Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga GenelErci Adlı arkadaşımızın yıllar önceki düşüncesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Erci Adlı arkadaşımızın yıllar önceki düşüncesi  (Okunma Sayısı 2851 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 31, 2020, 23:52:57 ÖS »

Arkadaşalar selamlar,

Artan data miktarı yüzünden artık kendime bir Synology NAS almaya karar verdim ve arşivlerimi eski disklerden toparlayıp düzenlemeye başladım. Arşiv içerisinden "Erci" Adlı arkadaşımızın yıllar önce bir Amiga hakkında düzüncelerini belirten bir metin dosyasını arşivlemişim. Bu forumda yapmadığını biliyorum ancak düşünceleri samimi gelmiş olacak ki saklamışım. Bu düşünceleri yok olup gitmesin forumda yer bulsun diye paylaşıyorum.

NOT: Erci arkadaşımızı tam olarak hatırlamıyorum ancak buradan selam olsun.

Ercini Metni;

Alıntı
AMİGA ve BEN
  Bilgisayar kullanmaya ilk 14 yaşında C64 ile başladım.O yıllarda bilgisayarın b'sini bile bilmiyordum.Sağolsunlar Almanya'daki akrabalarım yaz iznine gelirken bana bir C64 hediye getirmişlerdi. Hatırlıyorumda o zamanlarda arkadaşlarımda kasetli C64'ler vardı bana gelende ise 5.25 disket sürücü vardı.Felaket sükse yapardım o zamanlar, ama gelin görünki disket program ve oyun bulmak o zamanlar çok zordu. O yıllarda arkadaşlarla bir araya gelip oyun oynar ve çevreden bulduğumuz BASIC dökümanlarıyla programlar yazmaya çalışırdık.Mesala kelime işlem, database, müzik gibi basic program dökümü bulur onu Türkçe'ye çevirip üstündede biraz değişiklik yapıp kaydeder ve çalıştırdığımızda sanki dünyanın en iyi programcılarıymışık gibi kendimizle övünürdük. AMIGA ile tanışmam çalıştığım iş yeri sayesinde oldu, Elektronikçide çırak olarak çalıştığım yıllardı, altımızda bilardo salonu vardı.Oranın sahibi istanbuldan 4 adet A500 almış ve bize gelmişti.Bana 4 tane televizyon ayarlayın bunları jetonlu oyun makinesi yapacaksınız demişti.Hiç unutmam ustam bütün işi benim üstüme atmıştı bilgisayardan anlayan o yaparsa o yapar? Her neyse o zamanlarda bizim oralarda atari salonlarında AMIGA filan yoktu bildiğim kimsede yoktiki. Herneyse gereken her parçayı İstanbul'dan almış, benim yapmam gereken makinaları kurmaktı. İnanın bana AMIGA'ları kurup çalıştırdıktan sonra dediğim tek şey iyi hatırlıyorum, donumu satıp bir AMIGA alacam dedim ama fiyatını duyunca benim don okadar etmiyordu. Evdekileri kafalamak için elimden gelen herşeyi yapıyordum.Mesala C64 bozuldu artık bunu yapan yerde yok filan diyodum ama bizimkiler illede onu yaptırırız idare eder filan falan yok baba ya? Kafayı yicem arkadaşlarımdan bitanesi A500 aldı hatta ram kartı bile vardı inanırmısınız herifin evinden çıkmıyordum. Nasıl olduysa annemi kafaya aldım ve 16 yaşıma girdiğim zaman bir A500 almıştım.Aldığım A500`de ek ram yoktu oturduğumuz yerdede ne parça nede program satan vardı. Ayda bir kez Bandırma'ya gidip program ve oyun alırdık.Bendede öyle bir şans kardeşim nezaman para toplayıp ram kart almaya gittiysem hep kalmamış oluyordu. Arkadaşlarda 1 mb bende 512 kb.Herifler 1mblık oyunlar alıp canavar gibi oynayıp duruyorlardı.Bir gün Balıkesir'e yolumuz düştü.Orda bir bilgisayarcıda ram kart değilde Ram çipleri vardı.Bunları anakartın üstündeki boş ram yerlerine takıp lehimlersen 1 mb chip ramin olur demişti. Ben o ram çiplerini o zaman tanesini 1 000 000 TL'ye almıştım. Ram çiplerini taktıktan sonra artık benim A500'ümde 1mb olmuştu ama arkadaşlarımınkinden biraz daha hızlı olarak.Aradaki fark DPaint ve Protracker programlarında anlaşılıyordu. AMIGA'daki gelişmeleri bizim orda sağolsun DR.ALİ HATAY'ın elindeki dergilerden takip ediyorduk.O zaman en iyi makine ondaydı. A500,ACTION REPLAY,Sound Sampler,2 disket sürücü ve printer filan vardı.ALİ beyin muayenanesindeki masasının çekmeceleri AMIGA program ve oyunları ile doluydu. AMIGA'da o zamanlar grafik ve programcılık ile uğraşıyorduk.Arada sıradada bizim oradaki yerel TV kanalına DPaint ve DemoMaker ile jenerik animasyonları yapıyorduk. AMOS ile bir araba yarış oyunu ve Hacivat Karagöz oyunu yapıp Almanya'da düzenlenen bir yarışmaya göndermiştik Vay beeee... Yıl 1996 millet AMIGA'larını satıp PC almıştı ama ben AMIGA'dan vazgeçmedim. Tek AMIGA kullanan ben ve ALİ bey kalmıştık Biga'da. Sonra 97 de PC! dergisinde AMIGA hakkında yeni yazılar çıkmaya başladı. Buradan SİNAN ile GÜVENÇ,e teşekkür etmek istiyorum.Onların sayesinde AMIGA'nın ölmediğini farkettim ama askerliğim geldi. Askerde zarzor, çünkü bu dergi MARDİN'e bi geliyo bi gelmiyo, oralarda bile takip etmeye çalıştım. Askerliğim bittiği gibi hemen bitane A1200 aldım.Bulana kadarda çatladım ya ne bulunmaz alet ya ve topladığım dergileri takip ederek JOY'dan bir HDD kablosu sipariş ettim ama harddiskim yoktu. 2 hafta sonra ikinci el 340mb hdd, 32X CDRom ve PC adaptörü aldım. 1 ay aradan sonra JOY'dan Blizzard 1230IV FPU'lu turbo kart aldım ve günlerim daha güzel geçmeye başladı.İşte o zaman AMIGA'ya bir kez daha aşık olmuştum... Milletin PC leri kasaların içinde derli toplu benim A1200 HDD, CDRom ve adaptör dışarıda dağınık bir şekilde kullanıyordum.PPC kartları JOY daha yeni getirtmeye çalışıyordu sanırım. AMIGA'yı kasaya koymak istiyordum ama kasalarda çok pahalı geliyordu. Kasayı alsam klavye adaptörünü alamıyorum.Kasa 100$ klavye PSU 50$ satacak donumda kalmadı. Aradan zaman geçti ve hayatımın en büyük hatasını yapıp bir PC aldım ve 2-3 ay kullandıktan sonra kanser oldum kardeşim zırt pırt bilmediğim nedenlerden makine bana kuşbakışı yapıyor. Aldığım yeni program ve oyunlar hep daha fazla masraf istiyordu.En sonunda onu tokatlayıp(CDR'ını yiyerek) beni her zaman mutlu eden AMIGA'ma geri döndüm, ama 1999 sonlarına doğru bide evlendim  ve ERDEK'e taşındık.Bizim AMIGA öyle kaldı.En sonunda kafam bozuldu gittim bilgisayarcının birinden TOWER PC kasası aldım.Arka kısmını JOY'un yaptığı gibi kestim anakartı güzelce oturttum ve arkasını kapattım.Sonra JOY'u aradım klavye için ama elinde hiç kalmamış. İstanbul'daki bilgisayarcıları aradım PUSHT herifler kazıkçılar çok yüksek fiyat çektiler sonra kendi kendime ulan sen nasıl elektronikçi adamsın o devrenin aynısını yap yada bu klavyeyi bi şekilde ayır. AMINET'ten hardware sayfasından klavye HACK'lerini inceledim ve yaşasın birtanesi bana hiç masrafsız bir şekilde oluyordu. Çünkü elimdeki ilk göz ağrım, A500 işime yarıyordu.Onun klavyesinin üstündeki klavye encoder'ı işi bitiriyordu.Bu sistem MICRONIC'in yaptığı sistem ile hemen hemen aynı.Bu işide hallettikten sonra geriye bir PPC ve BVisionPPC kalıyordu. Bu arada askerden geldikten sonra Bandırma'da Remzi  (toddler- o zamanlar bana A1200'üm için çok yalvarmıştın çay bahçesinde.Not:Ben o zamanlar bide PC almıştım.Ama hatamı anladım şimdi PPC var.) ile tanışmıştık hiç unutmam adamla tanıştığımız gibi sanki senelerce arkadaşmışız gibi sohbet ediyorduk.Sonra onunla birkaç sene sonra yaptığı internet sayfası aracılığı ile tekrar bir araya geldik.PPC kart almış ama kullanamıyor(sende 4 sene Amiga'dan ayrı kal gelişmeleri takip edemede göreyim-toddler) hemen denemek için el koydum ve AMIGA'ya 3. kez aşık oldum. Hemen JOY'u aradım ama yok kardeşim bende şans olsaydı kız doğardım.Ara ara yok en sonunda AMIGART foruma ilan verdim ordada yok, 1 hafta sonra  PPC ve BV için ilan veren arkadaşla irtibata geçtim ve biraz sıkıntıya girerek aldım.Artık benimde bir Power AMIGA'm vardı.Tek geriye kalan bir vga monitördü onuda hallettim ve hala da o makineyi kullanıyorum. Allaha şükür makinemin başına 1 kere kaza geldi oda benim yüzümden.Olay aynen şöyle, Tower'ım kapağı açık (bendeki tower kapaklı değil komple sürgülü sistem yani üst kısmıda açılıyor) yerde duruyor bende makinemin başında çalışıyorum hanım sağolsun çay yapmış kasayıda sehpa niyetine kullanıyorum.O anda nasıl olduysa bacağım kasaya bi çarp benim çay bi dökül valla neyapacağımı sapıttım makineyi kapadım.Anakartım bayağı çay içmişti, güzelce temizledim ve çalıştırdım.Makine hiç bir problem olmadan çalıştı fakat PAL modunda bir işim çıkınca küçük bir arıza olduğunu gördüm.Video devrem mavi toleransı tatile göndermiş ama bir problem yaratmıyordu sadece PAL'de mavi renkleri göremiyordum onuda arkadaşım sağolsun A1200'ü uçmuş onun video entegresini aldım taktım. VALLA adamlar yapmış baba arkana bakmadan makinemi kullanıyorum.
  Şuan AMIGA'ya devam REMZİ ile elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Kolayını bulsak buralardaki bilgisayarcıları dövecez adamlar hala AMIGA NE? demiyorlarmı HIRRRRRRRRRR. Abi biraz reklam lazım Türkiye'de ama elimiz kolumuz bağlı PPC kartlarla adımızı duyuramadık inşallah AMIGAONE ve AMIGADE ile beklentilerimiz yerini bulur.Benim Türkiye'de istediğim AMIGA çok satılsın filan değil sadece AMIGA denildiği zaman insanların yüzüme aptal bir ifade ile bakıp O öldü demesinler, o kadar.
  Ölsende yanındayım nasıl olsa kalan sağlar bizimdir.
 Bu yazımda AMIGA ile olan beraberliğimi dile getirmeye çalıştım.Sıkılmadan yazımı okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. Eğer sizlerde yazılarınızı bizimle paylaşmak ve sayfadan yayınlanmasını istiyorsanız, bize mail`le ulaşabilirsiniz sayfamız tüm AMIGA'cılara açıktır.

* OZerci.rtf.zip (4.31 KB - Yükleme: 31 kez.)

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2020, 00:10:39 ÖÖ »

Teşekkürler. Bir solukta okunup bir ömür hatırlatan yazılardanmış.

Bu arada, bu tür yazıları saklamak için KeepNote programını kullanıyorum. Önerilir. Hem basit hem de "future-proof". Veritabanını ve yazıları basit bir yapıda tuttuğundan, on yıllar sonra apayrı bir platformda da kolay açılıp okunabilecek özellikte: http://keepnote.org/

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
pofpor
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2020, 01:36:01 ÖÖ »

Yazıyı okuyunca 90'lar aklıma geldi hemen.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2020, 10:37:47 ÖÖ »

Yazarında bile yoktur bu yazı muhtemelen. O zamanlar aldığın bir cihazı çalıştırmak bile sorundu, bazen aylar sonra çalıştırabilirdin, sabır ve azim gerekirdi. Bu hafta çocuğa bir bilgisayar aldım, 2 saatte kendi eski bilgisayarına dönüştürüp, discord'dan muhabbet eder, cs:go, gta5, rdr2, subnautica, fortnite, minecraft, lol oynar, chrome'da 100 tab ile browse eder hale getirmişti. Bir de watch2gether furyası başlamış, sanal bir odada toplu olarak film, video vb seyredebiliyorsunuz, ona sarmışlar.

Retroda dosya aktarımı, görüntü almak vb bile ayrı macera. Sonuçtan çok yaşanan bu macera (quest?) daha bir değerli ve anlamlı hale getiriyor galiba yapılan işi...
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2020, 20:28:39 ÖS »

Eski günler, güzel günler.
toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2020, 00:00:33 ÖÖ »

Erci77 ile (Erşan) Amimagazine isminde bir Amiga web sayfası yapmıştık. O sayfayı hazırlarken epey keyif almıştık. Amimagazine'e zaman içinde destek veren arkadaşlarda oldu. İlk mesajdaki yazıda kontrol etmedim ama yanlış hatırlamıyorsam Amimagazine'de yayınlanmıştı.

Not: Erşan bildiğim kadarıyla şuan Biga'da oturuyor.

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: