Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeEski Windows Programlarını Çalıştırmak İçin Çözüm Geliştirme (Anket)
Anket
Soru: Windows emulatörü mü Windows benzeri işletim sistemi mi?  (Oylama kapandı: Mart 07, 2019, 20:52:44 ÖS)
Bir Windows Emulatörü - 3 (37.5%)
Bir Windows 3.x/9x/ME Benzeri İşletim Sistemi - 5 (62.5%)
Toplam oy: 8

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Eski Windows Programlarını Çalıştırmak İçin Çözüm Geliştirme (Anket)  (Okunma Sayısı 4856 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Şubat 21, 2019, 20:52:44 ÖS »

Herkese merhaba,

İş güç derken kendime hobi ve kendimi geliştirme için hedef koymak istiyorum. Alanım olan gömülü sistemlerden sonra işletim sistemleri alanında da uzmanlaşacağım. Bunun için arta kalan zamanlarımdan yeterli zamanım var.

İşletim sistemleriyle ilgili bir proje yapmayı düşünüyorum. Bu projyle ilgili baştan kendimi geliştireceğim. Uzun bir süre sonra, uygulama aşamasına geçmeyi düşünüyorum. İsteyen bu projeye katılabilir.

İşletim sistemleriyle ilgili bir ihtiyaç yoklaması yapıyorum. Aynı zamanda, bu konudaki önerileriniz nedir?

1.Seçenek: Bir Windows emulatörü (En azından Win16'nın bir kısmını destekleyecek)

Bu seçenekte Windows ve Linux üzerinden Win16 programları çalışabilecektir. C dili ve SDL kütüphanesi kullanılacaktır. Bazı parçalar ReactOS'tan alınacaktır.

2. Seçenek: Bir Windows 3.x/9x/ME benzeri işletim sistemi (En azından Windows 3.0 benzeri bir işletim sistemi olacak)

Bu seçenekte en baştan Windows 3.0 benzeri bir işletim sistemi geliştirilecektir. Assembly dili ve C diliyle geliştirilecektir. Bazı parçalar ReactOS'tan alınacaktır.

İlginiz için teşekkürler.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2019, 16:15:03 ÖS Gönderen: ercanersoy » Logged
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2019, 22:33:36 ÖS »

DOSBOX ve WINE varken buna ne gerek var diye düşündürdü..

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2019, 07:30:07 ÖÖ »

Wine'a çok sık başvuran biri olarak emülatör şıkkını işaretledim.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2019, 07:37:58 ÖÖ »

DOSBOX ve WINE varken buna ne gerek var diye düşündürdü..

DOSBox, üzerinde Windows 1.x/2.x/3.x kurulabiliyor. Ancak, bu iş uzun sürüyor ve bazı sorunlar çıkabiliyor. Wine ise yalnızca POSIX uyumlu bazı işletim sistemlerinde çalışıyor ve işletim sisteminden tam olarak yalıtılmış değil. Bunun için DOSBox benzeri Windows emulatörü geliştirilmesini düşünüyorum. Böylece, ek bir işlem yapılmadan Windows 10 gibi sistemlerde eski Windows programlarını çalıştırılabilecektir. Ayrıca, Linux gibi sistemlerde de Windows programları çalıştırılabilecektir. En azından bazı eski programlar çalışabilecektir.

Windows benzeri işletim sistemi konusuna gelince, bazı eski bilgisayarlara ve emulatörlere Windows 3.1, Windows 98 gibi işletim sistemleri kurabiliyoruz. Yalnız, bu işletim sistemleri güncellenmemektedir ve yeni gereksinimlere cevap verememektedir. Örneğin, Windows 3.1'in geçici hafıza sınrı 256 MB'tır. Windows 98'in ise yaklaşık 1 GB'tır. Bir Windows 3.x benzeri işletim sistemini ya da Windows 98 benzeri işletim sistemini Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara yüklenebilmesi daha yeni sistemlerde eski uygulamaları çalıştırabileceğimiz anlamına gelir.
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2019, 07:40:18 ÖÖ Gönderen: ercanersoy » Logged
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2019, 08:19:44 ÖÖ »

Wine'a çok sık başvuran biri olarak emülatör şıkkını işaretledim.

Wine Is Not an Emulator
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2019, 08:21:48 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2019, 10:47:26 ÖÖ »

Yukarda yazdıklarımı biraz daha açma ihtiyacı hissettim. Şöyle ki: Windows 3.x/9x/ME benzeri bir işletim sisteminin bana bir faydası yok. Bu işletim sistemlerine ihtiyaç duyan program çalıştırmak istersem önce şansımı Wine ile denerim olmazsa VirtualBox veya DOSBOX ile Win 3.x/9x/ME'nin kendisini kurarım. Wine'a sık işim düştüğünden ve Windows emülatör projesinin (eğer açık kaynaklı olursa) Wine'a faydası olabileceğini düşündüğümden 1. şıkkı işaretledim.

Alıntı
Wine ise yalnızca POSIX uyumlu bazı işletim sistemlerinde çalışıyor ve işletim sisteminden tam olarak yalıtılmış değil.

Olay host işletim sisteminden yalıtılmış olmaması zaten. Bu sayede Windows için yazılmış bir programı bir kere kurduktan sonra (kurma kısmı genelde sıkıntılı olsa da) rahatlıkla çalıştırabiliyoruz.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2019, 15:03:01 ÖS »

Daha fazla kullanım kolaylığı için Windows emulatörü geliştirilebilir.

Daha fazla uyumluluk için Windows benzeri işletim sistemi geliştirilebilir.

Oylara ve açıklamalara göre karar vereceğim.
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2019, 15:41:09 ÖS »

Hiç denemedim ama böyle bir şey var zaten. Benim bilgi ve becerim olsa sıfırdan yapmaya çabalamak yerine buraya katkı sağlarım.

https://www.reactos.org/

Edit: Başlıktaki "eski" ile ne kadar alakalı bilmiyorum tabii.
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2019, 15:47:05 ÖS Gönderen: Fatih Hazretleri » Logged

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 22, 2019, 16:35:14 ÖS »

Hiç denemedim ama böyle bir şey var zaten. Benim bilgi ve becerim olsa sıfırdan yapmaya çabalamak yerine buraya katkı sağlarım.

https://www.reactos.org/

Edit: Başlıktaki "eski" ile ne kadar alakalı bilmiyorum tabii.

ReactOS'un var olduğunu biliyorum. Ancak, geliştirmeyi düşündüğüm sistem hem daha hızlı olacak hem de daha az kaynak tüketecek. Yalnız, bu düşünülen sistem daha az güvenlikli olacak. Bu sistemi, eski bilgisayarlarda veya kısıtlı olanaklara sahip bilgisayarlarda daha hzılı çalışmak için ve emulatörler için olacak.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Şubat 24, 2019, 16:13:05 ÖS »

Oy veren kişi sayısı 6 kişi olmuş. Herkesin oylarını bekliyorum.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 24, 2019, 16:36:26 ÖS »

Seçenek sayısı az olduğu içindir, gerekli değil seçeneği olsaydı oy veren fazla olabilirdi, ben şahsen VirtualBox ve Dosbox kullanıyorum. Yada Windows 98 ve XP yüklü PC'de var onları kullanabilirim.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 24, 2019, 19:34:21 ÖS »

Seçenek sayısı az olduğu içindir, gerekli değil seçeneği olsaydı oy veren fazla olabilirdi, ben şahsen VirtualBox ve Dosbox kullanıyorum. Yada Windows 98 ve XP yüklü PC'de var onları kullanabilirim.

Teşekkürler. Önerilerinizi dikkate alacağım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: