Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İzmir Tunç Bilgisayar  (Okunma Sayısı 4465 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 04, 2020, 12:51:45 ÖS »

İzmir Üçkuyular'daki Tunç Bilgisayar'ı hatırlayan var mı?
Disket döneminden DVD dönemine kadar uğradığımız popüler bir yerdi. Sahibi kazıkçı biri olsa da etrafta rakibi olmadığı için müşterisi eksik olmazdı.
Hakkında bir ekşi sözlük sayfası varmış, bugün çok yakın bir arkadaşım bana gönderince ilk defa okudum
https://eksisozluk.com/tunc-bilgisayar--380529
Ayrıca bir dönem aynı minik dükkanı internet cafe ve akvaryum balıkçı dükkanına dönüştürmüştü. Tuhaf kafalar.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2020, 12:07:56 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2020, 16:11:26 ÖS »

Yıllarım geçti o dükkanda Tuncay abiyi de, babası rahmetli Cengiz abiyi de severdim. "Kazıkçı" olayı biraz şans, biraz da bakış açısı diyebiliriz. Az ileride denizmende Black X vardı. Onları da severdim mesela. Daha ucuzcuydu  ama 5 disketlik oyun için 7 defa gitmen gerekirdi. Kimse de kazıkçı demezdi

Cengiz abiyle Erkin Koray şarkıları üzerine bir sohbetimiz olmuştu, hiç unutmam. Bilgisayarlarla mecburiyetten ilgilense de, oldukça kültürlü ve derin bir insan olduğunu hatırlıyorum. Nur içinde yatsın.

Bu arada Tunç bilgisayar 'ın kaset dönemi efsanedir. İzmir 'de gördüğüm en kaliteli baskılı kasetleri satardı. Özellikle Amstrad oyunlarında kasetin üzerinde oyunun orjinal etiketinin çakması olurdu. Kaset iç kartonları da kaliteli kağıda baskılıydı. Diğer bilgisayarcılarda genellikle oyunlarda kasetlerin üzerinde "Bilmemne bilgisayar" diye etiketler olurdu. Hiç sevmezdim.

Ciddi ciddi günün birinde o dükkanı kiralayıp retro hobi dükkanı gibi birşey yapma hayalim var

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2020, 10:36:10 ÖÖ »

O zamanlar evimiz o dükkana çok yakındı. Fatih kolejinden Tunç bilgisayara doğru giden Göztepe stadına bitişik uzun yol üzerindeydi evimiz. Haftada üç dört defa mutlaka uğrardık arkadaşlarla. Babası hakkında hep olumlu şeyler gördüm. Severdim ben de.
Çok uzun sohbet etmişliğimiz, geyik çevirmişliğimiz vardır. Tuncay abi özünde iyi biridir ancak maalesef hem bana hem de başka bir kaç arkadaşa karşı etik olmayan bir kaç davranışı oldu. Bazen ters gününde olunca biraz inatlaşabilen birisi. Genelde tek DVD'ye sığacak oyunu iki DVD'ye yayıp satma, okuma hatası veren CD/DVD'leri değiştirmekte anlamsız bir direnç ve genel anlamda yüksek fiyatları benim yakın çevrem tarafından da hep şikayet konusu olurdu.

Kendim yaşadığım bir olaydan örnek vereyim. TES: Morrowind çıktığında bütün arkadaşlar gidip almıştık Tunç'tan. Oyun iki CD'ydi ve doğal olarak iki CD'li oyun parasına satılıyordu. Oyunun install sırasında veya sonrasında ikinci CD'yi hiç istememesi beni şüphelendirdi. Ben de merak edip ikinci CD'de ne var diye bir göz attım. İkinci CD'nin içinde sadece 8MB civarında bir exe vardı. Dosya adı Construction Set. Yani kısacası oyunun map editorü. Koca CD'de sadece bu olunca ve birinci CD'de hala bol bol yer varken o küçük dosyanın ekstra bir CD olarak bize satılması pek hoş değildi. Durumu söylediğimizde önce pek tatmin edici cevaplar veremedi ve sonunda bana bu şekilde geliyor diyerek işin içinden sıyrıldı
Para iadesi isteyen arkadaşlara da parasını geri vermeyerek bazen sert konuştuğunu da hatırlıyorum.

Bir kere de benim bilgisayarımda bir CD okumamıştı, geri götürdüğümde "senin CDROM'un bozuktur" diyerek beni göndermeye çalıştı. Ben de gitmeyip CD'yi kendi bilgisayarında denemesi konusunda ısrar ettim ve sonunda denediğinde onda da çalışmadığını gördü. Mahçup bir şekilde söylediği lafları yutarak bana yeni bir CD çekti. Bu tip gereksiz haraketleri olabiliyordu başka müşterilere de.

Bütün bunlara rağmen muhabbetimiz olduğu için ve dükkanın ortamını sevdiğimiz için yine de sürekli giderdik.
Vitrine dizdiği korsan jewel box CD'leri tek tek incelerdik acaba yeni bir şeyler geldi mi diye.
O korsan CD'ler hala bende duruyor. Üzerlerinde 5000.0000 gibi eski TL formatında etiketleriyle birlikte

* 20200305_112737.jpg (301.44 KB, 691x518 - Görüntüleme: 391 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 05, 2020, 10:43:20 ÖÖ Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 05, 2020, 14:33:46 ÖS »

Ayrıca eskiden aldığımız "jewel case" oyunların üstünde hologramlı etiket, renkli kullanım kılavuzu ve renkli özel baskılı CD'ler çıkardı. Bunların hikayesini bilen var mıdır?
Sanki birileri orijinal büyük kutularının içinden bunları çalmış ve satıyor gibi

* 20200305_153630.jpg (265.42 KB, 691x518 - Görüntüleme: 413 kez.)

* 20200305_153643.jpg (243.13 KB, 691x518 - Görüntüleme: 341 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 05, 2020, 14:40:13 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 06, 2020, 12:12:24 ÖS »

İlginç. Dağıtıcıdan alıyorlardı oyunları. Kendi imalatları değildi bilgiğim kadarıyla. 2 cd 'li diye satın alıp kendi yediği kazığı müşteriden çıkarma yoluna da gitmiş olabilir

Ben CD döneminde son olarak Monkey Island 3 'ü aldığımı hatırlıyorum. Kalitesi falan da iyiydi. O zamana kadar da bir sorun yaşamamıştım.

O bandrollü cd lerin olayı garip. Baya adamlar korsan CD basıp, bandrollü falan satıp vergi ödüyorlardı. Sanırım fiyata vergiyi de yansıtmak durumunda olduklarından, bari korsanlardan bir farkı olsun diye az bir farkla daha kaliteli baskı ve kitapçık eklemeye karar vermişler

Bu arada CD 'ler yeni yeni Türkiye 'ye geldiği dönemlerde bir ara bu şekilde güzel baskılı ve kitapçıklı oyunlar geliyordu. Sonradan ne olduysa baya kopya sarı cd lere dönmüşlerdi.

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 06, 2020, 14:53:25 ÖS »

Evet, sonraları müşteri isteyince CD'ye yaz, saydam plastik zarfta ver durumuna geçtiler.
Monkey Island 3'ü ben de Tunç'tan almıştım.

En son baktığımda dükkan tost-sandviç satan bir büfeydi.
Sanırım en az bir kaç senedir o durumda.
Dükkanı o halde görmek üzücü geliyor.

Bu arada enflasyon hesaplama uygulaması ile 2000 yılının 5000.000 TL'sini günümüze uyarladığımızda 73.55 TL yapıyor. Korsan oyunlar baya pahalıymış aslında. Günümüzde D&R'da bu fiyata orijinal oyunlar satılabiliyor. Gerçi alım gücü daha fazlaydı eskiden.
http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyon_anayeni.php
O zamanlar da oyun alırken fazla para harcadığımızı hissederdik.
« Son Düzenleme: Mart 06, 2020, 15:12:51 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2020, 21:28:24 ÖS »

@Fero

Geçen haftalarda yolum Güzelyalı'ya düştü, Tunç abinin ordan geçtim.
Dükkan şimdi de dondurmacı olmuş

* 002.jpg (533.29 KB, 936x708 - Görüntüleme: 367 kez.)

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2020, 23:13:28 ÖS »

İstanbul Sirkeci'de Rainbow Bilgisayar'ın sattığı tüm korsan PC ve PS2 oyunları fabrika kopya, baskılı, bir kısmı da kapak içi ince kitapçıklıydı. Bunlar Rusya orijinli dye bir iddia vardı ama emin değilim. 1995-2005 arası dönem oyun çeşitliliği açısından da altın çağ gibiydi. Güncelleme vb yok, tak çalıştır şeklindeydi.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2020, 01:11:10 ÖÖ »

İstanbul Sirkeci'de Rainbow Bilgisayar'ın sattığı tüm korsan PC ve PS2 oyunları fabrika kopya, baskılı, bir kısmı da kapak içi ince kitapçıklıydı. Bunlar Rusya orijinli dye bir iddia vardı ama emin değilim. 1995-2005 arası dönem oyun çeşitliliği açısından da altın çağ gibiydi. Güncelleme vb yok, tak çalıştır şeklindeydi.

O CD ler bulgar CD diye geçer . Aslında kaliteli üretimlerdi. Müzik CD leri de çok kaliteli ve ucuz olurdu. Bunların bir de sevdiğim bir özelliği, pek çok oyunun beta sürümü bu bulgar CD lerden çıkardı. Örneğin, AOE 2 nin şu an bulamadığım bir betası vardı bu şekilde, final AOE II den daha zevkliydi. Aynı şekilde Red Alert 2 nin resimlerde kalmış bulunamayan beta sürümünü de oynamıştık. Kıymetini bilemedik o CD lerin.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2020, 10:44:20 ÖÖ »

O CD ler bulgar CD diye geçer . Aslında kaliteli üretimlerdi. Müzik CD leri de çok kaliteli ve ucuz olurdu. Bunların bir de sevdiğim bir özelliği, pek çok oyunun beta sürümü bu bulgar CD lerden çıkardı. Örneğin, AOE 2 nin şu an bulamadığım bir betası vardı bu şekilde, final AOE II den daha zevkliydi. Aynı şekilde Red Alert 2 nin resimlerde kalmış bulunamayan beta sürümünü de oynamıştık. Kıymetini bilemedik o CD lerin.

Bulgar CD ismini hiç duymadım daha önce
Bendeki 90'lardan kalma tüm CD oyularında hologram, manual ve baskılı CD var. Eskiden korsanı bile özenle yapıyorlarmış
Beta sürümlere de denk geldiğimi hatırlamıyorum ama ilginçmiş.

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2020, 10:45:42 ÖÖ »

1993-2005 dönemi benim için de PC oyunculuğu açısından altın çağdır. İnanılmaz kalitede oyunlar her sene durmadan yağmur gibi yağardı hangisini oynayacağımızı şaşırırdık.
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2020, 10:50:40 ÖÖ Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 27, 2020, 12:16:55 ÖS »

O hologram etiketli CD'ler o dönem çıkan bandrol uygulamasının bir garabeti olarak biliyorum. Amaç korsanı engellemekti. Bandrolsüz Kaset ve CD satışı yasaklanmıştı. CD kopyalayanlar bir şekilde fazladan bandrol temin etmenin yolunu bulunca Bandrol vergisi ödenmiş korsan CD'lerimiz olmuştu.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: