Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kasete şarkı atmak  (Okunma Sayısı 4504 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 16, 2019, 15:58:32 ÖS »

Bu aralar kafamda çok dönüyor hazır birkaç dataset ve walkman falanda tamir ettim ama toplasam 25 tane kaset var evde birde farklı müzikler arıyorum dinlerken artık, kasede kendi seçtiğim şarkıları yüklemek istiyorum nasıl yapacağım hakkında çok bir bilgim yok içinde writing özelliği olan kasetçalarlar falan mı var yoksa başka bir alet mi gerekli bilgisi olan varsa ve yardım ederse çok memnun olurum. Birde boş kaset nerelerde bulabilirim?

Nintendoyla alakalı her şey - ATARI 800XL - SNES - Super Famicom - N64

Retro elektronik tamirleri.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 16, 2019, 16:23:48 ÖS »

Kaset kayıt etmek için Recorder özelliği olan teypler kullanılır. Line in girişi varsa bilgisayar vs. kaynaklardan kayıt eder. Çift kaset olanları kasetten kasete kayıt yapabilir.
Boş kasetler ise büyük müzik marketlerden. Gittigidiyor, n11 gibi sitelerden bulunabiliyor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 16, 2019, 17:22:52 ÖS »

Kaset kayıt etmek için Recorder özelliği olan teypler kullanılır. Line in girişi varsa bilgisayar vs. kaynaklardan kayıt eder. Çift kaset olanları kasetten kasete kayıt yapabilir.
Boş kasetler ise büyük müzik marketlerden. Gittigidiyor, n11 gibi sitelerden bulunabiliyor.
Peki bilgisayardan nasıl yapacağım? Recorderlı teyplerde radyo kaydı oluyor sadece diye biliyorum.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 16, 2019, 21:31:47 ÖS »

Mikrofon veya Line in girişi olur çoğu teyplerde. PC'nin analog ses çıkışını line in kablo ile (iki tarafı da kulaklık jakı gibi) teypin girişine takacaksın. Bu kadar.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 16, 2019, 21:39:15 ÖS »

bazı walkman lerde line in girişi var kayıt yapıyorlar
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 16, 2019, 21:48:17 ÖS »

Mikrofon veya Line in girişi olur çoğu teyplerde. PC'nin analog ses çıkışını line in kablo ile (iki tarafı da kulaklık jakı gibi) teypin girişine takacaksın. Bu kadar.
Tamamdır var elimdeki walkmanlerden birinde, bağladım kabloyu peki sonra ne yapacağım? Bilgisayardaki mp3 dosyasını kasete nasıl aktaracağım ?

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 16, 2019, 22:03:19 ÖS »

bilgisayardan mp3 çalarken walkmen üzerindeki kırmızı kayıt butonuna basıyorsun
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 16, 2019, 23:47:24 ÖS »

bilgisayardan mp3 çalarken walkmen üzerindeki kırmızı kayıt butonuna basıyorsun
Tamamdır, deneyip tekrar yazacağım

cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 17, 2019, 13:41:05 ÖS »

Bunun en gelişmiş yolu USB ses kartından çıkıp stereo deck'e kayıpsız ses dosyalarını girmektir. Bilgisayarın kendi ses kartı ve aux kablosu ve basit bir kasetçalar ile de yapılabilir. Boş kaset alırken rutubetsiz bir ortamda saklandığından emin olun ve genelde jelatin içinde sıfır tercih edin. Ses formatı konusuna gelirsek de harcayacak internetiniz varsa bir şekilde 16-bit Flac edinin ve de tercihen aralıksız (gapless) bir biçimde ilk yarısına sığacak kadar oynatıp yüz değiştirin. Genelde .cue oynatıcılar oluyor, Cd taklit etmekte işe yarayabilir.
« Son Düzenleme: Mart 17, 2019, 14:13:16 ÖS Gönderen: Cinar » Logged

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2019, 09:58:18 ÖÖ »

@Kirbysaur bugün fark ettim bende açılmamış 2 kaset var eğer Ankara buluşmasına gelebilirsen sende gelirsen bana hatırlatır mısın? Çantama atayım sana getireyim onları.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2019, 11:19:18 ÖÖ »

En basit anlamda analog kayıt için "line in" özellikli bir kaset çalar gerekiyor, bu bir deck sistem, müzik seti ya da line in li ir walkman olabilir. Bir kaç portatif özel sistem dışında walkmani ilk aşamada düşünme bence, performansı deckler ya da müzik setleri gibi olmuyor.
Lisedeyken (1998), ilk walkmanimi aldığımda ben de bu işi araştırmıştım ve seri denemelerim olmuştu.
Bir müzik seti ve ya deck tavsiye ediyorum.
iki tip line in görürsün analog anlamda:
1- Kulaklık girişi gibi
2- 2 adet rca (Lale) burada görebilirsin : https://cdn.istanbulbilisim.com/pd/0/Pioneer_X-CM35-D_-Muzik-Seti_204568_2173.jpg

Pcden ses çıkışını 3,5 mmlik erkek stereo jacklı kablo ile alıyoruz (nomal kulaklık fişi gibi).

Eğer kayıt cihazın ikinci maddedeki tanıma uyuyorsa şöyle bir kablo lazım: https://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/g6/M00/BC/D7/rBVaSFvIJF-ARyy4AAEop5dIfLc867.jpg

Eğer 1. maddedeki gibi bir girişi varsa iki tarafı erkek 3,5mm stereo fiş olacak: https://www.bhphotovideo.com/images/images1000x1000/kramer_c_a35m_a35m_35_3_5mm_male_to_3_5mm_1020483.jpg

Bundan sonrasında ise iş bir player programında bir iki deneme yapıp, kayıt cihazına uygun bir volume ile parçaları çalmak ve teypten kaydetmek. Ses çok yüksek ya da çok kısık olmamalı. Bu deneme yanılma ister. Eger teypte sizin gonderdiginiz sesin siddetini gosteren bir gosterge varsa ledli yada igneli onu da referans alabilirsiniz denemlerinizde: hangi degerler iyi kayıt sonucu veriyor hangileri sesi patlatiyor yada kisik kaliyor.

Kayıt cihazı tarafında ise varsa noise reduction aktive edilebilir. Line inden çalma seçilir. Çalma başlamadan hemen önce teyp kısmı kayıt işlemine başlatılır.(line in olmayan bir deck sistemde sanirim pikap kisminin fislerini cikarip oraya takmıştım line in kablosunu)

Kasetler en yaygin bicimde 30ar dakikalık yada 45er dakikalik iki yuzden olusur.
 Yani kayitlarimiz bu surelere uygun playlistler olarak ayarlanmalidir. Ve ayni playliste aldiginiz parcalar volume olarak benzer yukseklikte olsa super olur.
 Ben winamp kullanıyordum calma icin, boylelikle generate html playlist butonuna basarak playlistimin toplam uzunlugunu tam olarak gorebiliyordum

« Son Düzenleme: Mart 19, 2019, 12:07:10 ÖS Gönderen: cengizermis » Logged

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Kirbysaur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 20, 2019, 09:48:52 ÖÖ »

En basit anlamda analog kayıt için "line in" özellikli bir kaset çalar gerekiyor, bu bir deck sistem, müzik seti ya da line in li ir walkman olabilir. Bir kaç portatif özel sistem dışında walkmani ilk aşamada düşünme bence, performansı deckler ya da müzik setleri gibi olmuyor.
Lisedeyken (1998), ilk walkmanimi aldığımda ben de bu işi araştırmıştım ve seri denemelerim olmuştu.
Bir müzik seti ve ya deck tavsiye ediyorum.
iki tip line in görürsün analog anlamda:
1- Kulaklık girişi gibi
2- 2 adet rca (Lale) burada görebilirsin : https://cdn.istanbulbilisim.com/pd/0/Pioneer_X-CM35-D_-Muzik-Seti_204568_2173.jpg

Pcden ses çıkışını 3,5 mmlik erkek stereo jacklı kablo ile alıyoruz (nomal kulaklık fişi gibi).

Eğer kayıt cihazın ikinci maddedeki tanıma uyuyorsa şöyle bir kablo lazım: https://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/g6/M00/BC/D7/rBVaSFvIJF-ARyy4AAEop5dIfLc867.jpg

Eğer 1. maddedeki gibi bir girişi varsa iki tarafı erkek 3,5mm stereo fiş olacak: https://www.bhphotovideo.com/images/images1000x1000/kramer_c_a35m_a35m_35_3_5mm_male_to_3_5mm_1020483.jpg

Bundan sonrasında ise iş bir player programında bir iki deneme yapıp, kayıt cihazına uygun bir volume ile parçaları çalmak ve teypten kaydetmek. Ses çok yüksek ya da çok kısık olmamalı. Bu deneme yanılma ister. Eger teypte sizin gonderdiginiz sesin siddetini gosteren bir gosterge varsa ledli yada igneli onu da referans alabilirsiniz denemlerinizde: hangi degerler iyi kayıt sonucu veriyor hangileri sesi patlatiyor yada kisik kaliyor.

Kayıt cihazı tarafında ise varsa noise reduction aktive edilebilir. Line inden çalma seçilir. Çalma başlamadan hemen önce teyp kısmı kayıt işlemine başlatılır.(line in olmayan bir deck sistemde sanirim pikap kisminin fislerini cikarip oraya takmıştım line in kablosunu)

Kasetler en yaygin bicimde 30ar dakikalık yada 45er dakikalik iki yuzden olusur.
 Yani kayitlarimiz bu surelere uygun playlistler olarak ayarlanmalidir. Ve ayni playliste aldiginiz parcalar volume olarak benzer yukseklikte olsa super olur.
 Ben winamp kullanıyordum calma icin, boylelikle generate html playlist butonuna basarak playlistimin toplam uzunlugunu tam olarak gorebiliyordum

Tavsiyeler için çok teşekkürler, bende sesi nasıl ayarlayacağım diye düşünüyordum çok iyi oldu

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: