Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeProje Alım/Satım (Moderatörler: wizofwor, i_r_on, yavuzg, simon, Metallic, eins)EasyKernal switchsiz, kablosuz kernal satış
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: EasyKernal switchsiz, kablosuz kernal satış  (Okunma Sayısı 32985 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 26, 2018, 01:01:59 ÖÖ »

Direkt konuya geçeyim, Yeni board'lu C64'ler için switchsiz, kablosuz 7 kernal mod konusunda takip edenler olduysa projeyi az çok açıklamıştım. Basitçe ifade etmek gerekirse EasyKernal 250469 pcb numaralı kısa board tabir edilen board'a sahip C64'ler için bir multi kernal.

Bu C64'lerde Basic ve Kernal tek bir 16K'lık rom'da yer alıyor.

Örnek board'lar :

https://ist.uwaterloo.ca/~schepers/MJK/pics/c64pcbr4a.jpg
https://ist.uwaterloo.ca/~schepers/MJK/pics/c64pcbrb.jpg
https://ist.uwaterloo.ca/~schepers/MJK/pics/c64pcbr4b.jpg

EasyKernal'i C64'ünüzde kullanabilmek için mevcut 16K'lık 2364 rom chip'ini (Parça numarası : 251913-01 901227) söküp yerine uygun header ve soketlerle EasyKernal'i yerleştirmeniz gerekiyor.

7 değişik kernal arasında seçme şansınız oluyor. Bu seçim işlemini C64 üstünde teyp / /disket sürücü / sd2iec / irqhack64 / 1541 ultimate vesaire mevcutta program çalıştırmak için neyi kullanıyorsanız o medyadan yükleyeceğiniz küçük bir programcık sayesinde yapabiliyorsunuz. Kernal seçimi yaptıktan sonra bir dahaki seçime kadar C64'ünüz seçili kernal ile çalışıyor.

Prototip versiyonu için çektiğim şu videoya bakabilirsiniz,

Gelelim satış detaylarına,

Fiyat : 54 tl + 10 tl kargo.

Not :
1 - İlk parti için satış Alım/Satım/Selam/Muhabbet harici en az 10 post'u olan forum üyeleri içindir. (Sonraki partilerde fiyat değişip satış genele açılabilir)

2 - Sadece 250469 assembly numarasına sahip board'larda kullanılabilir.

3 - Board üstünden çip desolder edebilmeniz yahut ettirebilmeniz gerekiyor kullanabilmek için.

4 - EasyKernal adaptörü bir adet eeprom ile beraber gelecektir. Bu eeprom üzerinde lisans gerektimeyen kernal rom'lar bulunacaktır. Örn. Jiffydos lisansınız varsa bunu eeprom içindeki bir slot'a siz yazmalısınız. (Kernal listesini daha sonra paylaşacağım.)

5 - EasyKernal adaptör board'u üstündeki tüm SMD komponentler lehimlenmiş, board üstündeki microcontroller programlanmış olarak gelecektir. Machine header ve entegre soketleri ise lehimlenmemiş bir şekilde gelecektir.

Sipariş listesi
----------------------------------
1. Bülent Yenidünya / byeni
2. WildLord (1 adet)
3. phoenix (1 adet)
4. emintolga (1 adet)
5. emarti (1 adet)
6. ilkerficicilar (1 adet)
7. muhendis (1 adet)
8. hades (1 adet)
9. attilan (opsiyonel)
10. misket (1 adet)
11. toddler (1 adet)
12. Tesellum (1 adet)
13. yucelbilik (1 adet)
14. LW3D (1 adet)
15. KNG (1 adet)
16. wizofwor (1 adet)
17. Özgür Dereli (1 adet)
18. witchdoctor (1 adet)
19. OZGH (1 adet)
20. Levent (Lvnt) (1 adet)
21. hakkan (1 adet)

Bülent Yenidünya abimiz vefat etmeden önce bir mesaj atıp şöyle demişti

"Nejat yeni proje yolda gördüğüm kadarıyla, hayırlısı olsun.
Bu arada eşimin rahatsızlığından dolayı makine ve site devamlı açık olsa bile her zaman girmem olanaksız. Senden ricam hangi projen olursa olsun ilk listeye beni de yazman mümkün olabilir mi acaba?
Teşekkürler."

Olumlu bir cevap yazmıştım kendisine. Sembolik de olsa rahmetlinin ismini ilk sıraya eklemek istedim. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2018, 23:53:34 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Mayıs 28, 2018, 13:36:14 ÖS »

1 adet lehimli de benim için yazar mısın?

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mayıs 28, 2018, 15:00:56 ÖS »

1 tane ben alayım
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Mayıs 28, 2018, 20:54:38 ÖS »

@iron teşekkür ederim

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Mayıs 28, 2018, 22:59:36 ÖS »

1 adet de ben alayım.
OZGH
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Mayıs 30, 2018, 01:28:58 ÖÖ »

1 adet saralım oradan.
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Mayıs 30, 2018, 02:03:24 ÖÖ »

İlginiz için çok teşekkürler arkadaşlar. Kısa sürede teslim edilebilecek ilk partinin (yani elimdeki pcb'lerin) kontenjanı doldu gibi. Buradan talep oldukça listeye yazmaya devam ederim. Pek tabii sonra yazılanlar biraz daha geç teslim alacaklar EasyKernal'leri.

Bunu Lemon64'de de satışa koydum aynı zaman dilimi içinde. Onlara göre uygun, tl'ye çevrildiğinde buraya göre daha pahalı bir fiyata listeledim. Aynı süre içerisinde oradan sadece tek sipariş aldım

Proje satışları ile ilgili bir anket yapmaya karar verdim

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Mayıs 30, 2018, 11:50:49 ÖÖ »

Ne işime yarayacak bir türlü çözemedim ama oluyorsa bir tane de bana

Use the brute force, Luke
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Mayıs 30, 2018, 12:12:11 ÖS »

Bunu söylüyorsan bence almamalısın. Çünkü tak çalıştır bir şey değil ve anakarttan entegre sökmek dahil olduğundan biraz risk de içeriyor. Ne işine yarayacağını bilmediğin birşey için Commodore 64'ünü riske atmak istemezsin herhalde. Masum

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Mayıs 30, 2018, 13:22:19 ÖS »

Aynen, Özay'ın dediği gibi. Kernal ve basic'in bir arada durduğu rom'un sökülmesi gerekiyor.

İşin uzmanı için zor bir işlem değil aslında (ben bile yaptım düşünün )

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Mayıs 30, 2018, 14:17:33 ÖS »

Bunu söylüyorsan bence almamalısın. Çünkü tak çalıştır bir şey değil ve anakarttan entegre sökmek dahil olduğundan biraz risk de içeriyor. Ne işine yarayacağını bilmediğin birşey için Commodore 64'ünü riske atmak istemezsin herhalde. Masum

Öyle değil. Gerçekten farklı kernal'lar ne için kullanılıyor ne iş görüyor hala tam anlamadım. Konunun başından beri takip etmeme ve başka sitelerde ufaktan bakınmama rağmen, bu açıdan cihaz ne işime yarayacak hala çözemedim. Ama merak ediyorum.

Ayrıca 64tl ciddi iyi bir fiyat diye düşünüyorum. Yani kart / entegre siparişi, takip, montaj, test, kargo bir sürü iş. Allah razı olsun i_r_on, eline sağlık.

Alıp kurcalayalım işte.

Aynen, Özay'ın dediği gibi. Kernal ve basic'in bir arada durduğu rom'un sökülmesi gerekiyor.

İşin uzmanı için zor bir işlem değil aslında (ben bile yaptım düşünün )
Basic'de aynı rom'daysa kullanım olarak tek aklıma gelen basic'i çıkarıp yerine makine dili monitörü koymak, ya da mon komutu eklemek. Yapılabilirliği ya da benim yapabilirliğim ayrı mesele.

Entegre söker takarım, sorun olmaz sanırım. Bu noktada aklıma gelen sorular:
1. Entegreyi sökerken tüm bacaklarını kısa devre yapıyormuyuz? Statik elektrikten etkilenmemesi için böyle numaralar yapıyorlardı
2. Elektronikçilerdeki standart entegre soketleri pek iyi değil deniyor. Uç girişleri yuvarlak olan soketler daha iyi deniyor. Bunlar ucuza nereden temin edilir?

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Mayıs 30, 2018, 15:12:06 ÖS »

Basic'de aynı rom'daysa kullanım olarak tek aklıma gelen basic'i çıkarıp yerine makine dili monitörü koymak, ya da mon komutu eklemek. Yapılabilirliği ya da benim yapabilirliğim ayrı mesele.

Alternatif basic var mı diye ben de araştırmıştım.Malesef alternatif basic yok. Monitör uygulamalarına bakmak lazım, $A000-$BFFF aralığına port edilebilecek olan varsa güzel fikir. (Tabii Basic rom'unu kullanmayan bir şey olmalı bu)

Tabii bu sefer de kernal de devreden çıkmış oluyor aslında, çünkü bu sefer yüklemeleri falan monitör arayüzünden yapman lazım.

EasyKernal'in şu anki versiyonunda basic rom'u alternatifli değil ancak 4 basic + 4 kernal destekleyen bir versiyonunu yapabilirim. Bir tane boşta i/o hattı var kullanmadığım.

Bunun en yaygın kullanımı aslında disk hızlandırma için JiffyDos / Sd2iec kernal gibi custom kernal'leri kullanabilme.

1. Entegreyi sökerken tüm bacaklarını kısa devre yapıyormuyuz? Statik elektrikten etkilenmemesi için böyle numaralar yapıyorlardı

Hiç duymadım, hiç te yapmadım. Statik elektik için bileklik tarzı şeyler var bildiğim.

2. Elektronikçilerdeki standart entegre soketleri pek iyi değil deniyor. Uç girişleri yuvarlak olan soketler daha iyi deniyor. Bunlar ucuza nereden temin edilir?

Precision soket diye geçiyor onlar. Dediğin gibi sök/tak'a ve korozyon'a karşı daha dayanıklılar. Yükseklik profili diğer soketlere göre daha kısa olduğu için bunun montajı için precision soket kullanılmalı. Aynı şekilde header'ların da yuvarlak olanları var, bunlara da machined header deniyor yani makineden geçirilip yuvarlatılmış anlamında. Normal sokete yahut precision sokete normal header adam akıllı oturmadığı için header olarak da bunlardan kullanmak gerekiyor.

Precision soket ve machined header'ları sipariş edenlere ben temin edeceğim.

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Mayıs 30, 2018, 23:52:28 ÖS »

Monitör uygulamalarına bakmak lazım, $A000-$BFFF aralığına port edilebilecek olan varsa güzel fikir. (Tabii Basic rom'unu kullanmayan bir şey olmalı bu)
Jim Butterworth'un commodore'un hemen her türü için supermon ya da supermon64'ü var. Basic kullanmıyor olmalı. Assembly ile yazılmış. Nereye yükleyeceğini bir yükleyici programla belirliyor. Açılışta basic'siz böyle bir monitör çalışabiliyorsa benim için mükemmel birşey olur.

Rom'a istediğimiz programları koyup açılışta seçme şansımız olur mu? Şu plus/4'teki ofis programları gibi mesela. Ya da bir assembler, bir monitör vb

Hiç duymadım, hiç te yapmadım. Statik elektik için bileklik tarzı şeyler var bildiğim.
Entegreyi alüminyum folyoya batırıyorlar, tüm bacakları kısa devre oluyor. Herneyse...

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Mayıs 31, 2018, 00:31:46 ÖÖ »

Monitör uygulamalarına bakmak lazım, $A000-$BFFF aralığına port edilebilecek olan varsa güzel fikir. (Tabii Basic rom'unu kullanmayan bir şey olmalı bu)
Jim Butterworth'un commodore'un hemen her türü için supermon ya da supermon64'ü var. Basic kullanmıyor olmalı. Assembly ile yazılmış. Nereye yükleyeceğini bir yükleyici programla belirliyor. Açılışta basic'siz böyle bir monitör çalışabiliyorsa benim için mükemmel birşey olur.

Rom'a istediğimiz programları koyup açılışta seçme şansımız olur mu? Şu plus/4'teki ofis programları gibi mesela. Ya da bir assembler, bir monitör vb

Supermon'un source'larına baktım basic'le sadece açılış ve çıkış aşamalarında  ilişki kuruyor. Dediğin yapılabilir ama tabii yine de geliştirme yapmak lazım.

Basic rom sadece 8k, monitör uygulamaları 4k civarlarında oluyor, kalan 4k'ya bir şey koyup çalıştırılabilir mi, çalıştırılabilir. Reset vektörü basic'e kontrolü nasıl devrediyor bakmak lazım. Tabii böyle bir bilgisayar artık genel kullanım için uygun olmaz zira basic kullanan programlar artık çalışmazlar. Programlar/oyunlar çok basit işler için bile basic kullanıyor olabiliyor.

8K kısıtından dolayı plus/4 olayı olmaz malesef.

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Mayıs 31, 2018, 02:37:52 ÖÖ »

$A000-$BFFF arası duracak basic kullanmayan 8k programlar ayarlasam da rom'a yazma işini ben yapsam? Bir nevi EasyKernal için geliştirme yapsam yani. Neleri çalışmam lazım? Jim butterfield'in makine dili kitabını bitirmişliğim var. Acemiyim ama bir şekilde yolumu bulurum herhalde.

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #45 : Haziran 06, 2018, 01:22:56 ÖÖ »

Eksik malzeme geldi diye sevindim bugün, Çinli kardeşim malesef SOT-23 kılıf yerine SOT-353 denen mini minnacık bir kılıfta olanlardan göndermiş 74HC1G08 çiplerini

* IMG_4144.JPG (98.17 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1225 kez.)

twitter | blog
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: