Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBazı Eski Kişisel Bilgisayarlar Bazı Açılardan Daha İyi
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bazı Eski Kişisel Bilgisayarlar Bazı Açılardan Daha İyi  (Okunma Sayısı 4161 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 31, 2019, 11:41:39 ÖÖ »

Herkese merhaba, bugün retro konusunda yararlı olacak bir yazıyı paylaşacağım.

Yazıyı PDF olarak http://dosyalar.ercanersoy.net adresinden edinebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2019, 18:20:03 ÖS Gönderen: ercanersoy » Logged
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2019, 12:29:06 ÖS »

Eski bilgisayarların en önemli artısı bence yeni bilgisayarlardan daha hızlı açılmaları. Ben commodore 64 kadar hızlı açılan bir bilgisayar ,telefon vs  görmedim

C64 ve A500 gerisi teferruat
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2019, 22:31:51 ÖS »

Eski bilgisayarların iyi yanları denilince, eskilerde olup da modern bilgisayarlarda olmayan nedir diye düşünüyorum. Aklıma ilk gelenler bağımsız geliştiricilerin inovatif işleri ve herkesin kendi yazdığı ihtiyaca yönelik programlar oluyor. Sonrasında ise özel ihtiyaçlara göre tasarlanmış/uyarlanmış bilgisayarlar geliyor. Örnek vermek gerekirse Alien filmindeki iniş bilgisayarı. Çok primitif bir bilgisayar olmasına rağmen işini layıkıyla yerine getiriyor. Hatırlamayanlar için mesajımın sonunda video linki var.

Aynı örnekten devam edersek benim günlük işlerimde kullandığım bilgisayarda yüksek renk derinliğine ihtiyacım yok. E-postalarım ve hesap tablolarım için 12 bit renk derinliğini gayet yeterli olurdu. Eğer buna göre optimize edilmiş bir sistem olsaydı, kullanılan bitmap formatından, grafik yongasının bant genişliğine kadar her şey 12-bit olsaydı, muazzam bir bellek ve işlemci gücün tasarrufu olurdu.

<a href="http://www.youtube.com/v/k0YeqNUoc9Y&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/k0YeqNUoc9Y&rel=0</a>

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2019, 19:07:48 ÖS »

Yazıyı okumadım ama c64 atari800xl amstrad cpc vb çalıştırınca şak diye basic programlama ortamının gelmesi muhteşem birşey. O zamanda büyüyen bizler inanılmaz şanslıydık diye düşünüyorum. Makineler resmen "beni programla" diye açılıyor. Şimdinin veletleri programlama öğrenebilmek için o zamana göre çok daha fazla engel atlatmak zorunda

Use the brute force, Luke
amenofis
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2019, 22:07:47 ÖS »

Şimdilerde düşük seviye programlama için linux çalıştıran Arm boardlar gayet uygun. Sanal programların yanında fiziksel pinleri kullanarak dış dünya ile etkileşim kurulabiliyor. Assembly kodlamak ta masaüstü bilgisayarlara göre çok daha basit çünkü arm mimarisi x86 ile karşılaştırınca çok basit düzeyde.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2019, 23:28:53 ÖS »

Yazıyla ilgili bir düzeltme... C64 rom'unda malesef monitör programı gelmiyor, sadece basic ve kernal var.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2019, 07:53:23 ÖÖ »

@i_r_on: Yazdığını okuyunca ben bunu nasıl atladım diye hayıflandım. Tekrar okuyunca fark ettim ki 'bellenim' kelimesini anlamadığım için o cümleyi komple reddetmişim. Microsoft Türkçesi'nde 'firmware' demekmiş. Hiç ısınamadım. 'yerleşik yazılım' kulağa daha mantıklı geliyor.

spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2019, 08:10:12 ÖÖ »

Yazıyı okumadım ama c64 atari800xl amstrad cpc vb çalıştırınca şak diye basic programlama ortamının gelmesi muhteşem birşey. O zamanda büyüyen bizler inanılmaz şanslıydık diye düşünüyorum. Makineler resmen "beni programla" diye açılıyor. Şimdinin veletleri programlama öğrenebilmek için o zamana göre çok daha fazla engel atlatmak zorunda

Bu alışkanlığımdan dolayı A500'ü ilk gördüğümde dünyanın en saçma şeyi olduğunu ve teknolojinin neden geriye doğru gittiğini düşünmüştüm

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2019, 08:24:35 ÖÖ »

Yazıyı okumadım, Fansız oluşları sessiz sedasız çalışmaları açısından daha iyi.
Soğutma için süpürge gibi fana ihtiyaçları yok.

Ayrıca o zamanlar planlı eskitme diye birşey icad edilmemiş olsa gerek plastik yada pcb devre ve elemanları daha kaliteli.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2019, 08:26:43 ÖÖ »

Eski bilgisayarların en önemli artısı bence yeni bilgisayarlardan daha hızlı açılmaları. Ben commodore 64 kadar hızlı açılan bir bilgisayar ,telefon vs  görmedim

Evet, Commodore 64 gibi bilgisayarlarda çok hızlı açılması büyük bir artı.

Eski bilgisayarların iyi yanları denilince, eskilerde olup da modern bilgisayarlarda olmayan nedir diye düşünüyorum. Aklıma ilk gelenler bağımsız geliştiricilerin inovatif işleri ve herkesin kendi yazdığı ihtiyaca yönelik programlar oluyor. Sonrasında ise özel ihtiyaçlara göre tasarlanmış/uyarlanmış bilgisayarlar geliyor. Örnek vermek gerekirse Alien filmindeki iniş bilgisayarı. Çok primitif bir bilgisayar olmasına rağmen işini layıkıyla yerine getiriyor. Hatırlamayanlar için mesajımın sonunda video linki var.

Aynı örnekten devam edersek benim günlük işlerimde kullandığım bilgisayarda yüksek renk derinliğine ihtiyacım yok. E-postalarım ve hesap tablolarım için 12 bit renk derinliğini gayet yeterli olurdu. Eğer buna göre optimize edilmiş bir sistem olsaydı, kullanılan bitmap formatından, grafik yongasının bant genişliğine kadar her şey 12-bit olsaydı, muazzam bir bellek ve işlemci gücün tasarrufu olurdu.

http://www.youtube.com/watch?v=k0YeqNUoc9Y

Doğru. Ayrıca, bazı durumlarda 1 bit renk bile yeterli.

Evet, haklısınız. Ben de programlama eğitimi için çok kolay geliştirme ortamına ulaşmak gerekir ve o geliştirme ortamının kullanımının kolay olması gerekir diye düşünüyorum. Günümüzdeki programlama ortamlarına bakılırsa, belki hiç kullanılması gerektirmeyecek özellikler bile var.

Şimdilerde düşük seviye programlama için linux çalıştıran Arm boardlar gayet uygun. Sanal programların yanında fiziksel pinleri kullanarak dış dünya ile etkileşim kurulabiliyor. Assembly kodlamak ta masaüstü bilgisayarlara göre çok daha basit çünkü arm mimarisi x86 ile karşılaştırınca çok basit düzeyde.

Haklısınız.

Yazıyla ilgili bir düzeltme... C64 rom'unda malesef monitör programı gelmiyor, sadece basic ve kernal var.

Yazıyı yeniden düzenledim. Geri dönüşünüz için teşekkürler.

@i_r_on: Yazdığını okuyunca ben bunu nasıl atladım diye hayıflandım. Tekrar okuyunca fark ettim ki 'bellenim' kelimesini anlamadığım için o cümleyi komple reddetmişim. Microsoft Türkçesi'nde 'firmware' demekmiş. Hiç ısınamadım. 'yerleşik yazılım' kulağa daha mantıklı geliyor.

Türk Dil Kurumu'na göre bellenim kelimesi firmware demektir.

Bu alışkanlığımdan dolayı A500'ü ilk gördüğümde dünyanın en saçma şeyi olduğunu ve teknolojinin neden geriye doğru gittiğini düşünmüştüm

Kullanım kolaylığı açısından bazı şeylerden vazgeçildiğini düşünüyorum.

Yazıyı okumadım, Fansız oluşları sessiz sedasız çalışmaları açısından daha iyi.
Soğutma için süpürge gibi fana ihtiyaçları yok.

Ayrıca o zamanlar planlı eskitme diye birşey icad edilmemiş olsa gerek plastik yada pcb devre ve elemanları daha kaliteli.

Haklısınız.
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2019, 12:01:25 ÖS »

Alıntı
bellenim:
Makine komutları temel mikrokomutlardan oluşan mikroizlencelenir bir .bilgisayar donanımının, genellikle salt okunur belleğe işlenmiş bir mikroizlenceyi zincirleme yürütmesiyle sağlanan ve bilgisayar donanım ve yazılım öğeleri karşıtlığında kullanılan öğelerin tümü. Bellenim ne tümüyle donanım ne de tümüyle yazılım özelliği gösteren, bu iki öğenin özelliklerini birlikte taşıyan öğedir.
İng.: firmware 

Beynim yandı Kahkaha

Bu vesileyle 'program'ın Türkçesinin de izlence olduğunu öğrenmiş oldum. Apple'a utiliy programlarına izlence diyor diye kızıyordum. Meğer adamlar haklıymış.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: