Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Güç tusu hakkında yardım istiyorum.  (Okunma Sayısı 1074 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 13, 2020, 10:10:23 ÖÖ »

Sevgili dostlar
Ilife marka bir dizüstü bilgisayarimiz vardı.Cocugum klavyesine su döktü klavye çöp oldu.Bende sistemi soktum bilgisayarı bir masaustu kasaya toplama kararı aldım.Bir sorum olacak.
Klavye üzerinde bulunan power tuşu anladığım kadarıyla gerçek bir tuş değil.Yazilimsal olarak sistemi açıyor.Klavye çöp olduğuna göre sistemi başka nasıl acabilirim?Bir güç tusu yapmam gerekiyor ama bağlantı nasıl olmalı?

Kolay gelsin herkese.

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2020, 10:37:56 ÖÖ »

Klavyeyi atmadıysanız klavyedeki güç tuşundan yolları avometre ile takip ederek anakarttaki noktaları bulup iki iletken lehimleyip içinde kalmayan türden bir buton takarak olabilir. Anakarttaki noktalar iğne ucu kadar olabilir orası biraz maharet gerektirebilir.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2020, 00:53:39 ÖÖ »

@HkRecai haklıdır.

Ek olarak, masaüstü kasadaki güç tuşunu kullanabilirsiniz.

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2020, 08:51:12 ÖÖ »

1-Klavyeye su dökülmekle çöp olmaz. Uygun şekilde ve incitmeden temizlenip kurutulursa kullanılabilir. Benimkine aseton dökülmüştü çalışıyor.
2-Piyasada bir çok markaya ait yedek klavye bulunabiliyor.
3-Dizüstü anakartlar masaüstü kasalara pek uyumlu olmaz. Bağlantı birimleri de genelde şerit kablolar şeklindedir. Bu iş bayağı zor olabilir.
4-Sonuçta ATX kasalardaki güç tuşu da yazılımsal olarak çalışıyor. Denetimini bios yapıyor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + HDMI + 64 GB MicroSD CF Adaptörlü HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2020, 09:09:08 ÖÖ »

Logitech K400/410 gibi bir USB klavye bağlayıp çalıştırabilirsiniz. Bu klavyelerde power düğmesi de bulunuyor ve çoğu sistemle uyumlu.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2020, 13:28:31 ÖS »

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.Dediginiz gibi böyle bir anakarti masaüstü bir sisteme takmak zor ama imkansız değil.Varolmayan parcalari 3d yazıcı ile basacagim.Calistigim yerde 3d yazıcı var.Vida yerleri açmak zor değil.Klavuz pafta vb herşey mevcut.Guc tuşu sıkıntı idi onu da klavye ile cozebilirsem çözerim yada iyi bir lehim istasyonu satın alarak bu işi hallederim.Mini itx tip kasalara bakıyorum şu an 2. elde.Once projelendirecegim.Sonrasi kolay.Herkese yardımları için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: