Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetUcuz Alan Adı ve Bireysel/Şirket Tescilleme
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ucuz Alan Adı ve Bireysel/Şirket Tescilleme  (Okunma Sayısı 304 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 12, 2018, 04:01:22 ÖÖ »

en ucuz alan adı hangi firma da? ve kendimiz alan adımızı kendi sunucumuzda saklama ihtimalimiz var mı? bunun için ne yapmamız gerekir. eğer ana merkeze bağlı alan adını kendimiz saklarsak daha ucuz mal edilir mi?
ortak bir kayıt sistemi olduğunu biliyorum bireysel yapamıyorsakta zaten benim şirketim var alan adı hizmeti vermek istersem bunun için ne yapacğaım ve nerelere başvuracağım. ve sadece 5-10 alan adı değil toplamda 390'a yakın uzantı var hepsine ulaşmak istiyorum.
bilgi verirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2018, 04:04:33 ÖÖ Gönderen: DoctorCPC » Logged

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2018, 10:40:57 ÖÖ »

Firmalar sürekli olarak kampanya yaptıkları için. En ucuzu bu diyemeyeceğim. Sadece güvenilir bir firmadan aldığına emin olmanı ve kampanyalı ilk satın alma fiyatına kanmayıp  birde standart yenileme fiyatına bakmanı öneririm. 

Alan adını kendi sunucunda saklamaktan kastını tam olarak anlayamadım. DNS sunucu kurup kendi alan adlarını buraya kaydetmeyi düşünüyorsan, bu alan adlarına sadece senin DNS sunucunu kullanan istemciler ulaşabilir.

Domain tescil hizmeti vermek istiyorsan Goddady, Tucows gibi tescilli main registerar'larla resellar anlaşması yaparak isim tescil hizmeti verebilirsin.

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2018, 13:12:35 ÖS »

Domain'i tescil için mevcut olanlardan birini kullanmak gerek. Kendi sitelerinizi barındıracaksanız, bunu yapabilirsiniz. (Soruyu aslında bende anlayamadım... )

Domain tescil sırasında standart yapılan hatalardan birisi ilk ücretin ucuz olup, firmaların diğer yıllarda daha fazla ücret almalarıdır. Misal... .tv domain'i name.com'da ucuzdu... İlk alırken sorun yok. Ama diğer yıllar fazla ödemek gerekiyordu... Buna dikkat etmek gerek...

godaddy, türkticaret.net, namecheap vs. kullandım... Bana en uygun ve sorunsuzu name.com geliyor. 20-30 kadar domain'im var...Hepsini Name.com'a taşıdım.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2018, 15:13:48 ÖS »

Dns server kurup kendin saklayabilirsin, ana alan adı söz konusu ise maliyet değişmez. Sadece alt alan adlarını kolayca yönetebilmeni sağlar bu. Alt alan adlarını domain satan yerler sana ücretsiz değiştirttiği için aslında sana daha pahalıya patlar zira bir de dns server bakım yükümlülüğüne gireceksin.

Dns server'ın internete açık ve aktif olduğu sürece domain'lere erişilir. Registrar üstünde registrar'ın name server'ı yerine kendi server'ını tanımlıyorsun bu durumda.

Dns server kurmanı tavsiye etmem, türlü türlü exploit edilebilen bir hizmet bu, bakımını güzel yapan bir yerden kullanmanı tavsiye ederim.

Wizofwor'un dediği gibi reseller olabilirsin olabilirsin pek tabii.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2018, 08:14:09 ÖÖ »

DNS server için iki temel kurala dikkat edersen kolay kolay başın ağrımaz.
Sorgu halinde bütün kayıtları vermemesi lazım ve kendi üzerindeki kayıtlar haricindeki kayıtlara (recursive) cevap vermemesi gerekiyor.

Linux üzerinde Bind DNS 120-200mb ram, 1 çekirdek ile rahat çalışıyor (gui'siz ve sorgu yoğunluğuna göre değişebilir tabiki)

Namecheap ücretsiz DNS hizmeti veriyor, tr uzantılı domainlerdede çalışıyor.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2018, 08:17:19 ÖÖ Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: