Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeMacBerry Pi Projesi - Taklit CRT
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MacBerry Pi Projesi - Taklit CRT  (Okunma Sayısı 1337 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 12, 2020, 00:15:42 ÖÖ »

Çok güzel görünüyor eline sağlık. Aslında pleksi yerine fresnel lens deneyebilirdin Tomytronic table top oyunlarında fresnel lens var mesela ufacık ekrana crt havası veriyor.

> General failure reading drive A:

> Who's General Failure and why is he reading my disk?
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Şubat 12, 2020, 09:44:04 ÖÖ »

Bu proje nedense beni çok mutlu etti Tabi son 1 ay içinde hayatı kayan 3 farklı crt görmemin de etkisi vardır sanırım. Ömrü dolan bu cihazların görünüşünü taklit edip üstüne bir de daha sağlıklı görüntü elde edebilme imkanı bence büyük nimet.  

Bir garip COMMODORE fanatiği...
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Şubat 12, 2020, 09:56:25 ÖÖ »

Güzel proje, ellerinize sağlık.

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2020, 10:00:04 ÖÖ »

Şu görüntü çok hoş, altta LCD olduğu anlaşılmıyor.

Çinliler bu konuda bir çalışma yapsa negzel olur, LCD ekranın önüne koyulacak kalıptan çıkmış crt görünümlü PLEXY ürün. LCD'li Arcade kabinlerde iyi gider.

muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Şubat 12, 2020, 12:02:03 ÖS »

Emegiğinize Sağlık güle güle güle kullanın

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9, Commodore 64, Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk) Amiga 1200 3.9 Rom  60 gb hdd ACA 1221ec 17Mhz & 9mb Ram
2019
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Şubat 13, 2020, 11:40:08 ÖÖ »

Elinize sağlık harika gözüküyor.
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Şubat 13, 2020, 15:39:24 ÖS »

Tamamen bitmiş halini merak ediyorum

320x240
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Şubat 14, 2020, 13:20:04 ÖS »

Yaw noldu son durum, hani fotolar hani videolar? Pek anlam veremiyorum ama günlerdir heyecanlıyım, bu proje çok ilgimi çekti Bir lcd monitöre bu pleksiglas numarasını yaptıktan sonra windows altında genel bir crt shader falan kullanarak tüp görüntüsü alamaz  mıyız? Yani kastettiğim emülatörlerin kendi efektleri falan değil, windows masaüstüne bombe ve scanline kullanarak crt efekti verebilen programlar yok mudur?

Bir garip COMMODORE fanatiği...
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Şubat 14, 2020, 14:31:46 ÖS »

Selamlar herkese,

Bu haftasonu Raspberry Pi 3 veya 4'ü kasanın içine monte etmeye başlayacağım.

Kullandığım LCD ekranın sadece VGA girişi var. Raspberry Pi'yi bağlamak için micro-HDMI (Pi4 için) ve HDMI (Pi3 için) VGA dönüştürücüler sipariş ettim, umarım bugün ulaşacaklar. Kısa VGA kablo da sipariş ettim.

Montaj aşamalarını ve haftasonu yapabildiğim şeyleri fotoğraflayıp buraya yüklerim.

Uzun vadeli planlar:

Geçen gün yazdığım gibi bir yandan da Macintosh Plus'un kendi anakartını da aynı anda kullanabilmek için gerekli planları yapıyorum:

512x342 nokta (1-bit) çözünürlüğünde bir frame-grabber ve bunun frame-buffer'ını VGA çıktı olarak verecek bir kart yapmayı planladım. Aslında hazır bir tasarım var mı diye aradım ama öyle al-kullan şeklinde bir şey bulamadım .

Bu kartın üzerine Macintosh Plus'ın kendi klavyesi ve mouse'unu USB'ye dönüştüren bir devreyi de koymam gerekecek. Macintosh'un kendi anakartı,  +5V, +12V ve -12V istiyormuş, bunları da halletmem lazım.

İki cihaz arasında (RaspberryPI ve orijinal Macintosh) bir switch ile geçiş yapılabilir.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Şubat 15, 2020, 18:19:04 ÖS »

Uzun vadeli planlar ilgimi çekti. Güzel fikirler bence. Bu konuda yardımcı olmak için birşeyler eklemek istiyorum.

Alıntı
512x342 nokta (1-bit) çözünürlüğünde bir frame-grabber ve bunun frame-buffer'ını VGA çıktı olarak verecek bir kart yapmayı planladım. Aslında hazır bir tasarım var mı diye aradım ama öyle al-kullan şeklinde bir şey bulamadım .

Belki, yazılımsal olarak yapılabilir.

Alıntı
Bu kartın üzerine Macintosh Plus'ın kendi klavyesi ve mouse'unu USB'ye dönüştüren bir devreyi de koymam gerekecek. Macintosh'un kendi anakartı,  +5V, +12V ve -12V istiyormuş, bunları da halletmem lazım.

Metal kasa 5V ve 12V çıkışlı AC-DC çevirici kullanabilirsiniz.

Alıntı
İki cihaz arasında (RaspberryPI ve orijinal Macintosh) bir switch ile geçiş yapılabilir.

Üç durumlu bir sürgülü anahtar kullanılabilir. Birinci durum bilgisayarın kapalı olması için, ikinci durum  MAcintosh anakartı için ve üçüncü durum ise Raspberry Pi için olabilir.

Kolay gelsin, şimdiden hayırlı olsun.

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Şubat 16, 2020, 18:12:53 ÖS »

Pleksiglas içeriden böyle gözüküyor.
Normalde CRT'yi yerinde tutmak için, metal kulakların vidalandığı 4 adet vida yuvası var.
Tam bunlara denk gelecek şekilde bir çerçeve yapmam gerekli.

Bugün hava da güzel deyip bahçede Dremel ile artan pleksiglastan keserek yapayım dedim ama sonra vakit bulamadım. Bu çerçeveyi kumpasla ölçü alıp lazerli kesim yapan bir yere yaptırayım dedim en sonunda. 10-15 liraya yapıyorlar bu ölçüdeki şeyleri.

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Şubat 16, 2020, 18:14:33 ÖS »

RaspberryPI'ı henüz kasanın içine almadım ama hafta içi aldığım HDMI-VGA dönüştürücü ile bu şekilde görünüyor.

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Şubat 16, 2020, 18:17:56 ÖS »

Yandan açıyla bakınca nasıl gözüktüğünü göstermek için bunu çektim.
Şu anda Macintosh'un kasası hala açık. O yüzden dikkatli bakınca, en sağda dışarıdan gelen ışık görülebiliyor.
Kasayı tamamen kapatınca böyle bir şey olmayacak tabi ki.
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Şubat 16, 2020, 18:24:35 ÖS »

Bu da üstten açıyla çekilmiş bir fotoğraf.
Şu anda elde ettiğim görüntüden oldukça memnunum. Fotoğraflarda göründüğünden daha güzel gözüküyor.

Ekran kapalıyken, sanki gerçekten koyu renkli bir CRT varmış gibi. Görüntü gelince, aslında tam olarak CRT gibi gözükmüyor; ama kesinlikle LCD gibi de gözükmüyor İnsanın kafası karışıyor biraz ama çerçeve bombeli olduğu için, beynim yanılgıya düşüp "ha, tamam, tüplü bu deyip" boşlukları tamamlıyor.

Belki ileride bir gün vakum tankı filan bulursam, burada daha önce önerildiği gibi tamamen epoksiden mercek şeklinde bir ön cam yapmayı denerim.

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Şubat 16, 2020, 22:21:52 ÖS »

LCD'yi yerinde tutacak parçanın çizimini yaptım, bu hafta vakit bulursam lazerle kestireceğim.

Hazır lazer kesim yaptırırken, kasanın arkasında iptal ettiğim analog board (CRT sürücü ve power supply)'a denk gelen açıklıklardan, pil için olana denk gelecek şekilde bir Raspberry-Pi plakası kestireceğim.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: