Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAmstradAmstrad NC 100 Veri Transferi Nasıl Yapılır?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad NC 100 Veri Transferi Nasıl Yapılır?  (Okunma Sayısı 163 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 10, 2021, 04:53:03 ÖÖ »

Aşağıdaki Yazıyı Transferi Gerçekleştirdikten Sonra Arşiv olması açısından konuyu toplayarak bir seferde yazdım. Bunun için karışık olan post yerine aşağıda nasıl yapıldığını denedikten sonra özetledim.

Amstrad NC 100 ve Amstrad NC 200 özel cihazlar Z80 işlemcili Amstrad bilgisayar departmanının en iyi sistem çıkardığı zamanlar. Amstrad Fanı olduğum için Amstrad serisi değerli benim için. bir Amstrad NC 100 sahibiyim. yakın zamanda ingiltereden aldım.
Amstrad NC 100 üstünden PC’ye transfer için DOS tabanlı bir NC.EXE isimli bir transfer programı mevcut. NC 100 tarafına bildiğiniz seri kablo ve PC tarafınada seri kabloyu USB’ye çeviren bir adaptör takmanız gerekiyor. ardından PC’de DOSBOX kurarak NC100.EXE programını çalıştırara yazdığınız dökümanları ve BBC BASIC programlarını ve diğer dosyaları transfer edebilir ardından saklayabilirsiniz. Amstrad NC 100 bu serinin ilk cihazı. A4 boyutunda. NC 150 aslında NC 100 ler ile birebir aynı ama fransa gibi ülkelerde bu kodu almış. fakat Amstrad NC 200 sadece farklı çünkü 3’5” disket sürücüsü var ve gotek takılabiliyor. fakat daha büyük ve daha ağır. bunun için Amstrad NC 100 seviyor ve kullanıyorum. evimden uzaklaştığımda bile bir Amstrad hep yanımda.

Programı Şuradan bulabilirsiniz: https://amstrad.cpcuserclub.com/files/nc100exe.rar

bu programı seri kablo ile kullandığınızda NC’den dosya ve data transferi yapabiliyorsunuz…
Ayrıca Amstrad NC kullanıcılarının kullandığı ve buluştuğu site adresini de bırakayım: https://www.ncus.org.uk/

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
sabri64
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2021, 11:50:07 ÖÖ »

Retro cihazları diriltip hobimizin hatta yaşamımızın bir parçası olarak kulllanmak benim ve benim gibi düşüenler açısından çok güzel bir uğraş.
Bede eski commodore'mi işimin bir parçası haline getirmeye çalışyorum hatta birgün yıllar önce çalıştığım bir 6128 hayalindeyim umarım onuda gerçekleştireceğim.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2021, 12:30:04 ÖS »

Teşekkürler Üstadım. Bu tür paylaşımların arandığında arşivde bulunması çok iyi. Her gün ihtiyaç olmasa da gerekli olduğu zaman saatlerce uğraşmaktan kurtarıyor.

DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2021, 00:36:30 ÖÖ »

Teşekkürler Üstadım. Bu tür paylaşımların arandığında arşivde bulunması çok iyi. Her gün ihtiyaç olmasa da gerekli olduğu zaman saatlerce uğraşmaktan kurtarıyor.

ben teşekkür ederim bu yardımı bir Amstrad'cı fransız dostumdan aldım. ben bunun için DOS tabanlı bir bilgisayar tutamam dediğimde kendi çözümünü paylaştı. bildiğimiz com port kablosunun ucuna usb çevirici ile bilgisayara takıyor. DOSBOX üstünden NC100.exe programını çalıştırıyoruz ve yazdığımız tüm döküman, veri ve BBC BASIC programlarını aktarabiliyoruz. oldukça basit ve keyifli bir yöntem. malesef hiç bir yerde yazmıyordu. sağolsun epey dost olduk bu arkadaşımla daha sonra. NC100.exe programı çok kritik. çünkü putty tarzı birşeyle aktarabilirsin demişler fakat dosya putty ile nasıl alabilirim işe yarar mı denemedim. eğer denersem paylaşırım ama NC150 (NC100 ile aynı sadece avrupa ismi) kullanan dostum bu şekilde veri transferi yapıyor.

SÜPRİZ YUMURTA: bu arada NC100'de BBC BASIC ekranına giriş için özel bir tuş yok. bunu malesef bilmeniz gerekir. ya da kullanım kitapığının elinizde olması. function tuşuna basarken b tuşuna basarsanız BBC BASIC programları yazacağınız ekrana girersiniz.

değerli dostum fort_apocalypse, bu postu yazma amacımda buydu çünkü yabancı forumlarda bile bu yöntemi açıkca yazmamışlar. onun için birisinin eline Amstrad NC 100 geçerse kesinlikle faydalı olacak bu bilgiye daha kolay ulaşmasını amaçladım. fransız Amstrad NC kullanıcısı dostum olmasa benim haberim dahi olmayacaktı. epey araştırdığımda o dostum yardımcı oldu. ingilizce kaynakta bile olmayan bu açık bilgiyi bunun için türkçe'de de yazmak istedim. ben teşekkür ederim tekrar değerli dostum ben de bu forum sayesinde çok değerli bilgiler ediniyorum.

Amstrad CPC Forever!
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2021, 04:22:16 ÖÖ »

bu arada DOSBOX Com port ayarlarınıda şuraya koyayım. yardımcı olacaktır.
eğer com1 den taktıysanız ayarlar aşağıdaki gibi DOSBOX üstünde
C:\Users\XXXXX\AppData\Local\DOSBox\dosbox-0xx.x.conf
[serial]
serial1=directserial realport:com1

Amstrad CPC Forever!
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: