Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Laptopa ilişkin bir soru ?  (Okunma Sayısı 2997 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 16, 2020, 11:33:16 ÖÖ »

Merhaba kime soracağımı bilemedim size danışmak istedim.

DELL inspiron oyuncu bilgisayarı satan bir eleman diyor ki...
Laptopun orjinal adaptörü bozuldu muadil adaptör aldım. Cihazı çalıştırıyor ama pili şarj etmiyor. Orjinal adaptör 350 TL hesaptan düşün ve cihazı size satayım.
Aslında pilin ölmüş olma ihtimali var gibime geliyor. Muadil adaptörün cihazı performans kayıpsız çalıştırıp pili şarj etmeme ihtimali gerçekten olabilir mi? Cihaz sizce adaptör bedeli düşülüp alınır mi yoksa alırsam başıma pil değişim sorunu çıkar mi? İstanbul’da olmadığım için gidip adaptörü alıp deneme şansım yok . En iyi seçenek Kargo o da 3-4 gün sürüyor. (İlgili model de pil kasaya gömülü)
Teşekkürler 🙏

Aranıyor...Alınık
-Kutulu her çeşit Commodore ve Amiga
-kutulu AMOS ve DPaint programları
-Dünya Yazılım Oyun ve programları
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2020, 11:45:03 ÖÖ »

Oyun bilgisayarlarının 150-200 watt'lık tuğla gibi adaptörleri oluyor. Acaba muadil derken 50-60W bir adaptör mü aldılar? Yine de pilin durumu test edilemiyorsa bitik olarak düşünmek en iyisi.  Hatta belki de adaptör bozuldu sanarak değiştirdiler ama pil bitikti. Oyun bilgisayarı olduğu için zaten şarj dayanmıyordur diye tahmin ediyorum. O yüzden pile pek takılmazdım.

avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2020, 11:49:29 ÖÖ »

Cihaz insprion 7567 10 saat web Surf  ve 5 saat oyun ömrü ile piyasaya sürülen bir model. O yüzden pili umursamayıp desktop seçeneği gibi düşünmek istemedim... muadil adaptörü görmedim ama Watt’ı düşük bir adaptörün cihazı çalıştırıp pili şarj etmemesi mümkün mü yani ?

https://www.digit.in/reviews/laptops/dell-inspiron-15-7000-gaming-review-61863.html
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 11:54:18 ÖÖ Gönderen: avukatka » Logged

Aranıyor...Alınık
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2020, 17:10:27 ÖS »

Cihaz insprion 7567 10 saat web Surf  ve 5 saat oyun ömrü ile piyasaya sürülen bir model. O yüzden pili umursamayıp desktop seçeneği gibi düşünmek istemedim... muadil adaptörü görmedim ama Watt’ı düşük bir adaptörün cihazı çalıştırıp pili şarj etmemesi mümkün mü yani ?

https://www.digit.in/reviews/laptops/dell-inspiron-15-7000-gaming-review-61863.html
evet olabilir uygun ampere sahip olmayan adaptör pili şarz etmeyebilir. ancak bilgisayarda kalıcı veya anlık başka sorunlarda olabilir denemeden ödeme yapmayın derim en az 24 saat oyun açık tutarak yada aida gibi stres testi yapabilen bir programla sağlam bir teste sokun öyle ödeme yapın uygunsuz bir amper değerindeki adaptörle testi geçebileceğini sanmıyorum.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 16, 2020, 19:40:50 ÖS »

Orjinal adaptörlüden başka birşey almayın derim. Çünkü adaptör ile laptop arasında bir haberleşme oluyor. Cihaz adaptörü tanımazsa sorun çıkıyor, hiç iyi birşey değil. Bir kere şarj edilmezse pil ölür, o cihazın pil de şarj edilmediği için öldü belki.

İlk aldığımızda dell alienware'de böyle bir sorun çıkmıştı, nedense adaptörü kabul etmemeye başlamıştı. Servis geldi, yeni adaptörü taktı eskisini aldı gitti, ücretsiz. Şimdi o bilgisayar için neden bu düzeneği işletmemişler? Garantisi mi bitmiş? Bu olanlar hiç iyiye alamet değil, dikkatli olun.

Ek: laptopa baktım, kasa bizdeki gibi, bunların pili klavye üst kısım falan çıkarılarak değiştiriliyor. Bizdeki makinenin yarısı pil, abartmıyorum. O da garanti kapsamında ücretsiz değişti bu arada.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 19:48:39 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2020, 19:58:57 ÖS »

Adaptör güçsüz de olsa, en azından bilgisayar kapalıyken yavaş da olsa şarj etmesi gerekmez mi?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2020, 20:34:33 ÖS »

Adaptör güçsüz de olsa, en azından bilgisayar kapalıyken yavaş da olsa şarj etmesi gerekmez mi?
Dell'lerde bu sistem hala varsa etmez. Haberleşme yapıyor, adaptörü tanımazsa şarja geçmiyor. Benzer sistem apple'lerde de vardı, hala vardır herhalde.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 20:36:38 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2020, 20:43:45 ÖS »

teşekkür ederim herkese. Almaktan vazgeçtim.

Aranıyor...Alınık
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2020, 12:17:45 ÖS »

Dell cihazların adaptör seçme olayı meşhurdur. Çok kaliteli bir adaptör olmadıktan sonra muadil adaptörlerin hepsinde aynı sorunla karşılaştım. mümkünse Dell söz konusu olduğunda 2. el orijinal bir adaptör temin etmeye bakacaksınız. Sıfırı bayağı pahalı oluyor

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: