Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetSakladığınız cihazlar uzun yıllar saklandığında ne olur?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sakladığınız cihazlar uzun yıllar saklandığında ne olur?  (Okunma Sayısı 669 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 05, 2021, 11:11:10 ÖÖ »

Bu kadife gibi hissiyatı olan, fakat zamanla eriyip yapış yapış olan maddeyi temizlemenin en güzel yolu bildiğiniz Camsil. Şu mavi olan, camsil sıkıp 10-20 saniye bekledikten sonra silmeye başlıyorsunuz. Genelde olmuyor ama eğer kalıntı olursa, yapışkanlık gidene kadar camsil sıkıp siliyorsunuz ve pırıl pırıl oluyor.

Ben ıslak mendile kolonya sıkıyorum  2 3 ıslak mendil harciyrum .o da etkili. Seninkini de deneyeyim

C64 ve A500 gerisi teferruat
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2021, 18:01:49 ÖS »

Elimde HP Elitebook marka bir dizaüstü vardı, alt kısmı tamamen yapış yapıştı. Netten bulduğum tüm çözümleri uygulamama rağmen (ıslak mendil ve aseton da dahil) ilk sürüldüğünde pırıl pırıl olan cihaz bir süre sonra sanki içinden geri kusuyordu, epeyce uğraştım ama sonunda pes ettim ve üzülerek sattım gitti

| Amiga 1200 | C= 64 | PS1 | PSone | Commodore Dergileri |
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2021, 07:30:52 ÖÖ »

Logitech F710 gibi gamepadlerin arkaları kauçuk cinsinde bir maddedir.Aşağı yukarı 5 yıl sonrası erimeye başlar.Elinize yapışır, siyah leke gapar.

Bahsettiğiniz malzeme, soft touch kaplama. Plastik yüzeylerin üzerine spreylenerek kadifemsi bir doku elde ediliyor. Bu kaplama daha sonra zamanla yapış yapış oluyor ve kullanılmaz hale geliyor. Soft touch'ın en büyük düşmanı ellerden geçen yağ tabakası. Bu şekilde vücut yağına maruz kalıp bekleyen cihazlar kaçınılmaz olarak yapış yapış hale geliyor. Bunu önlemek için en iyi yöntem, uzun süre kullanmayacağınız cihazın soft touch kısımlarını sabunlu ya da hafif alkol içeren bir bezle silerek yağdan arındırıp cihazı öyle saklamak. Bu şekilde ne kadar uzun süre beklerse beklesin, yapış yapış olup bozulmuyor.

Bir de yapış yapış olan kaplamayı saf izopropil alkol ile silip çıkarabiliyorsunuz.

Maalesef ki bu kaplamanın ne olduğunu siz söyledikten sonra öğrendim.Ne rezil bir maddedir bu böyle.Temizleme sistemini daha önceden öğrenmeden önce lazer ölçüm cihazım, Cannondale marka bisiklet takometrem, 2 adet F710 arka kapakları, 2 çekirdekli Android stick, 3 mouse, sakal kesme makinem çöpe gitti.Üreticiler ne yapacaklarını şaşırmışlar.Ben bir üretici olsaydım bu malzemeyi kapıdan içeri sokmazdım.Ama şu anda en azından biliyorum ne yapacağımı da kurtarıyorum elime bu tip bir ürün geçerse.

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 08, 2021, 14:30:12 ÖS »

Logitech F710 gibi gamepadlerin arkaları kauçuk cinsinde bir maddedir.Aşağı yukarı 5 yıl sonrası erimeye başlar.Elinize yapışır, siyah leke gapar.

Bahsettiğiniz malzeme, soft touch kaplama. Plastik yüzeylerin üzerine spreylenerek kadifemsi bir doku elde ediliyor. Bu kaplama daha sonra zamanla yapış yapış oluyor ve kullanılmaz hale geliyor. Soft touch'ın en büyük düşmanı ellerden geçen yağ tabakası. Bu şekilde vücut yağına maruz kalıp bekleyen cihazlar kaçınılmaz olarak yapış yapış hale geliyor. Bunu önlemek için en iyi yöntem, uzun süre kullanmayacağınız cihazın soft touch kısımlarını sabunlu ya da hafif alkol içeren bir bezle silerek yağdan arındırıp cihazı öyle saklamak. Bu şekilde ne kadar uzun süre beklerse beklesin, yapış yapış olup bozulmuyor.

Bir de yapış yapış olan kaplamayı saf izopropil alkol ile silip çıkarabiliyorsunuz.

Maalesef ki bu kaplamanın ne olduğunu siz söyledikten sonra öğrendim.Ne rezil bir maddedir bu böyle.Temizleme sistemini daha önceden öğrenmeden önce lazer ölçüm cihazım, Cannondale marka bisiklet takometrem, 2 adet F710 arka kapakları, 2 çekirdekli Android stick, 3 mouse, sakal kesme makinem çöpe gitti.Üreticiler ne yapacaklarını şaşırmışlar.Ben bir üretici olsaydım bu malzemeyi kapıdan içeri sokmazdım.Ama şu anda en azından biliyorum ne yapacağımı da kurtarıyorum elime bu tip bir ürün geçerse.

Malesef bazı üreticiler bunu bilinçli yapıyorlar. Bilinçli olarak cihazlar yıpratılıyor ki daha yenisi satılabilsin. Bu tarz sorunlar nedense hep garanti süresi bitimi sonrası ortaya çıkıyor.

1 Koli Yumurta
1 Lt Zeytinyağı
2 Kg Şeker
1 Kg Çay
Şampuan
1 Koli Peçete
Domestos
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: