Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Arcade (Pandora 9) joystick li sistemler?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade (Pandora 9) joystick li sistemler?  (Okunma Sayısı 266 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
allen
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 06, 2019, 21:40:41 ÖS »

Arkadaşlar merhabalar

Bu konuda çok fazla bilgim! Geçenlerde aliexpress de gezerken televizyona takılabilen, joystick li hazır , içinde  arcade 2500 oyun yüklü  içinde pandora 9 olduğu yazılı sistemler gördüm, önerilere ihtiyacım var açıkcası! Bunlar bana o eski atari salonlarındaki hissiyatın aynısını verebilir mi, mortal kombat gibi oyunlarda yavaşlama olur mu, yada street fighter gibi oyunlarda joystick hissiyatı aynı olur mu? Yada bu sistemler iyi değil şu daha iyidir diyebilmeniz  veya herhangi bir yorum için size linklerini yazıyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.

https://s.click.aliexpress.com/e/Mcg8XJcG

https://s.click.aliexpress.com/e/oWvXqJ76

A1200 603e 330mhz 060 66mhz + bvision + 256 mb ram + 500gb hd + Fast-Ata mk3 + power tower + pcmci wireless card
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2019, 21:46:28 ÖS »

Arkadaşlar merhabalar

Bu konuda çok fazla bilgim! Geçenlerde aliexpress de gezerken televizyona takılabilen, joystick li hazır , içinde  arcade 2500 oyun yüklü  içinde pandora 9 olduğu yazılı sistemler gördüm, önerilere ihtiyacım var açıkcası! Bunlar bana o eski atari salonlarındaki hissiyatın aynısını verebilir mi, mortal kombat gibi oyunlarda yavaşlama olur mu, yada street fighter gibi oyunlarda joystick hissiyatı aynı olur mu? Yada bu sistemler iyi değil şu daha iyidir diyebilmeniz  veya herhangi bir yorum için size linklerini yazıyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.

gerçek hassasiyet ve frame rate bekliyorsan hiçbirinden alamazsın.

TA3OUH
allen
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2019, 13:01:08 ÖS »

Arkadaşlar merhabalar

Bunu duymak iyi olmadı, onun dışında bu makinalar iyi midir?

A1200 603e 330mhz 060 66mhz + bvision + 256 mb ram + 500gb hd + Fast-Ata mk3 + power tower + pcmci wireless card
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2019, 13:12:03 ÖS »

Arkadaşlar merhabalar

Bunu duymak iyi olmadı, onun dışında bu makinalar iyi midir?

pandora kutularının tamamı birbirinin benzeridir. mimari ve core aynı olduğu klon yada orjinal olması birşey değiştirmez.
core mimarisi aynı olduğu sürece birbirlerinden ram ve işlemci kapasiteleri dışında bir farkı yoktur.
rami fazla olduğu için daha az oyunda takılabilir yada hareket geçişleri hissedilir derecede azalabilir ama asla native olamaz.

en iyi emülasyonlar x86 mimarisi ile yapılabilmektedir.  PC kullanılarak yapılmış bir arcade kabin, pandoralardan kat kat daha sağlıklı sonuçlar verir

linkteki ürünler kötü değil ve çok güzel oynanır.

TA3OUH
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2019, 17:42:34 ÖS »

Ben de genel olarak bu pandora tabanlı sistemler ve olası alternatifleri konusunda düşüncelerimi belirteyim... Elimden geldiğince rasyonel analiz ve gerekçeler ile... Son olarak "kişisel" zevk ve tercihimi de paylaşabilirim

Pandora... İyi mi kötü mü?

Pandora aslında oldukça pratik bir sistem. Karmaşık alternatif çözümler yerine son yıllarda yükselişte olan "nostaljik arcade kabin" furyasından faydalanmak isteyen operatörler için bakımı az ve modern teknolojiye dayalı ticari bir çözüm sunuyor.

Jamma kablolamaya dayalı ancak orijinal arcade oyun kartı arızalı eski sistemler için veya yeni üretilmiş LCD ekranlı ve JAMMA kablolamalı arcade kabinler için ucuz ve pratik bir çözüm.

Peki bu pratikliği nasıl sağlıyor?

1) Bu bir ARM tabanlı emulasyon sistemi. Cep telefonunuzda emulasyon ile oyun çalıştırmak kadar donanım bağımsız bir sistem
2) Oyunlar orijinal video çözünürlüklerinde değil sabit standart bir çözünürlükte çalıştırıldıklarından (VGA veya HDMI üzerinden) bağlı olduğu modern monitörlerin hepsinde sorunsuz görüntü almak mümkün. 15Khz modunu destekleyen modeller ise eski CRT arcade monitörler ile aşk/nefret ilişkisi içerisnde olsa da uyumlu çalışabiliyor
3) Daha sonradan modifiye edilebilse de genelde sabit bir oyun listesiyle çalıştıklarından ticari operatörler internette yabancı forumlar veya download siteleri ile boğuşmadan cihazı çinden geldiği paketinden çıkartıp kabini lokasyona gönderebiliyor.

Şimdi bunlar pandoraların "ticari" perspektiften avantajlarından bazıları...

Gelelim pandora'nın bizim gibi mükemmeliyetçi, olaya "nostalji" ve hobi penceresinden bakanlar açısından değerlendirmesine...

1) Amacı oyun oynamaktan ziyade, oyunları orijinal çözünürlük ve seslerine olabilecek en yakın şekilde çalıştırmak ve hatta nostaljik ambiyansı en üst seviyeye getirmek için bir arcade kabin yapmak, yaptırmak veya satın almak yolunu seçenler için pandora yapısı gereği çok uygun bir ürün olmayabilir.
2) Son modelleri donanım olarak hızlandı ve bir çok oyun artık eskisi kadar atlamalar yapmasa da hala 30 yıl öncesinin "kas hafızasına" sahip eski atari salonu gençliğinin bir kısmını da hala tatmin edebilmiş bir seviyeye gelmedi.
3) Amacı sadece akşam işten gelince iki nostalji yapayım diyen kesim için ise bir "ev tipi pandora" sistemi yerine PC veya oyun konsolu üzerinde emulasyon çalıştırmak ve hatta resmi emulasyonlar ve remake ile bu duygusunu tatmin etmek hem daha ekonomik hem de daha iyi performans sağlayacaktır.

Özetle JAMMA modeli pandora'lar ticari operatörler için ne kadar iyi bir çözüm ise "ev tipi pandora" (JAMMA olmayan) gamer ve hobiciler için bir o kadar anlamsız ve yetersiz.

Haa elbette ki elinde üzerinde bir emulasyon çalıştıramayacak bir PC veya oyun konsolu olmayan birisi için bu tür "arcade kabin kontrol paneli" kılıklı sistemler tercih edilebilir elbette ancak emin olun bunlar da bedavaya gelmiyor sonuçta. Kargosu vergisi de dahil edilince 1500-2000 TL'ye kucağınıza alacağınız bu sistem yerine aynı fiyata bir xbox veya ps4 almanız mümkün.

Gelelim şahsi fikrime...

Arcade kabin kontrol paneline benzeyen bu tür şeylerin jiçbir şekilde bir nostalji hissi uyandıracağına inanmıyorum. Bunları alıp da her gün düzenli keyif alarak oyun oynayan var mı? Genelde bir kaç kullanımdan sonra rafa kalkacağını veya ikinci el sitelerinde satışa konacağını düşünüyorum.

Benim için alternatif nedir peki?

* Bir arcade kabinde kullanacaksanız PC + MAME + jPac + ses amfisi
* ya da Raspi4 + pi2Jamma

jPAC veya piJamma pahalı mı? Elinizden iş geliyorsa, PC hoparlör seti + "gamepad hack"

* Arada sırada nostalji yapacaksanız USB tabanlı bir arcade stick kontrolcü ile PC veya oyun konsolu tabanlı emulasyon

allen
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2019, 12:13:17 ÖS »

Açıklamalar için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, siparişi verdim bakalım verim verecek mi göreceğiz.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: