Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: AROS hakkında herşey!  (Okunma Sayısı 28833 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #60 : Nisan 13, 2010, 16:38:33 ÖS »

Her iki problemi de Aros-exec'e rapor ettim, orda benzer şikayetler de vardı NVidia ile ilgili... Ama henüz bir cevap alamadım...

Alper
peandoas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Nisan 13, 2010, 18:40:34 ÖS »

Selam,

icaros desktop ve'yi indirdim, Virtual Box'a import ettim. Makinayi açıyorum, grub geliyor, 800*600 çözünürlüğü seçince Virtual Box çöküyor. 1024*768'de grub'dan sonra ekran kararıyor ve sanal makina resetleniyor, diğer seçimlerde de aynı şey oluyor. Sonuçta çalıştıramıyorum.

Bu hazır kurulmuş icaros sistemi değil mi? Ben mi yanlış anlıyorum? Yoksa ayarlarımda veya pc'mde mi bir sorun olabilir?
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #62 : Nisan 13, 2010, 19:52:59 ÖS »

Bilemiyorum, biz Native olarak kullanıyoruz... ama tahminen Virtual Box'ı ayarlaman gerekiyor olabilir...

Alper
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Nisan 13, 2010, 20:03:50 ÖS »

virtualbox ile hiç kullanmadım ama aşağıdaki linkte bir kılavuz var. (Orijinali İtalyanca)

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.oscene.net/it/pillole/desktop-virtualization/howto-installare-aros-amiga-su-virtualbox&hl=en&langpair=auto%7Cen&tbb=1&ie=UTF-8

İlgimi çeken kısmı;

a new virtual machine with the following settings:
Name: AROS
RAM: 256MB (512MB is recommended to use the virtual machine if you have 1GB of physical RAM)
HardDisk: 20GB dynamic expansion (the space actually occupied only one that will actually go to install the VM)
CD / DVD-ROM: ISO image (mount the 'iso Icaros Desktop)

First Start
Once the configuration of your virtual machine, start the new system and, if everything is configured correctly, you'll see the boot screen of the Live DVD.
Select the item VESA 1024x768 and wait a while until the screen appears Wanderer (Open Source version of dear old Workbench).
peandoas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Nisan 13, 2010, 21:28:01 ÖS »

ATA'yı nodma parametresi ile boot etmek gerekiyormuş .
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Nisan 15, 2010, 15:37:56 ÖS »

scummvm deneyen var mı? broken sword 2 ve sam & max denedim ikisini de gayet güzel açıyor ama seste çok fazla takılma var.

acaba benim eeepc mi hantal kalıyor, kullandığım audio driver'ında mı sorun var yoksa programın yapabildiği bu kadar mı bilemedim.

deneyip bilgi verebilecek olan varsa sevinirim.
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Nisan 23, 2010, 09:03:55 ÖÖ »

AmiBridge'in (Janus-UAE, Aros Amiga 68k emulatörü) geldiği son noktayı görmek için aşağıdaki videoyu, özellikle de 5:30'dan sonrasını izlemenizi tavsiye ederim.

Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #67 : Nisan 23, 2010, 11:37:05 ÖÖ »

SDL programlardaki sorunu çözmüşler. s:Startup-sequence veya s:user-startup dosyalarına aşağıdaki komutu eklemek yeterli:

c:GfxControl PDBA

DVI sorununa henüz cevap gelmedi...

@kurzon:
Biz OS4'dekine benzer dahili 68k emülasyonu beklerken, bunlar E-UAE ile çok daha iyisini başaracaklar galiba... Hemen denemem lazım bunu... ama daha RTG ekran bile açamadım UAE'de... O kadar hızlı geliştiriyorlar ki yetişemiyorum artık Kahkaha

Alper
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Nisan 23, 2010, 20:40:52 ÖS »

Alpyre, JanusUAE'nin bu son sürümü çıktı çıkacak. Ses ve gamepad desteği de tamamlanıyor bu sürümde. Alttaki videoya bak.

Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Nisan 28, 2010, 01:40:08 ÖÖ »

AROS alemi bazı kavram karmaşaları içerisinde kalmış... Aros, Amibridge, Janus, E-UAE vs. gibi kavramlar birbirine karışmış durumda. Bugün hepsini inceleme fırsatı buldum. Anlayabildiğim kadarıyla bunları masaya yatırayım, forumu takip edenleri doğru bilgilendireyim dedim.

1) AROS mu Amibridge mi? : Daha önce gündeme gelmişti, Amibridge'in WINE gibi bir şey olduğu dile getirilmişti... Aslında icAros dökümanlarının "Wine gibi" diye tasvir ettiği şey, Amibridge değil, AROS çekirdeğinin kendisi.

Aros çekirdeği, tıpkı Wine gibi bir "Abstraction Layer" (soyutlama katmanı). AROS üzerinde çalışan tüm diğer uygulamalar (örn. Wanderer, AHI, MultiView, EditPad, Commodity'ler vs...) kaynak kodları açık ise x86 için yeniden derlenmiş, değil ise ters mühendislik ile yeniden kodlanmış AmigaOS uygulamaları. Bu uygulamalar, 68k atalarıyla neredeyse aynı işlevlere sahip. AROS kerneli, x86 donanımı üzerinde, bu uygulamalara bir soyut Amiga ortamı sağlıyor (tıpkı Wine'nın, Linux üzerinde, Windows uygulamalarına yaptığı gibi) ve tüm sihir böyle gerçekleşiyor.

Aslında yöntem Amithlon'a çok benziyor. Aşağıdaki farklarla:
 - Çekirdek özgün (bir linux kerneli değil)
 - Emülasyon yok (herşey x86 için yeniden derlenmiş veya yazılmış)

2) E-UAE : Richard Drummond'un UAE kaynak kodlarına WinUAE'nin sevilen özelliklerinden bazılarını ekleyerek hazırladığı bir UAE türevi. E deneysel (Experimental) anlamına geliyor... Şu an WinUAE'den sonra en çok kullanılan Amiga emülatörlerinden biri. AmigaOS3.x (68k), OS4.x(ppc), Linux, MacOS vs... gibi pek çok ortam için derlenmiş sürümleri mevcut.

3) Amibridge : AROS çekirdeği (Amithlon ve OS4 gibi) dahili 68k emülasyonu içermiyor. Bu nedenle "legacy" (68k) Amiga yazılımlarını AROS üzerinde çalıştırmak mümkün değil. Ancak bu yazılımlar pek tabii ki E-UAE'nin AROS sürümü ile çalıştırılabilir. Ancak çalışan bir E-UAE ortamı elde etmek için, elle yapmanız gereken pek çok kurulum ve ayarlama aşamasını kat etmeniz gerekli. Aros ekibi bu işi kolaylaştırmak için birkaç çekmece ve birbiri ile ilişkili bir script'ler bütünü oluşturmuş. İşte bu script'ler bütününün adı Amibridge. Hem E-UAE ortamınızı oluşturuyor, hem de bu ortamla AROS arayüzü arasında bağlantı kuruyor.
(Tıpkı, "Custom Chipset" gerektiren uygulamaları kolayca çalıştırmamızı sağlayan, Amithlon'daki "E-UAELoad", ya da OS4'deki "glUAE" scriptleri gibi...)

4) Janus : Janus, Roma mitolojisinde, bir yüzü bir tarafa, bir yüzü diğer tarafa bakan iki yüzlü tanrıdır. Bizim icAROS (yine mitolojiye gönderme var dikkat edin) dağıtımlarımızdaki Janus ise aynı isim babası gibi iki yüzlü. Bir yüzü Wanderer'a, diğer yüzü E-UAE'de çalışan Workbench 3.1(*)'e bakıyor. Janus'u oluşturan kodun bir yüzü E-UAE'ye eklenmiş (bu yüzden icAROS dağıtımlarındaki E-UAE'nin adı bazı yerlerde Janus-UAE diye geçiyor). Diğer yüzü ise 68k için derlenmiş ve E-UAE içindeki Workbench üzerinde çalışan "Deamon" programları. Amibridge bunları kurulum aşamasında Workbench'inizin içerisine kopyalıyor ve başlangıçta çalışmalarını sağlıyor. Örneğin bu deamon'lardan:
janusd : Pencere görüntülerini AROS Wanderer'a gönderiyor ve ortak fare imleci sağlıyor.
clipd : AROS'un Clipboard'uyla, Workbench'in clipboard'larını eşleştiriyor.

Böylece yukarıda gördüğünüz çalışma ortamı elde edilebiliyor.

(*): Özellikle "3.1" dedim, çünkü Janus 3.5 ve 3.9'u desteklemiyor. Amibridge, AmigaForever dağıtımları ile kurulum yapmak için tasarlandığı için sorun yok. Ama hem  Janus desteği istiyor, hem de Workbench'imi kendim kuracağım diyorsanız, 3.1'den şaşmayın.

Alper
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #70 : Nisan 28, 2010, 01:44:11 ÖÖ »

@kurzon : Bir önceki videodaki Janus ortamını elde etmeyi başardım. Bendeki Janus-UAE'de, ses emülasyonunu açınca çakılıyor. Bu son videodaki sürümü elde etmek için Aros nightly-build'leri takip etmek gerekli sanırım. Ya da Janus-UAE'nin ayrı olarak yayınlandığı bir site var mı acaba?

Alper
kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Nisan 28, 2010, 09:23:48 ÖÖ »

Aros genelde "Amiga 68k programlarını/oyunlarını x86 üzerinde direkt çalıştırmaya yarar" şeklinde algılanıyor. Böyle bir şey yok. Alpyre'nin de dediği gibi programların yeniden derlenmesi gerekli. Ama library'ler (intuition vs) mümkün olduğunca ortak olduğundan AROS'a rahatlıkla x86 AmigaOS diyebiliyoruz.

AROS 68k Amiga yazılımlarını emulasyon yoluyla çalıştırıyor, bunun için de Janus-UAE adında E-UAE tabanlı bir UAE klonu kullanıyor. Janus'un diğer UAE'lerden farkı AROS için özelleştirilmiş olması. Çift tıklama yoluyla adf oyunları açabiliyor, programları çalıştırabiliyor, deamon'lar sayesinde yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Amiga Workbench'le AROS Workbench'i aynı desktop üzerinde kullanabiliyoruz. Bu sayede eğer arkaplanda JanusUAE aktifse Amiga programlarını Aros üzerinde bile çift tıklama ile çalıştırabilir hale gelebiliyoruz.

E-UAE ise başka platformlarda da bulunan bir Amiga emulatörü. AROS'ta da bulunmasının sebebi, Janus'un bugüne kadar çok ağır ilerliyor olması ve mesela şu an public son sürümünde bile sesin disabled halde olması gibi nedenlerle Janus adam olana kadar Aros'a bir emulasyon platformu sağlamaktı.

Bir de bazı terimler var kafa karıştırabilir; mesela Wanderer dediğimiz şey bildiğimiz Workbench aslında. Zune var, o da bildiğimiz MUI. Hatta Workbench ekranı pasif durumdayken title'da Workbench Screen yazıyor hala.

Alpyre, Janus'un 0.6 sürümü var hala nightly-build'lerde de. O sürümde ses disabled. Sesi açarsan da tam bir Amiga gibi davranıp cart diye göçüveriyor. =) 0.7 sürümü yukarıdaki videonun sahibi de dahil olmak üzere birkaç beta tester'da var. Bugün yarın release edilir, bounty'deki tüm maddeleri karşıladı çünkü. Dedikleri gibi çıkarsa muhteşem olacak. (Blogu: http://o1i.blogspot.com/)
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #72 : Temmuz 28, 2010, 12:36:29 ÖS »

...
kabloları sökmeden görüntüyü nasıl VGA'ye yönlendirebilirim? Bir Kernel parametresi olmalı bunu sağlamak için... Yabancı kaynaklarda bulamadım acaba bilen çıkar mı burda?
...

Bu sorun icAros v.1.2.3 dağıtımında çözüme kavuşturulmuş. Aros kerneline nVidia Nouveau sürücüleri eklenmiş. Böylece Aros hem, nVidia modlarında tüm monitörlere görüntü gönderebiliyor, hem de donanım hızlandırıcılarını desteklediği için çok çok çok hızlı grafik arayüzü sağlıyor.

Bi taşla iki kuş!

Bu Nouveau sürücülerini Milanca'nın Amithlon kerneline de implemente etmek lazım!

Alper
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #73 : Temmuz 28, 2010, 12:38:40 ÖS »

alper amithlon hakkında yakında bir gücelleme olacakmı ve ayrıca senin yapmış oldugun cd'de bir güncellemeye gitmeyi düşünüyormusun

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #74 : Temmuz 28, 2010, 14:16:35 ÖS »

Aslında düşünüyorum... Hem kernel tarafında, hem de OS tarafında önemli gelişmeler kaydedildi. Yeni bi CD hazırlama vakti geldi. Ama hava çok sıcak, diğer işlerim çok yoğun... Boş vaktimin tamamını, dinlenmek ve serinlemeye çalışmakla tüketiyorum Kahkaha

Bir de yeni CD'yi hazırladıktan sonra, Milan daha iyi bir kernel ile (mesela Nouveau'lı bir kernel) karşımıza çıkarsa, yeniden CD hazırlamak zorunda kalmaktan korkuyorum, o yüzden biraz daha bekleyeceğim sanırım...

Alper
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: