Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetDünyanın en üçkağıtçı milleti sizce hangisi?
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dünyanın en üçkağıtçı milleti sizce hangisi?  (Okunma Sayısı 10269 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 07, 2020, 13:42:40 ÖS »

İnanın yaptığım her alışverişte bir üç kağıtmı olur,evet Türkiyede olur,4 gün önce tam takım mürekkep siparişi verdim gele gele 1 adet geldi,ilan hala 4 adet 1 takım olarak duruyor,utanmazlar ağzıma geleni söyledim.15 gün öndede 185 tl'em buhar olmuştu,daha neler neler.Ne alırsanız alın muhakkak vurguna,yağmaya maruz kalıyorsunuz,bu nasıl bir ahlak çöküntüsü bu nasıl bir ticaret anlayışıdır arkadaş?

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2020, 13:45:24 ÖS »

herkezi aynı kefeye koymuş olmanız hiç hoş değil bence tamam dolandırıcılar var hırsızlarda var kabul ama namuslu dürüst esnaf ticaret yapan insanlarda var hemde hırsızlardan dolandırıcılardan çok çok daha fazla.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2020, 13:48:57 ÖS »

Eğer satıcıların %80i böyleyse genelleme yapılır sayın ibo73.Savunulacak bir durum değil bu, düşünün dolandırılanı değil dolandıranı savunuyorsunuz kendinizi sorgulayın bence.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2020, 13:55:09 ÖS »

Onlardan bizde çok var maalesef.

Yanlız şöyle bir durum var: bu tipler bizde ya da şunlarda, bunlarda çok görülse de komple milleti aşağılamak çok yanlış birşey. İnsanın kendi öz milletini aşağılaması çok çok daha kötü birşey. Kol kırılır yen içinde kalır diye söz bile var, boşuna da değildir, gülerler.

O tiplerden çok var maalesef. Fırsatçılık kültür haline geldikçe daha da çoğalıyorlar. Tutup çıkarıp atamıyoruz da. Önlemini alıp birlikte yaşayıp gideceğiz işte

Ayrıca şu başlığı değiştirin lütfen. Bir millete ya da topluluğa üçkağıtçı demek o toplumda öyle olmayanlara haksızlık etmek demektir. İçindeki beyinsizler yüzünden bir sürü iyi insan hakkında öyle ileri geri konuşulmaz
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2020, 14:00:51 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2020, 14:03:31 ÖS »

Levent hocam hata nerde yapılıyor biliyormusunuz böyle kişileri bizim milletimizden saymamızdan, Türk milleti böyle olamaz bunlarıda bizden sayarsak geleceğimiz nokta bundan daha kötü olacaktır, çok çok acil adalete ihtiyacımız var ülkemizde adalet sekteye uğramış olabilir ama eninde sonunda bu solucanların yakasına yapışacaktır.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2020, 14:06:31 ÖS »

sayın AmigAmigA ben sizi yada sizi dolandıranı savunmuyorum ben bir gerçeği dile getiriyorum herkezin dolandırıcı olmadığı gerçeğini dile getiriyorum. yoksa sizin dolandırılmış olmanız elbette üzücü ama siz dolandırıldınız diye herkezi dolandırıcı ilan etmenizde yanlış bir şey heleki dünya üzerinde türkleri en dolandırıcı ilan eder gibi mesajınız ise bence daha yanlış. ayrıca bende ticaret yapan biri olarak ve türk vatandası olarak bu söylediklerinizi asla kabul etmem mümkün değil. şunu kabul ederim her milletin içinde hırsız dolandırıcı olduğu gibi bizim milletimizin içindede dolandırıcı hırsız var ama dolandırıcı ve hırsızlardan çok çok daha fazla dürüst namuslu kişi var durum sizin dediğiniz gibi değil . siz istediğinizi düşünebilirsiniz.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2020, 14:11:24 ÖS »

İbo1973 10 alışverişten 8'inde aldatıldım ne söyleyeyim daha.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2020, 14:17:26 ÖS »

İbo1973 10 alışverişten 8'inde aldatıldım ne söyleyeyim daha.
yani buna şu şekilde cevap veriyim iş yerimde ps3 oyunu takasıda yapıyorum fark ettim ki ps3 oyunlarının içinden en az 2 tanesinin dvd si çalınmış.

1- sizce ben bütün müşterşlerimi hırsızmı ilan etmeliyim ? asla ban gelen insanlar %99.99.99 u dürüst insanlar diye tahmin ediyorum.

2- çalan şuçlu ama bende suç yokmu sizce ? bence bendede azda olasa suç var çünkü o insanlara bu fırsatı vermişim onlarda çalmış yani daha dikkatli olmalıydım.

neyse tekrardan geçmiş olsun. umarım bir daha bu tarz durumlarla karşılaşmazsınız.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2020, 14:23:02 ÖS »

Sağolun, herkes dikkatli olsun alışverişte şimdi insanları kelime oyunları yada aldatıcı başlıklarla kandırıyorlar dikkatli olalım.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2020, 14:33:31 ÖS »

Sevgili @AmigAmigA

Milli kimlik ve ticari ahlak arasında bağlantı kurmak bence doğru değil.

Kişi başına düşen milli servet, toplam nüfus içindeki gelir dağılımı, toplumun genel eğitim seviyesi, hukuka saygı, hatta dini inanç gibi kriterler milli kimkikten çok daha önce gelir. Bu saydığım kriterleri bizimle benzer olan Brezilya gibi ülkeler de bizim gibi, hatta bizden daha kötü durumdadır.

Bugün için eğitim seviyesi ve kişi başına geliri yüksek olan ülkelerin bir çoğu eski zamanlarda ticari ahlak olarak bizden çok daha kötü durumdaydılar.

Türk milleti dünyadaki en asil millettir, çıkarcı bir millet değildir. Tarih bunun birçok örnekleri ile doludur.

Sizi dolandırdığını söylediğiniz esnaf yeri gelir evinin kapısını size açar, en güzel yiyeceklerini size ikram eder. Ama ticari açıdan kusursuz olan bir Alman, aç kalan komşusuna bir dilim ekmek vermeyebilir.

Bence Türk olduğunuz için mutlu olmalısınız. Mükemmel değiliz ama halâ insanız.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2020, 14:34:35 ÖS »

Geçtiğimiz 5 ay içerisinde Tüketici Hakem Heyetine bulunduğum şikayet sayısı -4-

1 Tanesi farklı ürün gönderdi. İade ettim değiştirdim diyerek aynı ürünü gönderdi.
2 Tanesi ayıplı ürün gönderip "biz sağlam gönderdik ne yaparsan yap" moduna girdi.
1 Tanesi faturasız ve garanti belgesiz ürün gönderdi. Ürün 3 hafta sonra bozuldu. "Off ne garantisi be ..tir git başımdan" moduna girdi.

Hepsi hakkında e-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Daha sağlam girmesi için bilirkişi incelemesi talep ettim zira haksız çıkarlarsa tüm masraflar üzerlerine kalacak.

Birisi sonuçlandı. Bilirkişi incelemesine gerek duyulmadı. Dosya ve tebligat ücreti üzerine kaldı. Telefonla bağlantı kurup ödeme için hesap numaramı istedi. Telefonda iyi işitmediğimi ne talep ediyorsa Noter kanalıyla yazılı olarak talep etmesini söyledim. İtiraz süresi beklenmeden bir gün sonra zaten vekalet verdiğim Avukat arkadaşım olduğundan ilamlı icra takibi başlatıldı. Fazla bir şey kazanmaz ama  şöyle mükellef bir sofrada öğle yemeğini yesin o da arkadaştan.

Bu "ne garantisi git başımdan" diyen arkadaş Tahtakale civarındaydı.  O Bölgeye çok yakın olan bir arkadaştan rica ettim nedir ne değildir diye dükkanına uğradı. Ne tesadüf tütün ürünleri satıyormuş. Gelir idaresi başkanlığı üzerinden faturasız ürün sattığı ve kaçak tütün ürünleri ticareti yaptığı için ihbarda bulundum. İhbar yazısının çıktısını alıp Cimer üzerinden Maliye Bakanlığına gönderip eşeği sağlam kazığa bağladım. Kaçak ürün satsın ya da satmasın oraya uğranması yeterli. Mutalaka bir hatası vardır:)

Konu Tüketici Hakem Heyetine geldikten sonra haklı çıkarsam kesinlikle uzlaşmıyorum. Bilirkişi incelemesi talebi o bu şu masrafları gazlamak için elimden geleni yapıyorum. İlamlı İcra Takibi başlatılıyor ve EŞEK GİBİ tüm masraflar bindirilmiş şekilde ödeme yapıyorlar.

Bunları neden yazdım??? Acımayın ve Aleme İbret edin. Hakkını aramayan, susan gereksiz yere merhamet eden insanlardan cesaret bulup bunları yapıyorlar.
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2020, 14:42:03 ÖS Gönderen: Aktug » Logged
Barış Yeni
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2020, 15:09:10 ÖS »

Sevgili @AmigAmigA

Milli kimlik ve ticari ahlak arasında bağlantı kurmak bence doğru değil.

Kişi başına düşen milli servet, toplam nüfus içindeki gelir dağılımı, toplumun genel eğitim seviyesi, hukuka saygı, hatta dini inanç gibi kriterler milli kimkikten çok daha önce gelir. Bu saydığım kriterleri bizimle benzer olan Brezilya gibi ülkeler de bizim gibi, hatta bizden daha kötü durumdadır.

Bugün için eğitim seviyesi ve kişi başına geliri yüksek olan ülkelerin bir çoğu eski zamanlarda ticari ahlak olarak bizden çok daha kötü durumdaydılar.

Türk milleti dünyadaki en asil millettir, çıkarcı bir millet değildir. Tarih bunun birçok örnekleri ile doludur.

Sizi dolandırdığını söylediğiniz esnaf yeri gelir evinin kapısını size açar, en güzel yiyeceklerini size ikram eder. Ama ticari açıdan kusursuz olan bir Alman, aç kalan komşusuna bir dilim ekmek vermeyebilir.

Bence Türk olduğunuz için mutlu olmalısınız. Mükemmel değiliz ama halâ insanız.

Üstüne söylenecek söz yok.

Kötü niyetli insanlar her zaman vardı bundan sonra da olacaktır. Bu konuda devlet caydırıcı cezalar uygulamalı. Özellikle e-ticaret sistemi üzerinden çalışan satıcılara.
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2020, 18:08:14 ÖS »

İtalyanlar! bu konuda kimse italyanların eline su dökemnez ebay den yediğim kazığıktan bilir hatırlarım o günleri Makarnacı sahtekarlar......
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2020, 18:11:56 ÖS Gönderen: muhendis » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2020, 19:06:42 ÖS »

Ispanyollar net. Bul karayi al parayi, uc kagit, daha dogrusu find the lady oyunun mucidi ispanyollardir.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 07, 2020, 20:20:51 ÖS »

Ben biziz diye tahmin ediyorum, bu toplumu gözlemlediğimde veya deneyimlediğimde; bayağı dolandırıcıyız. Diğer toplumları bu derecede tanısam fikrimi değiştirir miyim bilmiyorum.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: