Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad PCW ve PCWIO kartı  (Okunma Sayısı 68 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 15, 2021, 04:08:40 ÖÖ »

Bu yazımda size PCWIO kartından bahsetmek isterim. değerli dostum Feandreu bu konuda bana oldukça fazla yardımcı oluyor. çünkü bu kart habisoft tarafından gerber dosyalarında BOM'una kadar herşeyiyle paylaşılmış Open Soure proje. Aslında bu kartın amacı monitörü bozulmuş veya sadece bir PCW kartı olan klavyesi dahi olmaya Amstrad PCW 8xxx serisi için yapılmış bir kart. avrupa'da sadece PCW 8xxx anakartına rastlanabiliyor ve özel klavyesi, monitörü olmadan malesef bu PCW 8xxx anakartlar bir işe yaramıyor.

bu kartlar PCW anakarına USB/PS2 Klavye, USB/PS2 Mouse, Joystick ve VGA monitör takabilmenizi sağlıyor. Açıkcası sadece bir PCW 8xxx anakartına sahip olsaydım PCWIO kartı bana tüm çözümü sağlıyor olacaktı. Fakat bir Amstrad PCW gerçek monitörüyle, 3'' disket sürücüyle kullanılmalı.

fakat harika ve çok iyi kondisyonda bir PCW 8xxx sahibi olarak ben neden bu kartı yaptırıyorum. aslında temel bir nedeni var. var olan PCW yazılımları CPM ve Locoscript tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. birincil disket sürücü halen 3'' disket sürücü ve bilgisayarı bu disketlerimle açıyorum. sadece 2. sürücü olarak Gotek takıyorum. bunun sebebide dosyalarımı PC veya Amiga üstüne hızlı bir şekilde taşıyabilmek. bunun için Gotek oldukça başarılı bir transfer aracı. açıkcası ömrümün sonuna kadar yetecek 3'' disket sürücüm var. Amstrad CPC ve Amstrad PCW aşığı biri 3'' disketlerden asla ve asla vazgeçemez. çocukluğumda bu disketler nasıl pahalıysa halen aynı değerde bu 30 senelik disketler pahalı. evet Gotek upgrade'i ile tüm işlemlerim çözülmüş gibi duruyor.

ama sorun şuradaki ben bu cihazı özellikle bundan sonraki kitaplarımı yazmak için aldım. içindeki yazılımlar ve PCW'nin tüm yazılımları amacıma hizmet ediyor. fakat varolan özel Amstrad PCW 8256 iyi kondisyonda olmasına rağmen hızlı yazı yazmak için malesef uygun değil. çünkü ellerim hızlı hareket etmiyor ve klavye yapısı gereği tuşlar hemen kendini geri atmıyor. bu yüzden 10 saniyede yazabileceğim bir yazıyı tam 2 dakikada yazabildim. bu durumda kesinlikle klavye çözümü bulmam şart oldu. işte bu noktada PCWIO kartı çözümü ile karşılaştım. Bu kartın VGA monitör çözümü kullanmayacağım ve PCW anakartını yerinden çıkartmayacağım. sadece varolan klavye ve mouse portlarını anakarta bağlayarak USB mekanik klavye kullanarak hızlı yazı yazma kabiliyeti kazanacak PCW ile çok rahat bir şekilde USB veya PS2 mouse bağlayabileceğim. normal yazılımlar mouse gerekmemekte kesinlikle. fakat Symbos deneyimi yaşamak istediğinizde mouse şart oluyor.

şu anda yapıyor olduğum upgrade PCWIO kartı ve Gotek yükseltmeleri olmakta. bir tane daha upgrade şansı var.  O da SymbifaceIII takarak internet dahil harika bir Symbos deneyimi yaşamak olabilir. Şu anda böyle bir isteğim yok çünkü Amstrad CPC cihazcım için RSymbifaceIII alıyorum. varolan Locoscript ve CPM ile diğer yazılımlar benim için fazlasıyla yeterli. Yazı yazarken dikkatimi dağıtmakta istemiyorum. Ama almak istesem dahi tam 1 sene sonra yeni symbiface cihazlar çıkacak. Bildiğiniz gibi 2021 yılında küresel bir çip sıkıntısı yaşıyoruz.

PCWIO kartının işimi harika bir şekilde çözdüğünden bahsettim. bu sebeple bu kartla ilgili kaynakları, Gerber dosyasını ve BOM dosyasını paylaşmak istiyorum. aynı zamanda orjinal projenin linkini de aşağıda bulabilirsiniz...

http://www.habisoft.com/pcwwiki/doku.php?id=es:hardware:perifericos:pcw-io

PCB yapabilmek için devre dosyaları:
https://turkish.volkanatasever.com/wp-content/uploads/2021/09/pcwio-gerbers-1.zip

kart yazılımları, materyalleri, BOM ve firmware:
https://turkish.volkanatasever.com/wp-content/uploads/2021/09/pcwio-esquemas-1.zip

Yazının benim tarafımdan yazılan CPCUserClub üstündeki ingilizce versiyon: https://amstrad.cpcuserclub.com/?p=123
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2021, 04:16:05 ÖÖ Gönderen: DoctorCPC » Logged

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2021, 08:19:06 ÖÖ »

Orjinal PCW klavyesinin performansının bu kadar kötü olması normal değil. Klavyeyi söküp sorunun ne olduğuna baktınız mı?

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2021, 08:32:14 ÖÖ »

Orjinal PCW klavyesinin performansının bu kadar kötü olması normal değil. Klavyeyi söküp sorunun ne olduğuna baktınız mı?

yapısı öyle diye düşündüm üstadım. ama söküp bakayım yinede.  yazabiliyorum ama tuşlar hızlı tepki vermiyor genel yapı olarak. ilk fırsatta sökerim ama yinede pek birşey farkedeceğini düşünmüyorum ama bir şans olursa ne güzel olur tabi. umarım ben yanılıyorumdur ve bir sorun vardı.

Amstrad CPC Forever!
www.cpcuserclub.com / Amstrad CPC User Club
www.dizzyradio.com / 8 Bit Music and Radio Programmes
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: