettim ama hala tepki aynı.  Başka bir sebebi olabilir mi acaba ?

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2018, 17:18:14 ÖS »

başka birşey kalmamışki zaten

muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2018, 17:22:09 ÖS »

başka birşey kalmamışki zaten  birde motor hızını dene kolay gelsin
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2018, 17:39:29 ÖS Gönderen: muhendis » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2018, 18:04:05 ÖS »

kafa ayarı tutmuş gibi gözükse de vidayı bir kaç tur daha döndürüp bir de öyle dene... kafayı değiştirince vidayı komple çıkartmış olman lazım ki sıfırdan kafa monte edince bazen tutmuş gibi gözüken kafa ayarı bu dediğimi yaptıktan sonra aslında daha net hale gelebiliyor.

Kimbilir belki fiziksel mekanizmasında bir problem vardır. kafa ayarı yapsan bile kafa belli bir uzaklıkta kalıyordur. ya da kablosunda sorun vardır diyeceğim ki yazdığın "değişti" dediğin şeylerden bi bu ihtimal kalıyor.

belki de motordur, @muhendis'in dediği gibi...

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2018, 19:38:38 ÖS »

kafa ayarı tutmuş gibi gözükse de vidayı bir kaç tur daha döndürüp bir de öyle dene... kafayı değiştirince vidayı komple çıkartmış olman lazım ki sıfırdan kafa monte edince bazen tutmuş gibi gözüken kafa ayarı bu dediğimi yaptıktan sonra aslında daha net hale gelebiliyor.

Kimbilir belki fiziksel mekanizmasında bir problem vardır. kafa ayarı yapsan bile kafa belli bir uzaklıkta kalıyordur. ya da kablosunda sorun vardır diyeceğim ki yazdığın "değişti" dediğin şeylerden bi bu ihtimal kalıyor.

Bir motoru degistirmedim zaten onu da bir degistirip deneyeyim.

muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2018, 19:44:17 ÖS »

Büyük ihtimalle motor yada azimuth ayarıdır

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 19, 2018, 20:11:06 ÖS »

Voltron   Sorunlu datasetin ne işler çevirdiğini anlayabilmek için Recorder Justage programı en iyi araç. Kaseti sağlam bir datasete takıp kafa ayarı yaptıktan sonra aldığın sinyal kalitesine dikkat et. Kaliteli bir sinyal, dar, kesintisiz, sağa-sola yalpalamaların olmadığı dik çizgi/çizgilerden oluşur. Kaseti sorunlu datasete takıp kafa ayarı yaptıktan sonra yaklaşık aynı kaliteyi alabilmen lazım. Aradaki farka göre sorunun nerede olduğunu anlayabilirsin. Örneğin çizgiler çok daha kalın ise kafa ayarın hala iyi durumda değildir. Çizgiler sağa-sola yalpalıyorsa, bant okuma-yazma kafasının önünden sabit hızda geçmiyor demektir. Bir de motor hızının sabit ama normalden yavaş/hızlı olma durumu var. Onu anlayabilmek için F1 tuşuna basınca çıkan dikey çubuklardan yararlanıyorsun. Motor hızının yavaş/hızlı olma durumuna göre sinyal çizgilerinin x pozisyonları normal yerlerinden daha sağda ya da solda olur.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 19, 2018, 22:18:58 ÖS »

Tesekkurler Yavuzg, Metallic ve Muhendis.

Ben dikkat etmedim ama galiba veri akisi cizgilerin baya bir solunda.

Bu durumda motor biraz hizli galiba.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 19, 2018, 23:28:58 ÖS »

Sinyal gayet iyi görünüyor, ama motor hızını kontrol etmek için bence kasetin en başındaki sinyallere bak. Zaten FOUND mesajından sonra oyunun ismini bile hatalı yazdığına göre asıl oraya bakmak lazım.

Kasetlere kaydedilmiş olan veri bloklarının sinyal olarak görünüşlerini şu şekilde özetleyeyim:

1. Header bloğu sinyali : 3 çizgi (bu blok yüklendikten sonra ekrana FOUND mesajı gelir)
2. Normal veri bloğu sinyali : 3 çizgi
3. Turbo veri bloğu sinyali : 2 çizgi (genellikle)

Her bloğun başında bir pilot sinyali vardır ve tek çizgi olarak görünür. Header bloğunun pilot sinyali baya uzundur. Normal veri bloğunun daha kısadır. Turbo veri bloğunun pilot sinyali, daha yüksek bitrate'de ve çok daha kısadır.

Kasetin en başındaki pilot sinyali ve header bloğu sinyaline bak istersen (tek çizgi ve ardından 3 çizgi). Sinyal çizgileri, F1'e basınca çıkan yardım çizgilerinin tam ortalarından ilerliyor olmalı. Motor yavaşsa sinyaller daha sağdan ilerler, hızlıysa daha soldan ilerler. Header bloğu sinyali ve başındaki pilot sinyalinin bitrate'i düşük olduğu için küçük motor hızı farklarında pek sorun çıkarmaz diye düşünüyorum, yani en azından FOUND mesajından sonra oyunun ismi düzgün gözükür.

edit: Mesajı daha anlaşılır yazıp bir de foto ekleyeyim dedim.
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2018, 10:25:59 ÖÖ Gönderen: Metallic » Logged
kemalkutlu
Üye

RETRO-ROCKER

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2018, 20:23:37 ÖS »

hocam sorun kafa ayarında değil size tavsiyem play tuşuna bastığınızda mekanizma altında kartta sivic gibi bir yer var sürgü hani recod sürgüsü varya onun için oksitlenmistir onu kontak spreyi yada kolonya ile iyice yıkayıp kurulayın veya hava tututun benimde başıma geldi yaptım düzeldi sinyali boģum boğum yolluyor dikkatli bakın görürsünuz o yüzden yükleme yapamıyor..
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 20, 2018, 21:52:49 ÖS »

Tesekkur ederim Metallic ve kemalkutlu.

Aslinda, dun hem turbo mod hem de normal olarak foto almistim. Digerini de ekliyorum.  Diger datasette ler ofiste durdugu icin henuz karsilastiramadim digerleri ile. Ama dikkat ettim de hiza cizgilerinin bir bar solunda gibiz

Kemal hocam datasetin surgusunu bir temizlemeyi deneyecegim yagsiz kontakt ile.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 20, 2018, 23:48:38 ÖS »

Yardimci olan tum arkadaslarim cok tesekkurler

Yarin test etmeyi bekleyemedim,motoru degistirdim ve sonuc.

Motoru degistirince, recorder justage de sinyaller klavuzlarin merkezine yerlesti.

Bu motor hizi ayarlama olayi nasil yapiliyor peki ? Yabanci forumlarda bunun kalibre edilebilecegi de yaziyor fakat  herhangi bir ayar yok pcb uzerinde.
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2018, 00:11:51 ÖÖ Gönderen: Voltron » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2018, 04:42:56 ÖÖ »

Motorun arkasında bir ayar deliği oluyor bazen

Use the brute force, Luke
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2018, 18:54:48 ÖS »

Tüh motor hızlı mıydı, yavaş mıydı öğrenemedik, içimizde kaldı. Neyse güle güle kullan artık. Motor hızı nerden ayarlanabilir pek bilgim yok, bana hiç lazım olmadı. Ayrıca sağlam bir dataset ile sinyal karşılaştırmaya gerek yok. İlk verdiğin fotoda turbo sinyalini incelediğini görünce önce mesajımı ona göre yazmıştım. Ama sonra neden kasetin başındaki normal Commodore sinyallerine bakmıyoruz, daha kolay diye düşünüp mesajımı ona göre düzenledim. Turbo sinyali ile motor hızı kontrolu yapmak zor iş. Piyasada bir sürü turbo uygulaması var, herbirinin sinyali farklı yerlerden çıkıyor. Recorder Justage'da "F3 - turbolu kayıt için" diye yazıyor, ama kimbilir hangi turbo için. F3'e basınca çıkan yardımcı çizgilere (programın orjinalinde hilfslinien, çevirisinde help lines yazıyor) uyan bir turbo sinyali görmedim ben. O nedenle aynı sinyali sağlam bir datasetten gelen ile karşılaştırman lazım diye yazmıştım. Dediğim gibi bu zor iş olduğu için F1'e basıp kasetin başındaki sinyallere bakmak daha mantıklı, verdiğim fotoda olduğu gibi. 
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2018, 23:19:06 ÖS »

Motor Hizi normalde kasetcalarlarda, walkmanlerde cihaz uzerindeki mini bir pot ile yapiliyor. Bunda pot Levent in dedigi gibimotor arkasindaki kucuk deligin icinde. Ama bu potu da sungerler ile gizemisler. Tornavidayi iki siyah sunger arasina sokunca pota ulasiliyor.

Su an datasette calisiyor fakat azimuth asiri hassas. Bunu da taktigim vidaya veriyorum. Biraz ince ve uzun kacmis olabilir eskisine gore. Eski vidayi bulamiyorum. Bulsam onu takacagim. Ama calisiyor mu calisiyor..

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: