Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCrt televizyon alırken nelere dikkat edilmeli
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Crt televizyon alırken nelere dikkat edilmeli  (Okunma Sayısı 1083 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
badocan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2022, 23:26:27 ÖS »

Öncelikle tv ikinci el olsun derim..3.cü 4.cü el tv ler, tamircilere düşmüş büyük ihtimal arıza yapmış tvlerdir. Yani tv nin ilk sahibinden , arıza yapmamış tv olması bence önemli. Vestelin zeta serisi de sony trinitronları aratmaz. Tv yi aldın , renk ve parlaklık seviyesini beğenmeyeceksin. Bunun için arka kapağı açıp, kuvvetli bir kompresör ve küçük boya fırçası ile tozları temizlemen lazım. Scart girişi de mutlaka yıllar boyunca zorlanmış olacaktır. Lehimlerini yenilemen gerekecektir. Scartta rgb olmaması diye bir şey duymadım.  Elimden geçen (telefunken, vestel, schaub lorenz, sony ) hepsinde scarttan rgb sinyali aldım. Şu anda 37 ekran lar 100-200 tl cıvarında..Retro dolu günler..

Birde crt tvlerde çarpılma da olasılığı var(en azından öyle biliyorum yanlışsam düzeltirseniz çok sevirim). Ben bundan korkuyorum bu sorunu nasıl atlatabilirim?
Korkunun ecele faydası yok ..Herşeyin bir başı vardır ve bu ilk adım önemli bir tecrübe kazandırır. Temizle derken hava basıncı ve fırça kullan anlamında söyledim (orasını burasını kurcala demedim). Zira yüksek voltaj sebebi ile statik elektrik olabilir. Tv yi almadan önce mutlaka çalıştır ve görüntü geldiğine emin ol. Bir çok satıcı seni test için evine alıp tv hakkında güzel şeyler söyleyecektir. Zira bu eski ağır şeyden kurtulmak için can atıyor olacaklardır. Tv 'de çatırtılı sesler ve düşük kontrastlı görüntü olabilir.Bu içindeki yoğun toz sebebi iledir.  Havya tutmayı bilmiyorsan ..öğren .Zira lehim tazelemek çok basittir. Tv yi bir eğitim aracı olarak gör. Benim tv de kv-m145d modeli imiş.Son olarak  bağladığım cihazların bu tv deki görüntüleri ..(1. sega master system : r-type (rgb), 2. süper nintendo : bio metal (kompozit), 3. ps2: top spin (rgb) )

* IMG_7343.jpg (25.39 KB, 320x240 - Görüntüleme: 24 kez.)

* IMG_7333.jpg (23.91 KB, 320x240 - Görüntüleme: 24 kez.)

* IMG_7332.jpg (18.67 KB, 320x240 - Görüntüleme: 26 kez.)
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: