Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Win2K & Win10 Dual Boot yardımı  (Okunma Sayısı 756 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 22, 2022, 10:21:51 ÖÖ »

Selamlar, elimdeki Core 2 Quad sistemi bir süredir 98 dönemi oyunları oynamak için Windows 2000 Datacenter ile kullanıyordum. Radeon HD serisi ile ICH9 için olan AHCI driverları (ilginç bir şekilde yeniden yazılmış legacy kullanımlar için) ve /pae ile native 8GB Ram desteği de olunca sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Evde yedek olması için Windows 10 kurmayı denedim. Bunun için Bios'tan asıl boot harddiskini 10 için kullanacağım diske ayarladım öbür türlü 2000 kurulumunu mahvediyordu. Ki bu da çözüm değilmiş anladığım kadarıyla, kurulum sonrası yeniden çöktü iki sistem de. 2000'de splash screen gelmeden siyah ekran çıkıyor, 10'da da splash screen'de C'yi tarama başlatılıyor ve yüzde 100'den öteye gitmiyor. Büyük ihtimalle 2000'i algılıyor, ilk denemede de bozdu. Aklıma Win2Grub gibi alternatifler geldi ama sistem MBR olduğundan Windows'u desteklemiyor Grub, sadece Linux'ta işe yarıyor. Başka önerisi olan var mı?
Asus Maximus Extreme, 8GB 1066 DDR3 RAM
Win2k IDE HDD'de kurulu, BIOS'ta da düz IDE'ye ayarlı
Win10 Sata SSD'de, AHCI'ye ayarlı. Driverlar ile ikisi de Win2k'da gözüküyordu.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB| CS mkII 060rev1@60Mhz | M4000Di mkIV | R9250 | 400Mb RAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
Pegasos II | R9250 | AmigaOS 4.1FE U2
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2022, 11:11:02 ÖÖ »

Grub hakkında aşağıda bildiğim birkaç şeyi yazdım ama bu iş en baştan win10'dan msconfig ile windows bootloader ayarı ile yapılabilmeliydi diye düşünüyorum.

Bu arada hem grub'da hem de lilo'da partition ya da disk gizleme özelliği var diye hatırlıyorum. Sistem yüklenince diski/partitionu yine bulur ama yüklenene kadar işte, faydası olabilir.

Grub, her bir türlü boot ettirme yöntemini desteklemek için yapılmış bir bootloader idi. Doğrudan istenen diskin istenen partition'undan boot ettirecek şekilde ayarlanabiliyor ya da disk default ne ise ondan da boot ettirebiliyor diye hatırlıyorum. Windows chainload komutu ile yükleniyordu. Bios ile boot edilecek diski seçmek yerine o işi grub ile yaptığımı hatırlıyorum.

Grub default diskin başına kurulduğunda grub.conf (idi galiba) dosyasını, ext2 fat32 vb default neresi ayarlanmışsa oradan yüklemeye çalışıyor. Yani bu partition giderse grub'u elle komut girerek boot ettirmek gerek ki hiç gerek yok. Sırf grub.conf için böyle bir partition olmalı. Muhtemelen o partition boot edilebilir linux olsa iyi olur.

Tüm bunlardan sonra windows diğer windows'u karıştırıyorsa o nasıl çözülür pek bilemiyorum. Register ayarı olarak birşeyler vardır belki...

Kolay gelsin

Use the brute force, Luke
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2022, 11:40:13 ÖÖ »

Grub2Win ile denedim, MBR olması sebebiyle Windowsları ancak kendi bootloaderı ile seçebilirsin, Grub sadece Linuxta işe yarar gibi bir yazı çıkıyor. Clonezilla ile backup aldım deneme yanılma ile bulacağım artık. Bir de lilo'ya bakayım, en kötü ihtimal 2 3GBlık tiny core linux gibi bir şey kurup eski bir Linux sürümünü denerim. Çok teşekkürler

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB| CS mkII 060rev1@60Mhz | M4000Di mkIV | R9250 | 400Mb RAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2022, 11:51:43 ÖÖ »

Eski bir notebook var bende, küçük olanlardan. Atom işlemcili... Onda normalde Win7 vardı.  WinXP lazım olduğu için formatlayıp yüklemiştim. Sonradan Win10'da lazım oldu. (Win10 Atom işlemciyle feci kasıyor bu arada) Her neyse, aynı diske önce Xp sonra Win10 yükledim. Win10 yükledikten sonra, makineyi boot ederken otomatik olarak Win10 EFI geliyor, ve istediğm sistemi seçmemi istiyor.

Kısacası her şeyi Win10 ayarlamış oldu. Belki, master slave ayarlarıyla ilgili bir sorun olabilir. Ya da senin yaptığın AHCI, ide...vs ayarlarından olabilir. İki sistemi de bölünmüş aynı diske yükleme şansın varsa öyle dene birde.

cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2022, 13:36:34 ÖS »

Eski bir notebook var bende, küçük olanlardan. Atom işlemcili... Onda normalde Win7 vardı.  WinXP lazım olduğu için formatlayıp yüklemiştim. Sonradan Win10'da lazım oldu. (Win10 Atom işlemciyle feci kasıyor bu arada) Her neyse, aynı diske önce Xp sonra Win10 yükledim. Win10 yükledikten sonra, makineyi boot ederken otomatik olarak Win10 EFI geliyor, ve istediğm sistemi seçmemi istiyor.

Kısacası her şeyi Win10 ayarlamış oldu. Belki, master slave ayarlarıyla ilgili bir sorun olabilir. Ya da senin yaptığın AHCI, ide...vs ayarlarından olabilir. İki sistemi de bölünmüş aynı diske yükleme şansın varsa öyle dene birde.
Şöyle bir sorun var, SSD'nin nimetlerinden yararlanmak için Win2k'yı Ahci olarak yüklemek gerekiyor, önce IDE sonra Ahci işi başarısız. Kurulumda driver yüklemek için de disket sürücü gerekiyor, o da şu an kaldığım yerde yok. Bir ihtimal şimdi SSDyi bölüp Clonezilla imajını atmayı deneyeceğim. Zaten imajda Ahci driverları hazır kurulu. Harddisk vendor vs. bilgileri değişeceğinden uyum sağlar mı bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez herhalde

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2022, 14:49:47 ÖS »

Grub2Win ile denedim, MBR olması sebebiyle Windowsları ancak kendi bootloaderı ile seçebilirsin, Grub sadece Linuxta işe yarar gibi bir yazı çıkıyor. Clonezilla ile backup aldım deneme yanılma ile bulacağım artık. Bir de lilo'ya bakayım, en kötü ihtimal 2 3GBlık tiny core linux gibi bir şey kurup eski bir Linux sürümünü denerim. Çok teşekkürler
Hayır, grub chainloader komutu ile windows yükleyebiliyor. Ben gerçi sadece 98 ile kullandım, belki xp ile de kullanmış olabilirim

Use the brute force, Luke
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2022, 23:24:32 ÖS »

1. seçenek.

Bir harddiske windows 2000 kur, onu çıkar başka harddiske windows 10 kur, sonra iki harddiskide sisteme tak, her açılışta biostan hangiyle açmak istiyorsan onu seç.

2. seçenek
Bir harddiske windows 2000 kur, onu çıkar başka harddiske windows 10 kur, sonra iki harddiskide sisteme tak, plop boot manageri herhangi bir harddiske kur, artık biosa girmeden boot seçebileceğin ekrandan seçerek sistemi açarsın.

https://www.plop.at/en/bootmanager/download.html
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2022, 23:29:45 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2022, 03:14:53 ÖÖ »

@Hkrecai, 1. seçenek maalesef olmuyor, kurulumu hangi sırayla yaparsam yapayım ceya çıkararak diski Win10'u seçtiğimde Win2k'daki diske de el atıyor. Bir umut onun bootable flagini kapatıp Easybcd gibi bir programla boot.ini yi eklemeyi deneyeceğim. Plopu bilmiyordum, işe yarayacak gibi duruyor. Win2000'de extended kernel ile çoğu şeyi yapabiliyorum, XP destekli çoğu program çalışıyor, olmadı eski sürümleri. K-Meleon ile Youtubeda 720p video, localde 1080p takılmasız izleyebiliyorum çok rahat. Bir müddet hevesimi alır sonra komple Win10a dönerim gibi geliyor

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Nisan 27, 2022, 11:46:52 ÖÖ »

Detayları bilmiyorum ancak şöyle bir video'ya denk geldim:
https://youtu.be/KLqcqmqrsUc

Video'daki işlemler virtual machine üzerinde gösteriliyor ancak gerçek bir PC'de de çalışabilir diye belirtmiş. Belki faydası olur.

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2022, 19:19:35 ÖS »

https://www.sordum.net/67079/coklu-onyukleme-multiboot-varsayilanini-degistirin/

Buraya bir bakın isterseniz.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2022, 20:26:33 ÖS »

Selamlar, Clonezilla ila backup almak kurtardı. Farklı sıra ve Ahcı Ide kombinasyonları ile denedim, halloldu. Yalnız 2 hafta geçti üzerinden, nasıl çözdüm hiçbir fikrim yok. 3 4 kere sistem cortladı - restore et - yeniden dene ile halloldu

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: