Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjePCB baskı devre üretimi için CNC tavsiyesi.
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PCB baskı devre üretimi için CNC tavsiyesi.  (Okunma Sayısı 2012 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Kasım 01, 2019, 15:27:26 ÖS »

Çubuk kalay ile nasıl kaplama yapılıyor ilk defa duydum. Pasta sürüp kaplamak iyi fikir ama uğraştırıcı ve ince yollarda sorun oluyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Kasım 01, 2019, 16:05:01 ÖS »

Çubuk kalayı bilmem de Ankara'da bir kimya dükkanı var onlara "soğuk kalay" sıvısı hazırlatıyordum ben.

Bakırın paslanmasından endişe duyuyorsanız en pratik olarak montajı bitirdikten sonra yolların üzerini ojeyle boyayın. Hatta "solder mask" havasında görünsün diye yeşil oje kullanabilirsiniz

Ya da bir tık daha pro fantazisi olsun derseniz aliex'den sıvı soldermask getirtebilirsiniz.

Ama emin olun hobi/heves ile yapacağınız 1-2 PCB'nin 30 sene sonra da çalışabilmesi sizi pek ilgilendirmeyecektir Kim öle kim kala

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Kasım 01, 2019, 18:24:13 ÖS »

Çubuk kalay ile nasıl kaplama yapılıyor ilk defa duydum. Pasta sürüp kaplamak iyi fikir ama uğraştırıcı ve ince yollarda sorun oluyor

Anne tarafım Trakyalı, Çocukken, oralarda, tencere kalaylarken roman vatandaşları çok izlemişliğim var. Çubuk kalayı o yüzden almıştım.Kahkaha

@yavuzg:  bazen aklıma gelirse montajdan sonra tırnak cilası sürdüğüm oluyor. Ama 30 sene önceki, bakır yolları siyahlaşmış devreler bile sorunsuz çalışıyor. dediğin gibi kim öle kim kala.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2019, 18:26:48 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Kasım 01, 2019, 19:37:39 ÖS »

Çubuk kalay İnce yollar için sıcak hava üfleyici ile olur sanki, denemek lazım. Normal lehim pasta artığı bırakıyor. Soğuk kalay iyi birşey galiba ama kim gidip yaptıracak şimdi? Ben ekmek almaya üşenen biriyim

Benim devre 30 sene sonra çalışmazsa kesin gıcık olurum 30 sene boşuna mı sakladım ben bunu şimdi neydi bu nasıl çalışıyordu vb çalışmalı.

Use the brute force, Luke
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Kasım 02, 2019, 09:32:26 ÖÖ »

Anne tarafım Trakyalı, Çocukken, oralarda, tencere kalaylarken roman vatandaşları çok izlemişliğim var. Çubuk kalayı o yüzden almıştım.Kahkaha

Aşağıdaki videoyu izledim biraz bu şekilde kalay kaplama baya zor iş. Plaketi o kadar ısıtsak yollar hep kalkar.
https://www.youtube.com/watch?v=WaikvnQGPcM
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Kasım 02, 2019, 09:32:33 ÖÖ »

Aşağıdaki videoyu izledim biraz bu şekilde kalay kaplama baya zor iş. Plaketi o kadar ısıtsak yollar hep kalkar.
https://www.youtube.com/watch?v=WaikvnQGPcM
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Kasım 02, 2019, 10:10:07 ÖÖ »

Kalayı eski bir tavada eritip plaketi içine daldırıp çıkartmayı deneyeceğim, çıkarttıktan hemen sonra soğumadan fazla kalayı, keçe gibi bir bezle silebilirsem sanırım iş hallolur. Biraz deneme yanılma olacak.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Kasım 02, 2019, 17:11:20 ÖS »

Yaw pahalı olur diye yazmamıştım, tavada yapmayı da akıl edemedim. @fort_apocalypse çözdü yine, teşekkürler

Pahalı olur diye yazmadığım şey lehim havuzu yöntemi. Lehimin erimiş şekilde beklediği ısıtıcılı küçük bir kap oluyor. Kartı buna daldırıp çıkarıyorlar, komple heryeri lehimlenmiş oluyor. Küçük çaplı seri üretimler için çok iyi birşey.

2000 yılı gibi, çizgi elektronik RMA dökümanları diye bir takım videoları paylaşıma açmıştı, ilk orada görmüştüm. Sonradan weller'in bu şekil ürünlerini görmeye başladım. Çinlilerde ucuzundan çıkar belki.

Weller lehim potası (solder bath)
http://www.yildirimelektronik.com/urun/2705/WSB-150-Lehim-Potasi

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Kasım 02, 2019, 18:08:46 ÖS »

Yaw pahalı olur diye yazmamıştım, tavada yapmayı da akıl edemedim. @fort_apocalypse çözdü yine, teşekkürler

Pahalı olur diye yazmadığım şey lehim havuzu yöntemi. Lehimin erimiş şekilde beklediği ısıtıcılı küçük bir kap oluyor. Kartı buna daldırıp çıkarıyorlar, komple heryeri lehimlenmiş oluyor. Küçük çaplı seri üretimler için çok iyi birşey.

2000 yılı gibi, çizgi elektronik RMA dökümanları diye bir takım videoları paylaşıma açmıştı, ilk orada görmüştüm. Sonradan weller'in bu şekil ürünlerini görmeye başladım. Çinlilerde ucuzundan çıkar belki.

Weller lehim potası (solder bath)
http://www.yildirimelektronik.com/urun/2705/WSB-150-Lehim-Potasi

Bir dönem çalıştığım yerde patron yerli üretim lehim potası almıştı ama kullanamadık, beceremedik. Lehim havuzunda plaketlerin olmadık yerlerinde lehim kalıyordu, entegrelerin altından lehim temizlemeye çalışıyorduk, ama kalay kaplama amaçlı boş plaket ile denememiştik.

Büyük üreticiler bir şekilde otomasyon ile büyük lehim potaları kullanıyordur, zaten elde yetişmez seri üretim.

cidocego
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Kasım 02, 2019, 23:21:36 ÖS »

wegstr.com sitesini inceleyebilirsiniz.youtube de 0.1 mm ile yapılan devre kazıması örneği var. Güzel cihazlar üretmişler
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Kasım 05, 2019, 13:07:13 ÖS »

Sıvı kalay tarifi için bir formül paylaşılmış, deneyen oldu mu acaba?

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7631.msg133130#msg133130

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Kasım 05, 2019, 13:56:37 ÖS »

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7631.msg83612#msg83612
Usta yorulmasın

Erimiş kalay ile olmadı herhalde
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2019, 13:59:00 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Kasım 05, 2019, 14:27:03 ÖS »

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7631.msg83612#msg83612
Usta yorulmasın

Erimiş kalay ile olmadı herhalde

Eski tava beklemesindeyim, Henüz deneyemedim.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Kasım 05, 2019, 19:12:32 ÖS »

Soğuk kalay'da kaplanmış malzeme birebir kalay mı yoksa daha az iletken bir alaşım mı, kaplayıp bıraksak zamanla bozulur mu, soğuk kalay daha pahalıya mı geliyor da lehim havuzu yapıp satacak kadar müşterisi var bunlar kafamı kurcalıyor.

Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: