Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kolonya Hakkında  (Okunma Sayısı 773 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hekimoglu78
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 08, 2018, 16:20:11 ÖS »

Ayrıca konu açılmışken etil alkol hücre zarınında glikoprotein ve yağ molekülleri yapısını da bozarak hücrenin kabaca seçici geçirkenliğini bozar. Dolayısı ile hücre içerisine girmemesi gereken maddelerin girişi sağlanarak yine kabaca hücrenin düzensiz bölünmesine yada işlevsiz kalıp ölmesine sebebiyet verir..  
etanol önemli bir bileşendir, lipitleri geçebilir, böylece hücre zarından geçebilir. Böylece kaslara yayılır, metabolize olmadan derinin dışına çıkar. Kalbe gider ve beyinde dolaşır.

Beyine ulaştığında  beyinin önemli bir kısmı olan nucleus accumbensi etkiler. Bu nokta beyin ödül  merkeziyle,  hafıza merkezinin birleştiği yerdedir. Alkol nukleus accumbensi kısa devre yaptırarak, oldukça çok dopamin salgılamasına neden olur. Bu da insanların iyi hissetmesine neden olur. Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır
Keyif nörotransmiteri olarak bilinir. Başlıca işlevi beyindeki ödül sistemini ve haz sistemini devreye sokar.. Algılarınız olması gerekenden çok daha farklı bir noktaya taşınır.. Öyle bir noktaya taşınır ki duygularınızı artık sizden başka birşeyler kontrol etmeye başlar :/

Alkol  beyni baskıladığından, beyinde nefes almayı ve kalp atışını kontrol ettiğinden dolayı nefes almayı kesince ölürsünüz. Bunun sebebi ise çok fazla Alkol ün vucutta dolaşımda olması Alkol Koması dedğimiz şeydir. Ya kusmuğunuzda boğulursunuz yada kalbiniz duracaktır veya nefesiniz..
Peki ne olacak bu vücuttaki alkol? Karaciğere yollayalım en iyisi Orada parçalanır bir güzel fakat karaciğerde de ciddi tahribata sebebiyet verir. Karaciğer Alkol ü yıkarken oluşan yan ürünleri unutmamak lazım..
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2018, 16:35:38 ÖS Gönderen: hekimoglu78 » Logged

Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz !
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Ekim 08, 2018, 21:51:08 ÖS »

Bazı kaynaklarda şöyle bir bilgi var, ''80 derece kolonya mikropları öldürmez. Buna karşın 60 derece kolonyanın antibakteriyel etkisi vardır''

Valla hangi kaynaklarsa onlar bayağı palavra kaynaklarmış.
80° öldürmez 60° öldürür diye bir şey yok. İkisi de öldürür.
Ve bilakis hangisi daha iyi öldürür sorusunun yanıtı da 80°.

Alper
segaa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 08, 2018, 22:36:25 ÖS »

Bazı kaynaklarda şöyle bir bilgi var, ''80 derece kolonya mikropları öldürmez. Buna karşın 60 derece kolonyanın antibakteriyel etkisi vardır''

Palavra mı bilemem ama netteki çoğu sitelerde bu bilgi mevcut, i_r_on'un paylaştığı yabancı makalede de suyla karışık ideal etanol oranı %60 %70 diye nor düşmüşler, ayrıca yine uzman bir doktorun da bu yönde bir açıklama yaptığını duymuştım,

yine de bende senin gibi düşünüyorum 80°'lik kolonyalarda bazı mikropları öldürüyor, grip veya nezle olmaya yakın kolonya çektiğimde başlamadan bitiryordu.

segaa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 08, 2018, 22:44:06 ÖS »

bu ne acayip bir başlık ve konudur yahu Kahkaha Kahkaha Kahkaha

(eleştiri değil cidden şaşırdım)

O kadar da şaşılacak bir konu değil, neticede kolonya ya bu Kahkaha  Konunun açıldığı yerde Genel Sohbet bölümü. Şunu da eklemek lazım, Retro cihazlarımın çoğunu önce su ve sabunla sonra da kolonya ve pamuk yardımı ile temizliyorum, mis gibi oluyor.

Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2018, 07:06:55 ÖÖ »

Palavra mı bilemem ama netteki çoğu sitelerde bu bilgi mevcut, i_r_on'un paylaştığı yabancı makalede de suyla karışık ideal etanol oranı %60 %70 diye nor düşmüşler, ayrıca yine uzman bir doktorun da bu yönde bir açıklama yaptığını duymuştım,

yine de bende senin gibi düşünüyorum 80°'lik kolonyalarda bazı mikropları öldürüyor, grip veya nezle olmaya yakın kolonya çektiğimde başlamadan bitiryordu.

i_r_on'un paylaştığı makalenin doğruluk payı var. Ama sayılar tam doğru değil.
Alkol'ün sanitasyon özelliğinin en etkin olduğu derişim %60-80 arasıdır ve etkinliği %80'e yaklaştıkça artar.

Uzman doktora gelince. Bu ülkede söylediği iki şeyden biri tam anlamıyla yanlış olmasına rağmen, adının önünde Prof. ünvanı taşıyan (örn. Canan Karatay) gibi "uzman" doktorlar da var (diğer ülkelerde de de bu kadarı var mı bilmiyorum). Bu yüzden böyle bireysel açıklamalara asla ehemmiyet gösterme. Sadece deney sonuçlarıyla desteklenmiş bilimsel yayınları ciddiye almalısın.

Not: Ha şimdi tabi benim açıklamam da bireysel bir açıklama, o yüzden beni de ciddiye almamalısın. Benim açıklamam da üniversitede aldığım "Hijyen ve Sanitasyon" ve "Laboratuvar 1-2" derslerine dayanıyor. Ama internet çağındayız, dediğim gibi deney sonuçlarına dayanan ilgili makalelere bir iki google aramasıyla ulaşabilirsin diye düşünüyorum.

Alper
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: