Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CPC RGB2HDMI Bağlama ve Kablolama  (Okunma Sayısı 718 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 12, 2021, 05:19:05 ÖÖ »

Merhabalar Arkadaşlar,
Amiga ile Amstrad CPC görüntü çıkışları ve Monitörler bile birbiriyle uyumlu. Yurtdışındaki bir arkada RGB2HDMI'ı içe monte etmeden sadece CPC soketine erkek bir soket takıp ardından yaptığı RGB2HDMI kutuya bağlamış. burada anladığım bir Amiga gibi RGB2HDMI adaptörüne ihtiyacımız yok. 8-9 kabloyu Raspberry Pi Zero pinlerine bağlamak yeterli oluyor. tabi Amiga'da kullanılan Rgb2Hdmi yazılımında atılması gerekiyor. değerli Amstradcı dostum Piotr kendine bir tane yapmış bile. bu büyük adaptörlerden daha kaliyeli sonuç verdiği için ben de yapacağım. Amiga bağlantı portlarına bakarak Amstrad CPC bağlantı portları ile karşılaştırıp hangi portlara bağlamam gerektiğini söyleyebilecek bir dost var ise mutlu olurum. aksi durumda yurtdışı forumlarda tekrar bir Raspberry Pi Zero edindiğim zaman sorup öğreneceğim. eğer cevap veren olmazsa bu projeyi gerçekleştirdiğimde bağlantı pin'lerini ben paylaşıyor olurum. tabi yardımcı olacak dost varsa mutlu olurum daha az araştırma yapmamı sağlar.
DoctorCPC

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: M4Wifi, ZMEM, MXBoard, PS2 Mouse Adp., RSFIII, DES Mini,GOTEK, USIFACII
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE16, uRTC8
Amstrad NC 100
Amiga 500: piStorm, Rgb2Hdmi,GOTEK,5'25'' driver
C64: pi1541, 1541,1571,
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2021, 16:59:32 ÖS »

Ben rgb2hdmi projesi tüm rgb output özelliğine sahip cihazlar çalışabileceğini düşünüyorum. Özel bir durum yoksa cpc rgb pinlerine zero rgb inputları bağlanırsa çalışır diye düşünüyorum
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2021, 17:36:16 ÖS »

aynen kesinlikle çalışacak zaten yaptı Piotr dostum. fakat hangi pinler şemalara bakmam lazım. baktıktan sonra olay bitiyor.ama rgb2hdmi adaptöründe özel iş yapan ççip var mı hatırlayamadım. eğer adaptörde çip var ise mutlaka o adaptörde şart tabiki.

www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: M4Wifi, ZMEM, MXBoard, PS2 Mouse Adp., RSFIII, DES Mini,GOTEK, USIFACII
Amstrad NC 100
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2021, 18:52:35 ÖS »

Link varsa incelemek isterim
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2021, 19:19:36 ÖS »

aslında bir link yok onun için ayrıntılı anlatmaya ygulayacağım adımları yazmaya çalıştım. Amiga RGB ile Amstrad CPC RGB birebir aynı çünkü.

ilk adım: Rgb2Hdmi adapöründe özel bir çip var mı veya devre elemanı. eğer var ise Rgb2Hdmi adaptörü alınmak zorunda
ikinci adım: CPC çıkışıının RGB pinleri ile Amiga Pinlerinin RGP pinlerinin şemasına bakarak (bu şema genel her yerde olan Amstrad CPC çıkış pinlerinin durumunu göserioyr) bağlanıyı yapacak yerleri tespit etmek
üçüncü adım: CPC ekran çıkışına soket olan kabloyu taktından sonra geride kalan pine karşılık gelen kabloları rgb2hdmi üzerine bağlamak
dördüncü adım: rgb2hdmi SD kart içine gerekli yazılımı atmak
beşinci adım: rgb2hdmi Amiga'daki gibi soketen beslenmedii için 5volt ile bu kutuyu beslemek. CPC 6128'de 5 volt ile beslendiğinden aynı adaptörden güç alınabilir
altıncı adım: doğrudan hdmi çıkışı ile görünüyü almak veya HDMI VGA adaptör ile VGA üzeriine yansıtmak.

www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad NC 100
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: