Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: oric emulators  (Okunma Sayısı 11427 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 25, 2008, 23:32:39 ÖS »

Sen bizim forumu gez biraz...Daha neler var neler...

Pe@ceR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Eylül 18, 2008, 19:11:01 ÖS »

Uzun süredir foruma giremiyordum iş-güç.. Kusura bakmayın

oric ile ilgili bir arkadaş görünce gözlerim yaşarıyor , çok seviniyorum

Oric için en iyi emulator yine Euphoric. Evet XP de sorunlar yaşanabiliyor ama MESS çok kısıtlı ve yetersiz bir emulator

Euphoric'in yazarı olan Fabrice Frances isimli vatandaş direkt Windowsta çalışan bir emulator yazdığını ve euphoric'e desteğe son verdiğini belirtmişti ama bunun üzerinden 2-3 yıldan fazla geçmiştir. Linux üzerinden çalışan daha sağlam bir emulator daha var. Ama özünde Euphoric bir DOS yazılımı dolayısı ile win98'den çıkan standart DOS iptal edilmiş işletim sistemlerinde sorunlar baş gösterdi ne yazıkkki

Oric için sağlam bir windows tabanlı emulator çıktığında buradan bildiririm.

Bu arada www.oric.org fransızca denmiş ama Site ingilizcedir arkadaşlar.

Pe@ceR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Eylül 19, 2008, 03:04:58 ÖÖ »

http://www.oricgames.com/edito,en,52,12.html

Bu adreste euphoric'İn biraz daha iyileştirilmiş ve XP için sorunsuz bir sürümü ve XP de sorunsuz çalıştırabilmek için nelerin ypaılması gerektiği adım adım anlatılmış.

www.oricgames.com adresi de bu vesileyle hatırlatmak gerek. Açılışs ayfası fransızca olsa da üstte ingilizce haline geçiş için link bulunmakta. Birçok Oric oyununa ulaşılabilir.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Eylül 19, 2008, 12:11:14 ÖS »

sinclair için 50'den fazla, commodore için onlarca, amstrad için de 4-5 emulator var iken, oric gibi çok yaygın işlemcileri kullanan bir makinanın doğru düzgün bir emulatoru olmaması şaşırtıcı.

Doğru düzgünden kasıt windows versionu olması değil, load/save işlemleri kolay olan (en çok onlar kullanılıyor) hız problemi olmayan, mümkünse düzgün bir gui'si olan (dos bile olsa mouse desteği konabilir ya da ok tuşları ile gezinilebilir--realspectrum gibi) bir emulator olması... İlk aradığımda euphoric dışında birşey bulamayınca "yok ya, mümkün değil" demiştim...

Pe@ceR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Eylül 19, 2008, 23:36:53 ÖS »

Tabi S.Spectrum ve C64 kadar yaygın kullanıma asla ulaşamadı ama yine de bir dönem için inanılmaz ilgi çekmişti Oric.

Bir süre kullanınca Euphoric aslında yeterince user-friendly bir emulator. En son verdiğim linkteki ayarlarla her şey otomatikleştirilmiş. TAP ve DSK uzantılı emulason dosyalarına çift tıklayınca doğdudan euphoric ile açılıp çalıştırılabilmeleri mümkün. Emulatorun çalışmasından sonra da CLOAD-CSAVE (ya da disk sistemi emulasyonunda LOAD-SAVE) komutları ile önceden belirlenmiş kaset ve disk imaj klasöründeki dosyaları yükleyip çalıştırmak da mümkün. Hız konusunda da bir sıkıntı yok, en eski PC sistemlerinde bile asla takılmadan %100 bütün oric türevlerini(oric-1,atmos,telestat,stratos,jasmin..) emule edebiliyor.

Ama elbete haklısın daha efektif menülü bir emulator gerekirdi ama bir emulator için en önemli kural birebir sistemin çalıştırılabilmesi ise Euphoric de bence Bir oric sistemini gerçekten başarıyla çalıştırabilen iyi bir emulator.

Önceki mesajda da dediğim gibi MESS ile oric emulasyonu mümkün ama sadece sözde mümkün Ciddi anlamda kısıtlı ve sorunlu bir emulasyon oluyor MESS ile.

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: