Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeElimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim
Sayfa: [1] 2 3 ... 12   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim  (Okunma Sayısı 48867 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 19, 2019, 21:51:39 ÖS »

Zamanında aldığım dergilerden çıkan CD'leri o zamandan bu yana hep saklarım. Geçtiğimiz günlerde baktığımda durdukları yerde eskimeye başladıklarını, yansıtıcı tabakanın yer yer deforme olduğunu gördüm. Sürücüye taktığımda ise herhangi bir okuma sorunuyla karşılaşmadım. Yine de malum, CD'ler uzun süre saklama için çok güvenilir ortamlar değiller; ben de bir kısmının imajını alıp saklamaya karar verdim. 2002 öncesi elimde ne kadar CD varsa hepsinin imajını alıp ayrıca scannerda taradım.

Daha önce bu tarz imajları Mega vs. gibi sitelere yüklemiştim, bu sefer uzun vadede daha güvenli olacağını düşünerek archive.org'a yükledim. Yüklediğim CD imajlarına şu adresten ulaşabilirsiniz:

https://archive.org/details/@egememenka

Bu CD'ler arasında iki CD'ye özellikle dikkat çekmek istiyorum Chip Ekim '96 ve Kasım '96 CD'leri tahmin ediyorum ki çok az kişide vardır. Bu iki CD derginin yanında hediye gelmemişti; bankadan para yatırıp dekontunu derginin içinden çıkan kuponla birlikte postalayınca CD'yi eve yolluyorlardı.

Keşke olsaydı dediğim birçok CD eksik tabi; PC World Interactive 1 (PC World BBS arşivini koymuşlardı CD'nin içine), CD-Rom Data ilk sayıları, CD-Rom Bomba (bunun içinden de virüs çıktıydı ) ilk aklıma gelenler.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2019, 22:19:29 ÖS »

Baya bir emek harcamışsınız, elinize gözünüze sağlık.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2019, 22:27:50 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2019, 22:23:49 ÖS »

Bende bunlarin cogu mevcut egemenk, chip ve byte lerin muhtemelen daha eskileri de var. Hatri sayilir bir cd-rom data arsivimde olacak. Ilk CD lerinde full surum guncel programlar verilirdi.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2019, 22:57:25 ÖS »

Emeğine sağlık @egemenk.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2019, 22:59:29 ÖS »

Ellerinize sağlık, ciddi zaman ve emek harcamışsınız, şimdiden indirmeye başladım ben.
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2019, 00:19:58 ÖÖ »

teşekkürler emeğinize sağlık

bende 2005-2006-2007 yıllarına ait pc-world,pc-net diskleri var hepsi değil ama biraz var

herhangi biri lazım olursa upload ederim
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2019, 00:28:01 ÖÖ Gönderen: Aykiri1 » Logged
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2019, 00:55:53 ÖÖ »

Muhteşem paylaşım. Teşekkürler...

CloseOver
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2019, 01:32:31 ÖÖ »

Elinize sağlık.
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2019, 05:34:10 ÖÖ »

Ellerinize Emeklerinize Saglık Çok Teşekkürler

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2019, 09:07:25 ÖÖ »

Teşekkürler. Artık çoğu eski yazı ve yazılım İnternet'te yok/kayıp. O yüzden ara ara bazı sitelerin yansısını alıyorum artık. Keşke archive.org'un da yansısını alabilsek, ileride o da gidebilir.
Bu arada, geocities.com'un yansısı da artık şurada: http://www.oocities.org/

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2019, 11:14:55 ÖÖ »

BBS arşivi olan CDyi merak ettim zamanında BBSim vardı HitNet ve PeaceNet node u olan acaba arşivde neler vardı...

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2019, 11:26:51 ÖÖ »

Elinize, emeğinize sağlık egemenk, şu CD'ler bile nostaljik açıdan çok güzel duygular yaratıyor, Teşekkürler.

egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2019, 15:38:55 ÖS »

Arkadaşlar çok teşekkür ederim, birilerinin işine yaraması beni çok mutlu etti. Sürekli faydalandığım bu topluluğa ufak da olsa bir katkı verebilmek güzel

Bende bunlarin cogu mevcut egemenk, chip ve byte lerin muhtemelen daha eskileri de var. Hatri sayilir bir cd-rom data arsivimde olacak. Ilk CD lerinde full surum guncel programlar verilirdi.

Sevgili @Voltron ne zaman upload ediyorsun o zaman Kahkaha Ya da müsait bir zamanında CD'leri bana yollayabilirsen aynı özenle imajını alıp, tarayıp geri de yollayabilirim

Teşekkürler. Artık çoğu eski yazı ve yazılım İnternet'te yok/kayıp. O yüzden ara ara bazı sitelerin yansısını alıyorum artık. Keşke archive.org'un da yansısını alabilsek, ileride o da gidebilir.

Abi haklısın ama archive.org giderse internetin 20 küsür yıllık geçmişi de gider, inşallah olmaz öyle bir şey. Aynı şekilde tüm siteleri yedekleyen başka bir kurum yok bildiğim kadarıyla. 30+ petabayttan en az iki yedek tutuyoruuz diyorlar, muazzam bir arşiv.
milanber
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2019, 16:28:52 ÖS »

Emeğinize sağlık. Ne güzel günlerdi. CD'ler Poster'ler
Bu archive.org da harika bir yer, umarım bir şey olmaz.

Deniz kumu eninde sonunda geri alacak...
nightfall
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 21, 2019, 14:24:12 ÖS »

Elimde aynı tarihlerden bir çok CD var. Aradığınız CD'ler varsa yardımcı olurum.
Sayfa: [1] 2 3 ... 12   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: