Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - GenelSesim cikmiyorsa Sinclair'den bahsedilmedigi icindir.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sesim cikmiyorsa Sinclair'den bahsedilmedigi icindir.  (Okunma Sayısı 5652 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 15, 2009, 18:28:43 ÖS »

Sesim cikmiyorsa Sinclair'den bahsedilmedigi icindir. 

Forumda son zamanlarda Sinclair unutuldugu icin bari bir haber ile hala hatirlayanlarin anilarini canlandirayim :

Ingiliz RWAP, Sinclair 48K icin yeni membrane'leri ureten firma olarak biliniyordu. Simdi bu yeni membrane'lerin uzerlerine yepyeni metal sablonlar da ureterek, elinizdeki Sinclair'i yepyeni gorunumune geri dondurebilmeye bir adim daha yaklastiriyorlar Sinclair sevenleri. Sirada silikon tus takimi vardir belki de..

http://www.rwapsoftware.co.uk/plates.html

Bunu Turkiyede'de imal edebilecek firmalar vardir sanirim ama pahaliya gelebilir.

http://www.rwapadventures.com/forums/download/file.php?id=4&sid=bf8e62e8ed570f343c56f72d3381182d

Yakindan bakinca font tamamen ayni olmamis, hafif farkli gibi.

Bir de su var, 10 sterlin + posta masrafi verip, (yani belki de Sinclair48'in kendisine odenen para kadar para odeyip) sonra da postada yamulmus olarak geldigini gormek keyif kacirabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2009, 18:44:34 ÖS Gönderen: memrah » Logged

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2009, 18:47:36 ÖS »

Membrane'ı TR'de yapacak firmalarda var....Ama fiyat olarak pek iç açıcı cevaplar almadım...Bunuda yapacaklar vardır ama rwap bu konuya kendini adamış... Tebrik etmek gerek...

not: Dün nerelerde acaba? diye kendime sordum...Bugun forumda mesajını görünce mutlu oldum...

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2009, 18:53:25 ÖS »

Buradayim, uzaktan seyrediyordum bir suredir.
Sinclair'cileri tekrar Sinclair'den bahsetmeye tesvik kapsaminda, bir ilginc linki daha paylasmak isterim:

http://www-personal.umich.edu/~johannb/nurserob.jpg

« Son Düzenleme: Ekim 15, 2009, 22:24:04 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2009, 19:01:04 ÖS »

http://www.old-computers.com/MUSEUM/photos/sinclair_zx-spectrum_keyboard_hr.jpg

evet orjinale göre fontlar ince kalmış. Görünüşe göre orjinal zx'in fontları bold ile regular arası bir kalınlıkta. Rwap'ınkiler ise kesinlikle regular diyebiliriz.

ozgur106
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2009, 20:23:18 ÖS »

c64 umu almadan once ılk zamanlar sınclaır 48 k vardı ama kısmet c64 ıle basladım olaya
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2009, 04:25:50 ÖÖ »

Peki bu klavye neyin nesi ola ki ?

http://cgi.ebay.de/Sinclair-zx-spectrum-48K-mit-plastiktastatur_W0QQitemZ250515869281QQcmdZViewItemQQptZKlassische_Computer?hash=item3a53e8ce61

Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2009, 11:42:36 ÖÖ »

Yazdığına göre Timex'in yaptığı klonlardan biri. Portekizdeki üretim haklarını alarak bir süre üretim yapmış orada. Tuşlar kauçuk değil, plastik. değişik bişey. Bunlar işi Sinclair'den bile ucuza getirmişler, o kesin

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2009, 15:04:15 ÖS »

Acaba membrane'li mi bu, yoksa membrane yerine daha sorunsuz bir sistemi olabilir mi.. Ornegin uzaktan kumanda cihazlarinin tus takimlarindaki gibi pcb uzeri kontaklara temas eden tus-alti karbon parca gibi. (Bu kadar kotu tasvir edilebilirdi herhalde..)
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2009, 15:14:51 ÖS »

Google translate e gore :

Der Computer hat eine neue Membrane

su demek:

Bilgisayar yeni bir zar vardır

bu da demek ki yukaridaki sorumun cevabi ebaydeki ilanda mevcutmus zaten

Bundan sonra membrane degil zar diyecegim o seye.
Sinclair klavye zari
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2009, 15:39:50 ÖS »

Bundan sonra membrane degil zar diyecegim o seye.
Sinclair klavye zari

@memrah;
birgün Spectrum'u tamir için Tepum'a götürmüştüm (ahh ah Süleyman Nazif sok) servisteki eleman neyi var diyince tuşlar basmıyor demiştim,içini açıp baktığında hmm klavye zarı gitmiş demişti.Hatta arkadaşla dışarı çıkıp epey bir gülmüştük.itiraf edeyim bende hep klavye zarı olarak bilirdim burada gerçek adının mebran olduğunu öğrendim.
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2009, 15:42:18 ÖS Gönderen: joker_ » Logged
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2009, 16:16:15 ÖS »

@memrah

21. yüzyıla girdik siz hala küçük bir zar parçasını kafanıza takıyorsunuz yahu
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2009, 18:08:37 ÖS »

mebran yapan yerler var karaköy'de numuneyi bırakıp aynısını yapıyorlar önemlisi adet sayısı,

2. öneri ise iletken boya biraz zahmetli ama ucuz bir yöntem, ufak kutuda 4 TL, yapmanız keren yolu iyice maskeleme bantı ile isole edip boyayı sürmek sonra en az 24 saat beklemek

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 20, 2009, 00:12:02 ÖÖ »

@memrah

21. yüzyıla girdik siz hala küçük bir zar parçasını kafanıza takıyorsunuz yahu

olm biz kazak erkeğiz,zarı bozulmuş speccy'ler bizi de bozar.

içini açıp baktığında hmm klavye zarı gitmiş demişti.Hatta arkadaşla dışarı çıkıp epey bir gülmüştük.itiraf edeyim bende hep klavye zarı olarak bilirdim burada gerçek adının mebran olduğunu öğrendim.

Muhtemelen gerçeği "zar" dır da biz snob'luk yapıyoruz işte. Ayrıca ben de götürdüğümde "ne olmuş" diye sorunca "kıreş" demişlerdi. "Haa" diyip ordan ayrılmıştık ama sonra teslim aldığımızda farkettik ki makinenin altına yapıştırılmış etikette "2x rem" yazılmıştı yamuk yumuk. Sanırım o etiketi buraya biryere göndermiştim zamanında.

Bu arada membran sorunu hakkında aklıma eski bir proje geldi:

http://www.jrok.com/project/speckey/spec_key.html

bu şekilde spectrum'a sıradan bir pc klavyesi takılabiliyor. ama membrandan daha pahalı olacaktır sanırım Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2009, 03:15:16 ÖÖ Gönderen: Arda » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: