Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - DonanımSoru : Spectrum 48K için composite video çıkışı ve Memory test nasıl yapılır?
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Soru : Spectrum 48K için composite video çıkışı ve Memory test nasıl yapılır?  (Okunma Sayısı 27911 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 13, 2006, 22:02:19 ÖS »

Spectrum 48K için composite video çıkışı mümkün mü? Çok fazla kompleks olmamak üzere...

Ayrıca hafızanın kaç K olduğu nasıl test edilir? Makina 16K mı yoksa 48K mı onu öğrenmek istiyorum. Altında 16K yazıyor ama belki bir sürpriz çıkar içinden...

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2006, 22:24:01 ÖS »

.
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2010, 00:19:02 ÖÖ Gönderen: Arda » Logged

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2006, 22:39:37 ÖS »

Test ettim ve maalesef 16K çıktı. Ama sanırım buna Ram takılabiliyor idi. İçini açtım 10-12 tane boş soket var.

Video output için bir haftasonu deneme yaparım artık.

Çok sağol bilgiler için...

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2006, 22:56:20 ÖS »

no problem, mesajıma yeni bilgiler ekledim, bu sayede composite görüntü alınabiliyor haberiniz olsun.

Evet 16K'yı 48K'ya anında getirebilirsin. Yanlız ram'leri 15 yıldır üretilmiyor. O devirde üretilmiş ram'lerde 20 yıl içinde paslanma olduğu için bir ram sıkıntısı da varmış. Başka spectrumlardan söküp seninkine takmaktan başka çare yok Kahkaha

Yine de 16K'yı 48K'ya getirmek için 4 adet Logic IC, 8 Adet Ram IC gerekiyor. Yükseltme çipleri anakartın issue 1,2,3 olmasına göre de değişiyor.
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2006, 23:10:29 ÖS Gönderen: Arda » Logged

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2006, 23:08:11 ÖS »

Evet 16K'yı 48K'ya anında getirebilirsin. Yanlız ram'leri 15 yıldır üretilmiyor. O devirde üretilmiş ram'lerde 20 yıl içinde paslanma olduğu için bir ram sıkıntısı da varmış. Başka spectrumlardan söküp seninkine takmaktan başka çare yok Kahkaha

ISA ekran kartlarımı atarken ramlerini sökmüştüm. Sanki olur gibi geliyor ama bakmak lazım tabi... 4164 diye kalmış aklımda...

Ya da kullanmadığım +3 ümün ramlerini söker buna takarım.

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2006, 23:14:10 ÖS »

haa  bak iyi dedin sen o +3 meselesini  . IC'ler TI4532 olcak. Ram'leri taktıktan sonra mikrofon soketi ile EXT slotu arasında kalan jumper'leri çip türüne göre değiştirmen de gerek. Nette service manual var. Forumda bir yere göndermiştim, son postlara bir göz atarsan bulursun.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2006, 23:21:05 ÖS »

OK...Şu an itibari ile içini açtım... bir adet kaliteli ERSA havyamı fişe taktım... Ucu kesik RCA kablo arıyorum...ve birazdan deniyorum Video out olayını....

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2006, 23:36:31 ÖS »

Hen hen hen hen hen... (jaws müziği)
bazı TV'lerin bu yöntemle düzgün görüntü üretemediklerini duydum Bol şans.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2006, 23:59:14 ÖS »

Maalesef...Görüntü alamadım.... 

1802 / 1084 monitorlerde ve Vestel TV de denedim....

Üstat sen bunu bizzat denemiş miydin?

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Aralık 14, 2006, 01:22:10 ÖÖ »

hayır ama yüksek empedans her TV'nin kaldıramadığı birşey onu biliyorum. Bu yöntemi birçok TV'de başarıyla uyguladıklarını da biliyorum. Deneyen arkadaşlara dnaışacağım, ek bir bilgi edinirsem hemen buraya yazarım.

ben +2'mi kullandığım için böyle bir ihtiyaç duymadım hiç

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 14, 2006, 01:31:06 ÖÖ »

Hallettim...Benim kabloda bir kopukluk varmış... Son lehim ve testleri yapıyorum...

Kahkaha

Çok sağol...

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2006, 01:41:06 ÖÖ »

http://img402.imageshack.us/img402/7128/bandsjc1.jpg

bu adresteki resim bu mod uygulandıktan sonra çekilmiş. yabancı forumlardaki eski başlıklara baktım, hiçkimse bu yöntemle görüntü alamamazlık etmemiş. Görüntü kalitesi değişiyor ama, bu yönetmin işlediği kesin gibi.

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Aralık 14, 2006, 01:43:46 ÖÖ »

aaa çok sevindim işte. Bir an bayaa üzülmüştüm boşuna modülatörüne lehir sürdürdüğüm için...

Sonuçları bize bildirirsen çok sevinirim. Yaşa

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 14, 2006, 01:52:05 ÖÖ »

Sonuç olarak:

Netlik süper, RF ile karşılaştırılamaz bile.

Açılış ekranı hafif sarımtırak ama ben erkek TOS u dişiye çevirip öyle giriyorum monitörden gelen kabloya. Eminim burada biraz sıkıntı vardır.

Test için bir kaset var ama yarın denerim artık. Ya da Amstrad daki MP3 player/Kaset çevirici ile falan aktarırım.

Gerisi sonra...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Aralık 14, 2006, 09:45:15 ÖÖ »

spectrumcuları görmek gerçekten çok sevindirici bir olay,ilk bilgisayarlarla spectrum ile tanışan biri olarak spectrumun yeri ayrıdır benim için,lakin gel görki spectrum maceram basıc den öteye gidemedi. (( spectrum için bir şeyler yapmak isteyenleride görünce acaba Türkiyede spectrum scene oluşturabilirmiyiz diye düşünmeden edemedim,eğer öyle bir oluşum olabilirse, ben ne kadar içinde yer alır, yada ne verebilirim bilmiyorum,önerim eğer müsait olursanız bir hafta sonu hep beraber İstanbulda bir yerde buluşalım hem tanışırız hemde sohbetin dibine vururuz,hemde spectrum için ne yapabiliriz onu tartışırız.evet parmakları göreyim.
bu arada alcofribas bende fazladan bir tane 48k board var hatta görüntü lehim olaylarınıda yapmıştım önceden )eğer istersen sana verebilirim,maksat 1 tane daha specturumu kullanılabilir bir hale getirebilmek.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: