Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro Bilgisayarları Kullanırken En Sık Yaşadığınız Problemler Nelerdir?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Bilgisayarları Kullanırken En Sık Yaşadığınız Problemler Nelerdir?  (Okunma Sayısı 7256 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Kasım 22, 2019, 15:06:52 ÖS »

Dolap kapalı olursa büyük ihtimal nem nışarı çıkamaz. Ayrıca pc gibi kasalı bilgisayarlar, crt'ler ağır oluyor. Dolap hem dayanıklı olmalı, hem ayakları avuç içi büyüklüğünde kalın sac parçalara basmalı - döşemeye binen yük yayılsın, hem de en üstten ve / veya yanlardan duvara sabitlenmeli. Hatta ne olur ne olmaz diye ağır şeyler en alt kısımlara konulmalı.

Ben 5 tane 90x43 raf ve 2metre delikli L demirden 4 tanesi ile açık raf yaptım. Yukarıda yazdığım tedbirleri de aldım. Sağlam, düzenli, nem yapmayan birşey oldu. Yanlız pek yakışıklı durmuyor, onu özellikle belirteyim.

Malzemeleri 30-50lt'lik plastik kapaklı şeffaf saklama kaplarına koymak da tamamlayıcı bir çözüm. Toz nem almaz, hem de kutuda ne var bir bakışta görünüyor. Bir ara tekerlekli, sert plastik valizlerden almayı da düşünmüştüm. Örneğin a500, etrafına hareket etmesin diye köpük karton kalıp, yanına ilgili kabloları vb hepsi bir araya konup saklanabilir. Valiz kendi başına duracağı için rafta yer de kaplamaz
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2019, 15:25:51 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Kasım 22, 2019, 16:58:30 ÖS »

retro'da en sevmedigim seylerden biri PAL/NTSC/diger standardlar. cok annoying bir sey.

Pentium1
Pentium2
Pentium3
Pentium4
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 25, 2019, 18:08:48 ÖS »

Saatli bomba olduklarını ve bir gün öleceklerini bilmek...
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Aralık 09, 2019, 22:33:51 ÖS »

Eski ekipmanları her kurduğumda acaba bugün çalışacak mı korkusu.
Kondansitörler düzgün çalışıyor mu yoksa değiştirilmeli mi sorusu.
Ekipmanı tamamen söküp temizleyeceğim diye bozma korkusu.
Sistemlerin kendilerine has monitör beklentileri.
Alanın asla yetmemesi ve askıda kalan "retro/gaming room" planları.
Keyboard, mouse, joystick ve gamepad gibi kullanıcı arabirimlerinin standart olmaması.
Eski PC'lerde USB ve network sorunları.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Aralık 16, 2019, 08:29:29 ÖÖ »

• Eski PC'lerin kapasitelerinin yeni işletim sistemlerinin birçoğunun yetmemesi
  • Günümüz İnternet sayfalarının çoğunun eski sistemlere yüklenen İnternet tarayıcılarında açılmaması ya da yanlış açılması
  • PC'lerde ısı macununun kuruması
  • Kondastörlerin arızalanması
  • Bazı yedek parçaların zor bulunması

Not: Aslında retroya engel değil. Bu sorunlar çözülebilir.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2019, 08:31:35 ÖÖ Gönderen: ercanersoy » Logged
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2019, 08:14:48 ÖÖ »

Paint terk olduğum için editlemeye uğraşmayayım şimdi, siz alkol yerine retro koyuverin. İkisi de bağımlılık yapıyor nasılsa. Masum

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: