Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarApple Apple - GenelMacintosh DB15 monitör çıkış - VGA (HD15) çeviricisi.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Macintosh DB15 monitör çıkış - VGA (HD15) çeviricisi.  (Okunma Sayısı 5668 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 27, 2020, 18:21:42 ÖS »

Geçtiğimiz günlerde elime Macintosh bilgisayarlarda kullanılmak üzere üretilmiş Voodoo II 12MB geçti. Kartın sanırım teknik olarak düz Voodoo II kartlardan bir farkı bulunmuyor sadece monitör çıkışı Macintosh DB15 standartına göre yapılmış.

Problem  kartı bu şekilde doğal olark test edemiyorum. Kartı takınca en azından PC algılayıp driver kuruluyor. Başka bir 12MB Voodoo II ile SLI bağlantı yapınca driver panelinde SLI algılanmış gözüküyor fakat ram değerlerinde bir değişim olmuyor.

Kısacası kartın sağlam olup olmadığı konusunda emin olamıyorum. DB15 - VGA(HD15) çeviriciler sadece yurtdışında var ve getirtmek neredeyse benzer bir kart fiyatına geliyor. Hadi getirttim diyeyim kart bozuksa hepten zarar ziyan olacak.  Ayrıca bu çeviricilerin düz tipleri var birde deep switchli tipleri.

Türkiyede böyle bir çevirici ya da bağlantı çözümü sanırım yok ya da ben bulamıyorum.

DB15 çıkış ile ilgili tecrübesi olan var mıdır? Gerçekten basit olarak pin-pin bağlantılı düz bir VGA çevirici yeterli mi yoksa gelen sinyale adaptör üzerinde ayrı bir işlem mi uygulanması gerekiyor? Türkiye sınırları içerisinde bu işin bir çözümü var mıdır?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2020, 19:12:14 ÖS »

https://old.pinouts.ru/Audio-Video-Hardware/MacVideoToVGA_pinout.shtml

Bir konu başlığına elimdeki çalışan dönüştürücünün resmini ve sarı kağıda elle çizdiğim  şemasını da göndermiştim ama kimbilir nerede. Yukarıdaki linkteki gibi birşeydi oda, sadece kablo bağlantısı. Mac tarafında bazı uçlar birbirine bağlanıyor, o da basit bir tür monitör detect sistemi, 640x480 zor açan var, 1024x768 açan var vb, mac o bağlantı ile monitörün ne olduğunu anlıyor
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2020, 19:18:49 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Feandreu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2020, 19:26:03 ÖS »

Çıkış noktası olarak faydalı olabilir belki;
https://www.codesrc.com/mediawiki/index.php/Macintosh_VGA
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2020, 09:12:50 ÖÖ »

@Levent (Lvnt) @Feandreu

Teşekkür ederim Eski tip paralel-seri port çeviricisi bulmam gerekecek sanırım. İçi açılabilir şeklinde olanlarından. Onun içerisine montaj yapılabileceğini düşünüyorum. Adaptörün kendisi sanırım bir ara DB15-HD15 çevirici olarak satılmış. Ya da kıyada köşede kalmış olanlarından bir tane denk gelmesi lazım.
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2020, 09:15:15 ÖÖ Gönderen: Aktug » Logged
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2020, 19:23:26 ÖS »

Db15'in plastik kabının arkası kesilerek de olur gibi geliyor bana. Ya da hiç olmadı 3d print yapan arkadaşlar var onlar yapar sanırım

Use the brute force, Luke
ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2020, 19:33:35 ÖS »

Bu şekilde bir dönüştürücüye ihtiyaç varsa çizip üretebilirim aslında yılbaşından sonra. Bir tarafında HD15 VGA dişi (VGA kablo bağlamak için) Diğer tarafı da direk ekran kartına takılacak DB15 erkek olacak. Mantık doğru mu acaba?

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
Davlf1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2020, 20:07:11 ÖS »

Geçtiğimiz günlerde elime Macintosh bilgisayarlarda kullanılmak üzere üretilmiş Voodoo II 12MB geçti. Kartın sanırım teknik olarak düz Voodoo II kartlardan bir farkı bulunmuyor sadece monitör çıkışı Macintosh DB15 standartına göre yapılmış.

Problem   kartı bu şekilde doğal olark test edemiyorum. Kartı takınca en azından PC algılayıp driver kuruluyor. Başka bir 12MB Voodoo II ile SLI bağlantı yapınca driver panelinde SLI algılanmış gözüküyor fakat ram değerlerinde bir değişim olmuyor.

Kısacası kartın sağlam olup olmadığı konusunda emin olamıyorum. DB15 - VGA(HD15) çeviriciler sadece yurtdışında var ve getirtmek neredeyse benzer bir kart fiyatına geliyor. Hadi getirttim diyeyim kart bozuksa hepten zarar ziyan olacak.  Ayrıca bu çeviricilerin düz tipleri var birde deep switchli tipleri.

Türkiyede böyle bir çevirici ya da bağlantı çözümü sanırım yok ya da ben bulamıyorum.

DB15 çıkış ile ilgili tecrübesi olan var mıdır? Gerçekten basit olarak pin-pin bağlantılı düz bir VGA çevirici yeterli mi yoksa gelen sinyale adaptör üzerinde ayrı bir işlem mi uygulanması gerekiyor? Türkiye sınırları içerisinde bu işin bir çözümü var mıdır?

« Son Düzenleme: Şubat 11, 2021, 22:20:56 ÖS Gönderen: Davlf1 » Logged

Sonī Kabushiki-Kaisha
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2020, 10:05:30 ÖÖ »

Zamanında aldığım G3 ile iki üç tane geldi switchlilerden. Verebilirim bir tanesini gerekiyorsa

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill Buster9 16+2RAM
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2021, 10:36:19 ÖÖ »

@
Zamanında aldığım G3 ile iki üç tane geldi switchlilerden. Verebilirim bir tanesini gerekiyorsa

@cinar arkadaşımızın yardımlarıyla kart uyumlu hale geldi ve testlerde problemsiz çalıştığı ortaya çıktı. Yani mutlu son  Karizmatik Değerli ilgileri ve yardımları için kendisine buradan tekrar teşekkür ederim.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: