Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımThe Final Ethernet - Commodore için Ethernet kartı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: The Final Ethernet - Commodore için Ethernet kartı  (Okunma Sayısı 8401 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 10, 2006, 14:00:40 ÖS »

commodore64 için geliştirilen bu kartla C64'ü network'e bağlamak, internete bağlamak ve birşeyler indirmek mümkünmüş. Hatta ağ üzerinden oyun bile oynuyorlar

The Final Ethernet Kartıyla ilgili ayrıntılı bilgiler

nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 18, 2006, 21:40:38 ÖS »

son birkac gundur bu projeyi ve tcp/ip stack'ini inceliyorum. Bugune kadar c64 uzerinden internete baglanma calismalarini hep bos bir heves olarak gorurdum. Yani nasil olsa herkesin pc'si var kim ne yapsin on bin kat yavas baglantiyi.

Lakin TCP IP hakkindaki daha derin incelemeler ve ethernet controller ciplerini biraz daha detayli inceledigimde aslinda 20-50 Kbps hizlara cikilabilecegini gordum. Ki c64 ile sayfa browse etmek icin fazlasiyla yeterli bir hiz. arti olarak mail protocolleri icin de yeterli. MMC64 gibi yeterince hizli ve buyuk bir storage ve tfe gibi bi ethernet karti ile c64'te catir catir web kullanilabilecegine kani oldum. Hatta bu tfe karti normal olarak uretilse yaklasik 20-30 dolar arasina mal edilebilir gibi duruyor. fiyati ilave 5-10 dolar daha yukseltip onboard bellek eklenerek hiz 4-5 kat daha da yukseltilebilir.

Simdi merak ettigim bir konu boyle birseyi kac kisi kullanirdi. Kimse kullanmasa bile ben sirf zevk olsun diye yapicam muhtemelen ama yine de merak ettim. En azindan mesela demo oyun falan indirilecegi zaman direk c64'e (mmc64e) indirip ordan direk run edebilmek gibi bi avantaji olur. ayrica benim gibi geekler ben maillerime c64'te bakiyorum demekten zevk alacaktir.

Dedigim gibi boyle bir sitem olsa kimler kullanmayi dusunur? merak ettim
child_tea
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2006, 23:34:06 ÖS »

ben soz veriyorum pc mi bi kenara kaldırırım böyle bi aletim olursa.
benim için rüya gibi olur.hep düşünmüşümdür de aslında.ama nedense sadece hayal etmek daha hoş mu geliyor rahat mı oluyor:)
benimde aklımda vardı hep ama teknik bilgi yetersizli ve çalışmaktan dolayı zaman ayıramama gibi engeller vardı.
belki elimden bişey gelirse yardımcı olmaya çalışırım sana.
ama süper bi proje.
ben kesinlikle kullanırım.
MagicAmiga
Deneyimli

O n L y A m i g A

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2006, 23:56:01 ÖS »

Bende sırf zevk için kullanırdım.keyifli olsa gerek..

A 500 HD8+ GVP
vigo
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2006, 00:01:33 ÖÖ »

ben!
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2006, 10:54:16 ÖÖ »

bende. bende..  çok orjinal birşey olacağına eminim. C64 ile internet ya da network  vay bee..

atiflz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2007, 17:29:07 ÖS »

Şahane olur lan. Kullanışlı olacağından değil ama acayip zevkli.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2007, 17:47:26 ÖS »

Hahah benzer birkaç proje zx spectrumda var, ilki rs232 portundan bir ceptelefonu aracılığıyla gprs'den bağlanıyor, bu da screenshot'ı.. Forum rusça pek anlayamadım ama birileri 200x200 jpeg'leri yükleyebildiklerini söylemiş gibi geldi bana. 128k ile bence email, ftp gibi şeyler olur, web biraz daha karmaşık bişey, belki lynx tarzı bişey mümkün gibi. Tabiiki indirilen sayfanın kodu 70-80KB'ı geçmemeli...

http://zx.pk.ru/attachment.php?attachmentid=4998&d=1176284955

Diğeri biraz daha öküz, koca bir ISA ethernet kartını spectrum'a takmak ile alakalı, o da başarılı olmuş ama pek kullanılabilir değil,
ATmega128 IP stack kullanıyor arada, iri bişey.

Yani eğer commodore'cu olsaydım ben de kesin usenet ya da irc kullanirdim. Valla güzelmiş.

zombi
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2007, 08:18:57 ÖÖ »

Bundan beş sene evvel meraktan terminal arabirimiyle unix altında browser açayım neye benziyor demiştim. Daha css falan olaylarının bile olmadığı o günlerde, text tabanlı tarayıcı ile bir sayfayı bile doğru dürüst açmak mümkün olmamıştı.

Birilerinin Commodore 64 ile kullanılmak üzere özel web sayfası yapması gerekli. (Bazı sitelerde var, text only versiyon ama nadir)
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2007, 10:06:12 ÖÖ »

Bundan beş sene evvel meraktan terminal arabirimiyle unix altında browser açayım neye benziyor demiştim. Daha css falan olaylarının bile olmadığı o günlerde, text tabanlı tarayıcı ile bir sayfayı bile doğru dürüst açmak mümkün olmamıştı.

Birilerinin Commodore 64 ile kullanılmak üzere özel web sayfası yapması gerekli. (Bazı sitelerde var, text only versiyon ama nadir)

katiliyorum. Web browse etmek icin cok uygun olmayacaktir c64 belki (belli de olmaz bu arada nitekim kucuk ekranli web browserli cep telefonlari ne kadar kullanisli ise c64 de o kadar kullanisli yapilabilir). Lakin benim asil niyetim, networkten dosya paylasimi, ftp, mail ve irc...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: