Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeRetro Türkiye adlı Youtube projem.
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Türkiye adlı Youtube projem.  (Okunma Sayısı 6911 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 18, 2019, 07:24:10 ÖÖ »

Merhaba, ben Türkiyede eksik veya üstü kapalı olan Retro kültürünü biraz daha yaymak istiyorum. Bunun için bir Youtube kanalı açtım, retro elektronikleri düzeltiyorum, problem çözümleri yapıyorum ve retro elektronikleri inceliyorum. İlk videomu daha dün akşam yayınladım, sizlerden video hakkında yorum alabilirsem çok mutlu olurum, her türlü yapıcı yoruma sonuna kadar açığım. Kanal linki : https://www.youtube.com/channel/UCCM6hNieSPf3oON3mFe6Uow?disable_polymer=true

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 10:05:04 ÖÖ Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) » Logged

Nintendoyla alakalı her şey - ATARI 800XL - SNES - Super Famicom - N64

Retro elektronik tamirleri.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2019, 07:51:59 ÖÖ »

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Yaşınız genç olmanıza rağmen retro konusundaki motivasyonunuzu da takdir ediyorum.

Video'ya yorum yapmak gerekirse;

1) Youtube videoları nedense sesi biraz kısık oluyor normalde. Seninki de aynı dertten muzdarip gibi. Biraz sesini aç istersen. Biz retroseverlerin yaşı itibariyle de kulaklar yıpranmış oluyor genelde

2) Retro tamir işlerinde kendine bir malzeme portfoyü hazırlamanda fayda var. Bunlardan en çok ihtiyaç duyabileceğin ise IPA (Isopropil Alkol). Örneğin videoda tamir ettiğin joystiğin söktüğün 30 yıllık bantlarının kontaklara da bulaşmış olan yapışkanlarını  IPA ile temizleyip sonra yeni bant yapıştır IPA retro işinde çok lazım olacak sana.

3) Atari 2600 joysticklerinin kontakları genelde yıpranmış ve hafif kubbe formu bozulmuş olabilir. O yüzden aliexpress'den kablo sipariş ederken yeni bir set de kontak sipariş etmeni öneririm.

https://www.aliexpress.com/item/50pcs-10-0mm-Diameter-triangle-tactile-metal-domes-2-legs-350-gf-snap-dome-switch-by/32667437203.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dTOaQzb

https://www.aliexpress.com/item/100pcs-12-0-mm-Cross-Shape-Dustproof-Metal-dome-array-switch-snap-dome-Rohs-250-G/32776139511.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dTOaQzb

4) O kullandığın "seloteyp" tabir edilen bandı da kullanma Hem güçsüz hem de bir süre sonra yapışkanı vıcık vıcık olur. Orijinalinde kullanıldığı gibi kaliteli şeffaf "koli bandı" kullanmanı öneririm.

Yorumlarım böyle... Hevesini, enerjini yeniden kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 07:53:55 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2019, 08:18:05 ÖÖ »

Yorumunuz için çook teşekkür ederim    Kontakları değiştirmeyi deneyeceğim muhtemelen Joystickle alakalı 1 ay gibi bir süre sonra tekrar video çekeceğim ve çekerken yorumlarınızı göz önüne alacağımdan emin olabilirsiniz. Ses konusunu farketmemiştim onu yine ilerideki videolarda düzelteceğimi umuyorum. Bugün ilk işimde izopropil alkol almak olacak    Tekrardan çok teşekkürler.

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 18, 2019, 10:06:59 ÖÖ »

Attığınız mesajda, ilgili videoyu da forumdan seyredilebilsin diye düzenledim. Elinize sağlık öncelikle. Yavuzg'nin yorumlarına aynen katılıyorum. Mikrofon düzenini baştan güzel yapmışsın ama, sonradan tamir aşamasında mikrofon ayrı yerde sen ayrı yerde olunca ses azalmış. Düzenleme programında sesi ilgili bölümler için arttırabilirsin. Ya da yaka mikrofonu vb. çözümler yapabilirsin. Tamir konusunda forumumuzda çok değerli arkadaşlarımız, abilerimiz var. Onlar sana ışık olacaktır. Başarılar dilerim.

Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2019, 10:27:37 ÖÖ »

Sizlerede çook teşekkür ederim  Umarım zamanla bu konulardaki becerilerimi geliştirebileceğim, sonraki videolarda daha fazla dikkat edeceğim ve umarım sorunlar düzelecek 

emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2019, 13:14:16 ÖS »

@Kirbysaur :
Yolun açık kardeşim yayın yaptıkça geri dönüşlere göre kendini geliştirirsin şüphesiz. Retro merakının giderek artması ümidi ile. Verdiğin bilgilerden elbet yararlananlar olacaktır. Emeğine sağlık.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 18, 2019, 15:09:06 ÖS »

Bu konularda iyi çalışmalar dilerim.
avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 18, 2019, 15:44:39 ÖS »

27 dakikanın sonunda keşke o joystick çalışsaydı...
Çalışmaya devam... Cesaretin için tebrikler

Aranıyor...Alınık
-Kutulu her çeşit Commodore ve Amiga
-kutulu AMOS ve DPaint programları
-Dünya Yazılım Oyun ve programları
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2019, 16:14:11 ÖS »

Bu arada ÜE'nin açılımı Ünal Emprime Evet Türkiyede yapılmış o joystick'in PCB'si.

İsimlendirme, screen printing / serigrafi kaynaklı olabilir,

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 16:17:34 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2019, 16:31:19 ÖS »

Forumumuza hoşgeldiniz. Genç bir arkadaşımız daha

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2019, 16:35:26 ÖS »

Bu arada ÜE'nin açılımı Ünal Emprime Evet Türkiyede yapılmış o joystick'in PCB'si.

İsimlendirme, screen printing / serigrafi kaynaklı olabilir,

Vay be, bende niye üe var diye harbiden PCB yi gördüğümden beri düşünüyordum. Çok teşekkürler bilgi için

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2019, 16:37:46 ÖS »

Hey gidi eski günler, artık böyle ipek serigrafi çalışan baskı devreci var mı acaba. Yüzlerce delik, plaketleri beşer beşer üst üste koyup 0,7mm matkapla delinirdi, artık cnc yapıyordur bu işleri sanırım.
Asit kokusundan plaketçinin adresini gözleriniz kapalı bulurdunuz 

delik içi kaplama pahalı olurdu plaketleri hem alttan hem üstten lehimlerdik. bazen de, melzemesiz bölgede direç bacaklarından delik içi jumper yapardık.

İyice dinozor olmuşum, artık yakın gözlüklerimle lehim yapmaya çalışıyorum   
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 16:39:20 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2019, 16:45:38 ÖS »

Karaköy'de Net grafik vardı, orda baskı devre filmlerini hazırlattırırdık.

Önce Terim elektronikten POSITIV 20 spray alıp bir tane soketli prototip kendimiz yapardık, prototip sorunsuz çalışırsa filmleri baskıdevreciye götürürdük.

Teşekkürler i_r_on

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 16:51:16 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2019, 17:09:31 ÖS »

Ben de 1995 yılından bir fiyat listesi yollayım 
 Gençler için; DM = (Alman Markı)

* 1995 oki printer fiyat listesi.jpg (161.81 KB, 600x800 - Görüntüleme: 888 kez.)

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2019, 17:14:16 ÖS »

Hey gidi eski günler, artık böyle ipek serigrafi çalışan baskı devreci var mı acaba. Yüzlerce delik, plaketleri beşer beşer üst üste koyup 0,7mm matkapla delinirdi, artık cnc yapıyordur bu işleri sanırım.

Çinde bu işleri çok büyük ölçekte çeviren tesislerde de sanırım temel mantık serigrafiye benzer. Yine benzer boyalar, yine asetat benzeri bir şeye çıktı alma, uv ile kürleme var. İpek yerine uv'ye duyarlı başka malzemeler kullanılıyor sadece. Bir de tabii insan müdahalesi daha sınırlı, daha otomatize.

Türkiyede üretim yapan orta ölçekli işletmelerin videosunu izlemiştim, bu yöntemi kullanmıyorlar ancak küçük çapta üretim yapan işletmeler hala kullanıyor olabilir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: