Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 445720 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #135 : Aralık 23, 2013, 14:07:33 ÖS »

Cxa1645 bir cesitn rgb encoder  yuksek kalitede goruntu veriyor
 http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?6467-Supergun-AV-with-Sony-CXA1645

Hocam onu yapmıştım ki daha önceki projemde. ST-V'yi konsol haline getirdiğim projede CXA1645 entegreli encoder yapmıştım hatırlarsanız.

SCARTCADE'de böyle bir encoder kullanmadım. O encoder S-Video ve Composite Video desteği sağlamak amacıyla kullanılıyor. SCARTCADE ise direk RGB modunda çalışıyor, ki zaten tasarım amacı da o.

SCARTCADE kullanırken PC'ye 15Khz'lik modları yüklediğinizde (örn Soft15Khz uygulaması ile) emulatörler (örn. MAME, WinUAE v.s.) seçilen oyunu "orijinal" çözünürlüğünde oynattığında (ki seçilen oyunun orijinal çözünürlüğü Soft15Khz sayesinde artık bir VGA mod olarak PC'nizde tanımlı) TV'de birebir o çözünürlükte görüntü alırsınız...

Yani SCARTCADE'^de amacımız görüntü "kalitesini bozmadan" pixel seviyesinde birebir orijinal görüntüyü almak.

Composite ve/veya S-Video çıkışı ile görüntü almak için ST-V projemdeki gibi bir encoder devresi yapmak lazım (Merak edenler S-TV projeme göz atabilirler, tüm bilgiler var orada). Ancak o zaman yine daha önce söylediğim gibi, görüntü kalitesi bozulur ve deal extreme, aliexpress veya DHGate gibi "free shipping" satılan sıradan video çeviricilerden pek de bir farkı kalmazdı (Gerçi çinlilerin o ucuz aletlerde SONY entegre kullandığını hiç zannetmem ya).

Üstelik fiyat muhtemelen 60-70 TL'yi rahatlıkla geçer (sadece CXA1645'in fiyatına bakın bluemavi'den, tabii soketler, kutu vs hepsi değişecek ve harici bir adaptör'e de ihtiyaç duyulacak). Bu durumda da muhtemel insanlar böyle bir aleti 40TL'ye DX'den almayı tercih ederlerdi. Ya da alternatif olarak Composite Video/S-Video çıkışı olan eski ucuz bir ekran kartı da aynı işi görür... 

Kısaca encoder işine TV'lerinde SCART girişi olmayan Amerika'lıların daha çok ihtiyacı var, bizim değil.

Yine de talep olursa böyle bir devre de yapma işine soyunabilirim belki (CXA1645/CXA2075'leri toplu olarak Aliexpress'den getirterek mesela). Bir maliyet analizi yapmak lazım önce... Kimbilir önce bir prototip yapıp PC ve MAME ile görüntü kalitesini bir test edebilirim belki (hani seri üretim yapmaya değer mi diye), elimde geçen projeden kalan malzeme var aslında... Keşke ST-V projemde bir de PC'de test etseymişim bak hiç aklıma gelmedi  Kahkaha

Valla sağlam, güzel bir supergun projesi olsa manyak olur

Üstad var aslında öyle projem, tasarım vs tamam (harici 12V güç kaynağı, dahili voltaj regületörleri, CXA1645 encoder v.s. dahil) ama bir türlü elim değmedi.  Aslında JAMMA kart tamiratlarım için masada yer kaplamayacak minik bir alet olarak tasarlamıştım. PCB tasarımı çok kompleks ve sıkışık oldu, ne yalan söyliyeyim, cesaret edemedim bir türlü yapmaya...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #136 : Aralık 23, 2013, 14:11:14 ÖS »

bu arada kargolarınız gönderildi

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #137 : Aralık 23, 2013, 14:29:59 ÖS »

@yavuzg: heycanla bekliyoruz... Ben emulasyon vs. çok seven biri değilim aslında. Hatta emulasyonu sevenide sevmem ama bu projeyi değerlendireceğim bir emulasyon makinası yapıcam Insallah...

Bu arada SuperGun projesi için ben her türlü desteğe, hazırım. Birinç
Elimde biraz arcade board vs. var. Onları test etmek ve kullanmak için SuperGun benzeri birşeye ihtiyacım var. Çalışmalarınızın ilk gününden beri, supergun benzeri birşey yaparmısınız diye içimden geçirdim ama diğer uygulamalarda basitte olsa anlattığınız için, söyliyemedim. Eğer böyle bir çalışmayı bir zaman (zaman sınırsız), yapabilirseniz ve benimle (forumla paylaşabilirseniz harika olur... Hatta elim çok lehime yatktın değil ama, lehimlemeye hazır şekilde bile paylaşsanız, havya kullanmayı sökerim Forumdan diğer arkadaşlardan da muhakkak ilgilenecekler olacaktır...

toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #138 : Aralık 23, 2013, 14:37:30 ÖS »

Teşekkürler, heyecanla bekliyoruz. Bunları birde scanline generator ile süslersen süper olacak Kahkaha

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #139 : Aralık 23, 2013, 15:25:23 ÖS »

@yavuzg: heycanla bekliyoruz... Ben emulasyon vs. çok seven biri değilim aslında. Hatta emulasyonu sevenide sevmem ama bu projeyi değerlendireceğim bir emulasyon makinası yapıcam Insallah...

Bu arada SuperGun projesi için ben her türlü desteğe, hazırım. Birinç
Elimde biraz arcade board vs. var. Onları test etmek ve kullanmak için SuperGun benzeri birşeye ihtiyacım var. Çalışmalarınızın ilk gününden beri, supergun benzeri birşey yaparmısınız diye içimden geçirdim ama diğer uygulamalarda basitte olsa anlattığınız için, söyliyemedim. Eğer böyle bir çalışmayı bir zaman (zaman sınırsız), yapabilirseniz ve benimle (forumla paylaşabilirseniz harika olur... Hatta elim çok lehime yatktın değil ama, lehimlemeye hazır şekilde bile paylaşsanız, havya kullanmayı sökerim Forumdan diğer arkadaşlardan da muhakkak ilgilenecekler olacaktır...

Üstad, bende de biraz JAMMA oyun birikti. Benim sorunum tamirat sırasında board'ları test ederken masanın üzerinde çalışma gerekliliği. Bunun için basit derme çatma bir setup yaptım tabii ki ama görüntüyü verebileceğim bir TV veya 1084 monitör koyacak yerim kalmadı masada. Bu "JAMMA test rig/supergun" tasarımını bu sebeple yaptım. Herşeyi tam bir supergun tasarımı oldu (power bile dahili). Yani sadece 12V'luk harici minik bir adaptörle beslenen minik bir tasarım (kutu boyutu 15 cm x 15 cm).

Üstelik belki bit pazarlarından JAMMA board denk gelirse test edebilmek için üzerinde minik bir LCD ekranı, dahili minik hoparlörleri bile var  (Arabanın çakmak girişinden beslenebilir yani!!!)

Ama, 15x15 kutuya sığdıracam diye devre tasarımı o kadar kompleks oldu ki "amatör" bir DIY projesinden biraz uzaklaştım.

Bu yüzden yapsam mı yapmasam mı konusunda tereddütlerim var.

Açıkçası ..tüm yemiyo desem daha doğru olur  Kahkaha

Ama bakalım şu scanline generator işine takıldım bir süre, onu da aradan çıkartalım buna da sıra gelecek elbette...

Teşekkürler, heyecanla bekliyoruz. Bunları birde scanline generator ile süslersen süper olacak Kahkaha

toddler, sıra onda evet  Kahkaha malzemeler geldi bile...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 23:40:02 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #140 : Aralık 23, 2013, 15:33:44 ÖS »

toddler, sıra onda evet  Kahkaha malzemeler geldi bile...

abi bundan 1 tane istiyorum,birinç Kahkaha sıraya girin beyler.hoop lw3d aradan kaynak yapma bakim Kahkaha

yavuzg çok çok teşekkürler,supergun nedir,ne değildir bilmem ama,çoğumuzun elinde onlarca arızalı zxspectrum48K board var,asıl bunu test edebilecek bir kartuş gibi birşey olsa,userporttan takılan,ve tüm devre elemanlarını kontrol edip,ekrana çıktı gönderebilen bir proje geliştirsen varya,7/24 dua ederim hatta Ankara'ya bizzat gelip sana yemek ısmarlar,geri İstanbul'a dönerim,o derece yani Kahkaha
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2013, 15:35:21 ÖS Gönderen: joker_ » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #141 : Aralık 23, 2013, 15:44:51 ÖS »

abi bundan 1 tane istiyorum,birinç Kahkaha sıraya girin beyler.hoop lw3d aradan kaynak yapma bakim Kahkaha

yavuzg çok çok teşekkürler,supergun nedir,ne değildir bilmem ama,çoğumuzun elinde onlarca arızalı zxspectrum48K board var,asıl bunu test edebilecek bir kartuş gibi birşey olsa,userporttan takılan,ve tüm devre elemanlarını kontrol edip,ekrana çıktı gönderebilen bir proje geliştirsen varya,7/24 dua ederim hatta Ankara'ya bizzat gelip sana yemek ısmarlar,geri İstanbul'a dönerim,o derece yani Kahkaha

Ah işte o iş o kadar kolay değil maalesef, keşke olsa. Normalde bir tarafına çalışan bir board taktığın diğer tarafına da arızalı board'u taktığın test cihazları var tabii. Ancak binlerce (hatta onbinlerce) dolar fiyatları. Muhtemel türkiye'deki tüm spectrum'ları tamir edebilsen bile parası çıkmaz  Kahkaha

Yine de spectrum'ları tamir etmek o kadar zor olmasa gerek? (Tamamen salladım, bir tecrübem yok o konuda). Yokmu bu forumda bununla uğraşan? Yani bir "logic probe" ve multimetre'ye bakar bence...

Göndersene bi arızalı spectrum, oynayayım biraz 

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #142 : Aralık 23, 2013, 15:45:54 ÖS »

@yavuzg, ben ücreti mukabili her türlü projenizden faydalanmayı "default" konumuna getiriyorum birinç benim her zaman

Kahkaha Kahkaha Kahkaha

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #143 : Aralık 23, 2013, 15:51:07 ÖS »

@yavuzg, ben ücreti mukabili her türlü projenizden faydalanmayı "default" konumuna getiriyorum birinç benim her zaman

Kahkaha Kahkaha Kahkaha

tamam o zaman ikinç (ahaha abi ikinç ne yaa)Kahkaha
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #144 : Aralık 23, 2013, 15:54:18 ÖS »

Ah işte o iş o kadar kolay değil maalesef, keşke olsa. Normalde bir tarafına çalışan bir board taktığın diğer tarafına da arızalı board'u taktığın test cihazları var tabii. Ancak binlerce (hatta onbinlerce) dolar fiyatları. Muhtemel türkiye'deki tüm spectrum'ları tamir edebilsen bile parası çıkmaz  Kahkaha

Yine de spectrum'ları tamir etmek o kadar zor olmasa gerek? (Tamamen salladım, bir tecrübem yok o konuda). Yokmu bu forumda bununla uğraşan? Yani bir "logic probe" ve multimetre'ye bakar bence...

Göndersene bi arızalı spectrum, oynayayım biraz 

tamam abi en kısa sürede yollarım,demeyi çok isterdim,çünkü benim bütün arızalı spectrum lar bir arkadaşta şuan,fakat bildiğim kadar lw3d de var tonlarca arızalı spectrum
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #145 : Aralık 23, 2013, 16:02:59 ÖS »

yok...bendekiler anca bir çeki geldi...

YavuzG istesin tüm Spectrumları yollıyayım...Yalnız Spectrumlarda genelde sanırım ULA diye bir çip gidiyor...Onunda tamiri çok mümkün değil gibi. Tabii çok daha öncesinde rezil membrane sistemi hala çalışıyorsa insanlar şanslı adledebilir kendini

Yinede YavuzG, arızalı, sağlam ne tür spectrum isterse kendisine yollarım...

Not: Bende o kadar yok canım...4-5 taneden biraz fazladır...Onlarıda geçen test ettim. Membrane'ları gidik çoğunun...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #146 : Aralık 24, 2013, 10:25:11 ÖÖ »

bu rgb encoder cxa 1645 de bır fark yaratack sanırım eskı atarı salonlarındakı goruntu canlılıgına ulascaz emınım bı de bu cıpı burcok sega genesıs snkneo geo  sega saturn de bu cıpler kullanılmıs bozuk ps1 lerde ve 2 lerde bu cıpler mevcut sega da olur http://members.optusnet.com.au/eviltim/gamescart/gamescart.htm
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2013, 10:49:01 ÖÖ Gönderen: mesa » Logged

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #147 : Aralık 24, 2013, 10:27:24 ÖÖ »

scartcade az önce kargo'dan geldi,
@yavuzg;
abicim her işi bu kadar mükemmel yapmak zorundamısın kutunun üzerine de scartcade sticker yapıştırıp,buradaki sıra no'yu yazmışsın.Görünce yok artık dedim Kahkaha

tekrar teşekkürler.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #148 : Aralık 24, 2013, 11:03:36 ÖÖ »

Ben beklemedeyim.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #149 : Aralık 24, 2013, 12:11:17 ÖS »

Kargo takip no'larınızı mesaj olarak attım...

_joker, en hızlısı ARAS kargo çıktı demekki, güle güle kullan

Sayfa: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: