Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCommodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar  (Okunma Sayısı 1232 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 13, 2023, 16:39:25 ÖS »

Arkadaşlar bilgilerimizi tazeleyelim yazışmaya yeniden başlayalım ben başlığı sildim yanlışlıkla   en sevdiğim başlık başlık diye o kadar yazarsan böyle olur   kusura bakmayın

Üsküdar'da Kadri amca vardı . Küçük bir dükkanı vardı . Üsküdar'ı bilenler için unculardan ayazmaya çıkarken . Balıkçılar çarşısının bir girisinde de yine küçük bir dükkan ve Ardahan pasajin içinde yine bir dükkan vardı. Pasajin içinde paket oyun kasetleri çok cezbediyordu beni ve Kadri amcadan oyun cektirmeyip bazen onu aldatıyordum başka bilgisayarcıyla
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2023, 16:57:07 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2023, 16:40:02 ÖS »

Joy bilgisayarı tek geçerim bu konuda

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2023, 18:02:34 ÖS »

Arkadaşlar bilgilerimizi tazeleyelim yazışmaya yeniden başlayalım ben başlığı sildim yanlışlıkla  en sevdiğim başlık başlık diye o kadar yazarsan böyle olur  kusura bakmayın

Üsküdar'da Kadri amca vardı . Küçük bir dükkanı vardı . Üsküdar'ı bilenler için unculardan ayazmaya çıkarken . Balıkçılar çarşısının bir girisinde de yine küçük bir dükkan ve Ardahan pasajin içinde yine bir dükkan vardı. Pasajin içinde paket oyun kasetleri çok cezbediyordu beni ve Kadri amcadan oyun cektirmeyip bazen onu aldatıyordum başka bilgisayarcıyla

Yapma ya, yedeklerden çıkartılamıyor mu? En önemli başlıklardan biriydi...
Commandate
Üye

Ruhunu Özgür Bırak O kalbine Giden yolu Bulacaktır

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2023, 19:09:14 ÖS »

yedeklerden geri çekin yazıları dünyanın yazısı vardı çöp olmuş, illa database yedeği vardır birilerinde.

Onurum Sadakatimdir !
1975-1995 Arası Oyun Konsolu Mod-Restorasyon-Tamir
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2024, 12:33:16 ÖS »

Sayfalarca bilgi gittikten sonra sil baştan hortu

gokhangokhan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2024, 11:00:17 ÖÖ »

Tüh kötü olmuş ben de yazayım tekrar yazdıklarımı Ankara Kızılayda Ykm nin yanındaki binanın 3 ve 6 katlarında 2 tane amigaci vardı tüm oyunlarımi bu ikisinde çektirdim özellikle 3. Kattakinde. Serkan diye bir çalışan da vardı genç o oyun onerirdi hep bana.
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 27, 2024, 21:20:52 ÖS »

Adana Baraj yolu 6.5 durak ABC bilgisayar, Rıfat abi (Rıfat Karmış) ve bir eleman vardı çiftçi derdik, Sonra oğlu İlkay karmış yine Adana eski THK Pasajı bodrum katta bir yer açtı, yine aynı pasajda Commander Bilgisayar ama abini adını unuttum.
Oyun listelerine bakıp çoğu zaman oyun isminin güzelline göre seçim yapardık.
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2024, 21:28:47 ÖS »

Tekrardan herkesten özür diliyorum konu silindiği icin. Herkes tekrar yazarsa çok mutlu olurum

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2024, 22:41:29 ÖS »

Adana Baraj yolu 6.5 durak ABC bilgisayar, Rıfat abi (Rıfat Karmış) ve bir eleman vardı çiftçi derdik, Sonra oğlu İlkay karmış yine Adana eski THK Pasajı bodrum katta bir yer açtı, yine aynı pasajda Commander Bilgisayar ama abini adını unuttum.
Oyun listelerine bakıp çoğu zaman oyun isminin güzelline göre seçim yapardık.

Bizim zamanımızda da ABC=  sular /gazipaşa’daki yerine taşınmıştı. Rıfat Abi, Kasada Melek abla, alt kat teknik serviste Halit (biraz esmer ve kısa saçlıydı kendisi, belki çırak dediğiniz odur) Belki Her gün oradaydık neredeyse.  Kapıdan girişte, Dükkanın solunda Cam tezgah arkasında Amiga ve PC bulunurdu çekim için. Tezgah üstünde oyun listeleri.  Sağ tarafta açkta c64 oyunları çoğaltılırdı. Alt kat ise teknik servisti. Bir sürü amiga ve c64 kasası, anakartı vardı. Sanırım TV kanallarının Amiga’larına da destek veriyorlardı. Amiga’da oyun kopyalarken 5.25 disket sürücü kullanırlardı master olarak. Ve 3-4 çekmece dolusu oyun. Oyunları XCopy’nin ABCCopy isimli logo hackli hali ile çekerledi. Eski sürüm olduğundan bazen çuvallar ve daha üst sürüm bir XCopy kullanırlardı. Son dönemlerde A500 ve 5.25 sürücü yerine, CD sürücülü bir A2000 ve 4-5 cd ye sığdırılmış DMS imajlarından yapıyorlardı kopyalama işini.  PC tarafında ise VGACopy  ve Disk Copy Fast/Plus ile kopyalanıyordu oyunlar.  Hazır paket oyun C64 kasetleri satarlardı ya da dataset götürürsen kasete istediğin karışık oyunu attırabiliyordun.

PC döneminde Bilgisayarcılar çoğaldığı için, pek şansı kalmamıştı. Amiga dönemi bitti, üstlerindeki kılıflar açılmaz oldu amigaların. Alt kat internet cafe ye dönüştü, paket oyunların yerini kopya cd ler, famiclone lar aldı. Alelade bir yer oldu yani 98-99 gibi. Kapandı sonra. Rıfat abi ile ilgili bir sürü spekülasyon var ama o kadarını bilmiyorum

Amiga’dan önce 286 bilgisayarıma oyun çektirmeye giderdim Abc’ye. Oyun çeken çırak çocuklar (sürekli değişirlerdi) oyun oynarlardı boşlukta. Oynadıkları oyunu almak istediğimde, Amiga oyunu olduğunu öğrendiğimde hevesim kursağımda kalırdı. Vitrinde, ball design bir A500 görüp vurulmuştım hiç unutmam. Sonra para biriktirip o Amiga’yı almaya gitmiş ama kucağımda bir A600 ile çıkmıştım dükkandan.

THK pasajına açtığı yerin adı Best Bilgisayar’dı, şubesiydi ama daha salaştı. Oradan Amiga için multi ice iii plus almıştım. Aynı pasajın karşı köşesinde ise Commander vardı. ABC nin sıkı rakibi. Oradaki abi’nin adı Gökhan mıydı tam emin değilim, biraz sinirliydi sanki. Onlar videoculuk/kameracılık yapıyorlardı. Pasaj yıkılmadan önce hala açıklardı, Amiga’ya öylesine oyun çektirmek istemiştim nostalji olsun diye. “Çalışmazsa karışmam ha !” Ve kim açacak Amiga’yı şimdi gibi söylene söylene almıştım oyunları.
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2024, 22:47:52 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 28, 2024, 00:15:37 ÖÖ »

Madem her şey silindi, hatıraları tazeleyelim Öncelikle sene 1989 veya 1990. Sorbim'den Commodore 64'ü alıyoruz babamla ve yanında 10 kasert dolusu oyun geliyor. Tabi o kadar oyununun içinden zevkimize göre oyun bulmak zor, bazısı açmıyor da. Bir de futbol oyunu hastasıyız ve o kasetlerde futbol oyunu yok. Başlıyoruz arayışlara. O zamanlar Bomonti Tekel Bira Fabrikası lojmanında yaşadığımızdan dolayı çevre olarak Şişli taraflarındaki bilgisayarcılara dadanıyoruz. Bunlardan oyun aldığımız ilk bilgisayarcı Flamingo Bilgisayar. Kick Off'u almıştık buradan. Sonra tam Flamingo Bilgisayar ile Osmanbey Metro durağı (o zamanlar yok) ortalarında kalan bir sinemanın pasajında asma katta bir bilgisayarcı vardı, orası da uygun fiyata oyun çekerdi. Bir de yine Osmanbey metrodan Pangaltı'ya ve Bomonti'ye giden yokuşun üst tarafında, St. Michel Lisesinin karşısına denk gelen yerde bir bilgisayarcı vardı, oradan da oyun almışlığım vardı. Bende Commodore 64 varken adamlar oraya 1084 monitöre Amiga 500 kurup TV Sports Basketball oyunu açmışlardı, ki o görüntüler yavaştan beni Commodore 64'ten soğutmaya başlayan ve Amiga aldırma çalışmalarına başlatan görüntüler olmuştu Bir de meşhur Galleria AVM'deki bilgisayarcı vardı, normalin iki katı paraya oyun çekerdi. Buradan oyun çektirdim diye babamdan çok sağlam fırça yemiştim, böyle kazık yenir mi diye

1993 senesinde tam Uğur Mumcu suikastının olduğu günden 1 hafta kadar sonra karşıya, Kartal- Cevizli'ye taşınıyoruz. Sonrasında en sık uğradığımız mahalle bilgisayarcısı Gümrah Elektronik -Oğuz Gümrah. Sanırım Gümrah Kardeşler hala faaliyetlerini sürdürüyor olabilir, babaları TV tamircisiydi, bir ara Logo Yazılımı ve Casper Bayiliği de almışlardı. Onlardan çok oyun çektirdim, malum eve de yakın, bozuk çıkan disket olursa bir koşu gidip yeniden çektirirdim. Oradan ikinci el Amiga 500'ümü de almıştık, biraz sancılı bir süreç olmuştu, ilk geldi makine beyaz ekranda kaldı arada vs, geri verdik, tamir etti tekrar verdi. Sonra rom 1.2 olduğu için her oyunu açmadı, yine götürdüm romu 1.3 yaptı, sonra rahat ettik. Neyse bu arada anadolu yakasının diğer bilgisayarcılarına dadanmaya da başladık. Tabi Kadıköy ve Atilla Peken efsanesi Peken Bilgisayar. Babamla bol bol sohbet ederdi Atilla amca, arada gerçeklik payı olmayan şeyler söylerdi, çok da anlamadığımızdan inanırdık. Ama uygun fiyata güzel oyunlar çekerdi, modemi vardı ta o zamanlardan, ilk ona gelirdi yeni oyunlar. Onun dışında sanırım Suadiye tren istasyonu altında Ufo Bilgisayar vardı. Bir de Küçükyalı Tren İstasyonunun hemen altında bir yer, adını hatırlayamadım. Hepsine gidiş nedenim de bir yerde olmayan bazı oyunların sadece orada olmasıydı. Örneğin Swos'un 97-98 sürümünü sadece Üsküdar'da bir bilgisayarcıda bulmuştum, telefonda sordum, var bizde gel al demişlerdi, kalkıp gitmiştim otobüsler trenlerle

İlk aklıma gelenler bunlardı. Biraz konu başlığı canlanmıştır umarım
merty
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2024, 00:15:24 ÖÖ »

92-95 arası istanbul'daki tüm bilgisayarcılara ben ve Nock oyunları satıyorduk )))

hepsini tanıyorum o yüzden ) karsıda bakırköy'den baslardik .... sırtımızda canta icinde disketler gezerdik dükkan dükkan  ))

unutamadıklarım ... oguz/joy , sinan/uygar bir de kucukyalı da bud spencer'a benzeyen  biri vardi. ..hatirlamıorum ne mekanın ne adamın adını
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2024, 00:36:10 ÖÖ Gönderen: merty » Logged

Ital of Freezers / Digital Corruption / Saints / Iris

retired Amiga Scene Superstar & sysop of legendary Amiga BBS Needful Things

Now a International Music Producer & DJ
120+ records worldwide | hosting a weekly show on RADIO FG 93.8

https://instagram.com/mertyucel
https://mertyucel.com
yusufy
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 29, 2024, 00:45:08 ÖÖ »

Gümrah bilgisayarı iyi bilirim 1084 monitör almıştim Oğuz'dan
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 29, 2024, 06:47:55 ÖÖ »

Eski zamanlar ne güzelmiş...
fth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Haziran 30, 2024, 13:00:19 ÖS »

Merhaba,ilk Commodore umu ; 1989 yazında o sıcakta fırında 3 ay çalışarak, Bakırköy İstanbul caddesindeki teleteknik firmasından sanırım adım Sorbim di almıştım.Yanında iki adet çoklu oyun kaseti ile birlikte.Hiç unutmuyorum  1milyon yüzbin TL ye garantili almıştım.Önümdeki masada başka bir müşteri 2.el Amiga bakıyordu sanırım 1,5 milyon demişti adam,tabii Amigayı o dönem bilmediğim için fark etmedim bile.Sonra tekrar bilaçkez oyun çektirmek için uğramıştım teleketniğe.Mahalledeki arkadaşlar Commpdpre larına Bakırköy bilgisayardan oyun alırdı bende birkaç kaset orda çektirmiştim.Int karate ,Mp soccer hatırladıklarım.Sonra mahallemize B Evler basın sitesi tarafına Bil Aks bilgisayar açıldı 1991 yılları o zamanda Amiga m vardı ordan çok oyun çektirdik çok arkadaşım  oldu orada ,orası bizim takılıp sohbet ettiğimiz klübümüz olmuştu artık.Ayrıca rahmetli Dursun abi bin Ht bilgisayarından çok oyun çektirdik Amiga için arkadaşlarımla,hatta üniversite de ilken 1996 yazında Dursun abi eleman arıyordu konuşmaya gittim bana” PC kullanmayı biliyorsan işe başla “dedi bende bilmiyorum dedim işe başlayamadım Dursun abinin yanında .Allah rahmet etsin.Birde B evler o zaman Cola fabrikası vardı hemen ışıklarda Atari salonu yanında Metin abinin küçük bir Amiga dükkanı vardı B evler lisesinde okurken okuldan çıkınca Cuma günleri bazen Amiga için oyun çekerdik orada.Yine B evler yayla da Nihat abimin dükkanından birkaç Commodore kaseti almışlığımız var.Son olarakta 3 tane çocukluk arkadaşım 1994 yılında  mahallemizde Public adında Amiga dükkanı açtı Bil aks a rakip olduk hatta en son oyunlarında getirmeye başladık bütün günlerimizi orada geçirdik bende arkadaşlarımın gönüllü çalışanı oldum gerçekten çok keyifli idi kendi dükkanım gibi hissediyordum gelenlere x copy den oyun çekmek file Master dan programların içeriğine girmek Utility  programlar ile ilgilenmek,tabi akşamları yaptığımız Sensible ve Dynablaster turnuvalarıda efsane olurdu gece yarılarına kadar.Hoşçakalın
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2024, 13:05:02 ÖS Gönderen: fth » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: