Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetWindows 11 tuhaf font sorunu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 11 tuhaf font sorunu  (Okunma Sayısı 336 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 13, 2022, 02:05:15 ÖÖ »

Yeni kurulan Windows 11 bir kaç update alıp reset attıktan sonra böyle oluyor, henüz googla da bir çözüm bulamadım, iki kez format attım, birkaç update alıp reset atınca bu metro arayüzü mü modern arayüz mü adı neyse Store ve ayarlar ekranları dahil fontlar silik silik oluyor, diğer heryerde tüm yazılar normal.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2022, 11:17:28 ÖÖ »

@Hkrecai ClearType’ i (Hala varsa) devre disi birakmayi dene bir istersen.

Resmi Yakinlastirip bakmasam, dil ayarlarin ibranice’ye ayarlanmis diyebilirdim neredeyse

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2022, 18:03:26 ÖS »

Enteresan, cleartype hatası gibi ama sistem penceresi dışı normal. Ekran kartı sürücüsü güncel mi? Dili ingilizce yaptığında değişme oluyor mu?
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2022, 19:01:52 ÖS »

Resmi Yakinlastirip bakmasam, dil ayarlarin ibranice’ye ayarlanmis diyebilirdim neredeyse
Aynı şeyi zannettim ben de ilk gördüğümde

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
mtchannel
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 13, 2022, 19:16:09 ÖS »

@HkRecai merhabalar.
kullandığınız win11 sürümü geliştirme sürümümü. çünkü bu tür sorunlar bu sürümlerde çok sık oluyor.
bu sorun;
1-) sıfırdan format attıktan hemen sonra oluyormu?
2-) driverları yüklemeden önce mi sonra mı oluyor dikkat ettinizmi hiç?
3-) uzun zamandır yoktu birden biremi oldu?
4-) hangi kanal ve sürümü kullanıyorsunuz ?

eğer mümkünse verdiğim linkteli windows 11 yükleyip tüm updateleri yapıp test edermisiniz ? ancak formattan sonra hiç bir şey yüklemeyin sadece update yapın ve bahsettiğiniz sorunlar devam ediyormu kontrol edin. şayet düzeldi ise programlarınızı tek tek yükleyin ve her yüklediğiniz programdan sonra aynı sorun oluyormu kontrol edin. bence şahsi fikrim yüklediğiniz bir programdan sonra böyle oldu diye düşünüyorum.
denemek isterseniz ben kendi iso yapıyorum. ntlite ve ekstra kendi ayarlarım ile. paylaşabilirim test edebilirsiniz. içi boş program yüklü değil. sadece windows + ayarlar(ince ayarlar) + (update+defender ömür boyu siliniyor hiçbir şekilde geri açamazsınız). dilerseniz paylaşabilirim kendi isomuda.

orjinal win11 link : https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

(orjinal ile isterseniz deneyin bakalım ne olacak)
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 13, 2022, 20:03:29 ÖS »

Şu an gerçi Windows 10'a tekrar geri döndüm ama ClearType'ı kurcalamıştım düzelmemişti.

Iso dosyasını aynen https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

buradan indirdim.
Dosya ismi Win11_Turkish_x64v1.iso
21H2 sürümü.
Kontrol ettim MD5'i 3508ADE2E0128CADA86B7A1DD32AB216
https://www.reddit.com/r/MSCDB/comments/r2j01k/windows_11_updated_nov_2021/
MD5 burada geçiyor yani ISO sağlam.

Rufus ile USB belleğe atıp kuruyorum.
İlk kurulduğunda bir sorun yok, sonra saatler geçmiş arkada update yapmış, köşede yeniden başlatma gerekiyor diyor, başlatınca sorun ortaya çıkıyor.

Müsait bir zamanda birde İngilizce kurayım bakalım ondada çıkacak mı.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2022, 20:06:19 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
mtchannel
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 13, 2022, 20:36:31 ÖS »

bende şu anda en son sürüm 22000.675 var. dün gece sana verdiğim linkten indirip kurdum sendeki tarzda bir sorunla karşılaşmadım. normalde 22000.613 sürümünü kullanıyordum. şimdiye kadar hiç bir hata ile karşılaşmamıştım. 675 ne zaman nerde sorun çıkarır bilemem. 675 için sıfırdan kendi isomu yaptım.(sanki 675 yapınca bir şey değişecekmiş gibi). bundan sonra update yapmamak adına update+defender tarzı şeyleri kökten siliyorum. çünkü bana bir şey kazandırmıyor yeni sürüm. 1 yıl bekleyip yeni iso yapıp kullanmak bana göre daha doğru olacak. çünkü update'lerin arkası kesilmiyor. ssd'ye ve harcanan zamana yazık. şu anda bu sürüm bana win11 oturana kadar yeter diye düşünüyorum. render ve yazılım işlerimde fazlasıyla sorunsuz çalışıyor. bence sizdeki sorun windows'tan kaynaklı olsa bendede aynı olurdu diye düşünüyorum. bence yüklenen bir şeylerden kaynaklanıyor. daha önce dpi sorunu veya siliklik netlik ile ilgili sorunu olan bir arkadaşım startallback yükleyerek kökten çözmüştü ancak sizinki sadece ayarlar ve storede. kısmi bir sorun sizinki. eğer yine aynı sorunla karşılaşırsanız startallback yükleyin belki düzelebilir sizinkide. şuan için ekstra verebileceğim bir bilgi maalesef yok.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 13, 2022, 20:43:15 ÖS »

Benzer bir sorunu Win10 yüklü fakat eski bir ekran kartı takılı olan makinede yaşamıştım. Ekran kartının Vista'dan yukarı sürücüsü yoktu. Onla devam ediyordum. Win10 güncelleme yaptıktan sonra fontlar sizdeki gibi acayipleşmişti.

Ekran kartı eski mi? AMD'mi birde?

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 13, 2022, 20:49:40 ÖS »

mtchannel teşekkürler, ben belki bir şey yapıp bozuyor da olabilirim, ama ne yapıyorsam aynısını Windows 10 'da da yapıyorum sorun çıkmıyor.

Agony bende şüpheleniyorum GPU eski, Gtx 680
Driver ile ilgili olabilir uyumsuz herhalde.

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2022, 20:52:24 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 13, 2022, 22:01:10 ÖS »

Gtx680 çokta eski bir kart değil aslında. Nvidia'nın web sayfasından, Geforce Experience ile beraber indirip yükleyin. Geforce Experience üzerinden son güncellemeleri alıp bir de öyle bakın derim.

https://www.nvidia.com/tr-tr/geforce/drivers/

Buradaki aramaya göre ekran kartının desteklediği son sürüm Ocak 2022'de yayınlanmış.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: