Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hayaller » Gerçekler » Sharp  (Okunma Sayısı 493 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 20, 2020, 23:28:57 ÖS »

dolar 2 tl iken almadığıma pişman olduğum cihaz nazlandım zamanında,
biraz kötülerini bulucam ama kargosu bile korkutuyor beni

https://www.ebay.co.uk/itm/Very-rare-SHARP-MZ-2500-SuperMZ-Japan-Import-System-disks-RGB-monitor-tested/324217674142?hash=item4b7ce1199e:g:hYUAAOSwO-de~j6M

Specification

CPU : Z80B 6 MHz / 4 MHz
RAM :
With the main 128 KB standard option, 256 KB can be expanded.
GVRAM: 64 KB included. Up to 128 KB can be added.
CGRAM: 14 KB Text-VRAM and PCG (Programmable Character Generator) installed.
ROM:
IPL / IOCS 32KB
TELENET 16 KB voice communication interface (MZ-1E26) attached (option)
Kanji font ROM 256KB-JIS first level, second level
Dictionary ROM 256 KB (option)-Built-in dictionary for kana-kanji conversion similar to that of the dedicated word processor .
When the pallet board is installed (option) 16 colors can be displayed in 4096 colors.
Sound source: YAMAHA YM2203 One built-in. (FM sound source 3ch + SSG sound source 3ch, 8 octaves each + noise 1Ch)
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2020, 23:31:33 ÖS Gönderen: izmirmaster » Logged

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2020, 00:08:19 ÖÖ »

Çok gereksiz bir sistem...Bilemedim Kahkaha
 - TR'de en az 1 tane var (bende değil - düşüncem aynı...)

Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2020, 01:25:55 ÖÖ »

Bilgisayar çok güzel gıcır gıcır ama fiyatı da baya yüksekmiş gerçekten.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2020, 13:38:52 ÖS »

O yiğidi tanımak isterim. Ayrıca sende daha efsaneleri var Gökhan hocam, nasipse bu türlerden bir tanede bende olucak.

Çok gereksiz bir sistem...Bilemedim Kahkaha
 - TR'de en az 1 tane var (bende değil - düşüncem aynı...)

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2020, 13:39:11 ÖS »

her şeyin fiyatı yüksek hocam.

Bilgisayar çok güzel gıcır gıcır ama fiyatı da baya yüksekmiş gerçekten.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2020, 14:32:53 ÖS »

Özellikle Japonya konusunda Türkiye ve belki de Dünyada en geniş koleksiyona Tolga (Abacı) sahip... Sharp MZ2500'ü de var..X6800'in XVI modelinden, hiç adı sanı duyulmamış japon bilgisayarlara kadar çok ilginç cihazları var. Japonya konusunda eline su dökemem... Dökecekte zor çıkar gibime geliyor...

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2020, 17:26:56 ÖS »

makinaya bir şey diyemem ama ekranın renkleri canlı parlak güzel. commodore ler dışında eski bilgisayar merakım olmadığından aşırı pahalı gelen bir cihaz bence

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 21, 2020, 22:38:20 ÖS »

Sevgili tolganın arşivini bende. Biliyorum özelikle kutulu oyun ve tanımadığımız retro ürünler ses modülleri konsollar  hakkında tektir. Diyebilirim
Hem kişilik olarak yardımseverliği ile  Lw3d ile iyi dostumuz arkadaşımız ve kardeşimiz.

Biz türkiyede eskiden beri özellikle gümrük yurt dışından ürün getirme konusunda. Her zaman için büyük sıkıntı ve zorluklar yaşadığımızdan retro ürünlerde commodore atari sinclair atari gördük.ama Tolga ve Lw3d sayesinde. Retro konusunda ufkumuz genişliyor.

« Son Düzenleme: Ekim 21, 2020, 22:43:33 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 23, 2020, 23:03:46 ÖS »

Arkadaşlar, sağolun, eksik olmayın. Forumu artık pek takip etmediğim için bu konudan yeni haberim oldu.

Japon cihazlar konusunda dünya çapında en geniş koleksiyona sahip olduğumu sanmıyorum (Avustralya'da bir acaip adam vardı, adını unuttum şimdi hiç kimse yoksa o adam vardır Kahkaha). Benim için bu aletlerin her birisi ayrı birer dünya, ve ben bu dünyaları keşfetmeyi sevdiğim için imkanlarım el verdiği ölçüde ilgimi çeken cihazları koleksiyonuma eklemeye çalışıyorum. İstediğim an istediğim bilgisayarı orjinal, kendi dönemindeki haliyle deneyimleyebilmek hoşuma gidiyor (ama genelde buna çok vakit bulamıyorum, o da ayrı). Kimseyle yarış halinde olmak gibi bir derdim ya da amacım yok. Türkiye'de de kimbilir bildiğimiz bilmediğimiz ne koleksiyoncular vardır.

MZ-2500 serisine gelince... Bendeki cihaz bu ilandaki kadar temiz değil hatırladığım kadarıyla. Maalesef zaman darlığından ötürü çalışıp çalışmadığını da test etme şansım olmadı. Fırsatım olduğunda komple elden geçirmeyi ve ilk günkü gibi çalışır hale getirmeyi planlıyorum.

Japon retro bilgisayarlarında aletin klavyesini bulmak kendisini bulmaktan genellikle daha zor oluyor. O yüzden full set'ler ciddi paralara alıcı bulabiliyor. Bendeki cihazı sadece kasa olarak oldukça uygun fiyata satın almış, daha sonrada klavyesini çok daha fazla para ödeyerek temin edebilmiştim.

Bu bilgisayarın bana göre önemli olan özellikleri şunlar: Birincisi, 8-bit cihazlar arasında muhtemelen en yüksek işlemci saat hızına sahip olması. İkincisi de, hem dijital kontrollü kaset ünitesi hem de çift floppy sürücüye sahip olması. Ama retro bilgisayarlar tarihinin geneline baktığımızda, çok da önemli bir yer tuttuğunu söyleyemeyiz. Tabii ki, koleksiyon olayı tamamen kişisel kriterlere bağlı, o yüzden kimisi için değersiz olan bir alet kimisi için vazgeçilmez olabilir.

İzmirmaster, umarım sana da gönlüne göre bir cihazı temin edip koleksiyonuna eklemek kısmet olur.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: