Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sd2iec d64 yükleme  (Okunma Sayısı 2623 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 09, 2020, 18:42:56 ÖS »

Sevgili Arkadaşlarım nasılınız ?
Kullandığım özayın yaptığı sd2iec ve sinanın hazırladığı yeni aldıgım sd2iec epyx fast load kartuş kullanıyorum
Örneğin world games. Winter games veya summer games. Oyunlarında d64 dosyalarında yükleme esnasında kart hata veriyor

Ama Aynı oyunların d81 imajları sorunsuz çalışıyor bu genel bir sorunmudur yoksa hatalı bir işlemmi yapıyorum yada firmware güncellemesi bu sorunu çözermi çünkü her program ve oyunun d81 imajı yok maalesef
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2020, 18:49:43 ÖS »

Her oyun sd2iec ile uyumlu değil maalesef.

Çoğu popüler oyunun sd2iec uyumlu yamalanmış versiyonları yapılmıştı.

O yüzden ben sd2iec i 1541e disk aktarma işlemi için kullanıyorum 😁

runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2020, 19:27:23 ÖS »

Sevgili Arkadaşlarım nasılınız ?
Kullandığım özayın yaptığı sd2iec ve sinanın hazırladığı yeni aldıgım sd2iec epyx fast load kartuş kullanıyorum
Örneğin world games. Winter games veya summer games. Oyunlarında d64 dosyalarında yükleme esnasında kart hata veriyor

Ama Aynı oyunların d81 imajları sorunsuz çalışıyor bu genel bir sorunmudur yoksa hatalı bir işlemmi yapıyorum yada firmware güncellemesi bu sorunu çözermi çünkü her program ve oyunun d81 imajı yok maalesef

Timur abi,
SD2iec kartı iec protokolünü emule ediyor, bildiğim kadarı ile 1541 içindeki hafıza alanlarını kullanan demo/oyunlarda çalışmıyor.
Ben ilk SD2iec kaan bey in multikernal&SD2iec kartı ile kullanmıştım. Bazı programlar çalışmadı biraz araştırınca tam uyumlu olmadığını gördüm. Bende pi1541 de var, uyumluluğu benim gördüğüm kadarıyla %100 ama hızı SD2iec den yavaş.
Multikernal&SD2iec kartuşu jiffydos modunda kullanıyorum, SD2iec problem çıkaran program denk gelirse pi1541 ile yüklüyorum. jiffydos ve pi1541 baya hızlı ve uyumlu oluyor.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2020, 19:32:17 ÖS »

Bazı disket oyunları daha hızlı yüklemek için 1541 disket sürücüsünün 8KB RAM hafızasına yazılım yüklüyorlar, sd2iec sistemi gerçek bir 1541 drive gibi bu 8KB ram'a sahip değil.

Bu sebeple; hemen hemen bütün disket oyunlarının sd2iec ile çalışan, disk drive hafızasını kullanmayan versiyonları var.

Sizin denediğiniz orijinal versiyon olabilir. Ama aynı oyunların yüzde 99 ihtimal sd2iec ile çalışan versiyonu da mevcuttur.

« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 19:38:56 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2020, 19:37:59 ÖS »

Sinan hocanın önerdigi sdbrowser ile. D64 ten Diskete kayıt yapınca çalışıyor oyunlar ve programlar o zaman gelişmeleri takip edeceğiz sanırım.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2020, 19:39:00 ÖS »

Bazı oyunlarda "hızlı yükleme kullanmak istiyor musunuz?" diye seçenek soruluyor, sd2iec'den yükleme yaparken "N" (hayır) seçmeniz gerekiyor.

PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2020, 20:46:26 ÖS »

Anladım  sanırım uygun fiyatlı sd2iec den çok şeyler bekliyoruz
çok teşekkurler
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2020, 21:02:15 ÖS »

İkisinin de devresini çizdim PCBWay sitesinden paylaştım, pi1541 devresini çok daha önce çizmiş olmama rağmen sd2iec siparişi pi1541 siparişinin iki katına yakın.

Ben şahsen sd2iec kullanmayı tercih ediyorum, pi1541'de yaşadığım uyumsuzluklar çok daha fazla, file browser seçeneği yok sadece FB64 ile düzgün çalışıyor, diğer browserlarla uyumsuzluklar var.

SD2iec daha pahalı bile olsa ben sd2iec'yi tercih ederim. Ama sadece demo diskleriyle uğraşmayı seven birisi için pi1541 tercih edilebilir.

SD2iec'nin tek avantajı hızlı olması değil, ayrıca isterseniz tüm sd kartı büyük bir hard disk gibi kullanmanız da mümkün. sd2iec'de hemen hemen her işi monitörden halletmek mümkün. Sürekli küçük bir ekrana bakarak minik tuşlara basmaya çalışmak pek bana göre değil.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 21:03:48 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: