Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYavaş Hdd- bad sector yok -
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yavaş Hdd- bad sector yok -  (Okunma Sayısı 5816 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Şubat 28, 2019, 22:06:51 ÖS »

Bugün tamire ayırdığımız odaya C2Q sistem aldım. Yanında yavaş çalıştığı söylenen 500Gb Seagate Hdd ile geldi. Bad sector'den şüphelenmiştim ama test yaptım ve temiz çıktı. Bunun başka sebebi ne olabilir? Motor hızı geldi ilk aklıma veya kalibrasyonu vs. bozulmuştur diye düşündüm.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2019, 22:16:58 ÖS »

Bugün tamire ayırdığımız odaya C2Q sistem aldım. Yanında yavaş çalıştığı söylenen 500Gb Seagate Hdd ile geldi. Bad sector'den şüphelenmiştim ama test yaptım ve temiz çıktı. Bunun başka sebebi ne olabilir? Motor hızı geldi ilk aklıma veya kalibrasyonu vs. bozulmuştur diye düşündüm.
Gözlemlediğim kadarıyla harici usb kutulardan çıkartılan harddiskler genelde yavaş çalışıyor. Düşük performanslı modeller koyuyorlar. Bir ihtimal de bios ayarları sorunlu olabilir.

omrgms
Üye

nintendo

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2019, 22:33:30 ÖS »

Smart hatası var mı diskte?
Belki okuyucu kafada sorun vardır.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2019, 22:37:13 ÖS »

Anladığım kadarıyla Smart hatası da yok.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2019, 22:47:57 ÖS »

firmware arızası olabilir, yakında zaten tamamen çalışmaz ve pc tarafından tanınmaz hale gelince anlarsın.

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2019, 23:03:18 ÖS »

Bios ayarlarında AHCI, Ide Mode ayarlarını kontrol edin.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2019, 23:06:07 ÖS »

Birkaç test programı ile bakıp ekran görüntülerini koysan aslında anlarız sorunu, bu şekilde anlamak imkansız.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2019, 23:27:43 ÖS »

@WildLord Sorun bu olabilir, alınca Bios'u default ayarladım ama hala Ide Mode açıktı. Yani daha önce kullanan kişi de defaulttan çıktığı gibi kullanmış olabilir. Hiç bu kadar fark edebileceği aklıma gelmemişti, Ahci yaptım şimdi.
@appiah4 Duruma göre koyacağım. Ama WildLord'un dediği çıkacak muhtemelen. Eğer öyleyse hiç yoktan OS kurmalık bi diskim oldu demek. Tabi durum tam belli değil ama eğer öyle çıkarsa bunu akıl edemediğim ve konu açtığım için tüm forum halkından özür diliyorum.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2019, 00:30:26 ÖÖ »

Ben de gecen hafta Asus X540UP model bir notebook aldim bir tanidiga. 1tb seagate hdd vardi ama inanilmaz yabas ve sesli calisiyor. Hatta bazen oyle bir hal aliyordu ki pc kilitlenip kaliyordu. Hdd de bad sector yok. Health 100 de 100. Ama sanirsin ki p4 makine. Hdd yi mecburen cikarttik ve 540 gb james donkey ssd taktik. Garanti ile filan da ugrasmak istemedik acikcasi acilen bitmesi gereken isler var diye. Cihaz derin bir nefes aldi. 6 dakikada anca acilabilen windows 10 un  acilma suresi tam 8 saniye oldu.  Acaba bunda da ki ayni problem vardi ? Gerci hdd su an external kutuda ve ciddi tikirti yapiyor ve yine yavas.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2019, 07:03:02 ÖÖ »

Harddisklerde bad sektör dışında delay bulunan sektörler bulunabiliyor. Format atmak yerine hddregenerator ile bir tarama yapın size delay bulunan sektörleri gösterecektir.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 01, 2019, 07:33:03 ÖÖ »

Ben de gecen hafta Asus X540UP model bir notebook aldim bir tanidiga. 1tb seagate hdd vardi ama inanilmaz yabas ve sesli calisiyor. Hatta bazen oyle bir hal aliyordu ki pc kilitlenip kaliyordu. Hdd de bad sector yok. Health 100 de 100. Ama sanirsin ki p4 makine. Hdd yi mecburen cikarttik ve 540 gb james donkey ssd taktik. Garanti ile filan da ugrasmak istemedik acikcasi acilen bitmesi gereken isler var diye. Cihaz derin bir nefes aldi. 6 dakikada anca acilabilen windows 10 un  acilma suresi tam 8 saniye oldu.  Acaba bunda da ki ayni problem vardi ? Gerci hdd su an external kutuda ve ciddi tikirti yapiyor ve yine yavas.

Tıkırtı yapıyorsa direk garantiye gönderin gitsin.

Diycem.. de..  Benim Toshiba 3TB hard diskimi 2 sene önce garantiye gönderdiğimde olanları hatırlayınca hiç uğraşmayın diyesim de gelmedi değil...

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2019, 10:21:33 ÖÖ »

@Voltron geçmiş olsun. Hiç tamir programlarını deneme şansınız oldu mu?
@integer Ben de o şekilde yaptım aslında taramayı. Usb boot hazırladı. Yalnız Regeneration seçeneğini seçtim sector taramasını bitirince ama asırlar alacak gibi geldi ve mecburen iptal ettim. Oradan mı oluyor dediğiniz seçenek?

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 01, 2019, 10:31:42 ÖÖ »

@Voltron geçmiş olsun. Hiç tamir programlarını deneme şansınız oldu mu?
@integer Ben de o şekilde yaptım aslında taramayı. Usb boot hazırladı. Yalnız Regeneration seçeneğini seçtim sector taramasını bitirince ama asırlar alacak gibi geldi ve mecburen iptal ettim. Oradan mı oluyor dediğiniz seçenek?
merhaba eğer orada bad sektör göstermiyor ama sürekli delaying yazıyorsa o diskten hayır gelmez hemen yedek alın. Normal şartlarda sorunsuz disk için hddregenerator makul bir sürede taramayı bitiriyor ama sizinki hiç bitmeyecek gibi ise hiç uğraşmayın. Ayrıca diskte düzeltmeyi çok yaparsa disk raw oluyor içerisindeki bilgilere ulaşmanız zorlaşıyor.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 01, 2019, 12:08:53 ÖS »

Seagate ve maxtor için seatools içinde full sıfırlama vb seçenekler var. Bad sectorlü 80gb ide bir seagate'i bad sectorsüz normal çalışır hale getirdi.

Bilen çoktur ama yazayım: Hd'lerin içinde bad sector çıkınca onların yerini alan, normalde kullanılmayan yerler var. Eğer veri dolu hd kurtarmaya çalışıyorsanız hd firmware'sindeki kurtarıcı kısım mümkün olduğunca data kurtarmaya çalışıyor. Bu da aşırı bir yavaşlamaya sebep oluyor. Ama hd'yi sıfırlarsanız yani örneğin seatools'ta diski 0 ile doldur seçeneği var o zaman hd firmware bozuk bölümlerle hiç uğraşmıyor, bulduğunu değiştiriyor. Bu yöntemle hd'yi daha hızlı kullanılabilir hale getirebilirsiniz (yani içindekileri kurtarmayarak). Bu işlem daha kısa ama yine de terabyte disklerde uzun sürer herhalde. Kenarda hd ısınmayacak bir yerde açık bırakın yapsın işini.

Hd yavaşlaması da aslında hd ne hale gelmişse firmware kurtarma moduna geçmiş ondan kaynaklanıyor olabilir.

Use the brute force, Luke
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mart 01, 2019, 12:47:47 ÖS »

@integer 1 saat içinde sector testini bitirdi, delaying de yazmadı. 4 numaralı regenerate seçeneği vardı ayrıca her blocku teker teker ayağa kaldıran. O oldukça yavaş ilerlwdi ve ben de sector testi yeter dedim. Aldığım adam üstüne yavaş çalışıyor yazmış asetatla, alırken de söyledi. Zaten düşününce HDDRegenerator sector testinde 60Mb/s gibi bir hızla tamamladı sayımıma göre - 1.70 saniyede 100Mb gibi bir şey yapıyor o da.  Ide yerine Ahci olarak ayarladım sonra da. Muhtemelen adam default ayar atmış, default da Ide Mode olunca yavaş çalışıyor demiş ve o da üzerine yazmış. Ama adamın zamanın bilgisayarcısı olduğunu varsayarsak başka sistemden de çıkarmış olabilir. Sorun şu, ben Ahci'ye geçirdiysem de hızını tarafsız bi şekilde ölçemiyorum sistemi kullanırken. Emin olamıyorum Ahci yapmak sorunu çözdü mü yoksa hala yavaş mı diye. Birazdan sayısal değerlerle ölçeceğim, yoksa içim rahat etmeyecek. 0 yazarak sıfırlama aklıma geldi ayrıca ilk, ama 500Gb disk de uzun sürer dedim. Şimdi ölçümü yapıp duruma göre sıfırlayacağım. O da fayda etmezse ~100Gb Ssd alıp geçeceğim. Zaten asıl amacım backup server, 2Tb Hdd takılı bir yanda.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: