Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Çakalları  (Okunma Sayısı 2524 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 16, 2019, 15:33:10 ÖS »

Baştan belirteyim, internet ortamındaki kavgalardan nefret eden biri olarak amacım kesinlikle ve kesinlikle bir tartışma çıkartmak, ya da herhangi bir insanı suçlamak değil. Sadece bir konuda yakın zamanda fazlasıyla edindiğim bir gözlemi sizlerle paylaşmak ve sizlerin de görüşlerinizi almak istiyorum o kadar. 

Konumuza dönersek, özellikle son 2-3 yılda Retro oyunculuğa olan ilginin ne kadar arttığı malumunuz. Bu ilginin patlamasından önce yurtiçi alışverişler genelde bu işe yıllardır merak salan belirli bir kesim arasında dönerdi zaten. Fakat dediğim gibi retroya olan ilginin patlamasıyla bu işte ciddi paralar döndüğünü fark eden ve oyunculukla herhangi bir ilgisi olmayıp, sadece gelir kapısı olarak kullanmaya çalışan bir zümre türedi. Ortalama ya da en azından mantıklı sayılabilecek fiyatlara satanlara da itirazım yok bu arada. Kastım retro ya da oyunculukla hiç ilgisi olmayan, ama herhangi bir retro oyunculuk ürünü eline geçtiği zaman niteliği ne olursa olsun "Bu kesin çok para eder, bunun meraklıları var, hele hele" diye fantastik fiyatlara satmaya çalışan, işin doğrusunu anlatmaya çalıştığınızda da size gayet kaba geri dönüşler yapan kesim. Müsaadenizle ben bu kesime Retro Çakalları diyorum.

Bu forumdaki çoğu insanın bu tiplerle alışveriş yapmayacak kadar retroya hakim insanlar olduğunu biliyorum. Zaten bu çakallar da genelde sadece bu işe yeni merak salan fakat piyasasını henüz bilmeyen arkadaşlara ya da yaşça küçük kardeşlerimize ittiriyolar ürünlerini. Lakin her ne kadar bizim bu çakallarla alışverişimiz olmasa da bize de dolaylı yoldan bir zararı oluyor. Nasıl mı?

Mesela bir satış sitesinde fiyatı normal seviyede olan bir oyun buluyorsunuz diyelim. Oyunu satın alıyorsunuz ve kargolanmasını beklerken satıcıdan bir mesaj geliyor: "Ya ben bunun fiyatına baktım internetten. Ben sana 5'e satmıştım ama internette 15'e satılıyor. O yüzden vazgeçiyorum satıştan". Peki piyasa değeri gayet de 5 olan ürünü 15'e satan kim bilin bakalım? Tabi ki de Retro Çakalı.

Oyunu satan kişi konuyla çok ilgili değilse de oyunun gerçek değerinin aslında 5 olduğuna artık asla ikna edemiyorsunuz. İnternette gördüğü saçma sapan fiyatlar yüzünden kafası karışmış durumda, hiç alakası olmadığı halde kendini kazıklanmış hissediyor çünkü. Retro Çakalından gördüğü fiyata yakın bir fiyatla yeniden satışa koyuyor oyununu. Ve bu uçmuş fiyatlı oyun aylarca, hatta bazen abartmıyorum yıllarca aynı fiyata bir köşede kuruyup kalıyor. Böylelikle de Retro Çakalının alışveriş yapmasanız bile size dolaylı yoldan zararı oluyor.

Yakın dönemde bu tarz olaylar o kadar çok başıma geldi ki anlatamam yani. O yüzden sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi öğrenmek istedim. Keza yurtdışı alışverişinin neredeyse bitme noktasına getirildiği şu günlerde yurtiçi kaynaklarını bu şekilde tüketiyor olmak biraz can sıkıyor doğrusu.

malik
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2019, 15:52:14 ÖS »

Her camiada iyide var kötüde, her şey hiçbir zaman dört dörtlük olmaz.
5'e verip aaa 15'miş vazgeçtim olayı da hep olmaz, bazen olabilir normaldir, bir gün başka birinden uygun fiyatlı alırsın.
Retro çakalından'da uzak durursan sorun kalmaz.
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2019, 16:42:32 ÖS »

Ben de üstteki mesaja ekleme yapayım, retro çakalı kendini farkettirmeyi her zaman başarır

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2019, 16:44:24 ÖS »

ya buna ne dersiniz ? ben susma hakkımı kullanıyorum

https://www.ebay.com/itm/BLIZZARD-phase5-TURBO-CARD-68060-50-PPC-603e-200-64MB-Commodore-AMIGA-1200/254191687652?hash=item3b2f0157e4:g:lLIAAOSwUgdbh88m

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9, Commodore 64, Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk) Amiga 1200 3.9 Rom  160 gb hdd ACA 1221ec 17Mhz & 9mb Ram
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2019, 18:53:12 ÖS »

Bu konuda kendimce bazı kurallarım var: hurdacıdan, bit pazarından 5tl - 10tl gibi fiyatlar ile aldığım bir şeyi işin uzmanından tam kondüsyon çalışır olmak kaydıyla 25tl - 50tl gibi fiyatlara alabilirim. 5 katı diyelim. Ama bu fiyatı bana birşeyden anlamayan bit pazarcısı hurdacı söyleyemez, almam, duruma göre bu işten anlamadığını yüzüne de söylerim. Satıcı bilgisiz olduğu halde yüksek fiyatta ısrarcıysa artık hem o satıcının tavrından hoşlanmadığım için hem de zarar etmemek için muhatap almamaya başlarım. Bilgiyi de yayarım, hatta bazen satıcının yanında bile olsa söylerim ya bu yüksek söylüyor bilmiyor vb şeklinde. Birkaç metre ötede ucuz ucuz satıp kar etmeye çalışanlar varken o adam kazanmasın

Bir çok deneyimli kişinin benzer bir davranış kalıbı olduğunu sanıyorum
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2019, 18:55:33 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2019, 19:10:26 ÖS »

Benim bahsettiğim kesim retro ve oyunculuk ile ilgisi olmayan, sattığı ürünle ilgili sorular bile cevaplayamayan, sadece etmediği halde aşırı yüksek fiyatlara itelemeye çalışan kişiler arkadaşlar, başka hiç kimseyi kast etmiyorum zaten.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2019, 19:28:57 ÖS »

Olmadık birşey mi yazdım? diye bir düşünceye kapıldım şimdi
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2019, 19:33:00 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2019, 20:20:12 ÖS »

Her sektörde olduğu gibi burada da olmaları doğal. Özellikle son yıllarda her yerde abartılı fiyat politikası izleyenler türedi. Tabii ki bunlar cahillikten ileri geliyor fırsatçılık ile ilgisi yoktur.

Piyasada bolca bulunan ürünlerde de durum aynı. Satışa koyuyorlar sanki herkes zengin gibi dünyadan haberi olmayan birisi alacakmış gibi düşünüyorlar. Retroda işler daha zor bolca araştırma gerekiyor, sektörde zarar etme olasılığı yüksek.

Alıcılarda genelde bilinçli olan ne aradığını bilen kişiler. Lakin ülkemizde retro kültürü olmadığı için hevesli kişiler üzerinden fırsatçılık doğabilir. Maalesef ortam buna da müsait diyebiliriz, yurt dışından alım şansımız pek olmadığından dolayı boşluğu doldurarak yararlanmak isteyenler olacaktır.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2019, 20:32:40 ÖS »

Aslında çok kolay. Diğer bir başlıkta da yazdım. İşi çakallığa döktüğünü düşünüyorsam ve ticaretini yaptığına eminsem satın alacakmış gibi IBAN numarasını alıyorum. Ardından IBAN numarası ve isim vererek hesap hareketlerinin incelenmesi talebiyle https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=ihb üzerinden ihbar ediyorum. Defterdarlıktan davet aldığında defolup gidip çakallığını orada devam ettirir. Emin olun ilgileniyorlar. Hele şu son dönemde hiç affetmiyorlar.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2019, 21:09:23 ÖS »

Aslında çok kolay. Diğer bir başlıkta da yazdım. İşi çakallığa döktüğünü düşünüyorsam ve ticaretini yaptığına eminsem satın alacakmış gibi IBAN numarasını alıyorum. Ardından IBAN numarası ve isim vererek hesap hareketlerinin incelenmesi talebiyle https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=ihb üzerinden ihbar ediyorum. Defterdarlıktan davet aldığında defolup gidip çakallığını orada devam ettirir. Emin olun ilgileniyorlar. Hele şu son dönemde hiç affetmiyorlar.

Güzelmiş

astalavista
Deneyimli

Amiga Is My Girl

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 16, 2019, 21:14:07 ÖS »

Baştan belirteyim, internet ortamındaki kavgalardan nefret eden biri olarak amacım kesinlikle ve kesinlikle bir tartışma çıkartmak, ya da herhangi bir insanı suçlamak değil. Sadece bir konuda yakın zamanda fazlasıyla edindiğim bir gözlemi sizlerle paylaşmak ve sizlerin de görüşlerinizi almak istiyorum o kadar. 

Konumuza dönersek, özellikle son 2-3 yılda Retro oyunculuğa olan ilginin ne kadar arttığı malumunuz. Bu ilginin patlamasından önce yurtiçi alışverişler genelde bu işe yıllardır merak salan belirli bir kesim arasında dönerdi zaten. Fakat dediğim gibi retroya olan ilginin patlamasıyla bu işte ciddi paralar döndüğünü fark eden ve oyunculukla herhangi bir ilgisi olmayıp, sadece gelir kapısı olarak kullanmaya çalışan bir zümre türedi. Ortalama ya da en azından mantıklı sayılabilecek fiyatlara satanlara da itirazım yok bu arada. Kastım retro ya da oyunculukla hiç ilgisi olmayan, ama herhangi bir retro oyunculuk ürünü eline geçtiği zaman niteliği ne olursa olsun "Bu kesin çok para eder, bunun meraklıları var, hele hele" diye fantastik fiyatlara satmaya çalışan, işin doğrusunu anlatmaya çalıştığınızda da size gayet kaba geri dönüşler yapan kesim. Müsaadenizle ben bu kesime Retro Çakalları diyorum.

Bu forumdaki çoğu insanın bu tiplerle alışveriş yapmayacak kadar retroya hakim insanlar olduğunu biliyorum. Zaten bu çakallar da genelde sadece bu işe yeni merak salan fakat piyasasını henüz bilmeyen arkadaşlara ya da yaşça küçük kardeşlerimize ittiriyolar ürünlerini. Lakin her ne kadar bizim bu çakallarla alışverişimiz olmasa da bize de dolaylı yoldan bir zararı oluyor. Nasıl mı?

Mesela bir satış sitesinde fiyatı normal seviyede olan bir oyun buluyorsunuz diyelim. Oyunu satın alıyorsunuz ve kargolanmasını beklerken satıcıdan bir mesaj geliyor: "Ya ben bunun fiyatına baktım internetten. Ben sana 5'e satmıştım ama internette 15'e satılıyor. O yüzden vazgeçiyorum satıştan". Peki piyasa değeri gayet de 5 olan ürünü 15'e satan kim bilin bakalım? Tabi ki de Retro Çakalı.

Oyunu satan kişi konuyla çok ilgili değilse de oyunun gerçek değerinin aslında 5 olduğuna artık asla ikna edemiyorsunuz. İnternette gördüğü saçma sapan fiyatlar yüzünden kafası karışmış durumda, hiç alakası olmadığı halde kendini kazıklanmış hissediyor çünkü. Retro Çakalından gördüğü fiyata yakın bir fiyatla yeniden satışa koyuyor oyununu. Ve bu uçmuş fiyatlı oyun aylarca, hatta bazen abartmıyorum yıllarca aynı fiyata bir köşede kuruyup kalıyor. Böylelikle de Retro Çakalının alışveriş yapmasanız bile size dolaylı yoldan zararı oluyor.

Yakın dönemde bu tarz olaylar o kadar çok başıma geldi ki anlatamam yani. O yüzden sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi öğrenmek istedim. Keza yurtdışı alışverişinin neredeyse bitme noktasına getirildiği şu günlerde yurtiçi kaynaklarını bu şekilde tüketiyor olmak biraz can sıkıyor doğrusu.
Görüşlerime tercüman oldunuz.Saygılar sevgiler hocam.

-Popülizm karşıtı çaylak retrocu.
-Anti Nintendo.
-Sonuna kadar Commodore.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 16, 2019, 22:00:49 ÖS »

Daha az önce oldu bu Baby AT formunda Asus Super Soket 7 anakart için çakal geçinenin tekine mesaj atmıştım. Kartın diğer satışta olan Soket 7 anakartlara göre pahalı olmasının sebebini sorduğumda "Kartın CNC tezgahlarında kullanılmak üzere Endüstriyel kullanım için üretildiğini bu yüzden küçük ve pahalı olduğunu" söyledi. Klasik olarak "İşine gelirse hemşehrim" şeklinde zırvalamayı da eklemeyi ihmal etmedi. Haklı olduğu için fiyata itiraz etmeyip IBAN numarasını ismini filan aldım çok sevindi yazık.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 16, 2019, 22:09:04 ÖS »

Güneydoğuda bazı yerlerde daha basit sebeplerle kan davası çıkarırlar, aman dikkat edin, sonuçta adamların ekmek parası söz konusu 

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 16, 2019, 22:37:51 ÖS »

Güneydoğuda bazı yerlerde daha basit sebeplerle kan davası çıkarırlar, aman dikkat edin, sonuçta adamların ekmek parası söz konusu 

Ulaşmaları çok çok zor.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ekim 16, 2019, 22:49:34 ÖS »

Ulaşmaları çok çok zor.

Sizin istediğiniz bir ürünü, başka bir hesaptan ucuza satmaları yeterli olur.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: