Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetTurbo Joystick Auto-Fire sorunu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Turbo Joystick Auto-Fire sorunu  (Okunma Sayısı 248 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaMania
Deneyimli

Only Amiga...

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 07, 2020, 01:04:29 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar, elimde bir tane QuickShot II Turbo çakması. malum "Turbo" markalı bir joystick var. Genelde QuickShot cobra benzeri olan griyi kulanıyordum onda da auto fire olmadığı için çekmeceden bunu çıkartıp kullanayım dedim. Auto Fire switchini on konumuna getirdiğim zaman tepki vermiyor, auto fire switch on konumundayken üstteki iki ateş tuşu da tepki vermiyor. Sorunu ne olabilir fikri olan var mı? İçini açıp soğuk lehim taraması yaptım, lehimleri tazeledim, kopuk ya da kırık kablo falan da yok gözlemlediğim kadarıyla. Anlayan var mıdır?
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2020, 01:09:10 ÖÖ Gönderen: AmigaMania » Logged

C= Amiga 1200 Rev. 1d4 /ACA 1233-40 Mhz 128Mb /ClassicWB OS 3.9/RTC/ Kickstart 3.1.4/ Gotek F.E./ 16GB SD-IDE HDD /HP slim DVD-RW IDE /AGA mk2cr/ PCMCIA 512MB CF/ CompactFlash Wi-fi Card
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2020, 01:48:44 ÖÖ »

Çeşitli autofire devreleri var. Bunlardan bazıları switch'i auto'ya alınca tepedeki fire tuşuna bastığınız zaman ateşleme yapan türdedir bazıları da butonu devre dışı bırakıp direk kendi kendine ateşleme yapan cinstendir.

Sizinkisi ikinci tür gibi.

Ne bozulmuştur derseniz;

1) autofire switch'i bozulmuşur. yani ateş sinyalini butondan kesip auto devresine yönlendiren switch'in kontağı pislenmiş/kırılmış olabilir. Önce switch'e bakın.

2) auto devreleri genelde basit oluyor. Zamanında timer (555) entegresi ile yapmak yerine ucuz olsun diye tek transistör ile yapılan devreler de gördüm. Sizinkisinin transistörü bozulmuş olabilir. Eğer arıza switch'den değilse.

kolay gelsin

AmigaMania
Deneyimli

Only Amiga...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2020, 04:42:00 ÖÖ »

Çeşitli autofire devreleri var. Bunlardan bazıları switch'i auto'ya alınca tepedeki fire tuşuna bastığınız zaman ateşleme yapan türdedir bazıları da butonu devre dışı bırakıp direk kendi kendine ateşleme yapan cinstendir.

Sizinkisi ikinci tür gibi.

Ne bozulmuştur derseniz;

1) autofire switch'i bozulmuşur. yani ateş sinyalini butondan kesip auto devresine yönlendiren switch'in kontağı pislenmiş/kırılmış olabilir. Önce switch'e bakın.

2) auto devreleri genelde basit oluyor. Zamanında timer (555) entegresi ile yapmak yerine ucuz olsun diye tek transistör ile yapılan devreler de gördüm. Sizinkisinin transistörü bozulmuş olabilir. Eğer arıza switch'den değilse.

kolay gelsin
Çok teşekkür ederim üstat

C= Amiga 1200 Rev. 1d4 /ACA 1233-40 Mhz 128Mb /ClassicWB OS 3.9/RTC/ Kickstart 3.1.4/ Gotek F.E./ 16GB SD-IDE HDD /HP slim DVD-RW IDE /AGA mk2cr/ PCMCIA 512MB CF/ CompactFlash Wi-fi Card
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: