Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Naomi ,Kurulum Bİtti Sorunsuz Çalıştı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Naomi ,Kurulum Bİtti Sorunsuz Çalıştı  (Okunma Sayısı 1664 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 27, 2021, 11:55:27 ÖÖ »

naomi hakkında araştırma yaptım ancak hata yapmak istemediğim için sizlere danışmak istiyorum.

jamma standartında bir arcade kabinim var burada kullanmak istiyorum

ürünü temin ettiğim kişi çalışan bir makınadan söktü .gönderdiği parçalar haricinde başka bir parça olmadığını söyledi.

elimde olan parçalar resimlere ekledim
1 naomi ve bir oyun kartuşu
2 usb kablo
3 ses için anfi
4.power soket ancak power supply yok(ne orjinal nede pc power)
5 sega io oldugunu düşündügüm jamma comverter kartı
6.vga kablosu

şimdi merak ettigim sega io karta gnd 5v ve 12 v kablo lehimlenmiş ucu kesilmiş
naomi karta takılan power kabalosu var ancak ucu kesilmiş.
ayrıca bir power varmıydı bana göndermedi.
acaba,gerilla yöntemi ile jammadan güç alıp naomi boarda güçmü verilmiş.(bunun olma ihtimali yok diye okudum 3.3volta ihtiyacı varmış naominin)

sizce kurulumu nasıl yapmalıyım mutlaka bir power temin etmem gerekirmi.

* IMG_20211227_123753.jpg (710.32 KB, 2304x1079 - Görüntüleme: 106 kez.)

* IMG_20211227_123811.jpg (744.39 KB, 2091x1648 - Görüntüleme: 91 kez.)

* IMG_20211227_123827.jpg (965.54 KB, 1599x1983 - Görüntüleme: 104 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2022, 19:34:50 ÖS Gönderen: Myazgan » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2021, 19:26:10 ÖS »

Selam...

Öncelikle şu yazımı şuraya bırakayım

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13633.0

Orada ilk başlardaki PC power supply'dan Naomi nasıl beslenir kısmına bakınız. Yazının devamı sizin düzenekle alakalı değil (DIMM, NetDIMM konuları)

Sizin elinizde Sega IO Board + Ses amfisi + Naomi var.

Oldukça pis gözükmesine rağmen burada yapılmış olan sanırım Naomi güç kaynağından SEGA IO board beslenmiş (JAMMA edge'ine lehimli kablolardan anladığımız). Yani ortada bir Naomi güç kaynağı varmış o hem Naomiyi hem de Sega IO board'u beslemiş. Ama sistem aceleyle kabinden kesilip alınırken güç kaynağı geride kalmış belli ki...

Neyse, olaya başlayacağınız nokta bu düzeneği yok saymak

1) Sega IO board üzerindeki lehimleri sökün, kartı temizleyin. Bu kart, eğer çalışıyorsa Naomi'nin görüntü ve kontrollerini JAMMA bir kabine aktarabilmek için lazım.

2) Ses amfi kartı (turuncu kablo ile Sega IO board'un jamma edge'ine lehimli olan küçük kart) da Naomi'Nin line-level audio çıkışını JAMMA kabinin çıplak hoparlörüne aktarabilmek için lazım. Bu kartı da temizleyin koyun kenara. Çok elzem değil, çalışmıyorsa zaten Arduino malemesi satan elektronikçilerde veya aliexpress de basit amfi devreleri var, onlardan da kullanabilirsiniz...

3) Naomi'Nin durumu muamma. Çalışıp çalışmadığının rivayet edilmesi açlıştığı anlamına gelmez. Naomi'Nin sorunu hep 3.3V olmuştur. Eğer yanlışlıkla biraz fazla güç verilmişse CPU ve ASIC yanıyor. Oyun kartında ise buffer entegreleri yanıyor. Neyse kötüyü değil iyiyi düşünürsek yapmanız gereken yazımda paylaştığım pinout'u kullanarak bir PC power supply'ı (kaliteli ve güçlü bir tane kullanmanızı öneririm) elinizdeki JST konnektörlerle (bereket onlar gelmiş zira onları bulmak imkansızdır neredeyse) birleştirip bir Naomi güç kaynağı yapmanız lazım.

4) O USB kablo gerçek USB kablo değil. Bir ucu Naomi'ye diğer ucu Sega IO board'a takılacak

5) VGA kablo bir ucu Naomi'ye diğeri Sega IO'ya bağlanacak.

6) SEGA IO kabininizdeki JAMMA konnektöre bağlanacak.

7) Ses amfisi bir ucu JAMMA'ya (veya hoparlöre) diğer RCA audio uçları Naomi'ye bağlanaak

8 ) Naomi kabine koyacağınız PC den çevirme güç kaynağına bağlanacak.

Herşey yolunda giderse sistem çalışacak

Kolay gelsin

Not: USB kablo gerçek USB kablo değil derken yanlış anlaşılma olmasın, kablo USB kablo ama aslında üzerinden USB protokolünde bir iletişim olmuyor. Yani USB gibi gözüküyor ama gerçek USB değil. Onu kastettim
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2021, 19:31:34 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2021, 23:18:02 ÖS »

Selam...

Öncelikle şu yazımı şuraya bırakayım

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13633.0

Orada ilk başlardaki PC power supply'dan Naomi nasıl beslenir kısmına bakınız. Yazının devamı sizin düzenekle alakalı değil (DIMM, NetDIMM konuları)

Sizin elinizde Sega IO Board + Ses amfisi + Naomi var.

Oldukça pis gözükmesine rağmen burada yapılmış olan sanırım Naomi güç kaynağından SEGA IO board beslenmiş (JAMMA edge'ine lehimli kablolardan anladığımız). Yani ortada bir Naomi güç kaynağı varmış o hem Naomiyi hem de Sega IO board'u beslemiş. Ama sistem aceleyle kabinden kesilip alınırken güç kaynağı geride kalmış belli ki...

Neyse, olaya başlayacağınız nokta bu düzeneği yok saymak

1) Sega IO board üzerindeki lehimleri sökün, kartı temizleyin. Bu kart, eğer çalışıyorsa Naomi'nin görüntü ve kontrollerini JAMMA bir kabine aktarabilmek için lazım.

2) Ses amfi kartı (turuncu kablo ile Sega IO board'un jamma edge'ine lehimli olan küçük kart) da Naomi'Nin line-level audio çıkışını JAMMA kabinin çıplak hoparlörüne aktarabilmek için lazım. Bu kartı da temizleyin koyun kenara. Çok elzem değil, çalışmıyorsa zaten Arduino malemesi satan elektronikçilerde veya aliexpress de basit amfi devreleri var, onlardan da kullanabilirsiniz...

3) Naomi'Nin durumu muamma. Çalışıp çalışmadığının rivayet edilmesi açlıştığı anlamına gelmez. Naomi'Nin sorunu hep 3.3V olmuştur. Eğer yanlışlıkla biraz fazla güç verilmişse CPU ve ASIC yanıyor. Oyun kartında ise buffer entegreleri yanıyor. Neyse kötüyü değil iyiyi düşünürsek yapmanız gereken yazımda paylaştığım pinout'u kullanarak bir PC power supply'ı (kaliteli ve güçlü bir tane kullanmanızı öneririm) elinizdeki JST konnektörlerle (bereket onlar gelmiş zira onları bulmak imkansızdır neredeyse) birleştirip bir Naomi güç kaynağı yapmanız lazım.

4) O USB kablo gerçek USB kablo değil. Bir ucu Naomi'ye diğer ucu Sega IO board'a takılacak

5) VGA kablo bir ucu Naomi'ye diğeri Sega IO'ya bağlanacak.

6) SEGA IO kabininizdeki JAMMA konnektöre bağlanacak.

7) Ses amfisi bir ucu JAMMA'ya (veya hoparlöre) diğer RCA audio uçları Naomi'ye bağlanaak

8 ) Naomi kabine koyacağınız PC den çevirme güç kaynağına bağlanacak.

Herşey yolunda giderse sistem çalışacak

Kolay gelsin

Not: USB kablo gerçek USB kablo değil derken yanlış anlaşılma olmasın, kablo USB kablo ama aslında üzerinden USB protokolünde bir iletişim olmuyor. Yani USB gibi gözüküyor ama gerçek USB değil. Onu kastettim

yavuz ustad kesinlikle haklı çıktınız bugun satıcı kişinin üstüne gidince bir power oldugu ortaya çıktı.
bir kaç güne elimde olacak.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2021, 23:20:08 ÖS Gönderen: Myazgan » Logged
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2021, 09:11:30 ÖÖ »

Power elime ulaştı ancak ne yazıkki orjinal olmayan pc powerdan  çevirme çok eski markası belli olmayan bir üründü.
sisteme takmadan Volt degerlerini ölçmek istedim.İyiki ölçmüşüm.
11.98v
4.92v
3.08v
bu değerler yük altında daha da düşecegini düşünüp elimde olan bir PC-PSU kullandım
bu power 12.17v 5.09v 3.18v veriyor.
Sistemi kurdum ve start verdim.sorunsuz çalıştı.ancak bazı cevapsız sorularım var.
1.Başlangıçta naomi logosu ve oyuna geçtikten sonraki Sega Logosu daha Net ancak Oyuna girdikten sonra bir miktar Işık azalıyor.Bu durum Normalmidir.
Aslında benden kaynaklı olabilir Işıgı kısık Kullanıyorum diger oyunlarda ancak bunda bir miktar açmak zorudna kaldım
2.usb kablo çok kısa bildiğimiz yazıcı usb kablosu ile değiştirsem çalışır mı
3.vga kablosu aynı usb gibi pc lerde kullandığımız standar vga kablosu ile aynımıdır.deforme olmuş değiştirmek istiyorum

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2021, 10:32:23 ÖÖ »

Usb kablosunu değiştirebilirsiniz
Standart vga kablosudur.
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2021, 10:48:17 ÖÖ »

Usb kablosunu değiştirebilirsiniz
Standart vga kablosudur.
teşekkür ederim.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2021, 18:09:23 ÖS »

Power elime ulaştı ancak ne yazıkki orjinal olmayan pc powerdan  çevirme çok eski markası belli olmayan bir üründü.

Orjinal Naomi PSU'da çok dandik bir PC power supply gibi gözükür aslında. Üzerinde SEGA falan yazmasını bekleme ama iyi yapmışsın işini görmüşse kalite ve yeni bir PC supply daha iyidir.

Alıntı
1.Başlangıçta naomi logosu ve oyuna geçtikten sonraki Sega Logosu daha Net ancak Oyuna girdikten sonra bir miktar Işık azalıyor.Bu durum Normalmidir.

Monitörünün tipini durumunu bilmemekle birlikte genel olarak evet, Naomi, eğer ayarı değiştirilmemişse 480i (interlaced) görüntü verir ki o da 240p civarı görüntü veren diğer arcade kartlardan biraz daha soluk algılanabilir aynı monitör ayarında.

Tabi o SEGA IO boardunun durumuyla da alakalı olabilir zira görüntü oradan geçiyorsa oradaki çıkış kondansatörleri de bitik olabilir. Kısık ışık bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada Naomi'yi dipswitch ayarlarıyle 480p (VGA) ayarlaman da mümkün. Hatta bildiğin VGA monitör de kullanabilirsin Tabi tek kabin varsa diğer oyunların VGA monitörde oynamaz..

Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 31, 2021, 08:28:23 ÖÖ »

Power elime ulaştı ancak ne yazıkki orjinal olmayan pc powerdan  çevirme çok eski markası belli olmayan bir üründü.

Orjinal Naomi PSU'da çok dandik bir PC power supply gibi gözükür aslında. Üzerinde SEGA falan yazmasını bekleme ama iyi yapmışsın işini görmüşse kalite ve yeni bir PC supply daha iyidir.

Alıntı

Monitörünün tipini durumunu bilmemekle birlikte genel olarak evet, Naomi, eğer ayarı değiştirilmemişse 480i (interlaced) görüntü verir ki o da 240p civarı görüntü veren diğer arcade kartlardan biraz daha soluk algılanabilir aynı monitör ayarında.

Tabi o SEGA IO boardunun durumuyla da alakalı olabilir zira görüntü oradan geçiyorsa oradaki çıkış kondansatörleri de bitik olabilir. Kısık ışık bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada Naomi'yi dipswitch ayarlarıyle 480p (VGA) ayarlaman da mümkün. Hatta bildiğin VGA monitör de kullanabilirsin Tabi tek kabin varsa diğer oyunların VGA monitörde oynamaz..

Orjinal naomi power olmadıgına eminim.kesip biçilmiş pc psu idi.(senstron idi markası)
naomi  DIPSW 15khz modunda.arcade monitörüm hantarex marka durumu iyi sayılır.bir parça ışıgı açınca ışıl ışıl oluuyor.parlak ve net.sıkıntı sanırsam bende diger mvs ve pandora kartları biraz kısık kullanıyordum.akşam oda ışıgı kapalı oynamayı seviyorum.parlak görüntü rahatsız ediyor.

ayrıca,naomi kabin içine dik olarak koymak zorunda kaldım.netteki tüm görseller yatay herhangi bir sakıncası olabilirmi?
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2021, 08:38:36 ÖÖ Gönderen: Myazgan » Logged
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2022, 17:53:11 ÖS »

özellikle karanlık sahnelerde (oyun boot edene kadar çok fark ediliyor) kayan bir parlama görüyorum ekranda.daha çok parazit gibi.oyuna girdiginde renkli sahnelerde belli değil.
bu sıkıntı diğer arcade kartlarımda kesinlikle yok.
sizce sebebi ne olabilir.
ayrıca;

yabancı forumlarda araştırma yaparken benzer bir sıkıntı yaşan birine bir cevap verilmiş.
ancak tam anlayamadım google translate ile çevirebildim.

Deneyebileceğiniz birkaç şey.
1. İki PSU arasında iyi bir toprak köprüsüne sahip olduğunuzdan emin olun. aynı seviyede çalışacakları şekilde iki PSU'dan gelen toprağı birbirine bağlamanız gerekir, JVS kablonuz şu anda bunu sağlıyor olabilir, bu da ideal değildir.

2. Tüm Toprak Topraklarınızın da birbirine bağlı olduğundan emin olun (PSU'nuzdan gelen toprak çıkışıyla aynı değil). Topraklama, PSU'ların metal kafeslerine gitmeli ve AC girişinizdeki topraklama ucuna bağlanmalıdır. Dolabınızda iyi topraklama sağlamak, paraziti ortadan kaldırmanın en iyi yoludur. Sadece toprak zeminini sabitleyerek ÇOK SAYIDA ses ve video gürültüsünü, uğultuyu ve diğer rahatsızlıkları düzelttim.

sizce burada tam olarak ne demiş olabilir.

https://www.arcade-projects.com/threads/nanao-ms8-26-screen-shimmer-naomi-2-capcom-io.6855/

networker
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2022, 21:51:06 ÖS »

hocam merhaba gönderdiğiniz linkte adam capcom i/o board kullanmış sende capcom i/o board yok. muhtemelen senin sorununla onun sorunu aynı değil. adam orada netdimm deniyor(yani multigame) netdimm ile naomi yapılandırırken bir kaç ayar var onlardan sorun yasıyor oradaki arkadas. sonrasında mini cute kabininde denemiş topraklamalı bir kabin olduğu için ve sorunsuz çalışmış farklı kabinlerde farklı sorunlar yaşanabiliyor işin özeti.
NOT: Kabinlerde topraklama nasıl yapılır bilmiyorum. Bende Capcom I/O board ile naomi oyunlarını sorunsuz oynarken SEGA I/O ile ses alamıyorum bununla ilgili bir araştırma yapmadım.
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2022, 22:11:57 ÖS »

Haklısınız ekipmanlar farklı ama sorun çok benzer parazit
Parazit de anladığım kadarı ile Naomi 15 kHz ile çalışan bir çok Arcade şasi ekranda oluyormuş

Ben sadece iki psu arasında toprak köprüsü nasıl yapılır yapmak gerekirmi merak ettim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2022, 22:27:24 ÖS »

Yaptığınız bağlantıları net bir şekilde fotoğrafla veya bir şemayla anlatırsanız daha yardımcı olabilirim...

Mevcut kabininizdeki JAMMA konnektörü ve güç kaynağı duruyor anladığım kadarıyla.

Naomi'ye güç nereden gidiyor? Kendi güç kaynağından mı?

SEGA I/O kartı nereye bağlı? Kabindeki mevcut JAMMA soketine mi? (O fotoğraftaki lehimleri söktünüz mü?)

SEGA I/O kartı nereden besleniyor? Kabinin PSU'sunda mı?

Eğer SEGA I/O ile Naomi ayrı güç kaynaklarından besleniyorsa GND seviyeleri farklı olur.

Farklı güç kaynakları kullanıyorsanız DC GND'larını birleştimeniz gerekir. Ayrıca kabinin 220V prize giden toprak hattı bağlantısı varsa farklı güç kaynaklarının da toprak bağlantılarının bu ana hatta bağlı olduğuna emin olun.

Yanlız 220V toprak hattı ile DC GND aynı şeyler değildir, onları birbirine bağlamayın sakın!!!

Bunların hepsi siz doğrulamadığınız sürece bir varsayım tabii.

Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2022, 09:35:07 ÖÖ »

Yaptığınız bağlantıları net bir şekilde fotoğrafla veya bir şemayla anlatırsanız daha yardımcı olabilirim...

Mevcut kabininizdeki JAMMA konnektörü ve güç kaynağı duruyor anladığım kadarıyla.

Naomi'ye güç nereden gidiyor? Kendi güç kaynağından mı?

SEGA I/O kartı nereye bağlı? Kabindeki mevcut JAMMA soketine mi? (O fotoğraftaki lehimleri söktünüz mü?)

SEGA I/O kartı nereden besleniyor? Kabinin PSU'sunda mı?

Eğer SEGA I/O ile Naomi ayrı güç kaynaklarından besleniyorsa GND seviyeleri farklı olur.

Farklı güç kaynakları kullanıyorsanız DC GND'larını birleştimeniz gerekir. Ayrıca kabinin 220V prize giden toprak hattı bağlantısı varsa farklı güç kaynaklarının da toprak bağlantılarının bu ana hatta bağlı olduğuna emin olun.

Yanlız 220V toprak hattı ile DC GND aynı şeyler değildir, onları birbirine bağlamayın sakın!!!

Bunların hepsi siz doğrulamadığınız sürece bir varsayım tabii.

Öncelikle kurulumu şu şekilde yaptım.

-Kabindeki jamma soketine sega i/o kartı taktım.gücü buradan yani kabin güç kaynağından alıyor.(sega i/o kart temizledim gereksiz kabloları söktüm.ses için olan bağlantılar duruyor.

-Naomi için atx güç kaynağı mevcut.sega naomi proje sayfanızda ki şemayı kullandım.

-Bu durumda sizin varsayımınız doğru naomi ile sega i/o ayrı güç kaynakları ile
besleniyor.

-Her iki güç kaynağında 3'lü priz ile aynı prizden alıyorum.kabinden prize bir topraklama kablosu gitmiyor.

ancak belirtiğiniz DC GND leri birleştirme hususunu anlamadım.

Ayrıca bahsetmiş olduğum parazit kabine güç verdigimde jamma konnektörü sega i/o bağlı iken başlıyor naomi açık kapalı olması farketmeksizin.vga kablosunu sega i/o dan çıkardığımda parazit kayboluyor.farklı vga kablosu ile denedim sonuç aynı.

Bir video ekledim ama parazit belli değil maalesef.
https://youtu.be/GmIxCGRC5Gc
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2022, 09:52:16 ÖÖ Gönderen: Myazgan » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 14, 2022, 16:05:11 ÖS »

ATX PSU'Nun GND (Ground) kablosu ile Kabindeki arcade PSU'nun GND kablosunu birleştireceksiniz.

Ama bu sorununuzu çözer mi emin değilim. SEGA IO board'un bir sıkıntısı da olabilir. Ama basit bir işlem, denemeye değer...

Bir de Naomi'nin kasa fanı ne durumda? Bazen fanlardan da parazit gelebiliyor.

Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 14, 2022, 16:28:41 ÖS »

ATX PSU'Nun GND (Ground) kablosu ile Kabindeki arcade PSU'nun GND kablosunu birleştireceksiniz.

Ama bu sorununuzu çözer mi emin değilim. SEGA IO board'un bir sıkıntısı da olabilir. Ama basit bir işlem, denemeye değer...

Bir de Naomi'nin kasa fanı ne durumda? Bazen fanlardan da parazit gelebiliyor.

kabindeki güç kaynagı için butonlardaki switchlere giden gnd kablolarından alsam olurmu.?

Açıkcası fanlar epeydir aklımda temizlik yapmak için,çok sesli çalışıyor.gnd birleştirme çözüm olmaz ile fan temizligine gidecegim.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: