Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEl yapımı teleskoptan Jüpiter
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: El yapımı teleskoptan Jüpiter  (Okunma Sayısı 533 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ağustos 07, 2018, 10:30:11 ÖÖ »

Merhaba CGTR ailesi. Aynasını kendim yaptığım teleskobumla ilk defa Jüpiteri fotoğrafladım.
Dediğim gibi bu benim ilk Jüpiter fotoğrafım. Elimdeki ekipmanlarla ancak bu kadar oluyor.

Esen kalın.

Bu leblebi tanesi kadar görünen gezegeni herhangi bir dijital resize olmadan şöyle en azından 800x600 piksel resim boyutunda görebilmek için kaç tane daha mercek gerekir kim bilir.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ağustos 07, 2018, 13:34:30 ÖS »

Bu konu başlığı beni çoook eski günlerime götürdü. Sene 80'ler (86-87 falan galiba) Lisenin fen laboratuvarının anahtarları bizdeydi (evet, o filmlerdeki "nerd" grubu bizdik ) ve laboratuvarda da bir teleskop vardı. Spesifikasyonlarını tam bilmiyorum ama onu akşamları kaçırıp bir tepeye çıkıp ayı yıldızları vs seyrederdik. bir seferinde de jupiteri yakalamıştık. Jupiter olduğunu bu resimdekinden de küçük olmasına rağmen üzerindeki iki siyah çizgiden doğrulamıştık. Ne günlerdi

Elinize sağlık, çabalarınızı ve çalışmalarınızı takdir ediyorum ve bu fotoyu çekerkenki heyecanınızı ve sevincinizi tahmin edebildiğimi ifade etmek isterim

ifteri61
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ağustos 07, 2018, 17:41:40 ÖS »

resim bende görünmüyor.
Komodorcu
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ağustos 07, 2018, 17:54:28 ÖS »

Mükemmel bir kare, elinize gözünüze sağlık. Ben anca sokakta kiralanan teleskoplardan bakma şansına eriştim ama hiç bir şey göremedim açıkçası. Şimdilerde yapabildiğim tek şey dürbün ile sarsmadan aya bakmak Bulunduğumuz yer itibari ile (Antalya) deniz seviyesinden net bir hava yakalamak imkansız, ancak Saklıkent 'te bulunan gözlem evine gitmek lazım ona da bir türlü fırsat bulamadım.

Satürn 'ün halkalarını görmeyi çok isterdim, yada Mars 'ı daha ayrıntılı görebilmek güzel olurdu.

Neyse artık. Ben yıldızları ve gezegenleri ayırdetmek için Android ücretsiz bir yazılım kullanıyorum, telefonun kamerası yardımı ile tüm bilgilere erişiyorum, gayet güzel bir yazılım, ismi ise (belki biliyorsunuzdur ama yazıyorum) "SkyView Free"

Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyorum, yeni fotoları merakla bekleyeceğim.

Öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında iyi bir başlangıç yapmışsınız. Dürbün ile gözlem astronominin ilk aşamasıdır. Çok şanslısınız Saklıkent TÜBİTAK tarafından düzenlenen gözlem şenliklerine ev sahipliği yapıyor. Teleskopunuz olmasa bile katılıp gözlem yapabilirsiniz. Yakında bir Satürn fotoğrafı yükleyeceğim, Mars gözlem için çok iyi bir konumda. Yazılım olarak Stellarium uygulamasını kullanıyorum hem bilgisayarda hem telefonda. Ama bir çok uygulama aynı işlevi rahat yapabiliyor.

Komodorcu
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ağustos 07, 2018, 18:25:45 ÖS »

Merhaba CGTR ailesi. Aynasını kendim yaptığım teleskobumla ilk defa Jüpiteri fotoğrafladım.
Dediğim gibi bu benim ilk Jüpiter fotoğrafım. Elimdeki ekipmanlarla ancak bu kadar oluyor.

Esen kalın.

Bu leblebi tanesi kadar görünen gezegeni herhangi bir dijital resize olmadan şöyle en azından 800x600 piksel resim boyutunda görebilmek için kaç tane daha mercek gerekir kim bilir.

Maalesef bir çok alanda olduğu gibi astronomide de para konuşuyor. Daha büyük daha net görüntüler için daha çok para harcamak gerekiyor.

Bu konu başlığı beni çoook eski günlerime götürdü. Sene 80'ler (86-87 falan galiba) Lisenin fen laboratuvarının anahtarları bizdeydi (evet, o filmlerdeki "nerd" grubu bizdik ) ve laboratuvarda da bir teleskop vardı. Spesifikasyonlarını tam bilmiyorum ama onu akşamları kaçırıp bir tepeye çıkıp ayı yıldızları vs seyrederdik. bir seferinde de jupiteri yakalamıştık. Jupiter olduğunu bu resimdekinden de küçük olmasına rağmen üzerindeki iki siyah çizgiden doğrulamıştık. Ne günlerdi

Elinize sağlık, çabalarınızı ve çalışmalarınızı takdir ediyorum ve bu fotoyu çekerkenki heyecanınızı ve sevincinizi tahmin edebildiğimi ifade etmek isterim

Çok teşekkür ederim Yavuz bey. Sizde zehri almışsınız aslında tam yaşında keşke devam ettirseydiniz. Gerek sizin gerekse retro işine emek veren arkadaşların yaptıklarını gördükçe sizlere hayran oluyorum.

resim bende görünmüyor.

Evet bende de. Silinmiş sanırım. Tekrar yükleyeceğim.
maverick
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ağustos 09, 2018, 20:14:42 ÖS »

Değerli bilgileriniz ve cevabınız için teşekkür ederim.

http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/

Dediğiniz gibi, kaçırılmayacak bir etkinlik. Her sene bir aksilik çıkıyor ve gidemiyordum, bu sene olacak gibi, hadi hayırlısı
onursapci
Üye4

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ağustos 09, 2018, 22:52:32 ÖS »

Esen kalın.

Maalesef bir çok alanda olduğu gibi astronomide de para konuşuyor. Daha büyük daha net görüntüler için daha çok para harcamak gerekiyor.

Çok teşekkür ederim Yavuz bey. Sizde zehri almışsınız aslında tam yaşında keşke devam ettirseydiniz. Gerek sizin gerekse retro işine emek veren arkadaşların yaptıklarını gördükçe sizlere hayran oluyorum.

resim bende görünmüyor.

Sahane daha ne olsun. Neredeyse su kaynagi bulacaksin  Kahkaha

C64 ve A500
Komodorcu
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ağustos 09, 2018, 23:16:08 ÖS »

Değerli bilgileriniz ve cevabınız için teşekkür ederim.

http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/

Dediğiniz gibi, kaçırılmayacak bir etkinlik. Her sene bir aksilik çıkıyor ve gidemiyordum, bu sene olacak gibi, hadi hayırlısı

Ben Teşekkür ederim. İşlerim dolayısıyla katılamıyorum inşallah bir gün katılacağım.

Esen kalın.

resim bende görünmüyor.

Sahane daha ne olsun. Neredeyse su kaynagi bulacaksin  Kahkaha

Teşekkürler Onur Bey.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: