Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetAlışverişlerde Güvenli Ticaret Kullanmamak
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Alışverişlerde Güvenli Ticaret Kullanmamak  (Okunma Sayısı 707 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Aralık 04, 2018, 10:16:03 ÖÖ »

tanıdık eş dost harici get çok mantıklı gelmiyor bana, oyun alıyor vatandaş bunun cihazı nerede nasıl çalıştıracam diyip iade ediyor yaşanmış olaylar bunlar.

Get olmadan yapamiyor mu bunu? Bu kadar kafasizsa getsiz de bunu sorabilir.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Aralık 04, 2018, 10:55:28 ÖÖ »

Şu ana kadar bu forumdan kime rica ettiysem bana get açtı.

Demek neymiş, mutluluğu uzakta aramayacakmışsın

Bence sende sıkıntı var, %90 karşı gibi. Bu arada GET esprisi yapmadan bitireceğim mesajı
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Aralık 04, 2018, 11:01:25 ÖÖ »

Şu ana kadar bu forumdan kime rica ettiysem bana get açtı.

Demek neymiş, mutluluğu uzakta aramayacakmışsın

Bence sende sıkıntı var, %90 karşı gibi. Bu arada GET esprisi yapmadan bitireceğim mesajı

Abi get napıyor?

Ticareti güvenli hale getiriyor. Bunu niye istmezsin. Malına güvenmezsen
Aykiri1
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Aralık 04, 2018, 11:23:08 ÖÖ »

ben GET hiç açmadım açmamda. özellikle get açtırıp elden teslim almak istemeyen çok kişiyle karşılaştım. ya ürün arızalıysa diye yaklaşım gösterip kendi elindeki arızalılarla değiştirenlere şahitim. hatta bu forumda benzer durumu yaşayan arkadaşlarda var. eğer tanıdıksa yine get açmam. sonra ödersin der konuyu kapatırım. prensip gereği get açmam açılması teklifindede bulunmam.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Aralık 04, 2018, 12:17:55 ÖS »

Get'e karşı olan arkadaşlar get ile alım yapıyorlar ama?

Bu biraz sistem benim lehimeyse varım biraz aleyhime ise asla olmaz oluyor sanki.

Ha diyorsanız get almam da açmam da... Bunu diyenler aliexpress veya ebay de kullanmıyor diye düşünüyorum o halde?

Dünyanın gittiği yol varken biz hala nereye gidiyoruz.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Aralık 04, 2018, 12:36:44 ÖS »

Bence Yavuz'un önceki sayfada yazdığını gözden kaçırmamak gerek. Gittigidiyor'un popüler olduğu dönemde maliyenin Gittigidiyor üzerinde satış yapanlara verdiği cezalar ortadayken, kimse kayıt altına girmek istemez diye düşünüyorum. Hele günümüzde cezaların bu kadar arttığı ve ceza iştahının devlette bu kadar arttığı bir dönemde GET açmak, ticari faaliyet göstermeyenler için çok akıl karı değil kanımca.

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Aralık 04, 2018, 12:41:05 ÖS »

Bence Yavuz'un önceki sayfada yazdığını gözden kaçırmamak gerek. Gittigidiyor'un popüler olduğu dönemde maliyenin Gittigidiyor üzerinde satış yapanlara verdiği cezalar ortadayken, kimse kayıt altına girmek istemez diye düşünüyorum. Hele günümüzde cezaların bu kadar arttığı ve ceza iştahının devlette bu kadar arttığı bir dönemde GET açmak, ticari faaliyet göstermeyenler için çok akıl karı değil kanımca.

Bu işin ticaretini yapıyorsa düpedüz vergi kaçırma oluyor.
Ama maliyeci bunu nasıl yakalasın? Sürekli account değiştirir yine satar. reputasyona ihtiyacı da yok çünkü get açmadığı için bir yorum yok puan yok yıldız yok.

Para kazanıyorsa da ödesin vergisini bir zahmet. Hep ben mi ödeyeceğim vergi.
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Aralık 04, 2018, 13:19:40 ÖS »

Valla bende Oğuzhan'a hak veriyorum bu konuda Bu kadar büyüğümün ve sevdiğim arkadaşların get açmak çok mantıklı değil yazmasına rağmen parasını kazanıyorsa vergisinide versin fiyatıda şişirsin diyorum. Öteki türlü, Ben gittigidiyor dışında çok az alışveriş yaptım ya da Ebay. Onlarda da dolandırıldım resmen ciddiyim Get açmam diyorlarsa hiç bulaşmıyorum. Zaten almıyorum da ihtiyacım olanı forumdaki arkadaşlardan destekle çözmeye gayret ediyorum. Hobi için olanları parasını bastırıp ücretine katlanıp yurtdışından alıyorum ya da almıyorum
Bir kere Yurtdışından aldığım bir üründe eksik çıktı oda adamdan kaynaklanmıyordu. Bizim arkadaş kargo poşetini yırtıp içindekileri görmeden çöpe atmış. Nasıl mı tespit ettik arkadaşıma oğlum bu adamlar yamuk yapmaz sen yanlışşıkla birşey yapmış olabilir misin dedim? Oda abi en kötü çöptedir kargo poşetiyle atmışımdır dedi çöpten bulduk içinde 2 tane gameboy oyunu vardı. Yani bu kadar güven sağlayamıyoruz. Aldığım gameboy pocket ortalama bir fiyattı neredeyse sıfır gibi geldi ürün elime. Bu güveni sağlayamadıktan sonra da get olsa ne olmasa ne

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Aralık 04, 2018, 13:33:52 ÖS »

GET ile zamanında çok ürün sattım en sonunda ülkedeki sorunlu insanlardan bıktım ve kapattım.

Bir örnek, MIDI klavye satmıştım cihaz sorunsuz çalışıyor. Alan kişi yazılıma tanıtamadım, yardım et yoksa paranı vermem dedi. Bu tarz insanlar çok fazla.

Tanıdık insanlar hariç kolay kolay GET ile bir daha işim olmaz.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Aralık 04, 2018, 13:37:30 ÖS »

Get'le alıp elindeki bozukla sağlam ürünü değiştirip bu çalışmıyor diyorsa. Bu ahlaksızlıktır. Sahibinden com dan uzak durucan o zaman Bunu bir kez daha anladım.

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Aralık 04, 2018, 13:50:10 ÖS »

@Oğuzhan

Keşke herkes vergisini %100 ödese, aftan, şundan bundan hiçbir şekilde faydalanmasa, geliri kadar gider bulup karını kağıt üzerinde sıfırlamasa, bunun gibi bir sürü dalavere ile kişisel ve kurumsal bazda çakallık yapmasa ben %50 de olsa vergi ödemeye razıyım. Ama ülkemizde ne yazık ki vergi sistemi de güçsüz ve dürüst için daha hoyrat ve acımasız. En basitinden geçenlerde ayyuka çıkan bir haberde nafaka üzerinde (aylık 125 bin TL gibi bir rakam da olsa) hiç bir gelir vergisinin  bulunmadığını öğrendik.
blackdragon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Aralık 04, 2018, 15:02:12 ÖS »

Ben genelde elden satmayı tercih ediyorum bir şey satıyorsam. Kargoda ise havale yapılır kargo yapar geçerim. Ancak istenirse ve ürünüme tam güvenim var ise de gg veya sahibinden de get ilanı açarım masraflar karşı tarafa ait olarak Şüphelendiğim kişi olursa da zaten satmam ne olursa olsun. Ne durumda olduğunu bilmediğim ürünleri bile durumunu yazarak satıyorum bozuksa bozuk yazarım deneyemediysem denemedim yazarım   Şu zamana kadar hiç bir sattığım geri dönmedi Denemediğim yada deneme şansım olmayan bir ürüne get açmak mantıklı gelmiyor alan zaten bozuk olma olasığını bilerek alıyor bozuk çıksa o zaman zararlı çıkan ben olurum ama misal bir p4 kasa satıcaktım adam antalyadan alayım dedi get olmadan sen gönder ben havale ederim diyor dedim kargo parası satışa denk olsun diyor gönder. Kargo geri dönse sıkıntı bu kişiyi direkt engelledim dolandırıcı da çok piyasada. Forumda daha rastlamadım olursa zaten sadece bir kişiye kazık atabilir sonra bir daha ne ürün alabilir nede satabilir bence Vergi konusu apayrı bir konu satılan ürün başına vergi olsa sıkıntı değil ancak ne için olduğunu bilmediğim bir vergilendirmeye anlam veremiyorum Küçük esnaf nedense çok yaşayamıyor bu vergilendirme sisteminde
Not: Saygısızca olan hiç bir soruya cevap bile vermem bırakın get açmayı
segaa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Aralık 04, 2018, 19:37:01 ÖS »

Herkesin kendine göre satış prensipleri var, bu prensimlere dolandırıcılığı, kusurlu bozuk malı katanları saymıyorum.

Satıcı malına da kendine de güvenebilir, bu illa GET açabilir manasına da gelmez, kendine ve malına güveniyor ama alıcıya güvenmiyor olabilir, veya uğraşmak istemiyordur, o halde neden GET açsın.

Piyasa ne kadar dolandırıcı ya da kurnaz satıcı varsa bir o kadar da cins ve memnuniyetsiz kusur bulmakta eşi benzeri olmayan alıcılar da var. Böyle alıcılarla uğraşıp ikide bir kargo parası ödeyip GET açmamaya tövbe eden satıcılarda var.

Diğer bir sebepse sıradan bir Letgo satıcısının bu işlerden pek fazla anlamadığı, anlasa bile imkanlar neticesinde uğraşmak istememesi falan diye sıralanabilir, şimdi sen daha önce hiç sahbinden.com, gittigidiyor vs gibi sitelere üyelik açmamış, elinde bilgisayar olmayan, her işini cep telefonu ile halleden bir satıcıya bu tip bir istekte bulunursan en iyi ihtimalle uğraşmak istemeyip isteğini geri çevirecektir, bazıları da kötü bir şey sanıp azarlayabilir.  Kahkaha

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Aralık 04, 2018, 19:58:10 ÖS »

kendine ve malına güveniyor ama alıcıya güvenmiyor olabilir, veya uğraşmak istemiyordur, o halde neden GET açsın.

Dediklerine hak veriyorum hocam bir tek alıntı yaptığım yer hariç. Güven karşılıklıdır. Alıcıya güvenmiyorsa satmaz. Misal siz hiç güvenmediğiniz bir adama havale ile satış yapar mısınız?

Benim mesela bu forumda bile hiç bir yolla mal satmayacağım ve mal almayacağım insanlar var. Ama bu karşılıklı. Tek taraflı değil.
knighTeen87
Üye3

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Aralık 05, 2018, 07:09:58 ÖÖ »

Ben Oğuzhan'ın yazdıklarına çok hak veriyorum. Sonuçta alışveriş bile olsa karşınızdaki insanla bir diyalog kuruyorsunuz, o yüzden empati yapmak gerekiyor. Adam belki ürünü gerçekten çok almak istiyor, ama şu anki durumu sadece taksitle almaya yetiyor, hatta artık en ufak üründe bile 20 liralara varan kargo parasını verecek gücü yok, bunları da düşünüp anlayışlı olmak gerekiyor.

Kendi adıma 7 liraya sattığım bir ürüne bile GET açmışlığım var, bilemezsin insanlık hali, belki onu bile 6 taksitle alacak adam. Ben de GET açtığım 2-3 satışta sorun yaşadım ama pişman değilim, çok daha fazla insan da mutlu oldu GET açtığım için çünkü.

Şahsen benim de pek çok alışverişten sırf GET açılmadığı için vazgeçtiğim oldu, GET ile almazsam vereceğim insanlık dışı kargo paraları bile caydırıyor çünkü. Bu forumdan kimseyi kast etmiyorum ama çoğunlukla GET isteğimi kabul etmeyenler de genelde ürünü tanımayan, "Ben paramı alayım da gerisiyle sen uğraş" zihniyetindeki al-satçı tipler oluyor zaten. Oyuncu arkadaşlar kabul ediyor zaten çoğu zaman.

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: