Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Asus TUV4X anakart hakkında yardım  (Okunma Sayısı 6478 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 25, 2020, 20:02:19 ÖS »

Herkese merhabalar
Bir arkadaştan slot sistemim için kasa alırken kasanın içinde soket 370 p3 sistemde çıktı.
Sistem p3 1000 256 ram ve standart ekran kartı ses kartı falan vardı.
Sonra anakartın TUV4X olduğunu görünce araştırdım ve p3 tualatin destekli gayet iyi bir kart olduğunu buldum. Bunun üzerine de kartı kullanmaya karar verdim
Kartın Yukarı kısmında 10 civarı 6.3v 1500 uf kondansatör vardı ve bunlar 5-6 tanesi patlamıştı dolayısı ile sistem açılmıyordu.
Bir elektrikçiye götürdüm ve kodnansatörlerin 2-3 tanesini birebir aynı değerle 2-3 tanesini de daha yüksek değerli kondansatörlerle değiştirdi.
Anakart sıkıntısız açıldı ama rasgele donmalar yaşıyordu sistem. Ekran kartını, psu ram herşeyi değiştirip tekrar denedim
Daha önce de foruma yazmıp burdaki arkadaşlardan bilgi almıştım bu konu hakkında
birkaç tane de yabancı forumdaki bilgileri harmanlayıp orjinal kondansatörlerden yurtdışından getirdim.
Değişimi yaptık fakat aynı sorun devam ediyorum. Gene farklı farklı ram ekran kartı ses kartları ile denedim fakat takılmalar devam ediyor.

Örnek vermek gerekirse 1 tane sb live takıyorum windows 98 de sürücüleri yükleyip kartı tanırken takılıyor.
Başka bir live takıyorum bunu kart olarak görmüyor bile
Network kartı takıyorum bir görüyor bir görmüyor gibi gibi

Konu hakkında tavsiyelerinize açığım
Şimdiden teşekkür ederim.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2020, 22:05:19 ÖS »

"2-3 tanesini de daha yüksek değerli kondansatörlerle değiştirdi."

Kapasite olarak mı daha yüksek değer? Voltaj olarak mı yüksek değer? Bildiğim kadarıyla uf değeriyle oynamadan voltaj değeri yüksek kondansatör kullanılabiliyor da elinde malzeme eksiği yoksa elektrikçi bunu neden yapmış onu anlamadım. Malzeme problemi yoksa üreticinin değerlerini korumakta fayda var.

Kullandığınız PSU yetersiz geliyor olabilir başka bir PSU denediniz mi?

g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2020, 22:24:54 ÖS »

10 kondansatörden 5-6 tanesi patlamış, degiştirilmiş, diger 4 kondansatörü de degiştirmeni tavsiye ederim, kararsız çalışıyor olabilir, aynı seriden olduğu için ilerde onlarda sorun çıkarabilirler
  Bende bir tane pentium 4 anakart var,  sistem kurulmuyor, baktım kondansatörün bir tanesi şişmiş, degiştirdim, bir zaman sonra baktım yine bir adet kondansatör şişmiş, yakın bir zamanda baktığımda 2 kondansatörün şişmiş oldugunu gördüm 
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2020, 01:43:11 ÖÖ »

@Aktug

Üstad elinde yoktu o yüzden 1800uf 16v kullandı. Olması gereken 1500uf ye 6.3V idi
Hem corsair 450 hem de 550 ile denedim
şuan zaten bire bir aynı yeni yurtdışından gelenleri takınca hepsinin değerleri aynı oldu

@g 600

üstad tamam onda sıkıntı yok da şuan neden böyle kararsız çalışıyor accaba
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2020, 03:44:30 ÖÖ Gönderen: Mad_Wolf » Logged
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2020, 04:46:29 ÖÖ »

Kartın uçlarını ve slotu alkol/camsil ile temizleyip deneyebilirsin aklıma gelen 
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2020, 05:40:16 ÖÖ »

Diğer kondansatörlerin değiştirilmesi bence de doğru olur. Kötü seri denk gelmişse birkaçı değil hemen hepsi sorunlu olur.

Körleme iş olmasın diyorsanız ve ESR metre temin edebiliyorsanız "sağlam" kondansatörleri (boşalttıktan sonra) yerinde test edebilirsiniz ama çok da lazım değil, değiştirin gitsin. Yarısı kötüyse öbür yarısı da kötü olmak üzeredir.

Kondansatörler kötü iken daha iyi bir güç kaynağı ile sınırlı bir "daha stabil" sistem elde edebilirsiniz. İyi güç kaynağı bu durumda asıl sorunu gizlemiş olur. Aklınızda bulunsun.

Bu arada anakarta değer vermenizi anlıyorum ama kendinizi çok da üzmeyin. Çok performanslı p3 anakartı nedir ki? Normal anakarta göre %10 artış bile olmaz tahminimce. Gerçekten performans lazımsa örneğin athlon 2000 gibi daha üst bir işlemci/anakarta geçersiniz olur biter. Lafı gelmişken P4'ler yüksek ghz'lerine rağmen aslında yavaştır. P4'lerin 2ghz'den aşağısına pek takılmayın. Kabaca bir karşılaştırma için şuradaki p4-1.7ghz ile p3-1.4ghz (1 thread) skorlarına bakabilirsiniz: https://7-cpu.com/

Use the brute force, Luke
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2020, 09:23:38 ÖÖ »

Kartın uçlarını ve slotu alkol/camsil ile temizleyip deneyebilirsin aklıma gelen 

Kartın uçları derken üstad ?

@Levent (Lvnt)
Ben aslında bir tane athlon 64 mü alsam diye düşünüyorum
hem sata desteği var hem de full ide serin de çalışıyor
Ne dersin üstad

g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2020, 10:34:52 ÖÖ »

Slota takılan bakırlı kısmı silmek lazım
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2020, 16:04:12 ÖS »

üstad pci kartlardan bahsediyorsan tüm slotları ve kart tarafını da temizledim zaten kartların hepsi başka sistemde sorunsuz çalışıyor

Bugün takılır takılmaz biosa girdim
İşlemci voltajı ile alakalı bir hata yazmış. Voltajı default ayarlarına getirdim diye.
Sıkıntı şu ki zaten işlemci voltajı default ayarlarda hep te öyleydi.
Galiba işlemci beslemesinde sıkıntı var

Daha önce dediğim gibi başka güç kaynağı ile de denedim
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2020, 16:39:53 ÖS Gönderen: Mad_Wolf » Logged
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2020, 17:08:11 ÖS »

Kondansatörler patlak ise güç kaynağını da kontrol etmekte fayda var. Genelde ikisi beraber gider. Anakart yapıldıktan sonra kesinlikle eski güç kaynağı ile denenmemeli. Tekrar bozuyor anakartı. Biz ikisi birden yaptırırdık ya da yenjisi ile değiştirirdik.
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2020, 17:13:08 ÖS Gönderen: atlantis » Logged

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.bananapi.gen.tr
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 26, 2020, 17:24:12 ÖS »

Kondansatörler patlak ise güç kaynağını da kontrol etmekte fayda var. Genelde ikisi beraber gider. Anakart yapıldıktan sonra kesinlikle eski güç kaynağı ile denenmemeli. Tekrar bozuyor anakartı. Biz ikisi birden yaptırırdık ya da yenjisi ile değiştirirdik.

üstad konuda belirttiğim gibi kondansatörler zaten geldiğinde patlaktı
yani ben patlatan kaynak ile kullanmadım
Hoş değiştikten sonra corsair sıfır 2 tane ürün ile denedim psu olarak
biri 450 biri 550'lik
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2020, 18:00:32 ÖS »

üstad pci kartlardan bahsediyorsan tüm slotları ve kart tarafını da temizledim zaten kartların hepsi başka sistemde sorunsuz çalışıyor

İşlemci voltajı ile alakalı bir hata yazmış. Voltajı default ayarlarına getirdim diye.

Voltaj ayarı demişken athlon xp 2500+ işlemci takılı epox marka bir anakartta başıma şu geldi: anakart çalışırken rastgele göçüyordu. Öyle ısınınca falan değil, ne zaman kilitleneceği reset atacağı vb belli olmuyordu. Sonra bios ayarlarında voltaj değerlerine gözüm çarptı. Ayarlar default'taydı ama ddr voltajı (2.5v muydu tam hatırlamıyorum) sabit değildi, kendi kendine biraz genişçe bir voltaj aralığında değişip duruyordu. Atıyorum 2.1v ta oluyordu 2.7v'ta oluyordu. Ben de ddr kaç volt olması gerekiyorsa ayarlardan o voltajı seçtim, default seçiminde bırakmadım yani, özellikle bir voltaj değeri seçtim ve kaydettim. Bir daha göçmedi

Üstat p3 ile athlon 64 arası performans farkı çok fazla. Athlon 64 3000'ler 2ghz idi galiba. Programlar 1ghz p3'ün iki katından daha hızlı çalışır. Retro hissiyatı için p3 tercih ediyorsanız athlon 64 biraz hızlı olabilir. Tamamen tercih meselesi, size kalmış. Ben şahsen 166 mhz civarı p1 falan tercih ediyorum mesela

Use the brute force, Luke
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 26, 2020, 18:10:40 ÖS »

Voltaj ayarı demişken athlon xp 2500+ işlemci takılı epox marka bir anakartta başıma şu geldi: anakart çalışırken rastgele göçüyordu. Öyle ısınınca falan değil, ne zaman kilitleneceği reset atacağı vb belli olmuyordu. Sonra bios ayarlarında voltaj değerlerine gözüm çarptı. Ayarlar default'taydı ama ddr voltajı (2.5v muydu tam hatırlamıyorum) sabit değildi, kendi kendine biraz genişçe bir voltaj aralığında değişip duruyordu. Atıyorum 2.1v ta oluyordu 2.7v'ta oluyordu. Ben de ddr kaç volt olması gerekiyorsa ayarlardan o voltajı seçtim, default seçiminde bırakmadım yani, özellikle bir voltaj değeri seçtim ve kaydettim. Bir daha göçmedi

Üstat p3 ile athlon 64 arası performans farkı çok fazla. Athlon 64 3000'ler 2ghz idi galiba. Programlar 1ghz p3'ün iki katından daha hızlı çalışır. Retro hissiyatı için p3 tercih ediyorsanız athlon 64 biraz hızlı olabilir. Tamamen tercih meselesi, size kalmış. Ben şahsen 166 mhz civarı p1 falan tercih ediyorum mesela

Bilgiler için çok teşekkür ederim
bende p2 p3 farklı sistemler de var
Aslında bu sistemde amacım tualatin işlemci kullanmak ama tabi olmadı çünkü ortada işlemci de yok
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: