Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Tamirat] Playstation 1 SCPH-1000  (Okunma Sayısı 8286 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Nisan 04, 2021, 17:54:20 ÖS »

bir tavsiye de CD-R medya konusunda yapayım

Verbatim kullanın

Aynı iso'yu aynı yazılım (imgburn) ile bir memorex'e yazdım bir verbatim'e...

memorex'e yazdığım bazen açılıyor bazen açılmıyor. bazen oyunun ilk açılış ekranında modçip'in enjekte ettiği SCXX kodu yamuk yumuk çıkıyor vs...

verbatim ise şak diye açıyor

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Nisan 04, 2021, 18:02:41 ÖS »

Verbatim'i ben de tavsiye ederim.

zanpinoz
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Nisan 04, 2021, 19:40:06 ÖS »

Yavuz hocam tecrübelerinizi paylaşmanız faydalı eğitici olmuş. Bu yazının paylaşılmasına vesile olan Oğuz hocama size teşekkür ederim.   
milanber
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Nisan 04, 2021, 21:19:05 ÖS »

Süper bir çalışma, elinize sağlık.

Deniz kumu eninde sonunda geri alacak...
hekimoglu78
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Nisan 05, 2021, 00:10:14 ÖÖ »

Yine müthiş bir paylaşım..

Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz !
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Nisan 05, 2021, 13:15:28 ÖS »

eline sağlık yavuz anlatım konusunda doğal bir yeteneğin var.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Nisan 05, 2021, 13:28:29 ÖS »

teşekkürler arkadaşlar, maksadım meraklı retroculara referans olabilecek içerik hazırlamak...

Bu arada ODE (Optical Drive Emulator) yani optik sürücü emülasyonu konusununa da değinmediğimi farkettim.

Playstation 1'e yönelik ODE çözümleri bir süredir piyasada mevcut. Bunların ilki psio idi. Sonra MODE piyasaya çıktı. Ama bunlar yabancı retro camialarında bile yüksek maliyetli çözümler olarak eleştirildiler.

Son çıkan xstation ise 99 USD fiyatıyla diğerlerine kıyasla daha makul bir çözüm gibi duruyor. Belli PS1 modelleri ile kısıtlı olması dışında (100x, 5xxx ve bazı 7xxx serisi) aslında modchip, optik sürücü değişimi/ayarı, uygun CD-R medya seçimi gibi  müzmin sıkıntılı konuları tamamen ortadan kaldıran bir çözüm.

Ha tabi 99 USD eskiden olsa meraklı retrocuya makul gibi gözükse de (kendi adıma konuşayım) şimdi ürünü sepete atınca insanın eli titriyor siparişi geçmeye

Mesela SCPH-100x serisi konsol için ekstra bağlantı aparatı da aldığınızda sepet 950 TL'ye geliyor. Kargo da eklenince rahat 1250 TL olur.

Bu fiyatı kendi retro bütçesi ve alım gücü çerçevesinde makul karşılayan olabilir, o konuyu tartışmıyorum. Böyle bir alternatifin de olduğundan bahsetmek istedim sadece

egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Nisan 05, 2021, 16:30:45 ÖS »

Her zamanki gibi muazzam bir çalışma. Tamiratı zaten okuması çok zevkli, bir de bunun üstüne lens ayarları için gerçekten referans niteliğinde bir kılavuz olmuş. Hiç bilmediğim bir konuda, birçok şey öğrendim. Çok teşekkürler paylaşım için Yavuz abi.
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Nisan 05, 2021, 19:34:02 ÖS »

teşekkürler arkadaşlar, maksadım meraklı retroculara referans olabilecek içerik hazırlamak...

Bu arada ODE (Optical Drive Emulator) yani optik sürücü emülasyonu konusununa da değinmediğimi farkettim.

Playstation 1'e yönelik ODE çözümleri bir süredir piyasada mevcut. Bunların ilki psio idi. Sonra MODE piyasaya çıktı. Ama bunlar yabancı retro camialarında bile yüksek maliyetli çözümler olarak eleştirildiler.

Son çıkan xstation ise 99 USD fiyatıyla diğerlerine kıyasla daha makul bir çözüm gibi duruyor. Belli PS1 modelleri ile kısıtlı olması dışında (100x, 5xxx ve bazı 7xxx serisi) aslında modchip, optik sürücü değişimi/ayarı, uygun CD-R medya seçimi gibi  müzmin sıkıntılı konuları tamamen ortadan kaldıran bir çözüm.

Ha tabi 99 USD eskiden olsa meraklı retrocuya makul gibi gözükse de (kendi adıma konuşayım) şimdi ürünü sepete atınca insanın eli titriyor siparişi geçmeye

Mesela SCPH-100x serisi konsol için ekstra bağlantı aparatı da aldığınızda sepet 950 TL'ye geliyor. Kargo da eklenince rahat 1250 TL olur.

Bu fiyatı kendi retro bütçesi ve alım gücü çerçevesinde makul karşılayan olabilir, o konuyu tartışmıyorum. Böyle bir alternatifin de olduğundan bahsetmek istedim sadece

Valla Üstat, NES için everdrive "170 dolar". Xstation'a laf söylemek haksızlık bence. Büyük ihtimal optik medya seçeneği hala geçerli bir seçenek olduğu için insanlar pahalı buluyor. Ama bütün laserlar ölünce fikirler değişecektir.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Nisan 05, 2021, 21:31:42 ÖS »

eline sağlık abi valla şahane. değişim parçalarını temin etme şeklinse ayrıca ibretlik. Eskiden "ateri salonu" gediklisi olduğum için bu cihazlardan onlarcasını ters dönmüş şekilde çalışırken gördüm daha çıktıklarından 2 sene sonra.
Zamanında sahip olmasam da zn-1 oyunlarının büyük etkisiyle Ps1 bende hep özel bir yere sahip oldu. O yüzden ayrıca mutlu oldum bu ilk modelin tekrar hayata dönmesine.
ODE için de 1250 çok para gibi görünse de (1250 liralık olanın uyumluluk listesini hiç incelemedim) ps1i özellikle seven arkadaşlar için güzel bir alternatif. Ben bazen hızlıca bir oyuna bakmak istediğimde (emulasyon olduğunu bilsem de) ps3'le hallediyorum.
tekrar eline sağlık.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Nisan 06, 2021, 10:07:51 ÖÖ »

Doğru söylüyorsunuz aslında... Playstation 1 çok geniş bir kütüphaneye sahip. Arcade convertler, emulasyonlar vs de cabası. Aslında çok kapsamlı bir all-in-1 bir sistem yapılabilir.

Eğer SCPH-5000 serisi bir konsolunuz varsa zaten kitin içinden çıkan flex kablo yeterli oluyor montaj için, maliyet 15 USD daha azalıyor. Nedense adamlar 1000 serisi için ürettikleri flex kabloyu opsiyon olarak değil ekstradan satıyorlar 15 USD'a.

ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Nisan 06, 2021, 13:15:50 ÖS »

Harika bir yazı olmuş, rehber tadında, eline sağlık.

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: