Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetAkülü vidalama ve laptop pilleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Akülü vidalama ve laptop pilleri  (Okunma Sayısı 2763 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 20, 2018, 16:10:27 ÖS »

Merhaba
Bosh marka 14.4v bir akülü vidalama var elimde. Tabiki aküsü ölmuş durumunda .
Yeni piller fahiş fiyatta. YouTubede 18650 laptop pilleri ile pil değişimi yapanlar mevcut. Bms devresi alıp elimdeki çıkma laptop pillerini kullanmayı düşünüyorum.
Ama bu piller için çok tehlikeli patlama riski taşıyor türü yazılar okudum. Tecrübesi olan varmıdır?
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 20, 2018, 16:34:12 ÖS »

Şarj cihazı orjinal mi? Takınca hiç mi doldurmuyor?

Bosch mavi serilerde belki de en iyi kalite pilleri kullanıyor. Cihaz ondansa hiç uğraşmadan orjinal pilini alın bence. Şarj cihazı pilden çok fazla şey bekliyor olabilir.

Use the brute force, Luke
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 20, 2018, 19:57:09 ÖS »

hocam cihaz psr 14,4 model
şarj cihazı orjinal.
orjinal batarya fiyatı 250-350 lira arası.
bunu 4-5 sene önce biri vermişti o zaman bataryası bitik demişti.

elimd bir sürü laptop pili var kullanabilir miyim diye düşündüm.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2018, 22:02:04 ÖS »

Bende de bir Bosch akülü matkap vidalama var
Benim cihazın da pilleri ölü
Ben de benzer birşey yapmak istedim ama benim cihazın batarya kutusuna 18650 pilleri sadece 2 adet sığıyor o da iş görmedi
Ben de bataryaların birini söktüm kablo bağladım içine kabloların ucuna soket taktım 12v aküye bağlıyorum ve kullanıyorum akü çok uzun süre dayanıyor baya iyi oldu
Diğer batarya için de lipo pil düşüncem var ama henüz bakma fırsatım olmadı
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 21, 2018, 07:51:03 ÖÖ »

Lityumlu piller sıkıntı üstat. Özel şarj cihazları olması lazım. Bir voltaja bağlayayım dolsun falan çok tehlikeli. Düzgün şarj edilmezlerse patlayabiliyorlar. Şarjı tamamen bittikten sonra pilde geri dönülemez bir tepkime oluyor, bu tepkime üzerine şarj edilirlerse patlıyorlar. Zaten bunu önlemek için üretici pillerin olduğu kutuya pilleri kilitleyen minik bir devre koyar. Pilde delik açılsın, lityum havayla temas etsin yine patlıyorlar.

Sizin laptop pilleri zamanla şarjını tamamen bitirmiş olabilir. Piller zamanla kendi kendine boşalır. O yüzden yeniden doldurmak patlamalarına yol açabilir. Yanlız kaç voltun altına düşünce o yazdığım tepkime oluyor onu bilmiyorum. Şarj etmeden önce üzerlerinde belli bir voltaj varmı ölçün bari. Şarj ederken etrafa zarar vermeyecek, yangın çıkarmayacak bir yerlerde olsun. Ciddiyim. Dikkatli olun.

Use the brute force, Luke
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 21, 2018, 14:25:05 ÖS »

Kendi bataryalarini imax B6 ile şarj ettim biraz 6-9 volt civarında kalıyorlar. Muhtemelen içindeki küçük pillerden bazıları ölmüş. Saglamlari bulup birleştirmeyi düşünüyorum.
Bu olmazsa tp4056 ile laptop pillerini tek tek şarj edip saglamlarini 4s şeklinde bir deneyeceğim. Eğer bu olursa aliexpresten bms devresi alıp denemeyi düşünüyorum.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 21, 2018, 14:29:11 ÖS »

Lityumlu piller sıkıntı üstat. Özel şarj cihazları olması lazım. Bir voltaja bağlayayım dolsun falan çok tehlikeli. Düzgün şarj edilmezlerse patlayabiliyorlar. Şarjı tamamen bittikten sonra pilde geri dönülemez bir tepkime oluyor, bu tepkime üzerine şarj edilirlerse patlıyorlar. Zaten bunu önlemek için üretici pillerin olduğu kutuya pilleri kilitleyen minik bir devre koyar. Pilde delik açılsın, lityum havayla temas etsin yine patlıyorlar.

Sizin laptop pilleri zamanla şarjını tamamen bitirmiş olabilir. Piller zamanla kendi kendine boşalır. O yüzden yeniden doldurmak patlamalarına yol açabilir. Yanlız kaç voltun altına düşünce o yazdığım tepkime oluyor onu bilmiyorum. Şarj etmeden önce üzerlerinde belli bir voltaj varmı ölçün bari. Şarj ederken etrafa zarar vermeyecek, yangın çıkarmayacak bir yerlerde olsun. Ciddiyim. Dikkatli olun.

18650 piller için ya aşırı sarjdan yada aşırı desarjdan dolayı patladiklarini okudum. Bu nedenle imax B6 ile banyoda 😀 şarj etmeyi düşünüyorum.
Vidalamaya gerekli akımı vereceklermi denemedim. Dediğiniz gibi tehlikeli piller bu nedenle sürekli sıcaklığını kontrol etmek lazım
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 21, 2018, 18:27:54 ÖS »

Çıkma laptop pillerini powerbank kutusuna takmıştım.

Bir tanesi aşırı ısındı ve yuvasını eritti. Anında çıkardım pili..
Pili yerinden çıkartırken üzerinde çizikler oluşmuştu. (Üst plastiğinde yer yer yırtıklar vardı).
Belkide çıkartmaya çalışırken bir şeyler yapıp pili bozdum. Ondan böyle oldu.

Test etmeden kutuyu kapatıp şarja bıraksam. Ya patlardı yada powerbankı yakıp yangın vb. çıkartırdı heralde..

Aman ha dikkatli olun bu pillerle çalışırken.

« Son Düzenleme: Kasım 21, 2018, 18:33:49 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: