Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore GenelUniversal C64 512 KB Kartuş İle Flimbo's Quest ve MYTH Yapımı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Universal C64 512 KB Kartuş İle Flimbo's Quest ve MYTH Yapımı  (Okunma Sayısı 8344 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 20, 2021, 22:07:49 ÖS »

İyi akşamlar,
 Geçen aylarda forumda, üretimi Özgür Bey tarafından yapılan Prince Of Persia kartuşu, Marko Solajic tarafından tasarlanan Universal C64 512 KB Kartuş ile çalışıyor. Ben Özgür Bey in listesine adımı yazdırıp, sonra kartuşu araştırınca özellikleri çok hoşuma gidince ismimi sildirip kendime pcbway dan sipariş edip aldım.
 Kartuşun özelleri ne derseniz, Magic Desk ve Ocean desteği var, easy flash crt lerinin de bazılarına revizyon yapılarak çalıştırılıyor. Sitesinde Mayhem in Monsterland, Creatures 2 ve prince of persia nın nasıl yapılacağını anlatmış daha fazlasını patch ler ise orada anlatacağını yazmış. Benim hikayede burada başladı zaten:
  Prince of persia nın bin dosyasını sağolsun özgür Bey den alıp çalıştırdım, Toki ve Shadow Of the beast ide yaptık, devamında da Flimbo yu çok sevdiğimden oradan devam ederim diyordum ki System 3 ün bu oyuna özel kartuş yapmadığını gördüm kartuş olarak sadece C64GS içinde 4 lü oyunların arasında Flimbo var C64GS ye kart şu an destek vermiyor.
   Flimbo's Quest in sadece CRT olarak Easy Flash versiyonunu bulabildim. (https://csdb.dk/release/?id=140789)

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2021, 14:46:03 ÖS Gönderen: runal » Logged
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2021, 22:39:09 ÖS »

EASY FLASH İMAJININ DÖNÜŞTÜRÜLMESİ:

1) İlk olarak VICE emulatoru ile "Flimbo'sQuest-EF.CRT" inceledim.  21 BANK kullanılmış en üstte 2 tane bank var 0 ile başlıyor $A00 bu diğerlerinden biraz değişik bu bank problem çıkarabilir.
2) Easy Flash CRT olmasına rağmen $A00 hariç OCEAN CRT lerine benziyor.
3) Daha Önce yaptığım TOKI CRT si 16 BANK,  SHADOW OF THE BEAST 32 BANK tı, TOKI bin 128 Kb, SHADOW OF THE BEAST bin 256 Kb burası önemli tüm bankları eproma yazacağız, bank ve bin size arasındaki ilişki bu.
4) crt2chip2(https://csdb.dk/release/?id=187607) programı ile "Flimbo'sQuest-EF.CRT" convert ediyoruz. Bu işlem sonunda Flimbo'sQuest-EF_U3.bin, Flimbo'sQuest-EF_U4.bin U3 ve U4 numaralı 2 tane bin üretiyor. Hiç Easy Flash kullanamadım ,sanırıme bunlar easy flash kartuşunun içinde CRT imajının açıldığı çiplerin numaraları.
5) U4 176 Kb, U3 8 Kb büyüklüğünde. U4 ve U3 ü Winhex ile inceleyince U3 büyük oranda içinin boş sadece sonunda az bir kısmında program var olduğunu görüp Marko nun diğer tariflerindeki gibi U3 ü kulalanmaya karar verdim.
6) Flimbo'sQuest-EF_U4.bin vice içindeki cartconv ile magic desk e çevirip vice test etmek istedim. cartconv de şöyle bir handikap var başarılıda olsa başarısız da olsa hiçbir mesaj üretmiyor, işlem sonucu Magic desk CRT si ortaya çıkmayınca cartconv un bin dosya boyutunu problem ettiği akla geliyor.
7) Flimbo'sQuest-EF_U3.bin dosyasını WinHEX te açıp dosyanın altını "FF" ile dolduruyorum. Amacım dosya boyutunu 256 Kb yapmak. (000000-00003FFF0) adresleri arasındaki bir dosya 256 Kb yer kaplıyor. 00003FFF0 adresine kadar tüm boşluğu "FF" ile dolduruyorum.
Karizmatik Tekrar cartconv a gelip "cartconv -t md -i Flimbo'sQuest-EF_U3.bin -o Flimbo'sQuest-EF_U3.crt
9) Bu defa cartconv CRT dosyasını üretti. vice yi açıp test CRT mizi okutuyoruz. Ta ta ta çalıştı, şimdi mutlu olma zamanı. Ama daha kartuşu yapmamız gerek, ama yolun zor kısmı bitti.

runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2021, 23:05:47 ÖS »

MAGIC DESK KARTUŞUN KONFİGÜRASYONU:

1) 256 Kb boyutundaki bin dosyası bu hali ile OCEAN 256 Kb moduna benzemiş oldu.
2) Marko nun açıklamasına göre, 256 Kb dosyayı üstüste yapıştırıp 512KB bin dosyası yapmak lazım. Ben bunun için HJsplit in join özelliğini kullandım. Copy/b dos komutu ilede yapılabilir.
3) 512 Kb büyüklüğünde eproma yazıyoruz.(Ben 27c040 kullandım)
4) PCB önyüzü a) MD jumper açık devre, b) GAME jumper kısa devre.
5) PCB arka yüzü a) kullanılan eprom modeline göre jumper seçimini yap b) SIZE jumper: 16K kısa devre c) LOCK jumper: MD kısa devre d)Mode jumper: OCEAN kısa devre e) 10 K direnç ve 1N4148 diyotlar takılacak.
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2021, 23:08:26 ÖS »

Son olarakta....

* 1.jpg (254.49 KB, 4160x3120 - Görüntüleme: 173 kez.)

* 2.jpg (264.27 KB, 4160x3120 - Görüntüleme: 176 kez.)
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 21, 2021, 11:41:21 ÖÖ »

Tebrikler, abi sen işi çözmüşsün 
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2021, 11:00:04 ÖÖ »

Tebrikler, abi sen işi çözmüşsün 

Teşekkür ederim. Çözmek değilde biraz uğraş, birazda temel dosya yapısı bilgisi okadar.
Easyflash ları dönüştürmek için c64 assembly bilmek lazım, o yok bende.
Pazar günü elimdeki son pcb yi SWIV de kullanmayı istiyordum, SWIV işi olmadı mesela.
selamlar,
mertuckan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2021, 21:31:23 ÖS »

Selam, ben marco'ya sormuştum; Zak McKracken ve maniac mansion'ı da hazırlayacak mısın diye. Zamanım olursa belki demişti. Bunları convert etmeyi hiç düşünmez misiniz? kartuş yapsak oynasak sabaha kadar
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 24, 2021, 07:29:35 ÖÖ »

Selam, ben marco'ya sormuştum; Zak McKracken ve maniac mansion'ı da hazırlayacak mısın diye. Zamanım olursa belki demişti. Bunları convert etmeyi hiç düşünmez misiniz? kartuş yapsak oynasak sabaha kadar

Ben shooter yada platform oynuyorum, son pcb yi bu tip bir oyunda kullanmayı istiyorum. Ama, bir bakayım dediklerinize becerebilirsem forumda yeni bir başlık altında paylaşırım. Kart ile easyflash dönüşümü için yapılabilecek iş çok ama, janjanlı convert işlerinde eni sonu yükleme rutinlerini, karttaki banklara yönlendirme  yada bypass gerekiyor onun içinde assembly lazım.
mertuckan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2021, 10:01:43 ÖÖ »

işte o assembly bizde yok. o yüzden.
Belki bunu nasıl yaptığnı anlatan bir tutorial yazarsınız. faydalı olur.
zack mckracken ve maniac mansion önemli oyunlardır ve disketten bile oynanamıyor. mutlaka easyflash olması gerekiyor ancak prince of persia da öyleydi. Marco, o işi çözdü sağolsun (bu arada o oyun yeni oyun olduğu için telif hakları saklıdır. kopyalamak teknik olarak ceza gerektirir) .
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 28, 2021, 15:18:37 ÖS »

Bugün elimdeki son PCB ile MYTH oyununa kastım. @stealth arkadaşımız geçenlerde bu oyun için harika bir Theme yapmıştı(https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=19210.0) . Bu oyun kartuş yapmak için güzel bir seçim zira iki disketlik bir platform oyunu güzel müzikleri var dijitalize giriş sesi vs. dönemin efsanelerinden kartuşla oynamak güzel olur.

MYTH kartuş imajı girişinde siyah ekran çıkıyor bu ekranda "SYS 3 MYTH" yazmak gerekiyor, yazdıktan sonra asıl giriş ekranı açılıyor. İşin ilginci kullanıcında veri girişi beklendiğine dair hiçbir bilgide yok sadece boş siyah ekran. Benim yaptığım patch bu siyah ekranı bypass ediyor.

İşlem şu şekilde:

-) Cartconv ile crt den bin dosyasını oluşturuyoruz.

-) 512 kb büyüklüğündeki bin dosyasını bir hex editörü ile açıyoruz.

-) Bin dosyasının d0 ile e5 satırları arasındaki: a2, 00, 20, 0f, 81, f0, fb, dd, 62, 81, f0, f6, dd, 63, 81, d0, ef, e8, e0, 0a, 90, ec

olan 22 adet değerin hepsini "ea" olarak revize edip save&exit yapıyoruz.

PCB Konfigurasyonu ise Marko nun sitesinde verilmiş:

-) 512 Kb boyutunda eprom yada flash kullanılacak.
-) MODE Magic, LOCK No, SIZE 8k, GAME disconnected, MD connected, resistor and diode takılmayacak.

Kutuları sağolsun Kaan yaptı, kart kutuya iyi uyum sağlıyor.

* 1.jpg (213.85 KB, 4160x3120 - Görüntüleme: 182 kez.)

* 2.jpg (150.48 KB, 4160x3120 - Görüntüleme: 158 kez.)

* 3.jpg (173.79 KB, 4160x3120 - Görüntüleme: 944 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2021, 15:20:28 ÖS Gönderen: runal » Logged
Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2021, 16:28:41 ÖS »

Myth benim de kafamdaydı ne zamandır. Elinize sağlık Recep hocam =)
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2021, 16:43:12 ÖS »

Eline sağlık, myth efsane. Üzerine güzel bir etiket yapıp yapıştırdığında çok güzel olacaktır👍

leventp
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2021, 16:50:24 ÖS »

Myth'in zaten (çok zor bulunan) orijinal kartuşu var, doğrudan o kartuşun imajını kullanmak mümkün olmuyor mu?
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2021, 17:19:36 ÖS »

Elinize sağlık Recep Hocam.

Eprom dosyalarını paylaşmamışsınız, yapıp satmayı düşünüyor musunuz?

runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2021, 19:00:37 ÖS »

Eline sağlık, myth efsane. Üzerine güzel bir etiket yapıp yapıştırdığında çok güzel olacaktır👍
Teşekkür ederim, senin eline sağlık kutu kitap gibi. Etiket hazır baskı için vakit ayırmam lazım.
Kutular
Shadow of The Beast için: Siyah, Toki İçin: Kahverengi
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: