Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)ST-V Sisteme Kontorland Kontrol Aleti Bağlantısı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ST-V Sisteme Kontorland Kontrol Aleti Bağlantısı  (Okunma Sayısı 4729 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 26, 2012, 12:10:06 ÖS »

Herkese merhaba,
Jamma ST-V sisteme supergun  ve seri port girişli bir çevirici aracığıyla USB'li bir kontrol aleti bağlasam sistem bunu tanırmı acaba?
Resimler burada;
Öncelikle aşağıdaki çeviricinin her ikici ucunun dişi girişli olanından bulmak gerekli.

Görülrüğü üzere kontrol aleti USB çıkışlı. Bilgisayara Driver aracılığıyla tanıtılıyor olması bu aletin sadece kontrol programlarıyla mı oynanacağını gösteriyor? 

Ve supergun;

Teşekkürler saygılarımla..

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2012, 12:32:20 ÖS »

Bu mantıkla o zaman Amiga'nın mouse girişine USB bellek, USB wireles adaptör, hatta Atari 2600'e USB hub bağlayıp her bir çıkışa bir usb klavye, usb bellek, usb joypad takabiliz, evreka.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2012, 16:34:17 ÖS »

Olmaz... Yani olmamalı...Senin kontorland kolundan kendin kablo yapman lazım...her tuş, her yön için...USB çıkışa ihtiyacın yok. Bir dönüştürücü ile bu iş çözülür mü bilemiyorum? Ama o joystick üzerinde her tuşun basılı olup olmadığını sağlayan bir anahtar vardır. Bu anahtarın uçlarının jamma port üzerinde ilgili uca bağlanması lazım...

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2012, 22:06:35 ÖS »

Haklısınız. Bende öyle tahmin etmiştim lâkin yinede bir sorayım dedim. Olamıyor olması gerçekten kötü. Peki, seri port girişli bir kontrol aleti hali hazırda superguna göre bulunamaz mı? 

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2012, 22:59:44 ÖS »

Maalesef zamanında benim de işimi zorlaştıran olaylardan biri buydu. Jamma system ve kontrol konusu biraz karışık, sadece bu iş için yapılmış dönüştürücü aletler de var ama fiyatları genelde 90$ civarından başlıyor.

Ben bir sürü switch ve konnektör alıp birkaç saatimi harcayarak lw3d'nin dediği gibi tek tek uğraşarak kurtarabildim durumu.

Bir garip COMMODORE fanatiği...
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2012, 11:36:00 ÖÖ »

aslında lehimlenecek çok kablo vs. var ama bana o kadar da zor gelmiyor. Yani uğraştırıcı bir iş ama, sadece kablo lehimleme ve çekme işi var. Sıradan bir insanın başaramayacağı şeyler değil gibi..

@Selim7: Seri port girişli değil aslında onlar. Zamanında bizim Sega'da, Atari'de kullandığımız 9 pinlik soketi olan kollar. Çoğuda sanırım daha iyi olsun diye NeoGeo'nun (CD ve AES'in) kontrollerini kullanıyor. Ama senin verdiğim örnekte görüldüğü gibi, Sega Megadrive kontroller'i kolayca bulunabilir ve uygulanbilir gibi. MegaDrive için arcade tipinde kolda var. Hatta Hollanda'dan 7-8 tane alacaktım bir ara. Eğer oluyorsa onlardan alıp kullanılabilir. Türkiyede bulmak kolay olmayabilir..Ama en kötüsü MegaDrive joypad'i ile oynayabilirsin sanırım...

Düzeltme:
Sonra aklıma aşağıdaki kollar geldi. TR'de azda olsa bulunuyor bunlar.. Belki işe yarar.. Bakmak lazım...Ben Hollanda'da bulduklarımada bakayım. Fiyatı uygundu...

« Son Düzenleme: Şubat 27, 2012, 11:41:07 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 01, 2012, 01:06:21 ÖÖ »

@CommodoreFan®: İlginiz için çok teşekkürler. : ) Umarım bende sizin gibi bu işin üstesinden gelip başarabilirim de aylardır çektiğim çilenin meyvesini alabilirim.

@LW3D: Gökhan abi, bu kol hoşuma gitti. : )Çok orjinal duruyor. Bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Böyle şeyleri bağlantılarım olmadığı için bulamıyorum maalesef. Haberlerinizi bekliyorum Gökhan abi. Saygılarımla..

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 01, 2012, 12:01:33 ÖS »

@selim7: Orjinal zaten o nedenle orjinal duruyor. Hollandada bunun muadilinide buldum...Sanırım 20-30 Euro'ya mal olur... Eğer istersen Hollandadan alabiliriz. Türkiye'den ikinci el olarakta bulunabilir. Sahibinden.com'u takip etmek gerek...

Not: Bunun çalıştığına emin olmak lazım ama...Önce bence jamma kablo işini halletmelisin...

Duzenleme: Hatta biraz araştırıp bulduğum bilgileri aşağıdaki sayfada topladım...Belki faydası olur..

http://www.commodore.gen.tr/sss/entry/Sega_MegaDrive_Joypad_JAMMA_duzenlemesi_51.html
« Son Düzenleme: Mart 01, 2012, 12:54:44 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2012, 22:16:36 ÖS »

O kadar uğraşıp bilgileri toplamışsınız Gökhan abi. Elleriniz dert görmesin. Çok sağolun. Sega gibi bu da güzelmiş.  Eminim kullanması da çok güzeldir. Jamma kablo işi ise çok tezat bir durumda.   
  Bir ara Sultanbeyli'ye halamların yanına gittiğimde bit pazarına da uğrayacağım. Oraya bir bakayım. Neler var neler yok.

Not:
Hollanda meselesi için size tekrardan özelden dönmek istiyorum Gökhan abi. : )

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: