Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetOyun alırken yaşanmış enteresan hadiseler
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Oyun alırken yaşanmış enteresan hadiseler  (Okunma Sayısı 19692 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ağustos 31, 2010, 16:15:59 ÖS »

ben de yukleme ekranlari yuklenirkenki sinyali hep melodik bulurdum.
bence de gayet melodik, hele attribute'ların yüklendiği bölüm. Belki de oyunları defalarca bu sesleri duyarak yüklediğimiz için bize öyle geliyordur. 64'lerciler için böyle bir durum mevcut değil, datasetlerin sesleri çıkmıyor çünkü
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ağustos 31, 2010, 16:23:02 ÖS »

ben de yukleme ekranlari yuklenirkenki sinyali hep melodik bulurdum.

bence de gayet melodik, hele attribute'ların yüklendiği bölüm. Belki de oyunları defalarca bu sesleri duyarak yüklediğimiz için bize öyle geliyordur. 64'lerciler için böyle bir durum mevcut değil, datasetlerin sesleri çıkmıyor çünkü

Benimkinin sesi çıkıyordu Kahkaha

Kafa ayar ledi taktırmıştım. O lede tweetar haparlör takmıştım.
Kafa ayarı yaparken hem lede hemde sese göre yapıyordum. Hatta sesle ayar yapmak daha hassas oluyordu sanki..

Atari 800XL'de ki sesleri çok iyi hatırlıyorum. Option ve Start'a basılı tutup kapatma düğmesinden kapatıp açılınca çıkan o ilk Dııııııırrrt yükleme sesine hasta olurdum.

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ağustos 31, 2010, 16:26:22 ÖS »

Bence de o kafa ayar en iyi duyarak yapilir eger hassas bir kulaginiz varsa. Bir ufak internal hoparloru olsaymis o C64 teyplerinin, direkt sesin en tiz oldugu yeri bul olsun bitsin...

Bir de birden fazla program cektigim C90 kasetler olurdu. Sinclair sinyalinin sesini duyabildigimiz icin programlarin basini bulabilirdik. C64'culer nasil yapiyordu bu isi? herhalde cok ciddi bicimde counter listesi tutuyorlardi.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Ağustos 31, 2010, 16:36:16 ÖS »

@memrah : kafa ayar programı denen nanelerle bulunabiliyordu... genellikle programın başlığı ile esas datası arasında sinyal kısa bir süre giderdi.. bu led üzerinde ya da kafa ayar programında izlenebilirdi... ya da en kötü ihtimal bir öncekinin yarısından bile yüklemeye başlansa eğer ki kafa ayarı abuk değilse bir sonraki oyunun header'ına gelene kadar teyp sarardı ta ki o header'ı bulana kadar.

pek tabii en pratiği sayaç yazmaktı

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ağustos 31, 2010, 16:47:38 ÖS »

Gerçekten c64 datasetlerine neden hoparlör takmamışlar ya, sese göre gayet iyi kafa ayarı yapılabilirdi. Gerçi 128K+2'nin datacorder'ının da hoparlörü yok.

Iron, kafa ayar programı tespitine katılıyorum, en hızlı yol o. Oyunun header sinyalinden önceki pilot sinyalini buluyorsun (tek dikey çizgi olarak görünüyor), programdan çıkıp oyunu yüklemeye başlıyorsun.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2010, 16:49:15 ÖS »

Bence de o kafa ayar en iyi duyarak yapilir eger hassas bir kulaginiz varsa. Bir ufak internal hoparloru olsaymis o C64 teyplerinin, direkt sesin en tiz oldugu yeri bul olsun bitsin...

Bir de birden fazla program cektigim C90 kasetler olurdu. Sinclair sinyalinin sesini duyabildigimiz icin programlarin basini bulabilirdik. C64'culer nasil yapiyordu bu isi? herhalde cok ciddi bicimde counter listesi tutuyorlardi.

Sayaç yazardık kasetlerin kapağına. Sen internal speaker demişsin ama ilk çıkan datasette'lerde kafa ayarı deliği bile yoktu. Bu tip bir datasette elimde mevcut. Sanırım VIC serisi için üretilmiş. İnsanlar bunu nasıl kullanıyordu bilmiyorum ama ben kullanamıyorum

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ağustos 31, 2010, 17:00:48 ÖS »

Kafa ayarı yaparken hem lede hemde sese göre yapıyordum. Hatta sesle ayar yapmak daha hassas oluyordu sanki..

Atari 800XL'de ki sesleri çok iyi hatırlıyorum. Option ve Start'a basılı tutup kapatma düğmesinden kapatıp açılınca çıkan o ilk Dııııııırrrt yükleme sesine hasta olurdum.

Hoparlörü olan bir 1530 dataset, cool.
Atari 800xl'yi sio2pc ile kullanıyorum, teybi ile hiç kullanamadım. Denemek isterim gerçi, bakalım atariciler oyun yüklemek için ne kadar uzun süreler bekliyorlarmış 
gprs78
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ağustos 31, 2010, 17:20:39 ÖS »

ben kafa ayar programı kullanmazdım hislerimle ayarlardım. Genelde ayarlayamadığım kasetler bozuk çıkıyordu.
CenkMiri
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Ağustos 31, 2010, 17:26:39 ÖS »

Ben oyun yükletmeye gittiğimde kaseti siz verin derdim, onlar da kurnaz ya kullanılmış kasete çekerlerdi. Ama ben daha kurnazdım kasetin bir yüzünü bile dolturtmazdım. Eve gittiğimde bir sürü sürpriz oyunum olurdu .
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ağustos 31, 2010, 17:37:23 ÖS »

@Metallic: +2'nin teybinde internal speaker yoktu ama teypteki kasetin sinyali direkt TV'nin hoparlorunden duyulurdu.
Wizofwor'un dedigi kafa ayar delisiz datasette'in aksine kafa ayari gerektirmeyen +2'nin teybinin kafa ayar deligi vardi
Ama hic kullanmam gerekmedi

Bir de Sinclair Spectrum 128+ modelinin acilis menusunde "Tape Tester" secenegi vardir, ama bu kafa ayari icin degil "ses siddeti ayari" icindi!!
Buna da Commodore'cularin ihtiyaci olmazdi tabi, onlarin teybinin volume ayari filan ayarina ihtiyaci yoktu ama Sinclair normal muzik teyplerini kullandigi icin bu teyplerin ses seviyesini genelde %80 siddete ayarlamak gerekirdi. Gerci zor bir ayar degildi. 10'da 8 kurali hemen hemen hep calisirdi.

Ankara' Akay caddesindeki Erkal Bilgisayar'i hatirlayan bilen kimse yok mu ?
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2010, 17:39:23 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ağustos 31, 2010, 17:50:24 ÖS »

Alıntı
@Metallic: +2'nin teybinde internal speaker yoktu ama teypteki kasetin sinyali direkt TV'nin hoparlorunden duyulurdu.

Memrah haklısın, +2'ye hep pc üzerinden yükleme yaptığım için, hoparlörler de hemen yanımda, yükleme sesi sadece pc'den geliyormuş gibi kalıyor aklımda.

Spectrum'da yükleme yaparken ses duyulabildiği için çok rahat kafa ayarı yapılabiliyor gerçi ama Spectrum'un da c64'dekine çok benzeyen bir kafa ayar programı varmış. Ben 128K+2'nin datacorder'ında kaset adaptörü kullanarak hangi hızlarda ve volume aralıklarında sağlıklı yüklemeler yapılabilir diye araştırırken bu programdan yararlandım.

* tape signal analyser.JPG (148.86 KB, 640x512 - Görüntüleme: 1269 kez.)
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ağustos 31, 2010, 17:52:18 ÖS »

ben kafa ayar programı kullanmazdım hislerimle ayarlardım. Genelde ayarlayamadığım kasetler bozuk çıkıyordu.

C64 insanın 6. Hissini güçlendirir V2  Kahkaha

Metallic İyi kalitede bir oyun 15 dakika civarı sürebiliyor.

Bounty Bob 15 dakika civarında yüklenen bir oyundu. Bazen load error verir hadi en baştan başlardık.
O yüklenirken sarsıntı yapıp yükleme hatası vermesin diye hepimiz odadan çıkar kafamızı içeriye uzatıp ne kadar kaldığına bakardık.

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ağustos 31, 2010, 17:55:31 ÖS »

Metallic : vay, ilgincmis.

Kaset adaptoru ve PC ile yanilmiyorsam jet izinda yuklemeler yapilabiliyor Spectrum'a.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Ağustos 31, 2010, 17:57:56 ÖS »

tamam C64'de yüklerken vızıltı duyamazdık...ama buna ne gerek var ki. C64'ün süper sesiyle görüntülü yüklerdi... Bu loaderları izlemek dinlemek büyük zevkti siz cızırtılardan fal bakmaya devam edin The Last Ninjanın her yüklemesi, her aşaması ayrı zevkti...

<a href="http://www.youtube.com/v/lTr9hSjLJ9I&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/lTr9hSjLJ9I&rel=0</a>
youtube.com/watch?v=lTr9hSjLJ9

<a href="http://www.youtube.com/v/6NmknHO0J4I&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/6NmknHO0J4I&rel=0</a>
youtube.com/watch?v=6NmknHO0J4I

<a href="http://www.youtube.com/v/rKkES1KrjKI&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/rKkES1KrjKI&rel=0</a>
youtube.com/watch?v=rKkES1KrjKI
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2010, 18:00:21 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ağustos 31, 2010, 18:03:47 ÖS »

Nasil yani C64 de yukleme yaparken muzik calan oyunlar mi vardi?

Eh tabi 300 baud'da program yukleyince bayginliktan ne yapacagini sasiriyormus c64!! Sinclair gibi 1500 baud olsa ne gerek var
Nasil bunca yil sonra C64-ZX rekabeti ruhunu iyi yasatiyormuyum?
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: